Menu

Pierwsza w Polsce termoablacja guza płuca

Warszawski Uniwersytet Medyczny - widok ogólny

fot. Warszawski Uniwersytet Medyczny

17 stycznia br. zespół II Zakładu Radiologii Klinicznej oraz II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii ze szpitala klinicznego UCK WUM, przy ul. Banacha, wykonał pierwszy w Polsce zabieg termoablacji guza płuca. U 50-letniego mężczyzny będącego pacjentem Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej, podczas jednego zabiegu zniszczono przerzuty raka jelita grubego do płuca i wątroby.

Przez skórę wprowadzono igłę, której końcówkę umieszczono w guzku przerzutowym i zniszczono go za pomocą wysokiej temperatury. Zabieg przebiegł bez powikłań. Pacjent planowo będzie wypisany do domu 1-2 dni po zabiegu.

Termoablacja od wielu lat jest powszechnie stosowaną metodą leczenia nowotworów płuc (raka płuca i przerzutów innych nowotworów) w większości krajów Unii Europejskiej, USA czy Kanadzie.

W leczeniu przerzutów raka jelita grubego skuteczność termoablacji małych guzków jest zbliżona do operacji, ale jako zabieg małoinwazyjny jest znacznie mniej obciążająca dla pacjenta. Odsetek poważnych powikłań jest wielokrotnie mniejszy niż przy operacji. Termoablację można wielokrotnie powtarzać, co z powodzeniem stosuje się u pacjentów z przerzutami raka jelita grubego czy mięsaka.

Rak jelita grubego jest agresywnym nowotworem. Nawet jeśli przerzuty w płucach zostaną skutecznie usunięte lub zniszczone za pomocą radioterapii lub termoablacji, to u ponad 50% pacjentów pojawią się nowe zmiany przerzutowe w przyszłości. U wielu z tych pacjentów nie będzie można wykonać kolejnej operacji lub radioterapii, natomiast można u nich przeprowadzić kolejne termoablacje, w miarę jak będą się pojawiać nowe przerzuty.


Źródło:

  1. Warszawski Uniwersytet Medyczny
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA