Menu

Ogólnopolski program leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy z wykorzystaniem robota da Vinci

10.06.2021

Robot chirurgiczny da Vinci, Szpital na Klinach w Krakowie

Foto. Robot chirurgiczny da Vinci, Szpital na Klinach w Krakowie

Szpital na Klinach w Krakowie realizuje projekt operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy wykorzystaniem robota da Vinci. Do programu mogą zostać zakwalifikowane pacjentki, u których zdiagnozowano raka endometrium i raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby. Dodatkowymi kryteriami kwalifikującymi jest ocena stanu ogólnego pacjentki.

Finalna kwalifikacja odbywa się w ramach Konsylium Onkologicznego, w którym bierze udział interdyscyplinarny zespół lekarzy: ginekolog onkolog, anestezjolog jak i inni specjaliści. Badaniami wymaganymi do kwalifikacji udziału w programie są wyniki badania tomografii komputerowej (TK) miednicy mniejszej i jamy brzusznej oraz wynik badania histopatologicznego potwierdzającego raka trzonu macicy lub szyjki macicy.

Operacja raka trzonu macicy lub szyjki macicy z użyciem robota da Vinci przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. W przeciwieństwie do techniki otwartej i laparoskopowej chirurg wykonujący zabieg nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, na którym znajduje się pacjentka tylko przeprowadza operację z poziomu specjalnej konsoli zza, której przy użyciu specjalnych manetek steruje ramionami robota.

Operacja z wykorzystaniem robota da Vinci przeprowadzana jest przez do 4-5 nacięć skóry o średnicy 1 cm, dzięki czemu nie wiąże się ona z rozległym nacięciem powłok brzusznych. Za pomocą nacięć do ciała pacjentki wprowadzane są tzw. tokary (prowadnice), przez które chirurg wprowadza zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne przymocowane do ramion robota oraz specjalną kamerę endoskopową.

System wizyjny pozwala na przesyłanie do operatora obrazu z kamery w 10-krotnym powiększeniu, a dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możliwe jest obrazowanie 3D w jakości HD oraz modulowanie głębi pola operacyjnego, co daje operatorowi możliwość bardzo dokładnego rozróżniania struktur anatomicznych podczas operacji.

Robot da Vinci umożliwia także redukcję naturalnego drżenia rąk chirurga oraz kompensację jego gwałtownych ruchów, co w połączeniu z bardzo dokładnym widokiem pola operacyjnego podczas usuwania tkanek zajętych nowotworem i mniejszym urazem chirurgicznym pozwala na większe bezpieczeństwo wykonania zabiegu niż tradycyjne metody.

Operacje robotyczne cechują się minimalną interwencją chirurgiczną oraz wysoką precyzją przeprowadzenia zabiegu, co bezpośrednio wpływa na minimalizację powikłań śród- i pooperacyjnych, dolegliwości bólowych, utraty krwi lub konieczności jej transfuzji jak również na zmniejszenie ryzyka infekcji. Niewielkie, centymetrowe rany goją się szybciej, gwarantując tym samym dobry efekt kosmetyczny w postaci niewielkich blizn.Dodatkowo pacjentki będące po operacji robotycznej mogą liczyć na krótszy czas hospitalizacji wynoszący z reguły ok. 3- 5 dni, jak również szybszy powrót do swoich codziennych i życiowych aktywności.

Projekt dofinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, dzięki czemu dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi są bezpłatne. Przygotowany program badawczy oparty jest o małoinwazyjne metody zabiegowe z wykorzystaniem systemu chirurgicznego da Vinci. W ramach projektu zostanie wykonanych 200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy.


Źródło:

  1. Szpital na Klinach w Krakowie
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA