Menu

Unijna dotacja na zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci w ginekologii onkologicznej

18.01.2022

zabieg z wykorzystaniem robota da Vinci w ginekologii onkologicznej

Od kilku miesięcy w krakowskim Szpitalu na Klinach pacjentki chorujące na raka szyjki macicy oraz na raka trzonu macicy mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów wykonywanych ze wsparciem robota da Vinci oraz technologii Carna Life Holo.
Uruchomienie programu stało się możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wartość dofinansowania to 7,3 mln PLN. Dzięki dotacji z funduszy europejskich dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi są całkowicie bezpłatne.

– Jesteśmy dumni, że w każdym miesiącu możemy w wykonać ok. 10 bezpłatnych operacji. Komercyjnie taki zabieg kosztuje ok. 40-45 tys. złotych. Doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że dla pań często jest to cena zaporowa. Kobiety mają tą cechę, że bardziej widzą potrzeby innych, zostawiając na końcu swoje własne. Dlatego tym bardziej cieszymy się z tego, że grant, jaki otrzymaliśmy, starczy nam na operacje ginekologiczne, aż do połowy 2023 roku.– mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, prowadzącej Szpital na Klinach.
Dotychczas do szpitala zgłosiło się już ponad 100 pań, a ponad 50 z nich już przeszło zabieg.

Nowotwory ginekologiczne

Z szacunków za rok 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła 2,3 tys. kobiet. I choć w ostatnich latach obserwujemy spadek zachorowalności i umieralności, statystyki w zakresie przeżyć wyglądają ciągle bardzo słabo na tle innych krajów europejskich. Natomiast w przypadku raka endometrium obserwujemy stale rosnącą tendencję zachorowalności i umieralności. W okresie 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44%, umieralność zaś ponad 120%. Szacuje się, że w 2020 r. na raka trzonu macicy zachorowało ponad 6,6 tys. Polek.

Nowotwory ginekologiczne można skutecznie leczyć. Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. W Polsce jesteśmy prekursorami w chirurgii robotycznej w zakresie ginekologii onkologicznej, pomimo iż na świecie tych zabiegów wykonuje się równie dużo co zabiegów urologicznych. Zabiegi da Vinci nie mają w Polsce dedykowanego finansowania w ramach NFZ, dostępne są głównie prywatnie, a kobiety zarabiają cały czas mniej od mężczyzn z tego też powodu koszty zabiegu robotycznego stanowią dla nich barierę. Dlatego w naszym szpitalu postanowiliśmy dać paniom możliwość skorzystania z darmowych operacji. – mówi Joanna Szyman.

Robot da Vinci cennym narzędziem w ręku chirurga

Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia nowotworów ginekologicznych, dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot da Vinci. - Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów oraz zminimalizowanie interwencji chirurgicznej. – mówi prof. dr hab. Radovan Pilka.

Większość chirurgów wykorzystujących robota da Vinci wymienia również korzyści związane z bezpieczeństwem przeprowadzenia operacji takie jak ograniczenie urazu operacyjnego, mniejszą utratę krwi, a co za tym idzie mniejsze ryzyko infekcji i ograniczenie powikłań.

- Wiele pań ma taką myśl, że operuje je sztuczna inteligencja, robot na którą człowiek nie ma już wpływu. Ale robot chirurgiczny nie działa autonomicznie zawsze operuje chirurg ginekolog, czy ginekolog onkolog i to on steruje robotem za pomocą konsoli. – mówi Joanna Szyman.

Robot składa się z czterech ramion, na których zamontowane są zminiaturyzowane narzędzia, które mają zakres ruchomości 560 stopni, co daje lekarzowi szanse na niezwykła precyzję ruchów podczas zabiegu. Narzędzia chirurgiczne, wprowadzane są do ciała pacjentki przez niewielkie 1 cm otwory, a to oznacza minimalne uszkodzenia tkanek. Podczas zabiegu wykorzystywana jest koagulacja dzięki czemu ubytek krwi jest minimalny. Ta zaawansowana technologia pozwala lekarzowi na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dla innych technik dokładnością.

- Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu, m.in. mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza liczba powikłań śród- i pooperacyjnych. Możliwość zastosowania robota da Vinci w operacyjnym leczeniu jest też szczególnie ważna dla pacjentek ze znacznym stopniem otyłości, u których gojenie się ran pooperacyjnych po zastosowaniu chirurgii klasycznej jest szczególnie trudne - mówi dr n. med. Maciej Olszewski, specjalista w dziedzinie ginekologii onkologicznej, certyfikowany operator robota da Vinci.

Na całym świecie wykorzystywanych jest już ponad 6,5 tys. robotów da Vinci, z pomocą których wykonano już ponad 10 milionów operacji. Również w Polsce liczba zabiegów chirurgicznych, wykonanych w asyście robota da Vinci dynamicznie rośnie. W roku 2021 przeprowadzono o 125% więcej operacji robotycznych w obszarze ginekologii niż w 2020 r., co stanowiło 18% wszystkich zabiegów w asyście da Vinci w 2021 roku v. 12% rok wcześniej. Dzięki inicjatywie NEO Hospital dostęp do nowoczesnych technologii, w tym operacji robotycznych w zakresie ginekologii onkologicznej w Polsce staje się bardziej zrównoważony.

Historie pacjentek Szpitala na Klinach

"Zaczęłyśmy też publikować historie opowiedziane przez nasze pacjentki www.szpitalnaklinach.pl/historie_pacjentow. Każda historia to inne życie, każda jest dla nas bardzo ważna. Łączy je radość, ból, zaskoczenie, smutek, złość, nadzieja, wiara, bezsilność, determinacja… wiele emocji i doświadczeń. W tych historiach znajdujemy jeszcze większą motywację do działań na rzecz poprawy jakości leczenia i wartości dla pacjentek." – mówi Joanna Szyman.

Jak skorzystać z programu bezpłatnych zabiegów da Vinci?

Zainteresowane pacjentki mogą kontaktować się bezpośrednio z Panią Agnieszką Grabowską (tel: 785 170 300, mail: agnieszka.grabowska@neohospital.pl), która udzieli wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres: badanie@neohospital.pl lub zadzwonić na ogólnodostępne numery telefonu Szpitala na Klinach (12 267 40 64 lub 12 262 02 75).


Źródło:

  1. Szpital na Klinach w Krakowie
» więcej aktualności medycznych