Menu

Światowy Dzień Walki z Rakiem – po pierwsze profilaktyka

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2019 - baner

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Jest to dobra okazja, aby pochylić się nad tematem leczenia nowotworów w Polsce i zadać sobie pytanie: czy i co można zrobić, aby wyniki leczenia nie odbiegały od standardów uzyskiwanych w najlepszych ośrodkach na świecie?

W ostatnich latach obserwuje się olbrzymi postęp onkologii i dziedzin pokrewnych w diagnostyce molekularnej i genetycznej nowotworów w powiązaniu z nowymi, skutecznymi lekami w ramach terapii celowanych i terapii immunologicznych. Poznanie szlaków metabolicznych zachodzących w komórkach nowotworowych pozwala na wybór najbardziej skutecznych leków.

Obserwujemy zmianę sposobu leczenia z terapii narządowych na terapie oparte o zmiany zachodzące w komórkach nowotworowych. Obecnie coraz częściej nowotwory pochodzące z różnych narządów są leczone tymi samymi nowoczesnymi lekami w oparciu o stwierdzenie obecności określonej mutacji genetycznej lub o wyniki badań molekularnych. Wprowadzane są w coraz szerszym zakresie nowoczesne sposoby leczenia inwazyjnego jak chirurgia laparoskopowa, chirurgia robotowa, metoda HIPEC, PIPAC i wiele innych. Coraz skutecznie leczymy nowotwory w zaawansowanym stadium klinicznym.

Ale czy robimy wszystko, aby poprawić wyniki leczenia? Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta stara formuła zawiera olbrzymie przesłanie dla każdego z nas: możesz sam zrobić coś dla siebie, aby nie narazić się na rozwój raka.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem należy mówić głośno o fundamentalnym znaczeniu badań profilaktycznych. Kolonoskopia w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego, badanie markerów nowotworowych we krwi w profilaktyce raka prostaty, badania mammograficzne w profilaktyce raka piersi, badania dermatoskopowe w profilaktyce czerniaka, badania cytologiczne w profilaktyce raka szyjki macicy, szczepienia przeciwko wirusowi HPV w profilaktyce raka szyjki macicy, okresowe badania ginekologiczne – nie zapominajmy o nich mówiąc o poprawie wyników leczenia nowotworów i badajmy się, bo w końcu chodzi o nasze zdrowie i życie, ważne nie tylko dla nas samych, ale także naszych bliskich.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem wiele ośrodków onkologicznych informuje o dniach otwartych w dniu 2 lutego – warto skorzystać choćby w celu wykonania badań profilaktycznych. Informacja na temat dni otwartych w ośrodkach w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Kielcach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu zamieściliśmy w artykule „Światowy dzień walki z rakiem 2019 – Dzień Drzwi Otwartych w Centrach Onkologii”.


Opracowanie:

  1. Onkonet.pl
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA