Menu

Regularne stosowanie aspiryny może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka wątroby

20.04.2020

aspiryna - ilustracja poglądowa

Wyniki badań przeprowadzonych przez szwedzkich i amerykańskich naukowców wskazują, że stosowanie aspiryny w małych dawkach wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem rozwoju raka wątrobowokomórkowego (HCC) i niższą śmiertelnością związaną z chorobami wątroby, niż w przypadku osób nie przyjmujących aspiryny. Analiza przeprowadzona przez naukowców z Karolinska Institutet w Szwecji oraz Massachusetts General Hospital (MGH) została opublikowana w marcu 2020 roku w prestiżowym New England Journal of Medicine (NEJM).

Badacze przeanalizowali informacje ze szwedzkich rejestrów dotyczące 50 275 osób dorosłych z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby, wywołanym przez wirus zapalenia wątroby typu B lub C, który jest najczęstszym czynnikiem ryzyka raka wątroby. W okresie średniego czasu obserwacji wynoszącego prawie 8 lat u 4% pacjentów, którzy przyjmowali małą dawkę aspiryny (mniej niż 163 mg / dobę) i ponad 8% pacjentów niestosujących aspiryny rozwinął się rak wątroby. Osoby przyjmujące aspirynę miały o 31% niższe względne ryzyko zachorowania na raka wątroby.

Co ważne, badanie wykazało, że im dłużej osoba przyjmuje niską dawkę aspiryny, tym bardziej jest to korzystne. W porównaniu do krótkotrwałego stosowania (od 3 miesięcy do 1 roku) ryzyko raka wątroby było: o 10% mniejsze przy stosowaniu aspiryny przez okres od 1 do 3 lat, 34% niższe przy stosowaniu przez 3 do 5 lat i 43% niższe przy stosowaniu przez 5 lat i dłużej.

Ponadto w przeciągu 10 lat zgony związane z wątrobą wystąpiły u 11% osób zażywających aspirynę w porównaniu z 17,9% u osób niestosujących aspiryny, co oznacza o 27% mniejsze ryzyko zgonu.

Ryzyko krwawienia wewnętrznego, problem którego obawiano się w kontekście długotrwałego przyjmowania aspiryny, nie było znacząco podwyższone wśród użytkowników aspiryny. Wynosiło 7,8% dla przyjmujących aspirynę i 6,9% dla nie przyjmujących, w ciągu całego 10-letniego okresu obserwacji.


Źródło:

  1. Association of Aspirin with Hepatocellular Carcinoma and Liver-Related Mortality, New England Journal of Medicine
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA