

dla pacjentów i lekarzy
Alkaloid z lasu deszczowego nadzieją na lek przeciwko rakowi trzustki

Naukowcy z Instytutu Chemii Organicznej Uniwersytetu w Würzburgu oraz Uniwersytetu w Toyama w Japonii odkryli i przebadali substancję pochodzenia organicznego, która jest obiecującym punktem wyjścia do opracowania nowych, skutecznych leków przeciwko rakowi trzustki.
Rak trzustki jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, z pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia wynoszącym mniej niż pięć procent! Do tego ilość zachorowań na raka trzustki stale rośnie i szacuje się, że już niedługo rak trzustki będzie drugą przyczyną zgonów wśród wszystkich typów nowotworów.
Komórki raka trzustki namnażają się bardzo agresywnie, powodując znaczące obniżenie poziomu składników odżywczych i tlenu w okolicy guza. W takich ekstremalnych warunkach większość komórek umiera, jednak komórki raka trzustki przeżywają dzięki zdolności do aktywacji szlaku sygnalizacji komórkowej Akt/mTOR.
Związki chemiczne o właściwościach toksycznych dla komórek nowotworowych w środowisku ubogim w substancje odżywcze, zdolne do zakłócania tego szlaku są przedmiotem zainteresowania naukowców pracujących nad nowymi lekami przeciwnowotworowymi.
Substancję o takich właśnie właściwościach naukowcy odkryli w winoroślach rosnących w kongijskim lesie deszczowym. Jest to alkaloid roślinny, związek organiczny zawierający azot. Następnie badacze z Würzburga i Japonii wyizolowali i scharakteryzowali strukturę ancistrolikokiny E3 pochodzącej z gałązek winorośli Ancistrocladus likoko, tym samym identyfikując obiecujący czynnik, który skutecznie zwalcza komórki raka trzustki w warunkach laboratoryjnych.
Ancistrolikokina E3 powoduje dramatyczne zmiany w morfologii komórek nowotworowych prowadzące do ich śmierci. Ponadto substancja hamuje migrację komórek nowotworowych i ich zdolność do kolonizacji w testach laboratoryjnych, co oznacza, że związek mógłby zapobiegać tworzeniu się przerzutów raka trzustki u pacjentów.
Naukowcy wykazali, że związek zabija komórki rakowe poprzez hamowanie szlaku Akt/mTOR. Badania potwierdzają, że ancistrolikokina E3 i inne strukturalnie spokrewnione alkaloidy mogą służyć do opracowywania nowych, skutecznych leków antynowotworowych.
Źródło:
- University of Würzburg
- Journal of Natural Products