Menu

Pierwsza w UCK endoskopowa operacja usunięcia macicy z użyciem robota

02.11.2022

Pierwsza w UCK endoskopowa operacja usunięcia macicy z użyciem robota

Foto. Sylwia Mierzewska UCK

25 października 2022 r. po raz pierwszy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono zabieg usunięcia macicy z wykorzystaniem robota. Wskazaniem do operacji był rak błony śluzowej trzonu macicy. Pacjentka czuje się dobrze.
Gdańsk jest kolebką endoskopii, w ówczesnej Akademii Medycznej pierwsze tego typu operacje były przeprowadzane od lat 60-tych. 10 lat temu rozwinięto techniki laparoskopowe również w ginekologii onkologicznej. Operacje endoskopowe należą do rodzaju małoinwazyjnych, co oznacza, że wykonywany jest duży zabieg z minimalnego dostępu. Z reguły chirurg uzyskuje dostęp do operowanego obszaru przez pępek, wprowadzając dodatkowo 2, 3 narzędzia przez 5-milimetrowe nacięcia skóry. Dzięki temu unika się dużego otwarcia jamy brzusznej od spojenia do wyrostka mieczykowatego. Jeszcze bardziej korzystną z perspektywy zarówno pacjenta, jak i chirurga jest operacja endoksopowa z wykorzystaniem robota. Pierwszą tego typu operację ginekologiczną w UCK przeprowadzono u pacjentki z rakiem błony śluzowej trzonu macicy.

- Operacja robotyczna umożliwia dokładniejszą, mniej uszkadzającą tkanki ingerencję chirurgiczną. W trakcie zabiegu ramię robota naśladuje ruchy ręki chirurga. Występuje mniej drgań. Również system audiowizualny jest dokładniejszy, daje lepszy wgląd w pole operacyjne – mówi prof. dr hab. n. med. Dariusz Wydra, ordynator Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK. – Pierwsza przeprowadzona przez nas operacja robotyczna usunięcia macicy trwała niecałe 1,5 godziny. Wpływ na czas zabiegu ma 10-letnie doświadczenie zespołu w operacjach raka błony śluzowej trzonu macicy. Bez wątpienia nasz ośrodek takich przypadków nowotworu zoperował najwięcej – podkreśla prof. Wydra.

Rak endometrium, czyli rak błony śluzowej trzonu macicy, rozpoznawany jest najczęściej u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, a więc pomiędzy 55. a 64. rokiem życia. Największe ryzyko zachorowania na ten nowotwór występuje u kobiet po menopauzie. Wpływ na zachorowanie ma wiele czynników, jednak największy znaczenie wydają się mieć te hormonalne oraz związane ze stylem życia. Aż 50-70% pacjentek chorujących na raka błony śluzowej trzonu macicy cierpi jednocześnie na otyłość.

Warto podkreślić, że prof. Dariusz Wydra jest jednym z pierwszych dwóch proktorów-nauczycieli w Polsce uczących techniki laparoskopowego usunięcia macicy w ramach Akademii Ginekologii Małoinwazyjnej - LAPGYN - Guided Learning Pathway.

W pierwszej robotycznej operacji endoskopowej w raku błony śluzowej trzonu macicy wzięli udział: prof. dr hab. n. med. Dariusz Wydra, asystował dr hab. n. med. Sambor Sawicki oraz anestezjolog lek. Katarzyna Majdyło, pielęgniarka anestezjologiczna Edyta Wójcik, a także pielęgniarki operacyjne: Joanna Szpakowicz-Alsughari i Paulina Dembna. W trakcie zabiegu wykorzystano robota nowej generacji Versius, który umożliwia przeprowadzanie operacji z minimalną ingerencją w ciało człowieka. To następca robota Da Vinci. Operacja została wykonana w ramach kontraktu z NFZ.


Źródło:

  1. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA