Menu

CMR Surgical i ich robot chirugiczny Versius gotowi na refundację operacyjnego leczenia raka prostaty

23.04.2022

Operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego Versius w szpitalu Salve Medica

Foto. Operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego Versius w szpitalu Salve Medica

Od 1 kwietnia w Polsce refundowane jest leczenie chirurgiczne nowotworu złośliwego gruczołu krokowego z zastosowaniem rozwiązań robotowych. Refundacją objęte zostały również zabiegi chirurgiczne prostatektomii wykonywane przy użyciu robota Versius firmy CMR Surgical.
Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn. W Polsce co roku diagnozuje się ponad 16 000 nowych przypadków. Od 1 kwietnia 2022 r. leczenie operacyjne raka prostaty z wykorzystaniem systemów robotowych znajduje się w koszyku świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Z refundacji mogą skorzystać placówki medyczne, które posiadają oddział urologii lub oddział chirurgii onkologicznej, a także mają na swoim koncie co najmniej 100 udokumentowanych zabiegów (wykonywanych z wykorzystaniem nie tylko rozwiązań robotowych, ale również innych metod) usunięcia raka prostaty rocznie. Od operującego chirurga wymagane jest doświadczenie w wykonywaniu zabiegów z wykorzystaniem systemu robotowego, obejmujące wykonanie co najmniej 50 zabiegów prostatektomii z wykorzystaniem zrobotyzowanego systemu chirurgicznego w ciągu ostatniego roku lub średnio 50 takich zabiegów w czasie ostatnich dwóch lat.

Robot chirurgiczny Versius daje chirurgom możliwość optymalnego umiejscowienia portu, jak również małe instrumenty gwarantujące zręczność i dokładność. Dzięki wizji 3D HD, łatwemu sterowaniu instrumentem i wielu różnych ergonomicznych pozycji roboczych, chirurdzy odczuwają mniejszy stres i zmęczenie w czasie operacji oraz mogą bezproblemowo komunikować się z resztą zespołu chirurgicznego. Dzięki refundacji Versius® może jeszcze szybciej zmieniać oblicze chirurgii robotycznej.

W CMR z entuzjazmem witamy ostatnie rozporządzenie dotyczące refundacji na polskim rynku. Wierzymy, że zwiększy to dostępność chirurgii robotycznej, jak również chirurgii małoinwazyjnej, co przyniesie znaczące korzyści dla pacjentów, chirurgów, szpitali i całego systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Biorąc pod uwagę koszty zabiegu i obowiązujące przepisy refundacyjne, każdy szpital, który posiada umowę z NFZ, jest obecnie w stanie uruchomić u siebie program robotyki – komentuje Olivier Wolber, European General Manager, CMR Surgical (CMR).

Firma CMR angażuje się we współpracę z chirurgami, zespołami chirurgicznymi i szpitalami, intensywnie działając, aby minimalnie inwazyjna chirurgia robotyczna była powszechnie dostępna i przystępna cenowo. Brytyjska firma opracowała system Versius, aby sprostać potrzebom nawet najbardziej obłożonych szpitali. Ponadto, spółka oferuje różne modele współpracy z polskimi placówkami, aby system był jak najbardziej dostępny i przystępny cenowo.

Versius jest dostępny na polskim rynku od sierpnia 2021 roku i na ten moment wspiera lekarzy ze szpitali Salve Medica w Łodzi oraz Urovita w Chorzowie.

Versius sprawdzi się w praktycznie każdej sali operacyjnej i bezproblemowo integruje się z istniejącą infrastrukturą. System jest mobilny, co oznacza, że można go łatwo przetransportować z jednego szpitala do drugiego lub przemieścić pomiędzy salami operacyjnymi. Dzięki temu zwiększa się dostępność i możliwości zrobotyzowanej chirurgii minimalnie inwazyjnej, które oferuje Versius.

Versius to znacznie więcej niż robot. To rozwiązanie, które rejestruje kluczowe informacje dzięki szerszemu cyfrowemu ekosystemowi, aby wspierać dalszą edukację i rozwój chirurgów. Dzięki aplikacji Versius Connect, Versius Trainer i rejestrowi klinicznemu CMR, Versius udostępnia szeroki zakres danych, które ostatecznie wspierają poprawę opieki chirurgicznej.

CMR wierzy w ścisłą współpracę z liderami opinii ze świata chirurgii, interesariuszami związanymi z opieką zdrowotną oraz swoimi klientami, aby zapewnić, że innowacje takie jak Versius są wykorzystywane do poprawy wyników zabiegów chirurgicznych u pacjentów, poprawy komfortu personelu chirurgicznego oraz podniesienia wydajności w szpitalach.

Oprócz urologii Versius jest stosowany również w innych specjalizacjach – ginekologii, chirurgii jelita grubego, klatki piersiowej i chirurgii ogólnej w Europie, Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Australii.


Źródło:

  1. CMR Surgical
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA