Menu

’Wirtualna biopsja’ pozwala lekarzom na diagnozowanie torbieli trzustki z niezwykłą dokładnością

Diagnozowanie torbieli trzustki z wykorzystaniem wirtualnej biopsji

fot. The Ohio State University Wexner Medical Center

Badanie przeprowadzone przez lekarzy z Ohio State University Wexner Medical Center wykazało, że nowy rodzaj „wirtualnej biopsji” pozwala im diagnozować torbiele trzustki z niespotykaną dotychczas dokładnością. Oznacza to, że mogą rozpoznawać i eliminować torbiele będące zmianami przednowotworowymi, ratując tym samym życie, poprzez zapobiegnięcie rozwojowi bardzo niebezpiecznego raka trzustki.

Obecny standard badania torbieli trzustki polega na badaniu płynu pobranego z wnętrza torbieli. Badanie takie prawidłowo identyfikuje torbiele jako łagodne lub przedrakowe w 71% przypadków. Naukowcy z Ohio State University stwierdzili, że w wyniku uzupełnienia standardowej procedury o wirtualną biopsję dokładność diagnostyczna wzrasta aż do 97%. Wyniki badania zostały opublikowane w Clinical Gastroenterology and Hepatology, a niedawno zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu American Pancreatic Association.

„Torbiele trzustki są powszechne i odróżnienie łagodnych torbieli od tych, które mogą przekształcić się w raka, może być trudne, ale opracowana przez nas procedura pozwala zrobić to szybko i dokładnie” - powiedział dr Somashekar Krishna, gastroenterolog i główny autor badania. „Mamy nadzieję, że będziemy ratować życie przez wczesne wykrycie zmiany przednowotworowej, zanim przerodzi się ona w raka trzustki, albo zapobiegniemy niepotrzebnej operacji chirurgicznej w przypadku zidentyfikowania łagodnej, nieszkodliwej torbieli trzustki”.

Opracowana przez badaczy metoda diagnostyczna z wykorzystaniem „wirtualnej biopsji” polega na ocenie mikroskopowego obrazu ściany torbieli i jej wnętrza za pomocą specjalnego endoskopu emitującego światło lasera. Powiększony obraz mikroskopowy wyświetlany jest na ekranie monitora w czasie rzeczywistym. Pozwala to lekarzom praktycznie natychmiast ustalić, czy dana torbiel jest zmianą przedrakową, czy też łagodną.

Torbiele trzustki wykrywa się u wielu pacjentów całkowicie przypadkowo podczas badania jamy brzusznej, za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu (MRI), wykonywanego z innych przyczyn. Prawie 40% badań MRI jamy brzusznej ujawnia torbiele trzustki, a szansa na ich obecność wzrasta wraz z wiekiem pacjenta.

Ponad 45 tysięcy Amerykanów umiera z powodu raka trzustki każdego roku, co czyni go trzecią główną przyczyną zgonów z powodu raka w USA. Rak trzustki jest niebezpiecznym nowotworem, ponieważ zazwyczaj nie daje objawów, dopóki rak nie jest zaawansowany. Przez to jest trudny do wczesnego wykrycia , a jego leczenie jest wyzwaniem.

Naukowcy z Ohio State University pracują obecnie nad przeszkoleniem lekarzy w szpitalach w całych Stanach Zjednoczonych, aby mogli wykorzystywać nową metodę diagnostyczną do wykrywania torbieli będących zmianami przednowotworowymi, zapobiegając tym samym rozwojowi rakowa trzustki już na bardzo wczesnym etapie. Pracują również nad stworzeniem systemu sztucznej inteligencji, która wspomoże lekarzy w identyfikacji zmian przedrakowych.


Źródło:

  1. Study Finds 'Virtual Biopsy" Allows Doctors to Accurately Diagnose Precancerous Pancreatic Cysts, Ohio State University Wexner Medical Center
  2. Endoscopic Ultrasound-Guided Confocal Laser Endomicroscopy Increases Accuracy of Differentiation of Pancreatic Cystic Lesions, Clinical Gastroenterology and Hepatology
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA