Menu

Preparaty do trwałej koloryzacji i prostowania włosów mogą zwiększać ryzyko raka piersi

Farbowanie włosów, ilustracja poglądowa

Naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) w USA ustalili, że kobiety, które używają farb do trwałej koloryzacji oraz preparatów do prostowania włosów, są bardziej narażone na raka piersi niż kobiety, które nie używają tych produktów. Badanie opublikowane 4 grudnia w International Journal of Cancer (online) sugeruje, że ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z częstszym stosowaniem wyżej wymienionych chemicznych preparatów do włosów.

Wykorzystując dane 46 709 kobiet z badania Sister Study, naukowcy z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS) będącego częścią NIH, stwierdzili, że kobiety, które regularnie stosowały farby do trwałej koloryzacji w przeciągu roku przed włączeniem do badania, były o 9% bardziej narażone na rozwój raka piersi, niż kobiety, które ich nie stosowały. Ustalenie to dotyczy kobiet stosujących takie farby regularnie, co pięć do ośmiu tygodni. W przypadku Afroamerykanek ryzyko było aż o 60 procent większe. W przypadku okazjonalnego stosowania nie stwierdzono wzrostu ryzyka.

„Naukowcy od dawna badali możliwy związek między farbowaniem włosów a rakiem, ale wyniki były niespójne” - powiedziała dr Alexandra White, szef NIEHS Environment and Cancer Epidemiology Group. „W naszym badaniu odnotowaliśmy wyższe ryzyko raka piersi związane ze stosowaniem farb do włosów, a efekt jest silniejszy u Afroamerykanek, szczególnie w przypadku częstego stosowania.

Intrygującym odkryciem było stwierdzenie związku pomiędzy preparatami do prostowania włosów a zwiększonym ryzykiem raka piersi. Dr White i współpracownicy ustalili, że kobiety, które stosowały preparaty do prostowania włosów regularnie co pięć do ośmiu tygodni, były o około 30% bardziej narażone na rozwój raka piersi.

Współautor, dr Dale Sandler szef Oddziału Epidemiologii NIEH, zaznaczył, że powyższe ustalenia wymagają dalszych badań w celu ostatecznego potwierdzenia.
Zapytany, czy kobiety powinny przestać stosować preparaty do trwałej koloryzacji czy prostowania włosów, dr Sandler powiedział: „Jesteśmy narażeni na wiele czynników, które mogą potencjalnie przyczynić się do rozwoju raka piersi, i jest mało prawdopodobne, aby pojedynczy czynnik determinował ryzyko raka. Jakkolwiek jest zbyt wcześnie, by wydać zdecydowane zalecenie, unikanie tych preparatów chemicznych może być kolejnym działaniem, które kobiety mogą podjąć, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi”.


Źródło:

  1. National Institutes of Health (NIH) oraz National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), USA
» więcej aktualności medycznych