Menu

Szybki i skuteczny test wykrywający raka układu moczowego

Uniwersytet Gdański Wydział Chemii - zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Adam Lesner oraz dr Natalia Gruba, opracowali szybki i bezinwazyjny test diagnostyczny do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego.

Ilość zachorowań w Polsce na nowotwory układu moczowego, w tym na raka pęcherza stale rośnie. Co gorsza tego typu nowotwory nie dają na początku żadnych objawów, co opóźnia ich wykrycie. Im później dochodzi do wykrycia tym trudniejsze jest leczenie. Co roku w Polsce na ten typ nowotworu umiera 4 tysiące chorych.

Największymi zaletami testu są bezinwazyjność badania, skuteczność diagnostyczna markera na poziomie około 90%, krótki czas oczekiwania na wynik (krócej niż 60 minut), wysoka skuteczność nawet w przypadku początkowej fazy choroby oraz możliwość wykonania testu przy wykorzystaniu niewielkiej ilości próbki moczu (ok. 1 ml).

Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych – zakłada jedynie pobranie próbki moczu, a dotychczasowe badania na grupie 600 osób przyniosły około 90% skuteczność. Wynalazek został opatentowany na terenie Unii Europejskiej i na świecie. Badania są prowadzone przy wsparciu finansowym Centrum Transferu Technologii UG. Obecnie trwają rozmowy z partnerami biznesowymi nad wdrożeniem testu.

Diagnostyka jest łatwa do przeprowadzenia. Opracowany przez zespół naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego zestaw diagnostyczny składa się z dwóch składników, które pod wpływem czynników wydzielanych przez komórki nowotworowe obecne w pęcherzu moczowym, ulegają rozpadowi zmieniając kolor potwierdzając w ten sposób obecność komórek nowotworowych w badanej próbce.


Źródło:

  1. Uniwersytet Gdański
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA