

dla pacjentów i lekarzy
Nowoczesne leczenie raka piersi – szybka ocena węzłów chłonnych

W nowoczesnym leczeniu raka piersi, a szczególnie wcześnie wykrytych zmian, np. w trakcie badań profilaktycznych, ważne jest określenie stanu regionalnych węzłów chłonnych. Służy do tego biopsja węzłów wartowniczych. Wiedza dająca pewność, że nie ma przerzutów do węzłów chłonnych pozwala na uniknięcie niepotrzebnego ich wycięcia, a w związku z tym nie naraża pacjentek na niepotrzebne i niechciane powikłania obrzękowe.
Węzeł chłonny można badać różnymi metodami, ale w trakcie zabiegu operacyjnego można było badać zazwyczaj albo niewielką jego część, albo wykonywać biopsję cytologiczną po jego przecięciu. Są to metody, które często nie pozwalają na szybkie określenie obecności przerzutów i wymagają wykonania badania w okresie po zabiegu operacyjnym.
Firma SYSMEX stworzyła nowoczesne urządzenie oceniające śródoperacyjnie obecność przerzutów raka w węzłach wartowniczych, z wykorzystaniem diagnostyki molekularnej, polegającej na badaniu obecności jednego z genów (CK19) charakterystycznego dla tego typu nowotworu. Aparat bazuje na niezwykle nowatorskiej technice OSNA i pozwala na ocenę całej tkanki węzła, a czas trwania badania wynosi około 30 minut. Zastosowanie tego badania w praktyce klinicznej znacząco poprawia jakość chirurgii piersi w ocenie śródoperacyjnej węzłów wartowniczych.
Źródło:
- Onkonet.pl