Menu

Naukowcy zidentyfikowali gen związany z powstawaniem przerzutów raka prostaty

wizualizacja prostaty

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Rutgers University w USA wykazało, że obecność genu NSD2 w guzach nowotworowych prostaty jest wskaźnikiem wysokiego ryzyka tworzenia przerzutów, co sugeruje, że terapie i leki celowane w ten gen mogą pomóc zwiększyć efektywność leczenia i pozwolić pacjentom żyć dłużej.

W badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Communications, zidentyfikowano gen NSD2 za pomocą specjalnego algorytmu komputerowego opracowanego w celu określenia, które z genów nowotworowych, które są aktywne w modelu myszy, są najbardziej istotne w przypadku nowotworów u ludzi. Naukowcom udało się wyłączyć gen NSD2 w komórkach nowotworowych myszy, co znacznie zmniejszyło rozprzestrzenianie się raka.

"Obecnie, gdy u pacjenta zostanie zdiagnozowany rak prostaty, lekarze mogą określić, jak zaawansowany jest nowotwór, ale nie to, czy rak u danego pacjenta będzie on dawał przerzuty i jakie będzie nasilenie tego procesu" - powiedziała naczelna autorka badania A. Mitrofanova, adiunkt w Rutgers School of Health Professions i członek zespołu badawczego Rutgers Cancer Institute of New Jersey. "Jeśli uda nam się ustalić, czy rak pacjenta może dawać przerzuty w momencie postawienia rozpoznania, możemy jak najszybciej rozpocząć leczenie ukierunkowane na leczenie tak, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania i rozwoju przerzutów".


Źródło:

  1. Rutgers Scientist Identifies Gene Responsible for Spread of Prostate Cancer, Rutgers Today
  2. NSD2 is a conserved driver of metastatic prostate cancer progression, Nature Communications Journal
» więcej aktualności medycznych