Menu

Jeszcze skuteczniejsza radioterapia w UCK w Gdańsku

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, 24 października 2019 roku, miało miejsce uroczyste otwarcie Pracowni Teleterapii, w której leczeni są chorzy m.in. na nowotwory mózgu, klatki piersiowej, piersi, szyjki i trzonu macicy, gruczołu krokowego, żołądka oraz nowotwory wieku dziecięcego. W pracowni znajdują się dwa najwyższej klasy akceleratory, każdy z nich o wartości ponad 10 mln złotych.

- Z technicznego punktu widzenia spełniają wszystkie możliwości nowoczesnej, wysoce precyzyjnej radioterapii: radioterapię stereotaktyczną, która polega na podaniu jednej lub kilku wysokich dawek promieniowania na obszar guza, z maksymalną ochroną sąsiednich zdrowych tkanek. Możliwa jest również radioterapia z kontrolą oddechu, polegająca na włączaniu wiązki promieniowania w określonej fazie oddychania. Metoda ta pozwala precyzyjnie napromienić zmianę, a równocześnie znacząco oszczędzić zdrowy miąższ płuca.

Nasze aparaty do radioterapii pozwalają osiągnąć najwyższy wskaźnik wyleczeń przy jak najmniejszym ryzyku powikłań. Uzyskiwane przez nas wyniki nie odbiegają od uzyskiwanych w czołowych szpitalach na świecie – tłumaczy prof. Rafał Dziadziuszko, będący koordynatorem Pracowni Teleterapii. Równocześnie posiadamy bardzo doświadczoną kadrę specjalistyczną, specjalizującą się w leczeniu określonych lokalizacji narządowych nowotworów i biorącą udział w toczących się międzynarodowych badaniach klinicznych, zmieniających standardy postepowania.

W Polsce obecnie odnotowuje się ok 160 tys. zachorowań na nowotwory rocznie. Około 60% chorych otrzyma w którymś momencie leczenia radioterapię. Zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest zatem duże i w związku ze zwiększającą się zachorowalnością na nowotwory będzie rosło. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne posiada w sumie 5 akceleratorów do radioterapii. Korzysta z nich około 2 300 pacjentów rocznie.

Inną formę leczenia promieniowaniem jonizującym oferuje równocześnie otwierany Zakład Brachyterapii, którym kieruje dr n. med. Ewa Bednaruk-Młyński. Metoda ta wykorzystuje izotopy promieniotwórcze umieszczane w bezpośrednim sąsiedztwie guza nowotworowego, co pozwala oszczędzić zdrowe tkanki znajdujące się obok nowotworu. Pracownia otrzymała najnowocześniejszy aparat do brachyterapii o wysokiej mocy dawki (HDR). Pozwoli to rozszerzyć wskazania do tej metody i zwiększyć bezpieczeństwo leczenia.


Źródło:

  1. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
» więcej aktualności medycznych