Menu

Robot chirurgiczny nowej generacji Versius w Łódzkim Centrum Medycznym Salve Medica

26.08.2021

Robot chirurgiczny Versius

Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jako pierwszy ośrodek w Polsce zakupiło robota chirurgicznego nowej generacji Versius, służącego do wykonywania zabiegów chirurgii minimalnie inwazyjnej. Dzięki robotowi chirurgicznemu, pacjenci i lekarze uzyskają dostęp do nowoczesnego i innowacyjnego rozwiązania, które umożliwia przeprowadzanie operacji z minimalną ingerencją w ciało człowieka. Salve Medica zostanie również pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym, w którym prezentowany będzie robot Versius i gdzie szkolić się będą chirurdzy nie tylko z Polski, ale i z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Innowacyjny robot chirurgiczny Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz maksymalnie trzech mobilnych kolumn narzędziowych. Versius pasuje do praktycznie każdej sali operacyjnej, bezproblemowo integrując się z istniejącą infrastrukturą szpitala. W sali operacyjnej sama konfiguracja systemu zajmuje średnio 15 minut, co pozwala na jego częste wykorzystanie, a zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota, jest w stanie wykonać setki operacji rocznie.

Dzięki małym narzędziom robot Versius będzie znajdował zastosowanie w operacjach z zakresu urologii onkologicznej (operacje raka prostaty, guzów nerek, pęcherza), ginekologii onkologicznej, torakochirurgii (poprzez dostęp międzyżebrowy) do zabiegów m.in. usuwania guzów płuc, a także w chirurgii ogólnej do zabiegów z zakresu nowotworów jelit, żołądka, czy tarczycy.
Od dwóch lat w Salve Medica robot wykorzystywany jest do operacji radykalnego usunięcia raka prostaty. Przeprowadzenie tego zabiegu w asyście robota daje operatorowi znacznie większą precyzję w małym polu operacyjnym, gdzie łatwo operując zmienione chorobowo struktury uszkodzić naczynia i nerwy odpowiadające m.in. za potencję, czy trzymanie moczu.

- Od czerwca 2019 roku nasi chirurdzy zoperowali ponad stu pacjentów, pracując „ramię w ramię” z robotem chirurgicznym. Byliśmy pierwszym i nadal jesteśmy jedynym ośrodkiem w województwie łódzkim, który korzysta z tej metody. Z konsekwencją rozwijaliśmy ten projekt, poszerzając go w tym roku o organizację szkoleń dla urologów z całej Polski. – powiedziała Ewelina Barylska, Dyrektor Salve Medica.

System Versius umożliwia chirurgowi przeprowadzanie operacji z możliwie jak najmniejszą ingerencją w ciało człowieka. Średnica otworu, przez który operujący lekarz uzyskuje dostęp do wnętrza ciała pacjenta wynosi zaledwie sześć milimetrów, czyli mniej więcej tyle ile ma ziarnko grochu. Dla pacjentów oznacza to szereg korzyści zdrowotnych: zmniejszenie krwawienia, redukcję bólu, minimalizację ryzyka infekcji oraz szybszą rehabilitację po zabiegu. W efekcie, pacjenci mogą skrócić swój pobyt w szpitalu i szybciej wrócić do codziennych zajęć, czy obowiązków zawodowych.

Z perspektywy zespołu chirurgicznego Versius jest ergonomicznym rozwiązaniem, które – dzięki obrazowi 3D w rozdzielczości HD oraz łatwemu sterowaniu narzędziami – pozwala zmniejszyć stres i zmęczenie operatora. Technologia umożliwia chirurgowi korzystanie tylko z takiej liczby ramion, jaka jest potrzebna do skutecznego przeprowadzenia konkretnego zabiegu. Skonstruowane są one w taki sposób, aby precyzyjnie odtwarzały ruchy ręki i ramienia operującego chirurga. Podczas wykonywania operacji, chirurg nie jest obecny przy stole operacyjnym, ale steruje robotem chirurgiczny za pomocą konsoli, mając do wyboru pozycję siedzącą lub stojącą. Niewielki rozmiar narzędzi, w które wyposażony jest Versius, pozwala lekarzowi operować z większą precyzją i chronić delikatne struktury anatomiczne.


Źródło:

  1. Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA