Menu

Bezpłatne turnusy terapeutyczne Fundacji Urtica Dzieciom

baner akcji Urtica Dzieciom Camp

Ruszyły zapisy na bezpłatne turnusy terapeutyczne dla najmłodszych zmagających się z chorobą nowotworową – Urtica Dzieciom Camp. Organizatorzy zakładają, że podczas tegorocznej edycji z pomocy psychoonkologów, terapeutów, dietetyków czy animatorów zabawy skorzysta ponad 70 osób.

Uczestnikiem projektu może być dziecko w wieku 5-18 lat, które choruje na nowotwór lub zakończyło leczenie onkologiczne, a jego stan zdrowotny pozwala na kilkudniowy pobyt poza ośrodkiem szpitalnym. Udział w turnusie jest bezpłatny zarówno dla dziecka, jak i jego opiekuna – pokrywają oni wyłącznie koszt dojazdu do krakowskiego Centrum Psychoonkologii Unicorn. Dziś już wiadomo, że podczas tegorocznych wakacji odbędą się co najmniej cztery 6-dniowe turnusy terapeutyczne: 23.06-28.06, 29.06-4.07, 5.07-10.07, 11.07-16.07.

Aby wziąć udział w Urtica Dzieciom Camp, należy wypełnić i wysłać w określonym czasie formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.urticadzieciom.pl W ciągu 5 dni roboczych organizator poinformuje o wpisaniu na listę uczestników lub – w przypadku dużej ilości zgłoszeń – o wpisaniu na listę rezerwową – tłumaczy Katarzyna Cabaj, Członek Zarządu Fundacji Urtica Dzieciom. – Proces rekrutacji jest kilkuetapowy, o zakwalifikowaniu decyduje kolejność nadesłania kompletnie wypełnionych zgłoszeń. Co istotne, pierwszeństwo mają osoby, które nie brały udziału w poprzednich edycjach – dodaje.

To już 4. edycja turnusów organizowanych przez Fundację Urtica Dzieciom we współpracy ze Stowarzyszeniem Unicorn. To wakacje połączone z terapią – wyjątkowe miejsce, w którym oprócz leczenia można rozwijać pasje, relaksować się, uczyć nowych rzeczy i odkrywać piękno świata, ale przede wszystkim zapomnieć o chorobie.

Według mojej wiedzy, terapia prowadzona podczas Urtica Dzieciom Camp jest unikatowa na skalę całego kraju. To balsam dla duszy dzieciaków, ale również rodziców, którzy chętnie korzystają z naszej propozycji. Wszyscy przecież wiemy, że choroba nowotworowa to nie jest sprawa jednej osoby. Jak choruje dziecko, to razem z nim choruje pół świata, pół jego świata – mówi Iwona Nawara, Dyrektor Centrum Psychoonkologii Unicorn, psychoonkolog, terapeuta.

O wyjątkowości projektu stanowią przede wszystkim regularne zajęcia grupowe z psychologami – odrębne dla dzieci i dla rodziców. Nurt „rodzicielski” oparty jest na założeniach Racjonalnej Terapii Zachowania, stworzonej przez amerykańskiego lekarza Maxie C. Maultsby'ego Jr. i jest formą samopomocy emocjonalnej o dowiedzionej skuteczności. W programie są także warsztaty z dietetykiem, onkologiem, zajęcia ruchowe czy plastyczne, zabawy z animatorami, zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych, a nawet spotkania z cenionymi osobami publicznymi. W ubiegłym roku uczestników odwiedziła Ewa Wachowicz, znana ze swojej działalności dobroczynnej Jolanta Kwaśniewska, a prof. Jerzy Stuhr regularnie przyjeżdża na turnusy, by poczytać maluchom bajki.

Od 2016 roku w przedsięwzięciu uczestniczyło już ponad 250 osób, a przedstawiciele Fundacji Urtica Dzieciom zapewniają, że nieustanie podejmują działania mające na celu zebranie funduszy przeznaczonych na wsparcie tą formą terapii coraz większej liczby swoich małych podopiecznych.


Źródła:

  1. Fundacja Urtica Dzieciom
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA