Menu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozszerza działalność o chirurgię onkologiczną oraz małoinwazyjną

02.12.2021

Chirurgia w Uniwersyteckim Szpital Klinicznym w Opolu

Od przyszłego roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Opolu rozszerzy działalność o chirurgię onkologiczną oraz małoinwazyjną. To niezwykle istotna wiadomość dla mieszkańców regionu, którym USK będzie mogło zaoferować zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej oraz małoinwazyjne w pełnym zakresie bez konieczności udawania się do innych ośrodków medycznych. Będzie to miało również ogromne znaczenie dla szkolenia młodych lekarzy.

Zielone światło do wprowadzenia nowych zabiegów i rozwoju oddziału chirurgii dała właśnie rada społeczna klinicznego szpitala. Pacjenci zyskają dostęp do nowych zabiegów. Pozwoli to także na rozszerzenie kształcenia przyszłych chirurgów.

- Zgoda rady na udzielanie przez nasz szpital nowego rodzaju świadczeń chirurgicznych w oparciu o oddział i Klinikę Chirurgii Uniwersytetu Opolskiego to kolejny ważny etap w naszym rozwoju. To też niezwykle istotna wiadomość dla mieszkańców regionu, którym będziemy mogli zaoferować zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej oraz małoinwazyjne w pełnym zakresie. Rozwiniemy też operacje w schorzeniach przewodu pokarmowego - zapowiada Dariusz Madera, dyrektor generalny USK i podkreśla, że decyzja rady umożliwia też rozszerzenie działalności dydaktycznej.

- Wiemy, jakie są deficyty w kształceniu młodych chirurgów w Polsce i dlatego chcieliśmy pokazać, że nawet w tak trudnych czasach można stworzyć, w ramach jednego z najmłodszych wydziałów lekarskich w kraju, ośrodek chirurgiczny o silnym potencjale badawczym i dydaktycznym wraz z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, czyli diagnostyką i leczeniem pacjentów – komentuje prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii USK i Kliniki Chirurgii Uniwersytetu Opolskiego.

W nowej formule – po nowym roku – oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej zostanie podzielony na dwa: chirurgii ogólnej, onkologicznej i małoinwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej. - Operacje nadnerczy, laparoskopowe resekcje jelita grubego, operacje na wątrobie - to zabiegi, których dotychczas nie wykonywaliśmy w USK, a które dzięki rozwojowi oddziału będą teraz dostępne - wylicza prof. Grzegorz Oszkinis.


Źródło:

  1. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA