Menu

Test oparty na próbkach z biopsji cienkoigłowej może wspomóc diagnostykę raka piersi

rak piersi - zdjęcie poglądowe

Wyniki badania opublikowanego w Molecular Oncology wskazują, że analiza molekularna białek i mRNA, przeprowadzona na materiałach z biopsji cienkoigłowej pozostałych po badaniu cytologicznym wykonywanym w celu diagnozy raka piersi, może prowadzić do ulepszenia diagnostyki.

Wykorzystując próbki z biopsji cienkoigłowej pochodzące od 25 pacjentek ze stwierdzonym rakiem piersi oraz od 33 pacjentek ze zmianami łagodnymi, naukowcy stwierdzili, że na ich podstawie da się odróżnić wszystkie próbki pochodzące od pacjentek z rakiem od próbek ze zmianami łagodnymi. Charakterystyczna sygnatura 11 białek jednoznacznie identyfikowała próbki pochodzące od pacjentek z rakiem piersi.

Oprócz potwierdzenia diagnozy tj. potwierdzenia rozwoju raka piersi, badanie takie może dostarczyć cennych informacji o podtypie molekularnym raka, umożliwiając wdrożenie odpowiedniej terapii dla danej pacjentki oraz pozwala na monitorowanie przebiegu choroby i odpowiedzi na zastosowane leczenie. Ze względu prostotę i małą dolegliwość dla pacjentów oraz bogatą informację molekularną próbki metoda jest obiecująca, tak dla diagnostyki, jaki i dla oceny skuteczności leczenia raka piersi.


Źródło:

  1. A fine needle aspiration-based protein signature discriminates benign from malignant breast lesions, Molecular Oncology Journal
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA