Menu

Pieczarki mogą hamować rozwój raka prostaty

08.04.2021

pieczarki - ilustracja poglądowa

Na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego - ENDO 2021 przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych wskazujące, że związki chemiczne występujące w pieczarkach mogą spowalniać rozwój raka prostaty.

„Androgeny, męskie hormony płciowe, sprzyjają wzrostowi komórek raka prostaty poprzez wiązanie się i aktywację receptora androgenowego” - powiedział główny badacz dr Xiaoqiang Wang z Instytutu Badawczego Beckman w City of Hope w Kalifornii. „Pieczarki zdają się tłumić aktywność receptora androgenowego”.

Dr Shiuan Chen z City of Hope, główny badacz tego projektu, przeprowadził wcześniej pierwszą fazę badania klinicznego pieczarek w formie sproszkowanej u pacjentów z nawracającym rakiem prostaty, które wskazało, że obniżyły one poziom swoistego antygenu sterczowego (PSA) we krwi, przy minimalnych skutkach ubocznych. Podwyższony poziom PSA we krwi u mężczyzn może wskazywać na obecność guzów prostaty.

Kolejne badanie miało na celu zrozumienie mechanizmu stojącego za tym odkryciem. Naukowcy zbadali wpływ ekstraktu z pieczarek na komórki raka prostaty wrażliwe na androgeny. Zbadali również wpływ ekstraktu na myszy, którym wszczepiono ludzkie guzy prostaty.

Naukowcy stwierdzili, że ekstrakt z pieczarek hamował aktywność receptora androgenowego w komórkach raka prostaty. Odkryli również, że u myszy którym podawano ekstrakt przez sześć dni wzrost guza prostaty został znacznie zahamowany, a poziom PSA uległ obniżeniu.
„Możliwe jest, że pieczarki mogą pewnego dnia przyczynić się zapobieganiu oraz wspomóc leczenie raka prostaty, aczkolwiek potrzebne są dalsze badania w tym kierunku.” – powiedział dr Wang.


Źródło:

  1. White button mushrooms could slow progression of prostate cancer, ENDO 2021 - Endocrine Society annual meeting
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA