

dla pacjentów i lekarzy
Polska onkologia potrzebuje reformy nastawionej na efektywność leczenia

Jak wynika z analizy przedstawionej w 2017 r. przez Najwyższą Izbę Kontroli system opieki zdrowotnej w Polsce radzi sobie z pacjentami onkologicznymi gorzej niż ma to miejsce w większości państw UE. Ustalenia NIK wskazują, że wprowadzone w ostatnich latach zmiany (pakiet onkologiczny) nie doprowadziły do wystarczającej poprawy w istotnych obszarach leczenia.
"Potrzebujemy nowej strategii, ponieważ wyniki leczenia w Polsce odbiegają od średniej dla Europy. Nie jest to sytuacja satysfakcjonująca pacjentów, lekarzy ani decydentów. Poza tym zmienia się sytuacja demograficzna - społeczeństwo się starzeje i wszystkie długofalowe prognozy pokazują, że zachorowania na nowotwory będą coraz ważniejszą przyczyną śmiertelności, aż w którymś momencie wyprzedzą choroby krążenia. Do tej sytuacji musimy się przygotować i podjąć działania, które umożliwią bardziej efektywne i sprawniejsze zorganizowanie polskiej onkologii" - powiedział prof. Piotr Czauderna przewodniczący zespołu ekspertów ds. opracowania koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii.
"Onkologia, jak w soczewce skupia problemy polskiego systemu ochrony zdrowia: chroniczne niedofinansowanie, brak koordynacji, konkurowanie wszystkich ze wszystkimi, przypadkowe podejmowanie działań. Musimy zmienić filozofię całego systemu - zamiast na "produkcji" procedur, powinniśmy się koncentrować na efekcie zdrowotnym".
Potrzebne są istotne, przemyślane zmiany w podejściu oraz w finansowaniu polskiej onkologii, tak by móc leczyć pacjentów na poziomie zbliżonym do tego w innych państwach Unii Europejskiej, gdzie chorzy na nowotwory mają większą szansę na przeżycie, dzięki dostępowi do skuteczniejszego leczenia.