Menu

Naukowcy zidentyfikowali gen związany z powstawaniem przerzutów raka prostaty

wizualizacja prostaty

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Rutgers University w USA wykazało, że obecność genu NSD2 w guzach nowotworowych prostaty jest wskaźnikiem wysokiego ryzyka tworzenia przerzutów, co sugeruje, że terapie i leki celowane w ten gen mogą pomóc zwiększyć efektywność leczenia i pozwolić pacjentom żyć dłużej.

W badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Communications, zidentyfikowano gen NSD2 za pomocą specjalnego algorytmu komputerowego opracowanego w celu określenia, które z genów nowotworowych, które są aktywne w modelu myszy, są najbardziej istotne w przypadku nowotworów u ludzi. Naukowcom udało się wyłączyć gen NSD2 w komórkach nowotworowych myszy, co znacznie zmniejszyło rozprzestrzenianie się raka.

"Obecnie, gdy u pacjenta zostanie zdiagnozowany rak prostaty, lekarze mogą określić, jak zaawansowany jest nowotwór, ale nie to, czy rak u danego pacjenta będzie on dawał przerzuty i jakie będzie nasilenie tego procesu" - powiedziała naczelna autorka badania A. Mitrofanova, adiunkt w Rutgers School of Health Professions i członek zespołu badawczego Rutgers Cancer Institute of New Jersey. "Jeśli uda nam się ustalić, czy rak pacjenta może dawać przerzuty w momencie postawienia rozpoznania, możemy jak najszybciej rozpocząć leczenie ukierunkowane na leczenie tak, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania i rozwoju przerzutów".


Źródło:

  1. Rutgers Scientist Identifies Gene Responsible for Spread of Prostate Cancer, Rutgers Today
  2. NSD2 is a conserved driver of metastatic prostate cancer progression, Nature Communications Journal
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA