

dla pacjentów i lekarzy
Nieskomplikowane badanie prostaty może uratować życie

Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności wśród pacjentów z tą chorobą sięga nawet 50 proc. Wśród nowotworów ustępuje tylko rakowi płuc. Z powodu guzów tego niewielkiego gruczołu znajdującego się pod pęcherzem moczowym co roku umiera kilka tysięcy Polaków. Co gorsza, liczba zachorowań z roku na rok rośnie. Wcześnie wykryty rak daje bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dlaczego więc tylu Polaków umiera na ten nowotwór?
Rosnącą liczbę zachorowań można wyjaśnić coraz dłuższą średnią życia mężczyzn, ponieważ wraz z wiekiem prawdopodobieństwo raka prostaty rośnie. Mamy też lepsze metody diagnostyczne, które pozwalają na wcześniejsze wykrycie nowotworu. Aby jednak wytłumaczyć wysoką śmiertelność w Polsce należy zwrócić uwagę na późną wykrywalność tej choroby.
Mężczyźni nie przeprowadzają zalecanych badań, oraz ignorują wczesne objawy nowotworu. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza, kiedy pojawią się objawy związane z przerzutami do układu kostnego. Jednym z nich są chroniczne bóle kości, w szczególności miednicy, kręgosłupa i kości udowych. W tym momencie zazwyczaj jest już za późno na pełne wyleczenie.
Tymczasem wystarczy poddać się prostym badaniom by z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć lub wykryć rozwój raka prostaty. Dla własnego dobra, po przekroczeniu 40 roku życia, powinno się wykonywać badania profilaktycznie co roku.
Podstawowym badaniem, jakie wykonuje się w celu diagnozy raka prostaty jest badanie per rectum. Wykonywanie jest przez lekarza palcem wprowadzonym przez odbytnicę pacjenta. Lekarz poprzez dotyk sprawdza, czy prostata nie jest powiększona i czy na jej powierzchni nie pojawiły się niepokojące guzki. Badanie jest szybkie, bezbolesne i można je przeprowadzić u lekarza pierwszego kontaktu.
Inną metodą stosowaną w diagnostyce chorób gruczołu krokowego jest pomiar poziomu antygenu PSA we krwi. Pozwala on z dużą skutecznością określić, czy z prostatą pacjenta nie dzieje się nic niepokojącego. Wysoka wartość PSA jest wskazaniem do przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Polega ona na przeprowadzeniu biopsji prostaty, której wynik z dużym prawdopodobieństwem umożliwia określenie czy mamy do czynienia z nowotworem, oraz jakiego jest on typu.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie jest wczesna diagnostyka. Wykonywanie badań profilaktycznych oraz reagowanie na pojawienie się niepokojących objawów naprawdę może uratować życie.
Źródło:
- Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarowskiego