Menu

Pierwszy w historii UCK całkowicie małoinwazyjny zabieg resekcji raka dystalnego przełyku

29.11.2024

Pierwszy w historii UCK całkowicie małoinwazyjny zabieg resekcji raka dystalnego przełyku

fot. Sylwia Mierzewska UCK

Multidyscyplinarny zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadził pierwszy w historii szpitala całkowicie małoinwazyjny zabieg resekcji raka dystalnego przełyku. Pacjent przebywał w szpitalu zaledwie tydzień, a jego rekonwalescencja przebiegła bez powikłań.
Rak wpustu żołądka, zwany również rakiem połączenia przełykowo-żołądkowego, to nowotwór złośliwy, który jest zlokalizowany w miejscu połączenia przełyku z żołądkiem. Należy do grupy gruczolakoraków i najczęściej występuje u mężczyzn po 60. roku życia.

- Leczenie choroby zależy od stadium jej zaawansowania. W początkowych etapach możliwe jest leczenie chirurgiczne, które często obejmuje radykalną resekcję dolnej części przełyku i górnej części żołądka lub całego żołądka. W zaawansowanych przypadkach stosuje się chemioterapię lub radioterapię, w części przypadków w połączeniu z leczeniem operacyjnym – tłumaczy dr n. med. Michał Szymański z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.

Małoinwazyjny zabieg metodą laparoskopową i torakoskopową, który w ostatnim czasie został wykonany w UCK przez połączony zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej oraz Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, daje pacjentom wiele korzyści.

- W porównaniu do klasycznego dostępu, takie zabiegi wymagają tylko kilku małych nacięć, co znacząco zmniejsza uraz tkanek. Mniejsze cięcia oznaczają również krótszy czas gojenia, co zwykle skraca czas hospitalizacji oraz przyspiesza powrót do codziennych aktywności. Pacjenci po małoinwazyjnych zabiegach odczuwają zazwyczaj mniejszy ból, zmniejsza się również ryzyko zakażeń pooperacyjnych oraz innych powikłań. Dla niektórych osób ważne jest także to, że blizny po zabiegu są znacznie mniejsze, co może być istotnym czynnikiem estetycznym – wymienia dr Szymański.

W ostatecznym badaniu histopatologicznym potwierdzono, że resekcja była radykalna – podczas zbiegu usunięty cały obszar zmieniony chorobowo. Celem takiego działania jest zminimalizowanie ryzyka pozostawienia komórek nowotworowych, co mogłoby prowadzić do wznowy choroby lub przerzutów. 67-letni pacjent przebywał w szpitalu 7 dni, a jego rekonwalescencja przebiegała bez powikłań. Jak podkreślają lekarze, przeprowadzenie zabiegu to nie tylko krok milowy dla UCK, ale również dowód na zaangażowanie w poszukiwania najnowocześniejszych metod skutecznego leczenia pacjentów.

- Zastosowanie technik małoinwazyjnych wchodzi na trwałe do kanonu technik chirurgicznych stosowanych w leczenia nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. przełyku i żołądka. Jest ono możliwe tylko w wysokospecjalistycznych szpitalach oferujących kompleksową opiekę okołooperacyjna oraz wielodyscyplinarny zespół. Stosowane wcześniej szerokie otwarcie jamy brzusznej i klatki piersiowej powinno być stosowane już tylko w wybranych, najbardziej zaawansowanych przypadkach – dodaje prof. dr hab. n. med. Jarosław Kobiela, ordynator Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.

Operację przeprowadził zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej UCK: dr n. med. Michał Szymański, prof. dr hab. n. med. Monika Proczko-Stepaniak i dr n. med. Maciej Wilczyński oraz dr hab. n. med. Tomasz Marjański z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej UCK.


Źródło:

  1. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA