

dla pacjentów i lekarzy
Otyłość wpływa na wyniki testu raka prostaty (PSA)

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie opublikowali w Endocrine-Related Cancer Journal wyniki badań pokazujących, że otyłość może mieć wpływ na wyniki najczęściej stosowanego testu na raka prostaty. Otyli mężczyźni mają niższy poziom swoistego antygenu sterczowego (ang. prostate-specific antygen, PSA) niż mężczyźni w porównywalnym wieku.
Korzystając z danych pochodzących od 970 mężczyzn w wieku lat 35 i więcej, z Australii Południowej, naukowcy badali wpływ otyłości na poziom PSA we krwi oraz jego zależność od poziomu hormonów - testosteronu i estrogenu.
Poziom PSA jest zwiększany przez męski hormon steroidowy - testosteron. "Po raz pierwszy wykazaliśmy, że stężenie PSA we krwi jest niższe u mężczyzn z ciężką otyłością (z indeksem masy ciała lub BMI wynoszącym 30 lub więcej) niż u ludzi szczupłych i że można to przypisać niższym poziomom testosteronu" - powiedział dr Adel Aref, jeden z prowadzących badania naukowców.
W związku z rosnącą częstością występowania otyłości w krajach o wysokim dochodzie, wyniki tego badania mają ważne implikacje w wykrywaniu i monitorowaniu jednej z najczęściej występujących postaci raka u mężczyzn – raka gruczołu krokowego (prostaty). Podwyższony poziom PSA może być wynikiem rozwoju raka prostaty. Z przedstawionych ustaleń wynika, że otyłość może spowodować obniżenie poziomu PSA w teście PSA, prowadząc do nieprawidłowej interpretacji wyników badania.
"Wyniki tego badania mają ważne znaczenie dla tego, jak powinniśmy interpretować poziomy PSA u otyłych mężczyzn" - mówi kierownik projektu, profesor Gary Wittert z Adelaide Medical School.
Źródło:
- The inverse relationship between prostate-specific antigen (PSA) and obesity, Endocrine-Related Cancer Journal
- Obesity affects prostate cancer test results, University of Adelaide