Menu

5% z przebadanych ma podejrzenie raka prostaty – „Wiosenny przegląd zdrowia mężczyzny” w RCO

05.05.2021

ilustracja pokazująca wyniki „Wiosennego przeglądu zdrowia mężczyzny” w Radomskim Centrum Onkologii

W dniach 21-23 kwietnia Radomskie Centrum Onkologii w ramach akcji „Wiosenny przegląd zdrowia mężczyzny” zaprosiło mężczyzn po 45 roku życia na bezpłatne badania poziomu PSA. U 20% przebadanych stwierdzono podwyższony poziom PSA, a 5% ma poważne podejrzenie raka prostaty i zostało skierowanych do dalszej diagnostyki.

Badanie poziomu swoistego antygenu sterczowego PSA (ang. prostate-specific antigen) jest jednym z badań pozwalających na wczesne wykrycie raka prostaty. Niestety badanie poziomu PSA jest obarczone całkiem wysokim poziomem wyników fałszywie dodatnich (około 25%) oraz fałszywie ujemnych (około 20%). Dlatego też w przypadku stwierdzenia podwyższonego poziomu PSA wymagana jest dalsza diagnostyka.

Rak prostaty najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn, oraz drugim, po raku płuca, pod względem ilości zgonów. W 2017 roku zdiagnozowano w Polsce ponad 16000 nowych zachorowań na raka prostaty oraz odnotowano ponad 5000 zgonów. Zachorowalność na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 50 roku życia.

Badania profilaktyczne odgrywają istotną rolę w wykrywaniu nowotworów złośliwych. Wczesne wykrycie ma istotne znaczenie dla skuteczności leczenia onkologicznego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności z oddawaniem moczu (powiększona prostata zwęża światło cewki moczowej) należy skontaktować się z lekarzem, wykonać badanie poziomu PSA, badane „per rectum” i ewentualnie badanie USG.


Źródło:

  1. Radomskie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA