Menu

Nowatorskie badania nad leczeniem raka jajnika z mutacją BRCA realizowane są w Katowicach

02.03.2023

rak jajnika i mutacja brca - ilustracja poglądowa

Odział Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, jako jeden z 3 ośrodków w Polsce, rozpoczął międzynarodowe badanie kliniczne, w którym zamiast usuwania jajników i jajowodów, usuwane są laparoskopowo same jajowody.

Takie postepowanie zmniejsza ryzyko raka jajnika o ponad 80% i nie powoduje menopauzy. Jajniki usuwane są laparoskopowo dopiero po osiągnięciu przez pacjentkę wieku 45 lat w przypadku mutacji w genie BRCA 1 i 50 lat, w przypadku mutacji w genie BRCA2.

Decyzja co to rodzaju zabiegu – usunięcie jajowodów lub usuniecie jajników i jajowodów – podejmuje pacjentka. Każda z pań z mutacja BRCA1/BRCA2 może zostać zakwalifikowana do tego badania, w którym dodatkowo jest kontrolowana przez co najmniej 15 lat w poradni przyklinicznej.

Mutacje w obrębie genów BRCA1 i BRCA2 silnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika i raka piersi sięgającym ponad 90% (ryzyko dla standardowej kobiety wynosi niecałe 10%). Standardowym postępowaniem w takich przypadkach jest usunięcie piersi oraz jajników i jajowodów w wieku od 35 do 40 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA1 oraz w wieku od 40 do 45 lat w przypadku nosicielstwa mutacji BRCA2. Takie postępowanie powoduje menopauzę, która w tym niefizjologicznym wieku prowadzi do chorób serca, udarów mózgu, chorób jelit czy osteoporozy. Zwiększa też ryzyko zaburzeń pamięci i choroby Alzheimera.

Korzyści usunięcia samych jajowodów są ogromne. Takie postepowanie nie powoduje menopauzy. Usunięcie jajowodów może nie przynieść żadnego efektu. W takim przypadku może u pacjentki wystąpić zwiększone ryzyko zachorowania na raka jajnika w okresie między operacjami. Szacuje się, że ryzyko zachorowania na raka jajnika w okresie międzyoperacyjnym wynosi u nosicielek mutacji BRCA1 około 2%, natomiast u nosicielek mutacji BRCA2 mniej niż 1%, w przypadku, gdy zabieg usunięcia jajników przeprowadzony zostanie pięć lat później niż w obecnie zalecanym wieku.

Pacjentki z mutacjami w genach BRCA1/BRCA2, zainteresowane wzięciem udziału w badaniu, mogą uzyskać więcej informacji pod numerem telefonu 608-890-861 lub wysyłając maila na adres ginekologia@sum.edu.pl. W tytule proszę wpisać „BADANIE TUBA-WISP 2"


Źródło:

  1. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA