Menu

Sen wzmacnia nasz system immunologiczny, pomagając w zwalczaniu chorób

Zdrowy sen - ilustracja poglądowa

Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze, w Niemczech, odkryli nowy mechanizm w jaki sen wspomaga nasz system immunologiczny. Nocny sen zwiększa efektywność działania limfocytów T stanowiących ważny element systemu immunologicznego, odpowiadającego za naturalny mechanizm obronny ludzkiego organizmu. Limfocyty T będące jednym z podtypów białych krwinek są odpowiedzialne za zwalczanie patogenów oraz niszczenie komórek nowotworowych.
Wyniki badań opublikowane w lutym w Journal of Experimental Medicine pomagają wyjaśnić w jaki sposób sen wpływa na działanie mechanizmów obronnych organizmu.

Kiedy limfocyty T rozpoznają określony cel, jak na przykład komórka zainfekowana wirusem lub komórka nowotworowa, aktywują lepkie białka – integryny, które pozwalają im przyczepić się do celu i doprowadzić do śmierci chorej komórki. Chociaż wiele wiadomo o sygnałach aktywujących integryny, sygnały, które mogą tłumić zdolność limfocytów T do przyłączania się do ich celów, są mniej poznane.

Zespół naukowców kierowany przez Stoyana Dimitrova i Lucianę Besedovsky postanowił zbadać wpływ grupy cząsteczek sygnałowych znanych jako antagoniści receptora sprzężonego z Gαs. Wiele z tych cząsteczek może tłumić działanie układu odpornościowego, ale nie było znane ich hamujące oddziaływanie na zdolność limfocytów T do aktywowania ich integryn i przyłączania się do komórek docelowych.

Dymitrow i jego współpracownicy odkryli, że niektórzy agoniści receptora sprzężonego z Gαs, w tym hormony adrenaliny i noradrenaliny, cząsteczki prozapalne prostaglandyny E2 i D2 oraz adenozyna, uniemożliwiły limfocytom T aktywowanie ich integryn. "Poziomy tych cząsteczek potrzebne do zahamowania aktywacji integryn obserwuje się w wielu stanach patologicznych, takich jak wzrost guza nowotworowego, infekcja malarią, niedotlenienie oraz stres" - mówi Dimitrov.

Poziom adrenaliny i prostaglandyny spada, gdy ciało śpi. Dymitrow i jego koledzy porównali limfocyty T pobrane od zdrowych ochotników, z których część spała 8h w ciągu nocy, a część nie spała przez całą noc. Limfocyty T pobrane od śpiących ochotników wykazały znacznie wyższe poziomy aktywacji integryn niż limfocyty T pobrane od osób które nie spały. Oznacza to, że efektywność działania limfocytów T od osób które spały przez całą noc będzie wyższa niż u osób które były snu pozbawione. Działanie systemu immunologicznego u osób które spały całą noc (8h) będzie skuteczniejsze niż u osób mających problemy ze snem. Naukowcy byli w stanie potwierdzić, że korzystny wpływ snu na aktywację integryn limfocytów T był spowodowany zmniejszeniem aktywacji receptora sprzężonego z Gαs.

"Nasze badania pokazują bardzo ważny mechanizm, dzięki któremu sen pomaga nam zwalczać infekcje. Tylko trzy godziny bez snu są wystarczające do zmniejszenia efektywności działania limfocytów T" - mówi Luciana Besedovsky - "Sen może poprawić efektywność limfocytów T, co jest szczególnie istotne w świetle częstego występowania zaburzeń snu wynikających z takich czynników jak depresja, przewlekły stres, starzenie się czy praca zmianowa."

Praca zespołu badaczy z Uniwersytetu w Tübingen oprócz wyjaśnienia korzystnego wpływu snu na mechanizmy obronne ludzkiego organizmu może wpłynąć na rozwój nowych metod leczenia, które poprawią zdolność limfocytów T do przyłączania się do ich celów, zwiększając tym samym efektywność ich działania. Może to okazać się przydatne w immunoterapii nowotworów, wykorzystującej limfocyty T do uśmiercania komórek nowotworowych.


Źródła:

  1. How sleep strengthens the immune system, University of Tübingen
  2. German Researchers Discover How Sleep Can Fight an Infection, Rockefeller University Press
  3. Gαs-coupled receptor signaling and sleep regulate integrin activation of human antigen-specific T cells, Journal of Experimental Medicine
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA