Menu

Innowacyjne leczenie nowotworów złośliwych trzustki we Wrocławiu metodą Nanoknife

08.11.2021

dr n. med. Tomasz Sędziak w trakcie przeprowadzania zabiegu nieodwracalnej elektroporacji IRE metodą NanoKnife u pacjentki z nowotworem złośliwym trzustki

3 listopada w szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu po raz pierwszy został wykonany zabieg przezskórnej, nieodwracalnej elektroporacji IRE metodą NanoKnife u pacjentki z nowotworem złośliwym trzustki. Procedurę przeprowadził dr n. med., specjalista chirurgii onkologicznej Tomasz Sędziak, który od 2018 roku wykonuje tego typu zabiegi. Ta nowoczesna procedura leczenia raka trzustki dostępna jest w zaledwie kilku ośrodkach w Polsce. Od tej pory będzie również dostępna we wrocławskiej placówce.

Na czym polega metoda Nanoknife?
Nowatorska metoda NanoKnife polega na zwalczaniu komórek nowotworowych za pomocą bardzo krótkich impulsów prądu elektrycznego, a ponieważ prąd przepływa tylko między igłami, występuje nikłe ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek, nerwów, czy naczyń krwionośnych. Prąd tworzy w błonie komórki nowotworowej mikroskopijne otwory, a cały proces nosi nazwę nieodwracalnej elektroporacji (z języka angielskiego irreversible elektroporation - IRE). Proces doprowadza do obumarcia komórek rakowych, które w dalszym etapie są usuwane przez układ odpornościowy pacjenta.

– Rak trzustki jest nowotworem trudno poddającym się leczeniu. W terapii, poza eliminacją guza i przedłużeniem życia pacjenta, walczymy także o poprawę jego komfortu – tłumaczy dr Tomasz Sędziak. – Procedura medyczna, którą właśnie wykonaliśmy, jest o wiele mniej inwazyjna od klasycznej operacji, podczas której otwierany jest brzuch, a więc mniej obciążająca dla organizmu człowieka. Okres gojenia i powrót pacjenta do dobrego stanu jest bardzo krótki, dużo krótszy niż w przypadku klasycznej operacji – dodaje.

NanoKnife może być również stosowany w leczeniu guzów wątroby, nerek, a także raka prostaty. Metoda została zaaprobowana w 2009 przez FDA - amerykańską Agencję Żywności i Leków.

Co wyróżnia tę metodę?
Metoda NanoKnife ma ogromna przewaga nad wcześniej stosowanymi metodami termicznymi - impulsy wysyłane przez NanoKnife niszczą tylko chorą tkankę - dzięki czemu zabieg cechuje się małą inwazyjnością (zabieg jest wykonywany przezskórnie).

Niebywałą zaletą tej metody jest również możliwość leczenia guzów trzustki czy wątroby, które uchodzą za potencjalnie nieoperacyjne. Kwalifikację do zabiegu może uzyskać praktycznie każdy pacjent. Co istotne, procedura IRE, połączona z późniejszą chemioterapią zwiększa szansę na przedłużenie życia. Dodatkowym atutem metody NanoKnife jest możliwość powtarzania tej formy leczenia, co nie zawsze jest możliwe w przypadku klasycznej terapii.


Źródło:

  1. Szpital EuroMediCare we Wrocławiu
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA