Menu

Onkologia - aktualności i wydarzenia - wcześniejsze doniesienia

okładka grudnowego numeru kwartalnika „Terapia i Zdrowie”

Ukazał się grudniowy numer kwartalnika „Terapia i Zdrowie”

19.12.2018

Zapraszamy do pobrania i przeczytania grudniowego numeru kwartalnika „Terapia i Zdrowie”. „Terapia i Zdrowie”– to czasopismo stworzone dla pacjentów, ich rodzin, oraz dla każdego, kto interesuje się tematyką medyczną, propagowaniem zdrowego trybu życia i działaniami prozdrowotnymi.

Aktualności Onkonet.pl - baner

Przygotowanie żywieniowe przed zabiegiem cytoredukcyjnym i HIPEC chorych z przerzutami do otrzewnej

17.12.2018

Leczenie chorych z przerzutami do otrzewnej wymaga wykonania rozległych zabiegów cytoredukcyjnych w połączeniu z zabiegiem dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w podwyższonej temperaturze. W trakcie zabiegu niejednokrotnie konieczne jest wycięcie części jelita cienkiego, wykonanie zespoleń jelitowych oraz innego, rozległego zabiegu resekcyjnego.

seminarium onkologiczne pt. „Znaczenie żywienia medycznego w onkologii”

Znaczenie leczenia żywieniowego dla skuteczności leczenia onkologicznego w opinii ekspertów

13.12.2018

Według najnowszych badań około 40 procent pacjentów onkologicznych w Europie cierpi z powodu niedożywienia; szacuje się też, że jeden na czterech pacjentów onkologicznych umiera z powodu niedożywienia, a nie w wyniku progresji nowotworu.

Białostockie Centrum Onkologii

Uruchomienie Pracowni Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej w Białostockim Centrum Onkologii

11.12.2018

W Białostockim Centrum Onkologii oddano do użytku Pracownię Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej. W pracowni wykonywane będą badania diagnostyczne nowotworów polegające na identyfikacji mutacji genetycznych DNA komórek nowotworowych.

Chirurgia robotowa

Chirurgia robotowa – daleki skok w technologiach medycznych

07.12.2018

Nowoczesne technologie zmieniają oblicza medycyny. Jedną z technik, która pozwala na prawdziwy skok jakościowy w specjalnościach zabiegowych są roboty chirurgiczne.

Budynek Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Najlepszy w Polsce, w ocenie pacjentów, szpital leczący chorych na raka płuca

04.12.2018

Polska grupa Raka Płuca - stowarzyszenie działające na rzecz poprawy leczenia w Polsce zorganizowała konkurs mający na celu wyłonienie najlepszego oddziału szpitalnego leczącego raka płuca w 2018 roku.

Aktualności Onkonet.pl - baner

Dobry stan odżywienia przed i w trakcie leczenia – jeden z warunków skutecznego leczenia raka

30.11.2018

Niedożywienie w chorobie nowotworowej jest częstą przyczyną braku możliwości skutecznego leczenia tej choroby. Wynika ono z wielu problemów, zarówno obiektywnych, jak i subiektywnych. Problemu niedożywienia nie można lekceważyć, bo wiadomo, że jest ono jednym z czynników mających wpływ na przeżycie całkowite.

EPA oraz Aspiryna - ilustracja poglądowa

Aspiryna oraz Omega-3 zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

27.11.2018

Według najnowszego badania opublikowanego w „The Lancet” zarówno aspiryna, jak i jeden z kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, kwas eikozapentaenowy nazywany EPA, zmniejszają liczbę polipów jelita grubego u pacjentów, u których stwierdzono wysokie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

gala wydarzenia „Wieczór na Planecie Marzeń”

Gala Urtica Dzieciom - prawie 300.000 zł dla dziecięcej onkologii

26.11.2018

Kwotą 265 900 zł zakończyła się w czwartkowy wieczór (22.11 br.) 21. Gala Urtica Dzieciom. Wydarzenie połączone z licytacją prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych, zmagających się z chorobami nowotworowymi, zgromadziło na „Planecie Marzeń” ponad 300 przedstawicieli świata kultury i biznesu.

plakat gali wydarzenia „Wieczór na Planecie Marzeń”

Wieczór na Planecie Marzeń

21.11.2018

Już 22 listopada br. (czwartek) przedstawiciele świata kultury i biznesu spotkają się na „Planecie Marzeń” w podwrocławskim Zamku Topacz. 21. Gala Urtica Dzieciom to wydarzenie połączone z licytacją prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych, zmagających się z chorobami nowotworowymi.

rak trzustki - ilustracja poglądowa

Alkaloid z lasu deszczowego nadzieją na lek przeciwko rakowi trzustki

19.11.2018

Naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu oraz Uniwersytetu w Toyama w Japonii odkryli i przebadali substancję pochodzenia organicznego, która jest obiecującym punktem wyjścia do opracowania nowych, skutecznych leków przeciwko rakowi trzustki.

baner konferencji Węzeł wartowniczy – co wiemy w 2018 roku?

Węzeł wartowniczy – co wiemy w 2018 roku?

16.11.2018

Czy radioterapia może zastąpić chirurgię? Czy konieczne jest wykonywanie limfadenektomii przy pozytywnym węźle? Biopsja węzła przed czy po w raku gruczołu piersiowego w grupie z neoadjuwantową chemioterapią?

logotyp American Society for Radiation Oncology (ASTRO)

Radioterapia zmniejsza o 70% ryzyko wznowy miejscowej u pacjentek z przedinwazyjnym rakiem piersi (DCIS)

13.11.2018

Ryzyko wznowy po operacji oszczędzającej u pacjentek z rakiem piersi w stadium przedinwazyjnym jest niskie, ale można je jeszcze bardziej zmniejszyć stosując dodatkowo radioterapię. Są to wnioski wynikające z raportu z prowadzonych przez 12 lat badań klinicznych

grafika informacyjna na temat nowotworów neuroendokrynnych

Nowotwory neuroendokrynne – inne niż wszystkie

09.11.2018

W najbliższą sobotę, 10 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Nowotworów Neuroendokrynnych – nietypowych nowotworów, które w odróżnieniu od innych guzów rosną znacznie wolniej, mogąc latami nie dawać żadnych symptomów, bądź swoimi objawami imitować inne, bardziej powszechne choroby.

baner listopadowej edycji konferencji Akademia Raka Piersi 2018

Listopadowa edycja konferencji „Akademia Raka Piersi 2018”

05.11.2018

PZWL Wydawnictwo Naukowe zaprasza listopadową edycję konferencji, podczas których zostaną omówione wyniki nowych badań klinicznych i wytyczne postępowania w zakresie leczenia wszystkich podtypów biologicznych wczesnego i rozsianego raka piersi.

Aktualności Onkonet.pl - baner

Problemy żywieniowe u pacjentów poddanych radioterapii

26.10.2018

Częstym skutkiem ubocznym radioterapii nowotworów przewodu pokarmowego oraz nowotworów głowy i szyi są utrudnienia w przyjmowaniu pokarmów, prowadzące do niedożywienia. Niestety, stany niedożywienia mają bezpośredni wpływ na obniżenie odporności immunologicznej organizmu, co negatywne oddziałuje na wyniki prowadzonego leczenia onkologicznego.

Program wsparcia „Zdrowiej” dla chorych onkologicznie - baner

Program wsparcia „Zdrowiej” dla chorych onkologicznie i ich bliskich

25.10.2018

W ramach programu wsparcia "Zdrowiej" stworzonego przez Ruch Społeczny Polskie Amazonki i adresowanego do chorych onkologicznie i ich rodzin odbędzie się w najbliższym czasie cykl warsztatów dedykowany kobietom z zaawansowanym rakiem piersi, ale otwarty dla wszystkich chętnych.

logo ESMO - European Society For Medical Oncology

Zalecenia ESMO dotyczące raka wątrobowokomórkowego, mięsaków kości oraz rozsianego niedrobnokomórkowego raka płuca

22.10.2018

ESMO opublikowało zaktualizowane (2018) zalecenia praktyki klinicznej dotyczące diagnozowania oraz leczenia raka wątrobowokomórkowego, mięsaków kości oraz rozsianego niedrobnokomórkowego raka płuca

Breast Reconstruction Awareness Day - logo

BRA Day 2018 już w piątek

18.10.2018

Szpital Kopernika w Łodzi zaprasza w piątek (19 października 2018) na BRA Day zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi. W tym roku obchody BRA Day rozpoczynamy edukacyjnym spotkaniem w formie pysznego i zdrowego śniadania.

procedura HIPEC w toku

Większe możliwości leczenia nowotworów otrzewnej w Polsce!

15.10.2018

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia procedura dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC) w połączeniu z zabiegiem cytoredukcyjnym, dla wszystkich zgłoszonych wskazań (śluzak rzekomy otrzewnej, międzybłoniak otrzewnej, przerzuty do otrzewnej raka jelita grubego, żołądka, jajnika), będzie objęta refundacją NFZ.

profilaktyka raka piersi - ilustracja poglądowa

Badanie USG piersi w ciąży – nowe zalecenia ekspertów

11.10.2018

Rośnie liczba kobiet, u których w trakcie ciąży lub niedługo po porodzie rozpoznawany jest rak piersi. Co gorsza jest on diagnozowany nawet 7 miesięcy później niż w grupie kobiet nieciężarnych, co znacząco pogarsza rokowania dotyczące leczenia.

przezskórna termoablacja guza wątroby pod kontrolą PET-CT

Pionierski zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą PET-CT

08.10.2018

Na początku października lekarze z Zakładów Radiologii oraz Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonali pierwszy w Polsce zabieg przezskórnej termoablacji guza wątroby pod kontrolą obrazowania PET-CT.

onkonet.pl - baner

Wizualizacja ukrwienia narządów poprawia wyniki leczenia chirurgicznego

04.10.2018

Jednym z poważnych powikłań zabiegów operacyjnych w obrębie układu pokarmowego mogą być nieszczelności zespoleń operowanych narządów. Istnieje jednak metoda pozwalająca znacznie zmniejszyć to ryzyko.

Nagroda Nobla

Nagroda Nobla 2018 za odkrycia w immunoterapii nowotworów

02.10.2018

Przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Otrzymało ją dwóch immunologów: Amerykanin James P. Allison i Japończyk Tasuku Honjo za przełomowe prace w dziedzinie immunoterapii nowotworów.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Dzień Otwarty Centrum Chorób Piersi w UCK

01.10.2018

W ramach „Różowego października”, miesiąca dedykowanego profilaktyce raka piersi, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku zaprasza na Dzień Otwarty Centrum Chorób Piersi.

bieg charytatywny - Race for the Cure - plakat

The Race for the Cure - bieg charytatywny poświęcony walce z rakiem piersi

27.09.2018

The Race for the Cure to największy na świecie charytatywny bieg poświęcony walce z rakiem piersi. Corocznie odbywa się ich ponad 150, jednocząc około miliona uczestników. W najbliższą niedzielę, 30 września, odbędzie się po raz pierwszy w Polsce.

tarczyca - grafika poglądowa

Nowotwory tarczycy – rosnące zagrożenie dla młodych ludzi

26.09.2018

Częstość występowania raka tarczycy rośnie szybko,co roku diagnozuje się go u ponad 3,5 tys. osób. Szczególnie często dotyka on kobiet, które stanowią ponad 80% chorych. Co więcej, rak ten atakuje coraz młodsze osoby. Rozpoznanie raka tarczycy to aż 20% diagnoz wszystkich nowotworów złośliwych wśród osób między 20. a 40. rokiem życia.

prostata - grafika poglądowa

Nieskomplikowane badanie prostaty może uratować życie

20.09.2018

Raka prostaty co roku diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn w Polsce, a wskaźnik umieralności sięga nawet 50 proc. Wśród nowotworów ustępuje tylko rakowi płuc. Z powodu guzów tego niewielkiego gruczołu znajdującego się pod pęcherzem moczowym co roku umiera kilka tys. Polaków.

Białostockie Centrum Onkologii

W Białostockim Centrum Onkologii powstanie kolejny w Polsce Breast Cancer Unit

17.09.2018

Białostockie Centrum Onkologii to jedyny specjalistyczny szpital onkologiczny w województwie podlaskim. Idea utworzenia w Białymstoku Breast Cancer Unit ma na celu ułatwienie dostępu do nowoczesnej diagnostyki i leczenia nowotworów piersi w oparciu o najnowocześniejsze standardy chorym z obszaru północno-wschodniej Polski.

Dolnośląskie Centrum Onkologii - logo

Elektrochemioterapia - leczenie zaawansowanego czerniaka w Dolnośląskim Centrum Onkologii

14.09.2018

Na początku września w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu przeprowadzono pierwsze zabiegi elektrochemioterapii u pacjentów chorych na czerniaka. Wykorzystując nowe urządzenie IGEA Cliniporator lekarze z DCO mają możliwość śródoperacyjnego podania chemioterapeutyków bezpośrednio do zmian nowotworowych.

baner VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

12.09.2018

W ramach kampanii edukacyjnej Make Sense w dniach 17 – 21 września 2018 odbędzie się VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Jednym z celów kampanii jest zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej nowotworów w tej lokalizacji i propagowanie badań profilaktycznych.

11th International Workshop on Peritoneal Surface Malignancy

11th International Workshop on Peritoneal Surface Malignancy

10.09.2018

W dniach 9-11 września odbywa się w Paryżu konferencja poświęcona leczeniu chorych z przerzutami do otrzewnej. W konferencji uczestniczy ponad 800 lekarzy z całego świata. Omawiane są zagadnienia leczenia przerzutów do otrzewnej raka jelita grubego, raka żołądka, raka jajnika.

Budynek Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Laur Pacjenta 2017/2018 dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy

07.09.2018

Centrum Onkologii w Bydgoszczy zostało laureatem V edycji ogólnopolskiego plebiscytu „Laur Pacjenta 2017/2018”. Wyróżnienie to ma wyjątkowy charakter ponieważ przyznawane jest przez pacjentów - osoby mogące ocenić placówkę leczniczą „od środka”.

Breast Reconstruction Awareness Day logo

Wyjątkowa sesja fotograficzna w ramach BRA Day Polska 2018

05.09.2018

Dzisiaj w Teatrze Powszechnym w Łodzi odbywa się w ramach Breast Reconstruction Awareness Day (Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi) wyjątkowa sesja zdjęciowa z udziałem pacjentek zmagających się z chorobą nowotworową piersi.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku - otwarcie

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów

03.09.2018

Właśnie zakończono budowę trzech z czterech planowanych budynków Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) w Gdańsku. Budowa CMN to największa inwestycja realizowana obecnie przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

logo ESMO - European Society For Medical Oncology

Czwarta edycja międzynarodowych wytycznych ESO-ESMO dotycząca leczenia zaawansowanego raka piersi

30.08.2018

Czwarta edycja wytycznych ESO-ESMO dotycząca postępowania w przypadkach zaawansowanego raka piersi (Advanced Breast Cancer 4) skupia się na metodologii oceny nowotworu oraz na zaleceniach dotyczących leczenia konkretnych podtypów raka piersi.

Metoda wspomagania ablacji guzów wątroby

Nowa technologia zwiększa precyzję leczenia guzów raka wątroby

27.08.2018

Naukowcy z Politechniki Śląskiej wraz ze specjalistami z firmy Evertop z Chorzowa opracowali system wspomagający zabiegi ablacji guzów nowotworowych wątroby. System pomaga precyzyjnie określić położenie guzów w wątrobie znacznie zwiększając tym samym precyzję leczenia.

logo ESMO - European Society For Medical Oncology

Leczenie bólu nowotworowego u dorosłych pacjentów - wytyczne ESMO dotyczące praktyki klinicznej

23.08.2018

European Society For Medical Oncology (ESMO) opublikowało nowe (2018) wytyczne dotyczące praktyki klinicznej leczenia bólu związanego z chorobą nowotworową. Zalecenia opierają się na najnowszych dostępnych danych i wynikach badań.

Amp futbol fot. Maciej Gillert

Wyjątkowy mecz w ramach igrzysk „Onko-Olimpiada”

22.08.2018

W najbliższy piątek 24 sierpnia o godz. 19:00 na stadionie piłkarskim AWF Warszawa przy ul. Marymonckiej 34 w ramach igrzysk „Onko-Olimpiada” odbędzie się wyjątkowy mecz.

Cyber Knife w Centrum Onkologii w Gliwicach

Cyber Knife i nie tyko, czyli nowoczesna radiochirurgia nowotworów w CO w Gliwicach

20.08.2018

Radiochirurgia jest nowoczesną i obiecującą metodą leczenia nowotworów, zwłaszcza tych w znajdujących się w trudnej lokalizacji, tam gdzie interwencja chirurgiczna jest ryzykowna lub niewykonalna.

Onko-Olimpiada zdjęcie z 2017 roku

Onko-Olimpiada 2018 już wkrótce!

17.08.2018

24 sierpnia 2018 roku o godzinie 10 na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie rozpocznie się VII edycja Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada”.

nerki - grafika poglądowa

Test krwi wykryje raka nerki nawet 5 lat przed wystąpieniem pierwszych objawów

16.08.2018

Naukowcy odkryli, że specyficzny biomarker KIM-1, którego poziom można oznaczać we krwi, może pomóc przewidzieć ryzyko zachorowania na najczęstszą postać raka nerki u ludzi.

logo FDA - U.S. Food and Drug Administration

FDA zatwierdziła metodę magnetyczną w procedurze biopsji węzła wartowniczego w wybranych przypadkach raka piersi

13.08.2018

Biopsja węzła wartowniczego jest ważnym elementem diagnostyki w raku piersi, ma kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy rak piersi rozprzestrzenił się dając przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych, czy też nie.

kurkuma zdjęcie poglądowe

Naukowcy znaleźli metodę wzmocnienia antynowotworowego działania kurkuminy

09.08.2018

Kolejne publikacje naukowe potwierdzają, że kurkumina, substancja barwnikowa wyizolowana z rośliny Kurkuma (Curcuma longa), wykazuje istotne działanie antynowotworowe, zarówno poprzez nasilenie apoptozy, jaki i zmniejszenie proliferacji komórek nowotworowych.

logo ESMO - European Society For Medical Oncology

Rak piersi – nowa wersja poradnika ESMO dla pacjentów

06.08.2018

Na stronie ESMO (European Society for Medical Oncology) ukazała się nowa edycja poradnika dla pacjentów dotycząca raka piersi zaktualizowana o najnowsze ustalenia i wytyczne - "Breast Cancer - Guide for Patients".

rak piersi - zdjęcie poglądowe

Test oparty na próbkach z biopsji cienkoigłowej może wspomóc diagnostykę raka piersi

02.08.2018

Wyniki badania opublikowanego w Molecular Oncology wskazują, że analiza molekularna białek i mRNA, przeprowadzona na materiałach z biopsji cienkoigłowej pozostałych po badaniu cytologicznym wykonywanym w celu diagnozy raka piersi, może prowadzić do ulepszenia diagnostyki.

rak trzustki - grafika poglądowa

Badanie wydychanego powietrza pozwoli wykryć raka trzustki

30.07.2018

Badanie opublikowane w British Journal of Surgery wskazuje, że analiza lotnych lotnych związków organicznych zawartych w oddechu może pomóc we wcześniejszym wykryciu raka trzustki, dając tym samym szansę na jego skuteczne leczenie.

baner Onkonet News

Problem powstawania i leczenia ran oraz odleżyn u chorych leczonych onkologicznie

27.07.2018

Rany i odleżyny stanowią poważny problem towarzyszący leczeniu nowotworów. Choroba nowotworowa oraz skutki uboczne leczenia onkologicznego utrudniają proces gojenia się ran, co w poważniejszych przypadkach może spowodować konieczność przerwania leczenia ... .

cukrzyca - zdjęcie poglądowe

Cukrzyca zwiększa ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza u kobiet

25.07.2018

Analiza przeprowadzona na podstawie danych obejmujących prawie 20 milionów ludzi oraz ponad milion odnotowanych przypadków różnych rodzajów raka pokazała, że cukrzyca znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy oraz to, że ryzyko jest większe dla kobiet, niż dla mężczyzn.

owoce i warzywa - zdjęcie poglądowe

Jedzenie dużej ilości owoców i warzyw zmniejsza ryzyko raka piersi

23.07.2018

Naukowcy z Harvard School of Public Health ustalili, że kobiety, które codziennie spożywają dużą ilość owoców i warzyw, mogą mieć mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, zwłaszcza na jego agresywne formy, niż te spożywające mniej owoców i warzyw.

ECU Melanoma Research Group

Nowo opracowany test krwi wykrywa czerniaka we wczesnym stadium

20.07.2018

Badacze z Uniwersytetu Edith Cowan (ECU) opracowali pierwszy na świecie test krwi zdolny do wykrywania czerniaka we wczesnym stadium rozwoju. Jest to przełom, który może uratować tysiące istnień ludzkich i przynieść znaczące oszczędności w systemie opieki zdrowotnej.

test PSA zdjęcie poglądowe

Otyłość wpływa na wyniki testu raka prostaty (PSA)

18.07.2018

Naukowcy z Australii opublikowali wyniki badań pokazujących, że otyłość może spowodować obniżenie poziomu PSA, prowadząc do nieprawidłowej interpretacji wyników testu. Wynikające z badań ustalenia mają ważne znaczenie dla tego, jak powinny być interpretowane poziomy PSA u otyłych mężczyzn.

Oddział Badań Wczesnych Faz Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Oddział Badań Wczesnych Faz szansą na innowacyjne leczenie onkologiczne

16.07.2018

Oddział Badań Wczesnych Faz działający juz od roku w Centrum Onkologii w Warszawie daje pacjentom szansę na skorzystanie z najnowszych, innowacyjnych terapii, które do tej pory były niedostępne w Polsce. To pierwszy w Polsce nowoczesny ośrodek badań klinicznych wczesnych faz dedykowany leczeniu onkologicznemu.

Laboratorium genetyczne Zakładu Genetyki i Onkologii Molekularnej Bydgoskiego Centrum Onkologii

Najwyższa jakość badań genetycznych w Bydgoskim Centrum Onkologii

12.07.2018

Zakład Genetyki i Onkologii Molekularnej BCO po raz kolejny uzyskał maksymalną ocenę dotyczącą jakości realizowanych badań genetycznych. Badania te są podstawą przy kwalifikacji pacjentów do terapii celowanych genetycznie.

Inauguracja działalności Centrum Leczenia Raka Prostaty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

Uruchomienie Centrum Leczenia Raka Prostaty w UCK w Gdańsku

10.07.2018

Centrum Leczenia Raka Prostaty, tzw. Prostate Cancer Unit to jednostka skupiająca specjalistów z różnych dziedzin. Dedykowana ścieżka diagnostyczna znacząco przyśpiesza wdrożenie odpowiedniej terapii, zaś współpraca specjalistów sprzyja jakości i wysokiej efektywności leczenia.

Akcelerator Versa HD firmy Elekta w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Nowoczesny akcelerator do radioterapii i radiochirurgii w Lubelskim Centrum Onkologii

09.07.2018

Zakup akceleratora Versa HD przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej umożliwi wdrożenie innowacyjnych technik leczenia, które stanowią najwyższe standardy światowe i były do tej pory niedostępne w regionie.

kadr ze spotu kampanii „BreastFit - Kobiecy biust - Męska sprawa”

„BreastFit - Kobiecy biust - Męska sprawa” – kampania poświęcona zmaganiom z zaawansowanym rakiem piersi

05.07.2018

Rozpoczęła się kampania „BreastFit - Kobiecy biust - Męska sprawa”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy kobiet walczących z zaawansowanym rakiem piersi.

baner Onkonet News

Biopsje w diagnostyce onkologicznej

03.07.2018

Biopsja - rodzaj zabiegu diagnostycznego polegającego na pobraniu materiału z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe. Materiał pobierany jest w formie wycinka lub drogą aspiracji (zasysanie) i następnie badany z wykorzystaniem mikroskopu.

opalanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem czerniaka

Jest lato – chroń się przed czerniakiem!

02.07.2018

Nie zapominajmy, zwłaszcza latem, o zagrożeniach wynikających z nadmiernej ekspozycji na słońce (na promieniowanie UV), które może doprowadzić do poważnych chorób skóry, w tym czerniaka złośliwego skóry.

okładka czasopisma Immunoterapia 1/2018

Ukazał się kolejny numer czasopisma „Immunoterapia”.

28.06.2018

Polecamy w nim między innymi artykuł „Podstawy Immunoonkologii część pierwsza” oraz materiał na temat wykorzystania wirusów przeciwko nowotworom - „Onkolityczne wektory wirusowe w immunoterapii nowotworów”.

baner Onkonet News

Leczenie żywieniowe w kontekście raportu „Ocena terapii żywieniowej w polskich szpitalach”

27.06.2018

Raport „Ocena terapii żywieniowej w polskich szpitalach” Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu wskazuje, że co najmniej 30% pacjentów w polskich szpitalach jest niedożywionych.

broszura Living well during cancer treatment - baner

Porady żywieniowe poprawiają jakość życia pacjentów onkologicznych - poradnik

22.06.2018

Na stronie Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej ESSO dostępna jest broszura omawiająca zagadnienia odżywiania pacjentów onkologicznych. Poradnik porusza wiele istotnych zagadnień dotyczących żywienia.

witamina D - zdjęcie poglądowe

Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

20.06.2018

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wskazują, że wyższy poziom witaminy D we krwi wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Osoby z poziomem witaminy D we krwi powyżej 60 ng/ml miały pięciokrotnie mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi w porównaniu do tych z mniej niż 20 ng/ml.

akcelerator EDGE do radiochirurgii w Centrum Onkologii w Gliwicach

Otwarcie Centrum Radiochirurgii Nowotworów w Gliwicach

18.06.2018

W gliwickim oddziale Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie otwarto 14 czerwca br. jedyne w Polsce w pełni wyposażone Centrum Radiochirurgii Nowotworów, w którym chorzy na raka będą leczeni przez doświadczony zespół specjalistów przy użyciu najnowocześniejszej aparatury

akupunktura - grafika poglądowa

Akupunktura w chorobie nowotworowej

15.06.2018

Akupunktura jako współmetoda leczenia bólu w chorobie nowotworowej jest rekomendowana przez American Society of Clinical Oncology Chronic Pain Guideline. Jest również skutecznym sposobem leczenia nudności i wymiotów spowodowanych przez chemioterapię nowotworów.

logo Breast Cancer Unit w WCO w Poznaniu

Uruchomienie Breast Cancer Unit w WCO w Poznaniu

12.06.2018

W najbliższy czwartek, 14 czerwca 2018 r., odbędzie się uroczystość oddania do użytkowania Breast Cancer Unit w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

wizualizacja Siedleckiego Ośrodka Onkologii

Siedlecki Ośrodek Onkologii - dobra wiadomość dla mieszkańców wschodniej części woj. mazowieckiego

11.06.2018

Wkrótce zostanie oddany do użytku Siedlecki Ośrodek Onkologii przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Będzie to jedyny taki ośrodek w w północno-wschodniej części Mazowsza.

ilustracja poglądowa DNA

Badanie krwi daje nadzieję na wykrycie raka jeszcze przed wystąpieniem objawów

06.06.2018

Nowy test opracowany przez naukowców z Cleveland Clinic w Ohio pozwala na wykrycie 10 rodzajów raka we wczesnych stadiach rozwoju, znacznie wcześniej niż pojawią się objawy choroby nowotworowej i do tego charakteryzuje się wysoką dokładnością.

Szpital Morski im. PCK w Gdyni

Zwiększenie dostępności i poprawa warunków leczenia onkologicznego dla chorych z województwa pomorskiego

04.06.2018

W Szpitalu Morskim im PCK w Gdyni właśnie oddano do użytku inwestycję wartą ponad 8,5 mln zł. Na potrzeby Oddziału Onkologii i Radioterapii zaadaptowano i wyremontowano ok. 2700 m2 powierzchni.

baner Onkonet News

Nowy test pozwoli uniknąć ponad 40% biopsji w diagnostyce raka prostaty

01.06.2018

Wieloośrodkowe badanie potwierdziło skuteczność kliniczną testu IsoPSA – nowego badania krwi, które okazało się dokładniejsze w przewidywaniu ryzyka raka prostaty (gruczołu krokowego) niż standardowy test PSA.

antyperspirant - zdjęcie poglądowe

Antyperspiranty mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi

29.05.2018

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku, w Austrii przeprowadzili badania pokazujące związek pomiędzy korzystaniem z antyperspirantów stosowanych pod pachę, a zachorowaniami na raka piersi.

szczepionka na bazie DNA do leczenia raka jelita grubego - baner

Szczepionka na bazie DNA przeznaczona do leczenia raka jelita grubego - obiecujące wyniki badań

25.05.2018

Naukowcy przeprowadzą badania kliniczne leczenia zaawansowanego raka jelita grubego (CRC) za pomocą szczepionki DNA w połączeniu z przeciwciałem PD-1. Potencjalnie terapia ta może znacząco zwiększyć oczekiwaną długość życia chorych.

Wprost - ranking najlepszych szpitali 2018

Najlepsze szpitale 2018 - kolejna edycja rankingu tygodnika "Wprost"

23.05.2018

Na podstawie kilku tysięcy ankiet „Wprost” wybrał najlepsze szpitale w Polsce. Szpitale oceniane były niezależnie w sześciu kategoriach specjalizacji. Jedną z nich była chirurgia onkologiczna.

profilaktyka raka piersi - zdjęcie poglądowe

Będzie refundacja zabiegów profilaktycznego usunięcia piersi oraz jajników

22.05.2018

Rzeczpospolita informuje, że Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o refundacji zabiegów profilaktycznego usunięcia piersi oraz jajników u kobiet z wysokim ryzykiem rozwoju raka. Ministerstwo planuje wpisać te zabiegi do koszyka świadczeń gwarantowanych.

Zakład Genetyki i Onkologii Molekularnej BCO

Leczenie celowane molekularnie w Centrum Onkologii w Bydgoszczy – otwarcie Innowacyjnego Forum Medycznego

21.05.2018

22 maja w Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbędzie uroczyste otwarcie Innowacyjnego Forum Medycznego (IFM). Powstało ono z myślą o planowaniu indywidualnych terapii onkologicznych opartych na profilu molekularnym raka.

nerki - grafika poglądowa

Jest przełom w leczeniu raka nerki w Polsce

17.05.2018

Pacjenci chorzy na raka nerki od 1 maja tego roku mają wreszcie dostęp do leków nowej generacji. Nowoczesne terapie w porównaniu do możliwości, którymi dysponowaliśmy do tej pory znacząco wydłużają życie chorym na raka nerki - mówią eksperci.

Nowoczesne wyposażenie sali operacyjnej na Oddziale Otolaryngologii w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego

Leczenie raka krtani – nowoczesna chirurgia endoskopowa z wykorzystaniem lasera

15.05.2018

W krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego na Oddziale Otolaryngologii wykonuje się małoinwazyjne operacje chirurgicznego usunięcia nowotworów krtani. Cechą szczególną wykonywanych tu zabiegów jest wykorzystanie nowoczesnego lasera i metody endoskopowej.

baner Wyroluj Raka 2018

Wyroluj Raka 2018 Nightskating

10.05.2018

W imieniu organizatorów, Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej oraz Akademickiego Stowarzyszenia Onkologicznego działającego przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, zapraszamy na wspólny przejazd rolkarski ulicami Gdańska. Wydarzenie będzie poprzedzone imprezą, która promować ma samobadanie piersi oraz szerzyć wiedzę na temat raka piersi.

bladder cancer awarness month

Maj miesiącem świadomości raka pęcherza moczowego

09.05.2018

W świadomości społecznej ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego jest lekceważone, a temat ten jest rzadko obecny w mediach. Tymczasem rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Z jego powodu w Polsce co roku umiera ponad 3000 chorych.

chirurgia onkologiczna - zdjęcie poglądowe

Chirurgia onkologiczna - chirurgiczne leczenie raka i nowotworów

30.04.2018

Rola i znaczenie chirurgii onkologicznej w leczeniu raka i nowotworów. Wyjaśnienie pojęć zabiegu radykalnego, cytoredukcyjnego oraz paliatywnego. Omówienie zagadnienia operacji oszczędzających i rekonstrukcyjnych.

baner Breast Cancer Unit

Dwa nowe Breast Cancer Unit - w Bydgoszczy oraz w Gdyni

27.04.2018

Dwa ośrodki zajmujące się leczeniem nowotworów piersi uzyskały prestiżowe akredytacje Breast Cancer Unit wydane przez SIS (Senologic International Society). Certyfikaty zostały przyznane Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Morskim w Gdyni.

prezentacja prof. Zegarskiego na VII Sympozjum Postępy w chirurgii kolorektalnej

HIPEC i PIPAC – nowe informacje o nowoczesnych metodach leczenia przerzutów do otrzewnej

25.04.2018

W dniach 19-21 kwietnia 2018 roku odbyło się w Serocku VII Sympozjum „Postępy w chirurgii kolorektalnej”. Jednym z tematów było leczenie przerzutów do otrzewnej raka jelita grubego i żołądka za pomocą metody HIPEC oraz PIPAC.

logo Onkonet.pl

Ocena stopnia zaawansowania nowotworu, klasyfikacja TNM oraz inne czynniki oceny raka

23.04.2018

W jaki sposób i na jakiej podstawie lekarze oceniają stan zaawansowania raka? Co decyduje o wyborze metody leczenia? Wyjaśniamy na czym polega istota klasyfikacji TNM oraz ocena stopnia zaawansowania nowotworu.

operacja raka trzustki z wykorzystaniem NanoKnife

Szansa dla chorych z nieoperacyjnym rakiem trzustki

19.04.2018

NanoKnife umożliwia leczenie chorych z nowotworami, które ze względu na usytuowanie, rozmiar oraz naciekanie naczyń krwionośnych nie kwalifikują się do klasycznego leczenia chirurgicznego. We Wrocławiu przeprowadzono niedawno pierwszy zabieg usunięcia guza trzustki tą metodą.

laboratorium biotechnologiczne - grafika poglądowa

Helix Immuno-Oncology zaprezentuje wyniki badań na prestiżowej konferencji naukowej AACR

16.04.2018

Helix Immuno-Oncology, spółka biotechnologiczna specjalizująca się w badaniach i rozwoju immunoterapii przeciwnowotworowych przedstawi najnowsze wyniki badań nad cząsteczką terapeutyczną V-DOS47

nerki - grafika poglądowa

Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki

13.04.2018

Na świecie leczenie zaawansowanego raka nerki bardzo się zmieniło. Przełom nastąpił, gdy pojawiły się leki ukierunkowane molekularnie, które hamują powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a tym samym rozwój guza. W Polsce nie mamy dostępu do leków kolejnych generacji uznanych już za standard leczenia i przez to pozostajemy w tyle.

laboratoria firmy Slevita S.A.

Selvita przedstawi najnowsze wyniki badań nad lekami onkologicznymi na prestiżowej konferencji AACR 2018

11.04.2018

Selvita S.A. polska firma biotechnologiczna, jedna z największych firm sektora biotechnologii medycznej w Europie, zaprezentuje w najbliższych dniach na prestiżowej konferencji naukowej „AACR Annual Meeting” najnowsze wyniki swoich prac badawczo-rozwojowych.

logo Onkonet.pl

Zapobieganie niedożywieniu i wyniszczeniu w chorobie nowotworowej

09.04.2018

Zaburzenia odżywiania w chorobie nowotworowej zależą od wielu czynników. Niektóre wynikają z blokowania, przez rozwijający się nowotwór, naturalnej drogi przyjmowania pokarmów, inne z ogólnego zaawansowania choroby.

rak płuca - grafika poglądowa

Nowy lek dla chorych na raka płuca dopuszczony do stosowania w Polsce

06.04.2018

Wraz szybkim postępem medycyny w ostatnich latach rozwinęła się obiecująca grupa leków – leki immunoterapeutyczne, które przynoszą nadzieję dla szerokiej grupy chorych. Leczenie immunoterapeutyczne nowotworów polega na wspomaganiu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu, między innymi limfocytów, tak by były w stanie rozpoznawać i atakować komórki nowotworowe.

bakterie Chlamydia infekujące komórkę

Zakażenie Chlamydią zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika

03.04.2018

Według badań dr B. Trabert z Division Cancer Epidemiology, National Cancer Institute w USA, zakażenia Chlamydią, przenoszone droga płciową, wiążą się z dwukrotnie większym ryzykiem zachorowania na raka jajnika.

prof. Piotr Czauderna przewodniczący zespołu ekspertów ds. opracowania koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii

Polska onkologia potrzebuje reformy nastawionej na efektywność leczenia

29.03.2018

Onkologia, jak w soczewce skupia problemy polskiego systemu ochrony zdrowia: chroniczne niedofinansowanie, brak koordynacji, konkurowanie wszystkich ze wszystkimi, przypadkowe podejmowanie działań.

biotechnologia badania laboratoryjne - ilustracja poglądowa

Wkrótce rozpoczną się w Polsce badania kliniczne nowego leku przeciwko rakowi piersi w jego szczególnie niebezpiecznej postaci

26.03.2018

Polscy naukowcy z biotechnologicznej firmy GLG Pharma prowadzą badania nad zastosowaniem inhibitorów białka STAT3 w terapii celowanej wobec potrójnie negatywnego raka piersi (TNBC).

obraz histopatologiczny komórek czerniaka

Nowoczesne metody leczenia czerniaka - leczenie celowane

23.03.2018

Dzięki postępowi w badaniach genetycznych medycyna otrzymała leki pomagające leczyć czerniaka nawet w zaawansowanym stadium, prowadzące do istotnego wydłużenia życia chorych. Ich działanie polega na przerwaniu szlaku sygnałów prowadzących do podziałów komórki nowotworowej, co w efekcie prowadzi do spowolnienia rozwoju nowotworu.

liście szałwi

Szałwia chroni jelito grube przed rozwojem raka

21.03.2018

W pracy przedstawionej przez badaczy portugalskich potwierdzono na podstawie badań in-vivo, że picie naparu z szałwii działa ochronnie na DNA komórek oraz jest w stanie chronić przed rozwojem raka jelita grubego.

procedura HIPEC w toku

Dobra wiadomość dotycząca leczenia chorych z przerzutami do otrzewnej – jest szansa na szersze stosowanie procedury HIPEC

19.03.2018

W AOTMiT (Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji) trwają prace nad realną wyceną zabiegów cytoredukcyjnych i HIPEC w leczeniu chorych z pierwotnymi i wtórnymi (przerzuty) nowotworami otrzewnej.

wirus HPV na powierzchni skóry - wizualizacja

Rak szyjki macicy – można go wyeliminować jako chorobę, potrzeba tylko odpowiednich decyzji

16.03.2018

Najczęstszą przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy jest infekcja wirusem HPV. Aż 99% przypadków raka szyjki macicy ma swoje źródło we wcześniejszej, przewlekłej infekcji wirusem HPV.

ocena mikroskopowa preparatu medycznego

Cytologia na podłożu płynnym - nowa, dokładniejsza metoda szansą na skuteczniejszą walkę z rakiem szyjki macicy

14.03.2018

Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość zmiany metody badań cytologicznych. Nowa metoda - cytologia na podłożu płynnym – jest zdaniem Polskiego Towarzystwa Patologów dokładniejsza, a jej stosowanie może znacząco pomóc w walce z rakiem szyjki macicy.

wirus - grafika poglądowa

Wirusy przeciwko nowotworom - nowe możliwości w leczeniu czerniaka

12.03.2018

Wirusy wykorzystywane w celu uszkadzania komórek nowotworowych (wirusy onkolityczne – ang. oncolityc viruses) to odpowiednio zmodyfikowane wersje wirusów od lat dobrze znanych badaczom, takich jak wirusy opryszczki czy polio.

solarium - zdjęcie poglądowe

Korzystanie z solarium może zwiększać ryzyko zachorowania na czerniaka nawet o 75%

08.03.2018

Statystyki dotyczące zachorowań na czerniaka potwierdzają, że najczęściej występuje on wśród młodych kobiet, a ryzyko zachorowania znacząco rośnie na skutek korzystania z solarium.

ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna w trakcie chemioterapii w raku piersi i raku jelita grubego jest korzystna dla pacjentów

06.03.2018

Badacze z ośrodka medycznego w Utrechcie, Holandia, oceniali korzyści z wykonywania ćwiczeń fizycznych w trakcie chemioterapii w grupie chorych z rakiem piersi i rakiem jelita grubego.

cygara - zdjęcie poglądowe

Palenie fajki lub cygar jest tak samo szkodliwe jak palenie papierosów

02.03.2018

Badanie wykazało zdecydowanie wyższą śmiertelność osób palących fajkę lub cygara aniżeli osób niepalących. Palacze cygar i fajek byli znacznie częściej narażeni na nowotwory tytoniozależne, takie jak rak pęcherza moczowego, rak płuc, rak przełyku, krtani, jamy ustnej czy rak trzustki.

kurkuma

Kurkuma nie tylko wykazuje działanie antynowotworowe, ale również wspomaga leczenie chemioterapią

28.02.2018

Badania naukowe wykazały bardzo interesujące działanie kurkumy u chorych leczonych za pomocą chemioterapii systemowej. Wykazano mianowicie, że kurkuma odwraca obserwowaną oporność na niektóre cytostatyki wspomagając tym samym proces leczenia.

logo - European Organization for thr Research and Treatment of Cancer

Hipertermia miejscowa w połączeniu z chemioterapią znacząco poprawia wyniki leczenia mięsaków tkanek miękkich

26.02.2018

W opublikowanych ostatnio wynikach badania EORTC przeprowadzonych przez zespół lekarzy z Niemiec zamieszczono informacje o leczeniu mięsaków tkanek miękkich za pomocą chemioterapii z dodatkowym wykorzystaniem hipertermii.

sardynki na talerzu

Jedzenie ryb zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka

23.02.2018

Związek pomiędzy poziomem konsumpcji ryb a zachorowalnością na nowotwory był przedmiotem badań w formie meta-analizy. W oparciu o zgromadzone dane zbadano wpływ spożycia ryb na ryzyko zachorowania na raka.

serce - grafika poglądowa

Kardioonkologia – profilaktyka i leczenie toksycznych powikłań chemioterapii

21.02.2018

Jednym z najpoważniejszych powikłań chemioterapii w leczeniu onkologicznym jest uszkodzenie mięśnia sercowego. Toksyczne działanie leków przeciwnowotworowych może spowodować upośledzenie kurczliwości serca, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca.

dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii - HIPEC

Leczenie raka jajnika: dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii (HIPEC) w połączeniu z chemioterapią systemową i zabiegiem cytoredukcyjnym znacząco poprawia wyniki leczenia chorych w III stopniu zaawansowania

19.02.2018

W renomowanym czasopiśmie N Eng J Med w najnowszym numerze pojawił się długo oczekiwany artykuł badaczy holenderskich i duńskich oceniających wyniki leczenia 245 chorych z rakiem jajnika w III stopniu zaawansowania

jelita - zdjęcie poglądowe

Zaburzenia flory bakteryjnej jelit mogą wpływać na skuteczność immunoterapii nowotworów

17.02.2018

Badania wykazały, że stosowanie antybiotykoterapii w trakcie leczenia immunologicznego może obniżać skuteczność działania leków przeciwnowotworowych

witamina D - zdjęcie poglądowe

Witamina D przeciwdziała powstawaniu nowotworów przewodu pokarmowego

14.02.2018

Wyniki wielu badań wskazują, że niedobór witaminy D zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Z kolei suplementacja (uzupełnienie diety) witaminą D przeciwdziała powstawaniu nowotworów przewodu pokarmowego, takich jak rak przełyku, żołądka, wątroby, trzustki i jelita grubego.

zęby - zdjęcie poglądowe

Choroby bakteryjne przyzębia wpływają na występowanie zmian przednowotworowych żołądka

12.02.2018

Badania wskazują, że brak higieny jamy ustnej jest czynnikiem ryzyka powstania zmian przednowotworowych, które prowadzą do powstania tak niebezpiecznego nowotworu jakim jest rak żołądka.

szczepienie - zdjęcie poglądowe

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy

08.02.2018

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV pozwalają na uniknięcie zakażenia wirusem i co za tym idzie, obniżają znacząco ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szacuje się, że zaszczepienie całej populacji kobiet mogłoby zredukować zachorowalność na raka szyjki macicy aż o 90%.

wykres pokazujący związek pomiędzy uczestnictwem w badaniach profilaktycznych, a dłuższym przeżyciem w przypadku wykrycia nowotworu

Badania profilaktyczne ratują życie!

06.02.2018

Dane dotyczące wyników leczenia pokazują wyraźny związek pomiędzy uczestnictwem w badaniach profilaktycznych, a znacznie lepszymi wynikami leczenia onkologicznego u tych pacjentów, u których nowotwór został rozpoznany w trakcie badań profilaktycznych.

leczenie onkologiczne - zdjęcie poglądowe

Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w pozostałych krajach UE

05.02.2018

Zachorowalność na nowotwory w Polsce rośnie z roku na rok i najprawdopodobniej do 2025 roku staną się one główną przyczyną zgonów. Tymczasem skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej.

schemat działania radioizotopowej terapii celowanej molekularnie

Nowy, skuteczny lek w terapii guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego

02.02.2018

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała nowy lek stosowany w terapii guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego. Lutathera (Lu177-dotatate) należy do innowacyjnej kategorii leków/terapii nazywanych PRRT.

plakat Światowy dzień walki z rakiem 2018

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2018

31.01.2018

W najbliższą sobotę 3 lutego, z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych w wybranych placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. Możemy zapobiec rakowi!

chemioterapia - grafika poglądowa

Chemioterapia - metoda leczenia nowotworów

29.01.2018

Przedstawiamy nowe, obszerne opracowanie na temat chemioterapii. Wyjaśniamy w nim na czym polega istota działania chemioterapii, opisujemy stosowane metody oraz omawiamy problematykę powikłań pojawiających się w wyniku leczenia lekami cytotoksycznymi. »  czytaj więcej

lek antynowotworowy Olaparib

Nowy skuteczniejszy lek w terapii raka piersi u chorych z mutacją w genach BRCA

26.01.2018

W styczniu 2018 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała lek Olaparib do leczenia raka piersi u chorych z obecną mutacją w genach BRCA. W trakcie badań klinicznych lek wykazał się wyższą skutecznością niż wcześniej stosowane leki »  czytaj więcej

praca w nocy zdjęcie poglądowe

Praca w nocy zwiększa ryzyko zachorowania na raka u kobiet

24.01.2018

Badania przeprowadzone na podstawie danych obejmujących łącznie prawie 4 mln osób z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Australii wykazały, że u kobiet wykonujących długotrwałą pracę w godzinach nocnych (pracujących na nocną zmianę) wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory. »  czytaj więcej

okładka kwartalnika Immunoterapia

Pierwszy numer kwartalnika „Immunoterapia” - tematem immunoterapia nowotworów

22.01.2018

Kwartalnik poświęcony jest tematyce immunoterapii, która została uznana za największe, przełomowe osiągnięcie w medycynie. Pismo jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie środowiska medycznego tematem praktycznego i skutecznego stosowania immunoterapii. »  czytaj więcej

baner konferencji Akademia Raka Piersi 2018

Konferencja „Akademia Raka Piersi 2018”

17.01.2018

PZWL Wydawnictwo Naukowe zaprasza na cykl konferencji naukowych dla lekarzy, podczas których zostaną omówione wyniki nowych badań klinicznych i wytyczne postępowania w zakresie leczenia wszystkich podtypów biologicznych leczenia wczesnego i rozsianego raka piersi. »  czytaj więcej

okładka ksiązki Terapia CRS + HIPEC

Pierwsza polska monografia „Terapia CRS + HIPEC”

16.01.2018

Właśnie ukazała się pierwsza polska monografia poświęcona chirurgii cytoredukcyjnej w połączeniu z dootrzewnową chemioterapią perfuzyjna w hipertermii - „Terapia CRS + HIPEC”. Publikacja opisuje najnowsze możliwości leczenia chorych z przerzutami nowotworu do otrzewnej. »  czytaj więcej

Optoakustyczne badanie piersi - sprzęt firmy Seno medical

Nowy sposób diagnostyki raka piersi - badanie optoakustyczne

15.01.2018

Naukowcy z kilku jednostek naukowych w USA wspólnie opracowali nowatorski sposób diagnostyki nowotworów piersi. Za pomocą światła lasera w połączeniu z badaniem ultrasonograficznym możliwa jest analiza ukrwienia guza nowotworowego. »  czytaj więcej

Logotyp serwisu onkologicznego Onkonet.pl

Niedożywienie w chorobie nowotworowej – jak rozpoznać, jakie niesie ze sobą zagrożenie i jak można mu przeciwdziałać

11.01.2018

U chorego pojawia się apatia, niechęć do rozmowy, utrata apetytu. Posiłki są zjadane częściowo, bez smaku. Co można zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy porozmawiać z chorym, często nie zauważa on, że istnieje taki problem, jak zaburzenia jedzenia. »  czytaj więcej

Konferencja priorytety w ochronie zdrowia 2018

Priorytety w Ochronie Zdrowia 2018

08.01.2018

11 stycznia w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się cykliczna debata Priorytety w Ochronie Zdrowia 2018 o najważniejszych wyzwaniach polskiej ochrony zdrowia. W trakcie konferencji pod lupę zostaną wzięte najbardziej newralgiczne problemy. Wśród nich znajdzie się onkologia. »  czytaj więcej

Preparat Nutridrink Multi Fibre do leczenia żywieniowego firmy Nutricia

Uszkodzenie jelit po radioterapii – ochrona żywieniowa

2.01.2018

Jak wykazały badania odpowiednie przygotowanie żywieniowe pacjenta przed leczeniem radioterapią może poprawić jego stan ogólny i metaboliczny, ograniczając wystąpienie lub natężenie powikłań związanych z napromieniowaniem. »  czytaj więcej

ćwiczenia jogi - ilustracja poglądowa

Ćwiczenie jogi jako profilaktyka powikłań obrzękowych i poprawy jakości życia u kobiet z rakiem piersi

21.12.2017

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z USA ćwiczenie jogi wpływa pozytywnie stan kończyny górnej u kobiet leczonych z powodu raka piersi z dużym ryzykiem powikłań obrzękowych. »  czytaj więcej

chemioterapa - ilustracja poglądowa

Skuteczniejsza chemioterapia w raku żołądka - FLOT

15.12.2017

Badacze z Frankfurtu wykazali, że zastosowanie chemioterapii okołooperacyjnej wzbogaconej w stosunku do standardowych schematów o docetaxel daje lepsze wyniki leczenia skojarzonego z zabiegiem operacyjnym u chorych na raka żołądka. »  czytaj więcej

panel onkologiczny w Najwyższej Izbie Kontroli, listopad 2017

Onkologia w Polsce – podstawowym problemem jest niewystarczające finansowanie!

12.12.2017

Ustalenia Najwyższej Izby Kontroli wskazują, że obecny sposób opieki nad pacjentami onkologicznymi oraz wprowadzone w ostatnich latach zmiany (pakiet onkologiczny) nie doprowadziły do wystarczającej poprawy w istotnych obszarach leczenia. »  czytaj więcej

kurkuma sproszkowana

Korzystny wpływ kurkumy na częstość występowania zespołu ręka-stopa jako powikłania po chemioterapii

08.12.2017

Zespół ręka-stopa (HFS – Hand-Foot Syndrome) występuje bardzo często, u około 40% do 50% chorych, już nawet po pierwszym cyklu chemioterapii opartej na kapecytabinie. Kurkuma była badana pod kątem zapobiegania temu powikłaniu, po tym jak wcześniej wykazano jej działanie przeciwzapalne. »  czytaj więcej

powierzchnia komórki

Nowoczesna metoda niszczenia komórek nowotworowych z użyciem nanocząstek

06.12.2017

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali metodę termicznego niszczenia rozsianych komórek nowotworowych z wykorzystaniem nanozasobników ferromagnetyka. Wprowadzone do układu krwionośnego nanozasobniki (nanorurki węglowe) przemieszczają się wraz z krwią i przyłączają do powierzchni komórek nowotworowych »  czytaj więcej

filżanka i ziarna kawy

Pijmy kawę - wpływa ona bardzo pozytywnie na organizm w przypadku raka jelita grubego

01.12.2017

Naukowcy z Bostonu, USA, przeprowadzili badanie na grupie 1599 pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego, pytając o sposób odżywiania się w trakcie leczeniu tego nowotworu. Jednym z pytań było pytanie o spożywanie kawy. »  czytaj więcej

konferencja Advances in Surgical Oncology: HIPEC and cytoreductive surgery w Lublinie, listopad 2017

IV Międzynarodowa Konferencja "Advances in Surgical Oncology: HIPEC and cytoreductive surgery"

27.11.2017

W dniach 23-24 listopada 2017 r. odbyła się w Lublinie IV Międzynarodowa Konferencja „Advances in Surgical Oncology”. Przedmiotem obrad naukowych była chirurgia cytoredukcyjna - CRS i chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii - HIPEC, tj. metoda stosowana w leczeniu chorych na nowotwory powierzchni otrzewnej. »  czytaj więcej

test genetyczny Oncotype DX

Oncotype DX - test genetyczny oceniający przewidywane korzyści z chemioterapii w raku piersi

21.11.2017

Test Oncotype DX polega na ocenie 21 genów, których aktywność określa dynamikę wzrostu nowotworu oraz odpowiedź na leczenia. Według oceny testów biologicznych opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma Journal of Clinical Oncology test Oncotype DX powinien być brany pod uwagę w przypadku wczesnych nowotworów piersi. »  czytaj więcej

logo American Association for Cancer Research

Biopsja płynna (Liquid Biopsy) pozwala przewidzieć odpowiedź na leczenie inhibitorami szlaków immunologicznych

10.11.2017

Badanie wykazało, że zmiana ilości krążącego DNA z komórek nowotworowych jest związana z przewidywalnymi wynikami leczenia. Autorzy wskazują także, że biopsja płynna jest korzystniejszą formą diagnostyki. »  czytaj więcej

logo American Society for Radiation Oncology

Ocena obecności krążących we krwi komórek nowotworowych pozwala przewidzieć wyniki leczenia i wznowę miejscową raka płuca

2.11.2017

Możliwość oceny komórek nowotworowych niedrobnokomórkowego raka płuca we krwi pacjenta pozwala na bardziej spersonalizowane leczenie, zaplanowane pod kątem jak największej skuteczności terapii. »  czytaj więcej

rysik MasSpec

Rysik MasSpec krokiem naprzód w chirurgii nowotworów?

20.10.2017

Zespół naukowców Uniwersytetu w Teksasie skonstruował urządzenie wykrywające nowotwór podczas operacji chirurgicznej w ciągu około 10 sekund, czyli 150 razy szybciej niż obecnie dostępne technologie. »  czytaj więcej

aplikacja dermocheck

Dermocheck - aplikacja mobilna dotycząca profilaktyki czerniaka

2.10.2017

Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej powstała pierwsza polska aplikacja mobilna dotycząca profilaktyki czerniaka Dermocheck. Pozwala ona przejść krok po kroku przez proces samobadania oraz wskazuje, co robić w przypadku, gdy niepokojąca zmiana skórna pojawi się na ciele. »  czytaj więcej

logo termedia

Diagnoza stanu polskiej onkologii - wywiad z prof. Piotrem Rutkowskim

14.09.2017

Decydenci lubią mówić, że onkologia stanowi dla nich priorytet, ale nie widać tego w jej finansowaniu. Alokowanie środków na onkologię jest niezwykle niskie. »  czytaj więcej

konferencja akademia czerniaka

Konferencja Akademia Czerniaka w Bydgoszczy

23.05.2017

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej i jego Sekcja Naukowa „Akademia Czerniaka” we współpracy z Wydawnictwem Lekarskim PZWL zaprasza do wzięcia udziału w IV edycji konferencji Akademia Czerniaka. Najbliższa konferencja odbędzie się 27 maja w Bydgoszczy/ »  czytaj więcej

system radiochirugii Varian EDGE

Najnowocześniejszy system do radiochirurgii w Centrum Onkologii w Gliwicach

22.05.2017

W Centrum Onkologii w Gliwicach zainstalowano jeden z najnowocześniejszych akceleratorów do radiochirurgii i radioterapii "EDGE Radiosurgery System" amerykańskiej firmy Varian Medical Systems. Jest to pierwszy taki system w Polsce i trzeci w Europie. »  czytaj więcej

schemat działania antynowotworowego peptydu laktoferycyny

Peptyd będący pochodną substancji występującej w mleku matki obiecującym lekiem antynowotworowym

19.05.2017

Nawet najbardziej złośliwe komórki nowotworowe mają słaby punkt. W przeciwieństwie do zdrowych komórek ludzkiego organizmu, błona komórkowa komórek nowotworowych transportuje na zewnętrzną stronę cząsteczki chemiczne lipidu PS. »  czytaj więcej

zespół chirurgów przy łóżku pacjenta

I w Europie Środkowej i w Polsce zabieg PIPAC wykonany przez zespół lekarzy z Centrum Onkologii w Bydgoszczy

15.05.2017

10 maja w Centrum Onkologii w Bydgoszczy zespół lekarzy przeprowadził pierwszy w Polsce i tej części Europy pionierski zabieg o nazwie PIPAC (Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemoterapy). »  czytaj więcej

sprzęt do kolonoskopii firmy Pentax

Rak jelita grubego – nie ryzykuj, daj się przebadać!

18.04.2017

Profilaktyczna kolonoskopia jest prostym badaniem, które umożliwia wczesne wykrycie raka jelita grubego, a nawet odnalezienie bardzo wczesnych, bezobjawowych jeszcze zmian w postaci polipów i usunięcie ich zanim przekształcą się w nowotwór złośliwy. »  czytaj więcej

logo European Society for Medical Oncology

Rak trzustki - poradnik ESMO dla pacjentów

14.04.2017

Na stronie ESMO (European Society for Medical Oncology) ukazał się poradnik dla pacjentów w języku polskim dotyczący raka trzustki. Poradnik ten został opracowany aby ułatwić pacjentom oraz ich rodzinom lepsze zrozumienie natury raka trzustki i poznanie optymalnych metod leczenia w zależności od jego podtypu. Można go pobrać ze strony ESMO (link znajduje się na dole strony).

ilustracja poglądowa DNA

Czym jest krążące DNA nowotworowe (ctDNA) i dlaczego może przynieść ono przełom w wykrywaniu nowotworów

12.04.2017

Być może w nieodległej przyszłości profilaktyka onkologiczna będzie polegała na wykonaniu raz na jakiś czas badania krwi i możliwe będzie wczesne wykrywanie nawet tych nowotworów, które dają objawy dopiero w zaawansowanym stadium

»  czytaj więcej
logo stowarzyszenia unicorn

Sesja szkoleniowo-terapeutyczna "Terapia Simontonowska" w Rozewiu

11.04.2017

Stowarzyszenie Unicorn zaprasza w dniach 15-20 sierpnia na sesję szkoleniowo-terapeutyczną Terapia Simontonowska w Rozewiu. Prowadzenie dr Mariusz Wirga lekarz psychiatra, psychoonkolog, dyrektor medyczny onkologii psychospołecznej Todd Cancer Institute

»  czytaj więcej
pigułki antykoncepcyjne

Pigułka antykoncepcyjna zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów!

10.04.2017

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen (UK) wskazują, że kobiety które przyjmowały doustnie pigułki antykoncepcyjne mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, raka trzonu macicy lub raka jajnika

»  czytaj więcej
III Warszawskie Seminarium UroRadioOnkologii

III Warszawskie Seminarium UroRadioOnkologii – Rak Stercza

6.04.2017

20.05 odbędzie się III Warszawskie Seminarium UroRadioOnkologii - Rak Stercza, którego celem jest pogłębienie wiedzy urologów, radioterapeutów, onkologów i nefrologów, a także lekarzy innych specjalności, którzy są zainteresowani leczeniem pacjentów z rakiem stercza, nerki oraz pęcherza moczowego.

»  czytaj więcej
Konferencja dekada raka nerki

Dekada postępu w leczeniu raka nerki

4.04.2017

Badania kliniczne pozwoliły na lepsze zrozumienie patofizjologii tego nowotworu, opracowanie innowacyjnych terapii celowanych oraz mniej inwazyjnych metod operacyjnych, które dają szansę pacjentom na lepsze i dłuższe życie.

»  czytaj więcej
logo stowarzyszenia unicorn

Centum Psychoonkologii Unicorn zaprasza na zajęcia w kwietniu

3.04.2017

Centum Psychoonkologii Unicorn w Krakowie zaprasza na zajęcia w kwietniu. Aktualny harmonogram zajęć znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia Unicorn harmonogram na kwiecień

Konferencja Akademia Raka Piersi 2017

Konferencja - Akademia Raka Piersi 2017

31.03.2017

Już niedługo, bo 10 kwietnia odbędzie się w Łodzi Konferencja Akademia Raka Piersi. W ramach tegorocznej edycji Konferencje odbędą się jeszcze 12 czerwca w Bydgoszczy i 20 listopada w Rzeszowie.

»  czytaj więcej
Laboratorium firmy Selvita

Lek opracowany w Polsce, który może leczyć białaczkę

30.03.2017

Celem projektu SEL24 prowadzonego przez polską firmę biotechnologiczną Selvita SA było stworzenie innowacyjnego leku przeciwnowotworowego opartego o właściwości wybiórczego niszczenia komórek rakowych.

»  czytaj więcej
Zakład Genetyki i Onkologii Molekularnej BCO

Diagnostyka genetyczna na najwyższym poziomie!

29.03.2017

Zakład Genetyki i Onkologii Molekularnej Bydgoskiego Centrum Onkologii już od dwóch lat jest oceniany w kolejnych międzynarodowych kontrolach jakości jako jedno z najlepszych laboratoriów w Europie.

»  czytaj więcej
USG Toshiba

Elastografia – nowoczesne badanie piersi

28.03.2017

Nowoczesne aparaty USG pozwalają na zastosowanie nowej metody obrazowania ,skojarzonej z ultrasonografią, jaką jest elastografia. Elastografia umożliwia nie tylko wykrycie guza piersi, ale jednocześnie pokazuje, czy jest to guz łagodny czy złośliwy

»  czytaj więcej
wizualizacja dna

Innowacyjna metoda wykrywania nowotworów na podstawie badania próbki krwi

27.03.2017

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles opracowali metodę pozwalającą wykryć nawet wczesne stadia nowotworu jedynie na podstawie badania próbki krwi.

»  czytaj więcej
konferencja - Chirurgia onkoplastyczna i rekonstrukcyjna u kobiet z rakiem piersi

Konferencja naukowa "Chirurgia onkoplastyczna i rekonstrukcyjna u kobiet z rakiem piersi"

27.03.2017

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w II edycji Konferencji naukowej połączonej z Warsztatami praktycznymi "Chirurgia onkoplastyczna i rekonstrukcyjna u kobiet z rakiem piersi", która odbędzie się w dniach 26-28 kwietnia 2017 r. w Krakowie.

»  czytaj więcej
logotyp DCO

III edycja "Szkoły dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin" w DCO

26.03.2017

27 marca w Dolnośląskim Centrum Onkologii odbędzie się pierwsze z 20 spotkań w ramach trzeciej edycji "Szkoły dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin"

»  czytaj więcej
laboratorium chemiczne

Prace nad lekiem na raka trzustki

24.03.2017

Naukowcy z Katedry Technologii Leków i Biochemii Politechniki Gdańskiej pracują nad związkami chemicznymi, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Wyniki dotychczasowych prac wskazują na wysoką skuteczność badanych związków w zwalczaniu komórek raka trzustki.

»  czytaj więcej
zespół naukowców z UMCS

Enzym lakaza - przełom w leczeniu raka szyjki macicy?

23.03.2017

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prowadzą badania nad nowatorskim zastosowaniem enzymu lakaza produkowanego przez grzyb Cerrena unicolor. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują na możliwość zastosowania tego enzymu, jako substancji o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym.

»  czytaj więcej
rozmowa lekarza z pacjentem

Zestresowany pacjent i zajęty lekarz. Trudne rozmowy o leczeniu raka

22.03.2017

Diagnoza raka jest zwykle dla pacjenta tak dużym szokiem, że w trakcie pierwszej wizyty w gabinecie lekarskim nie jest w stanie przyjąć wielu informacji dotyczących swojego leczenia. Z kolei lekarze często nie mają dość czasu, by dokładnie wszystko wyjaśnić pacjentowi w czasie kolejnych wizyt. Jak radzić sobie z tą sytuacją, podpowiada dr n.med Alicja Heyda, psychoterapeuta i psychoonkolog w Centrum Onkologii IMSC w Gliwicach.

»  czytaj więcej
konferencja akademia czerniaka

IV edycja konferencji Akademia Czerniaka

21.03.2017

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej i jego Sekcja Naukowa „Akademia Czerniaka” we współpracy z Wydawnictwem Lekarskim PZWL zaprasza do wzięcia udziału w IV edycji konferencji Akademia Czerniaka. Najbliższa konferencja odbędzie się już 1 kwietnia w Białymstoku

»  czytaj więcej
Innowacje w Onkologii

II Ogólnopolskia Studencka Konferencja Szkoleniowa "Innowacje w Onkologii"

20.03.2017

8 kwietnia 2017 roku w Warszawie odbędzie się II edycja Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Szkoleniowej "Innowacje w Onkologii".

Miejscem obrad jest ponownie Warszawa, jednak dzięki wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych służących do wideotransmisji (wideoterminale, platforma PLATON) możecie uczestniczyć w Konferencji, nie opuszczając macierzystej uczelni. W tym roku transmitujemy aż do 6 ośrodków akademickich tj. do Wrocławia, Poznania, Krakowa, Bydgoszczy, Łodzi oraz Lublina.

Program Konferencji budują 4 główne sesje poświęcone wybranym nowotworom (rakowi żołądka, prostaty oraz piersi), a także sesja Varia. Szczegóły dotyczące wykładów znajdziecie w odpowiedniej zakładce. Oprócz części wykładowej w wybranych miastach odbędą się również warsztaty, podczas których będziecie mogli w sposób praktyczny rozszerzyć Waszą wiedzę oraz zdobyć nowe umiejętności.

Mocno wierzymy, że przyjęcie przez nas takiej formuły Konferencji pozwoli, by udział w niej wzięły ogromne rzesze studentów zainteresowanych szeroko rozumianą onkologią tj. onkologią kliniczną, chirurgią onkologiczną, patomorfologią. Więcej informacji na Facebook - Innowacje w Onkologii

Radomskie Centrum Onkologii

Akademia Onkologiczna Radomskiego Centrum Onkologii

17.03.2017

24 marca 2017 w Radomiu odbędzie się kolejna, czwarta już edycja Akademii Onkologicznej RCO. Jej tematem będzie kompleksowa diagnostyka i leczenie nowotworów piersi - spotkanie skierowane jest do chorych, ich rodzin oraz wszystkich osób zainteresowanych tą problematyką.

O metodach leczenia raka piersi będą mówić kierownicy oddziałów tego szpitala. Dr hab. n. med. Zoran Stojcev, chirurg onkolog, omówi zagadnienia chirurgii nowotworów piersi, dr n. med. Milena Szacht, radioterapeuta onkolog, metody radioterapii oraz dr n.med. Tomasz Lewandowski, onkolog kliniczny, problematykę chemioterapii nowotworów piersi.

Oprócz wykładów odbędą się też spotkania, zorganizowane przy współpracy z Fundacją Pocancerowani, z ludźmi którzy z sukcesem przeszli leczenie nowotworów. W ramach Akademii odbędą się też zajęcia z wolontariuszkami z Fundacji Piękniejsze Życie, które w Radomskim Centrum Onkologii rozpoczynają cykl warsztatów z pielęgnacji i makijażu dla pacjentek onkologicznych.

Wstęp jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc konieczne są zapisy. Rezerwacja miejsc tel. 48 377 90 20.

logo Onkonet.pl

Akupunktura w leczeniu bólu w chorobie nowotworowej

16.03.2017

Naukowcy z Tajwanu, oceniając wyniki leczenia bólu spowodowanego chorobą nowotworową, przeanalizowali wiele prac dotyczących tego zagadnienia. Ciekawe są wyniki tej analizy, która wykazała, że akupunktura może być skutecznym sposobem leczenia dolegliwości bólowych związanych z chorobą nowotworową.

»  czytaj więcej
konferencja rak rdzeniasty tarczycy

Rak rdzeniasty tarczycy – historia, teraźniejszość, przyszłość

15.03.2017

27 kwietnia 2017 roku odbędzie się w Warszawie Konferencja "Rak rdzeniasty tarczycy – historia, teraźniejszość, przyszłość". Do udziału w wydarzeniu zaprasza Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji, Prezes Polskiego Towarzystwa Biopsji Narządowej - Prof. dr hab. n. med. Marek Dedecjus. Konferencja jest organizowana z okazji 60-lecia opublikowania przez prof. Józefa Laskowskiego opisu raka rdzeniastego na łamach czasopisma "Nowotwory".

Konferencja będzie poświęcona nowoczesnym trendom w diagnostyce i leczeniu raka rdzeniastego tarczycy i ma charakter multidysyplinarny. Odbędzie się w godzinach 9.00-17.30 na terenie Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – aula im. prof. Tadeusza Koszarowskiego. Konferencja jest współorganizowana przez Polskie Towarzystwo Biopsji Narządowej oraz Polską Grupę Nowotworów Endokrynnych przy współudziale Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego.

Udział w Konferencji jest nieodpłatny, ale informacja o Państwa udziale pozwoli organizatorom (ptbn.org.pl) przygotować odpowiednią ilość posiłków i materiałów.

tomograf

Uruchomienie pracowni tomografii PET-TK w Opolu

14.03.2017

W Opolskim Centrum Onkologii uruchomiono 8 marca pierwszą w regionie Opolskim pracownię tomografii komputerowej PET-TK. Badanie PET-TK jest szczególnie istotne w diagnostyce nowotworowej, bo pozwala zidentyfikować zmiany, które nie zostałyby wychwycone przez inne metody diagnostyczne. Do tej pory pacjenci z województwa opolskiego na badania PET-TK musieli jeździć do innych, odległych ośrodków. Źródło: Rynekzdrowia.pl - W Opolu oddano pierwszą w regionie pracownię tomografii PET-TK

konferencja Magis in Medicinae

II Konferencja "Magis in Medicinae"

11.03.2017

1 kwietnia w Poznaniu, w centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbędzie się II konferencja Magis in Medicinae. Konferencja skierowana jest głównie do studentów kierunku lekarskiego, ale również studentów innych kierunków (psychologia, farmacja, fizjoterapia itd.), jak również lekarzy zaczynających swoją ścieżkę zawodową.

Ogranizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkologii i Radioterapii przy Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przewidziane są wykłady specjalistów w zakresie onkologii, medycyny paliatywnej oraz komunikacji z pacjentem. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Link do strony konferencji i informacja o programie na naszej stronie "Onkologia - zjazdy i konferencje" Konferecja "Magis in Medicinae"

Francusko-polska konferencja na temat onkologii

Francusko-polska konferencja na temat onkologii

8.03.2017

29 marca 2017 r. w Ambasadzie Francji w Warszawie odbędzie się francusko-polska konferencja na temat sektora zdrowia. Tematem przewodnim będzie onkologia: zarówno w zakresie prewencji, diagnostyki i metod terapeutycznych, jak i rozwiązań systemowych dotyczących organizacji leczenia i opieki nad pacjentem.

Organizatorem wydarzenia jest agencja Business France przy Ambasadzie Francji, we współpracy z Polską Federacją Szpitali i z udziałem ekspertów z Instytutów onkologicznych Léon Bérard z Lyonu i Oscar Lambret z Lille (UNICANCER). Konferencja ma na celu ułatwienie kontaktów i stworzenie możliwości współpracy naukowej, technicznej i handlowej między instytucjami oraz przedsiębiorstwami sektora zdrowia z Polski i z Francji.

Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych przedstawicieli instytucji ochrony zdrowia, szpitali i klinik, ośrodków diagnostyki, laboratoriów i przedsiębiorstw biotechnologicznych, a także dystrybutorów sprzętu i urządzeń medycznych i farmaceutyków.

Program konferencji i kontakt do organizatora.

logo National Institutes of Health

Leczenie raka jelita grubego - Narodowy Instytut Zdrowia USA

10.03.2017

Narodowy Instytut Zdrowia USA (National Institutes of Health - NIH) udostępnił informacje na temat leczenia raka jelita grubego.

»  czytaj więcej
logo konferencja Falenty 2017

XI Ogólnopolskia Konferencja Diagnostyka i Leczenie Raka Piersi "Falenty 2017"

1.03.2017

W dniach 20-22 kwietnia 2017 roku w Warszawie odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiej Konferencji Diagnostyka i Leczenie Raka Piersi "Falenty 2017" organizowanej przez Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi.

Konferencja poświęcona będzie dzisiejszym wyzwaniom jakie stoją przed lekarzami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem chorych na raka piersi. W różnorodnym programie obrad przewidziane są sesje poświęcone problemom organizacji leczenia raka piersi, zagadnieniom etycznym współczesnej onkologii, problemom leczenia chirurgicznego, radioterapii i leczenia systemowego.

Komitet naukowy Konferencji informuje, że swój udział potwierdzili wybitni naukowcy z czołowych ośrodków naukowych z Polski i zagranicy.

Wiedzę i dyskusję uzupełniać będą zorganizowane we współpracy z International Breast Ultrasound School (IBUS) warsztaty dotyczące techniki obrazowania piersi i wykonywania biopsji podejrzanych zmian pod kontrolą obrazu.

Link do strony konferencji i informacja o programie na naszej stronie "Onkologia - zjazdy i konferencje" XI Konferencja Diagnostyka i Leczenie Raka Piersi "Falenty 2017"

logo European Society for Medical Oncology

Poradnik ESMO dla kobiet z rakiem piersi

15.02.2017

Na stronie ESMO (European Society for Medical Oncology) ukazał się poradnik w języku polskim dla kobiet z rakiem piersi.

»  czytaj więcej

IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Nowe trendy w żywieniu klinicznym"

13.02.2017

1 kwietnia 2017 r. w Gdyni odbędzie się IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Nowe trendy w żywieniu klinicznym". Konferencja organizowana jest przez Oddział Chirurgii Onkologicznej Gdyńskiego Centrum Onkologii, wspólnie z Katedrą Żywienia Klinicznego GUMed oraz Zakładu Propedeutyki Onkologii GUMed.

logo Onkonet.pl

Samobadanie i badanie lekarskie najbardziej przydatne w wykrywaniu wznowy czerniaka

12.02.2017

Na podstawie danych uzyskanych z Thomas Jefferson University i University of North Carolina, USA oceniano, jakie czynniki wpływają na wznowę czerniaka.

»  czytaj więcej
logo National Center for Biotechnology Information

Mięsaki tkanek miękkich - Podręcznik on-line

12.02.2017

Na stronie www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK66046/ jest ogólnie dostępny podręcznik leczenia mięsaków tkanek miękkich dorosłych

»  czytaj więcej

Nowa metoda diagnostyczna w raku prostaty

30.12.2016

W diagnostyce raka prostaty ważne jest precyzyjne określenie stopnia zaawansowania. Dotyczy to nie tylko samego zaawansowania nowotworu w obrębie gruczołu krokowego, ale także oceny zmian przerzutowych » więcej

Ryzyko zachorowania na raka gruczołowego przełyku u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym

22.12.2016

Zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku powoduje powstawanie stanu zapalny jego nabłonka. Osoby otyłe mają większe ryzyko rozwinięcia gruczolakoraka przełyku » więcej

Chirurgia raka jelita grubego: tradycyjna chirurgia czy operacje laparoskopowe?

15.12.2016

Zabiegi laparoskopowe na dobre już "zadomowiły" się w arsenale technik chirurgicznych. Obecnie trudno wyobrazić sobie wycięcie pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy czy wycięcie zmienionego zapalnie wyrostka robaczkowego bez zabiegów laparoskopowych. » więcej

Wpływ diety na występowanie potrójnie ujemnego raka piersi

6.11.2016

Potrójnie ujemny rak piersi (TNBC – Triple-Negative Breast Cancer) jest częstą postacią tego nowotworu u kobiet z obfitą tkanka gruczołową w piersiach (ang.dense breast). Ten typ nowotworu charakteryzuje się gorszym rokowaniem niż inne typy raka tego narządu. » więcej

Pierwszy w Polsce zabieg w zakresie chirurgii cytoredukcyjnej i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC) u dziecka

18.08.2016

W dniu 17.08.2016 w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanego przez prof. dr hab. med. Piotra Czauderny, wykonano pierwszy w Polsce zabieg w zakresie chirurgii cytoredukcyjnej i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC) u dziecka. Zabieg wykonano z powodu wznowy desmoplastic small round cell tumors, po kilku zabiegach operacyjnych i radioterapii całej jamy brzusznej. » więcej

Czy można skutecznie leczyć przerzuty raka jelita grubego, które są umiejscowione na otrzewnej?

25.07.2016

Przerzuty raka jelita grubego do otrzewnej są bardzo często traktowane jako nieoperacyjne i kwalifikowane jedynie do leczenia objawowego. Jest to postępowanie niesłuszne, gdyż tę postać nowotworu można leczyć skutecznie za pomocą zabiegów cytoredukcyjnych i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii. » więcej

Badanie rezonansem magnetycznym i co należy o nim wiedzieć?

22.06.2016

Podczas badania pacjent znajduje się w silnym polu magnetycznym, gdzie za pomocą fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości uzyskiwane są zdjęcia przekroju ciała pacjenta. W niektórych przypadkach stosowane są niewielkie ilości bezpiecznego środka kontrastowego dla uzyskania bardziej wyraźnego obrazu konkretnych tkanek lub narządów. » więcej

Wpływ hipoalbuminemii na wyniki leczenia systemowego

03.06.2016

Leczenie systemowe jako część skojarzonego leczenia nowotworów jest oparte o odpowiedni zestaw leków, dawkowanie oraz okres pomiędzy poszczególnymi kursami chemioterapii. Powikłania występujące w trakcie leczenia zaburzają schemat postępowania i mają bezpośredni wpływ na obniżenie skuteczności tego typu terapii. » więcej

Czym są markery nowotworowe

18.05.2016

Markery nowotworowe, których wartość znana jest od kilku dekad, w diagnostyce choroby nowotworowej pełnią wyłącznie funkcję wspomagającą. Ich zastosowanie jest natomiast szersze w ocenie odpowiedzi na leczenie, długoterminowej obserwacji po leczeniu i prognozowaniu wznowy » więcej

Marchewka zmniejsza zapadalność na raka żołądka

20.04.2016

W renomowanym czasopiśmie naukowym dotyczącym zagadnień związanych z rakiem żoładka opublikowano pracę zbiorczą, porównującą wpływ spożywania marchwi na zmniejszenie zapadalności na ten nowotwór. Okazuje się, że spożywanie tego warzywa znacząco redukuje zachorowalność na raka żołądka » więcej

Dieta a ryzyko raka piersi

05.04.2016

Do przyczyn powstawania raka piersi można zaliczyć wiele czynników, jak uwarunkowania genetyczne czy zaburzenia gospodarki hormonalnej. Okazuje się jednak, że wpływ na zachorowanie na ten nowotwór ma także sposób naszego odżywiania, aczkolwiek mechanizmy przyczynowe nie są do końca poznane. » więcej

Rezonans magnetyczny (MRI) w profilaktyce i diagnostyce raka piersi

09.03.2016

Badanie rezonansu magnetycznego, dzięki bardzo dobrej rozdzielczości tkankowej przestrzennej i czasowej, pozwala na niezwykle dokładne obrazowanie morfologii piersi, zaburzeń ich architektury i wykrycie najmniejszych patologii - jest najbardziej czułym badaniem, bardziej niż mammografia i usg. » więcej

Kawa dobra po zabiegach na jamie brzusznej!

25.02.2016

Problemem w chirurgii jamy brzusznej są następowe zaburzenia perystaltyki jelit (ruchów jelit, przesuwających treść pokarmową). W opublikowanym randomizowanym badaniu w renomowanym czasopiśmie medycznym Br J Surg wykazano, że picie kawy w ilości 3x100 ml bardziej pobudza perystaltykę aniżeli picie tej samej ilości wody. » więcej

Czy można użyć Coca-Coli do przygotowania jelita grubego do kolonoskopii?

20.01.2016

W jednym z ostatních artykułów opublikowanych w renomowanym czasopiśmie medycznym autorzy ocenili, czy dla przygotowania jelita grubego do wykonania badań wziernikowych (kolonoskopia) można użyć Coca-Coli zamiast standardowo stosowanej wody dla rozpuszczenia glikolu polietylenowego (PEG) » więcej

Aspiryna w zapobieganiu zachorowaniu na choroby sercowo-naczyniowe i raka jelita grubego?

14.01.2016

Amerykańska agencja ds profilaktyki zachorowań opublikowała ostatnio zalecenia dotyczące zażywania aspiriny w celu zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym oraz rakowi jelita grubego u osob w wieku 50-69 lat. » więcej

Zdrowotne właściwości kakao

11.01.2016

O tym, że kakao posiada właściwości zdrowotne wiadomo przynajmniej od 3 tys. lat. Obecnie nasza znajomość działania kakao na organizm jest oparta o badania naukowe i wiadomo, że odpowiedzialny za to jest flawanol » więcej

Sport na zdrowie!

26.10.2015

Opublikowane ostatnio doniesienie wykazało niezbicie, że zalecana przez WHO aktywność fizyczna, zmniejsza ryzyko śmierci na raka » więcej

Ochrona przed pestycydami w pożywieniu

20.09.2015

Kanadyjscy uczeni wykryli, że zastosowanie probiotyków zawierających bakterie Lactobacillus obniża narażenie na absorbcję pestycydów stosowanych w rolnictwie. » więcej

Lato bez czerniaka

W dniach 18/19.07.2015 we Władysławowie, letniej stolicy Polski, będzie możliwe bezpłatne wykonanie badań dermatoskopem znamion skóry. Badania są wykonywane w ramach akcji "Lato bez czerniaka”, organizowanej przez Medgart-Centrum Medyczne w Gdańsku. » więcej

Prozdrowotne działanie owoców morwy indyjskiej

30.06.2015

Egzotyczne owoce wabią nie tylko wyglądem i walorami smakowymi, ale także wartościami odżywczymi. Jednym z takich owoców jest morwa indyjska, szerzej znana jako "owoc noni".Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz działanie przeciwnowotworowe. » więcej

Dieta na raka

12.06.2015

Nowotwory jelita grubego należą do najczęstszych w populacji polskiej. Stanowią u mężczyzn około 12%, a u kobiet 10% zachorowań. Nadal nie są znane bezpośrednie przyczyny występowania raka jelita grubego, aczkolwiek badania naukowe prowadzone od wielu lat pozwoliły wyróżnić takie czynniki ryzyka jak: wiek, obciążenie gentyczne, styl życia i dieta. » więcej

Badania przesiewowe w nowotworach jelita grubego

25.05.2015

Od kilku lat w coraz więcej krajów europejskich kładzie się duży nacisk na wykonywanie przesiewowych badań w kierunku nowotworów jelita grubego. W poszczególnych krajach EU zalecane jest wykonywanie profilaktycznych kolonoskopii w wieku powyżej 50 roku życia. Dobrym przykładem wzorcowo prowadzonego programu profilaktyki raka jelita grubego są Niemcy. Nasi sąsiedzi od 2002 roku przeprowadzają profilaktyczną kolonoskopię u osób powyżej 55 roku życia. » więcej

Badania genetyczne w raku jelita grubego

20.04.2015

Rak jelita grubego jest trzecim pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym w Polsce. Negatywnym aspektem w procesie diagnostycznym związanym z nowotworami jelita grubego jest fakt wykrywania ich dopiero w momencie pojawienia się pierwszych objawów, co wiąże się często z zaawansowanym stadium choroby. Dlatego tak ważne jest wykonywanie przez pacjentów badań profilaktycznych, tj. kolonoskopii, testu na krew utajoną w kale, badania per rectum, które mają na celu postawienie diagznozy w stadium bezobjawowym » więcej

Właściwości zdrowotne awokado

9.04.2015

Awokado, jeden z najpopularniejszych owoców na świecie, zawiera wiele podstawowych substancji odżywczych oraz fitochemicznych. Według naukowców amerykańskich z Nutrition Science Solutiuons spożycie już połowy awokado dostarcza wielu cennych substancji odżywczych » więcej

Stewia – naturalny słodzik – zdrowa alternatywa

23.03.2015

Do wielu produktów, dla zachowania słodkiego smaku, a jednocześnie obniżenia wartości energetycznej produktu, zamiast cukru dodawane są słodziki. Przez wiele osób są one również stosowane dla dosładzania kawy, herbaty czy mleka. Słodziki są to jednak substancje syntetyczne bądź półsyntetyczne i wysoce przetworzone, stąd też ich nadużywanie może być niekorzystne dla zdrowia. Istnieje jednak zdrowa alternatywa » więcej

Orzechy włoskie – a rak piersi...

12.03.2015

Naukowcy z Marshall Universitety w Zachodniej Wirginii umieścili raport w czasopiśmie „Nutrition”, w którym donoszą, że regularne spożywanie zwiększonej ilości orzechów włoskich może być częścią zdrowej diety oraz zmniejsza ryzyko raka piersi. » więcej

Nanotechnologia w leczeniu raka

19.02.2015

Rozwój nanotechnologii pozwala mieć nadzieję na radykalną zmianę diagnozowania i leczenia raka. Stosowane obecnie metody wykrywania nowotworów opierają się na stwierdzeniu widzialnych zmian w tkankach, w których znajdują się już tysiące komórek nowotworowych. Dzięki badaniom naukowym z wykorzystaniem nanotechnologii naukowcy chcą doprowadzić do sytuacji, w której będziemy w stanie wykryć niewielkie ilości komórek nowotworowych, a co za tym idzie rozpocząć leczenie na samym początku choroby. » więcej

Prozdrowotne działanie octu z cydru jabłkowego

20.01.2015

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Isparta (Turcja) zaobserwowali ciekawy efekt działania octu winnego produkowanego z cydru jabłkowego na metabolizm myszy. Badano poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi oraz funkcjonowanie komórek nerek i wątroby. Stwierdzono występowanie ochronnego wpływu octu z cydru jabłkowego na erytrocyty (czerwone krwinki), komórki nerki i komórki wątroby na uszkodzenia spowodowane przez rodniki tlenowe. » więcej

Antynowotworowe właściwości soku z buraków

5.01.2015

W numerze "Journal of the Science of Food and Agriculture" 2014 ukazała się praca polskich naukowców, oceniająca właściwości przeciwnowotworowe soku z buraków. Wyniki badania wykazały, że sok produkowany w sposób organiczny w porównaniu do produkcji konwencjonalnej ma więcej antyoxydantów i wykazuje większe działanie przeciwnowotworowe » więcej

Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na wyniki leczenia nowotworów

14.12.2014

Z raportu Naczelnego Lekarza USA wynika, że zaprzestanie palenia poprawia rokowanie u chorych na nowotwory złośliwe. Wynika to z jednej strony ze związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy paleniem a zwiększoną umieralnością z powodu chorób nowotworowych i innych schorzeń, zachorowaniem na drugi nowotwór, a z drugiej na istniejące prawdopodobieństwo gorszej odpowiedzi na leczenie i większą toksyczność stosowanego leczenia przeciwnowotworowego. » więcej

Selen ważnym mikroelementem w profilaktyce raka jelita grubego

10.11.2014

W najnowszym numerze "International Journal of Cancer" opublikowano wyniki badań na grupie ponad 500 tys. osób z krajów Europy, oceniających wpływ selenu na ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Badanie wykazało, że poziom selenu w surowicy krwi jest odwrotnie proporcjonalny do ryzyka raka jelita grubego » więcej

Ryzyko zachorowania na czerniaka jest dwukrotnie większe u pilotów i stewardes

14.10.2014

Piloci i personel pokładowy linii lotniczych z powodu wykonywanego zawodu są narażeni na silniejsze promieniowanie kosmiczne i ultrafioletowe. W przeprowadzonym badaniu zbiorczym oceniono, że osoby te mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na czerniaka w porównaniu z ogólną populacją » więcej

Lampka czerwonego wina działa korzystnie na zdrowie

25.09.2014

Od dawna znane są korzystne efekty działania czerwonego wina na układ krążenia. Ogranicza ono liczne stany chorobowe, takie jak zapalenie naczyń krwionośnych, poprawia ich kurczliwość. Składniki zawarte w czerwonym winie, takie jak np. resveratrol, zaliczany do polifenoli, wykazują także działanie ochronne na śluzówkę jelita grubego, chroniąc ją przed powstawaniem nowotworów. To jeszcze nie wszystkie dobroczynne efekty spożywania czerwonego wina. » więcej

Przeciwnowotworowe działanie wyciągu z melona gorzkiego

25.08.2014

Naukowcy amerykańscy z Colorado Cancer Center, University of Colorado opublikowali wyniki badania wyciągu z gorzkiego melona pod kątem potencjalnego działania antynowotworowego. W opublikowanym badaniu naukowcy zwracają uwagę na zaobserwowane działanie przeciwnowotworowe w przypadku komórek raka trzustki. Działanie to polega na silnym wpływaniu na mechanizm tzw zaprogramowanej śmierci komórki (apoptoza). » więcej

Kawa chroni przed rakiem!

18.08.2014

Według aktualnych doniesień medycznych, opublikowanych m.in. w American Association for Cancer Research, picie kawy obniża ryzyko zachorowania na raka wątroby. Wyniki badania wykazały, że u osób pijących dużo kawy ryzyko zachorowania na raka wątroby obniżyło się o 42%. Co ciekawe, podobne wyniki zaobserwowano odnośnie raka prostaty. Wyniki badań zmieniają podejście do spożycia kawy w odniesieniu do zachorowania na nowotwory. » więcej

Przestrzeganie zasad diety śródziemnomorskiej obniża ryzyko zachorowania na raka!

18.08.2014

Opublikowany w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych (International Journal of Cancer, 2014) artykuł dotyczący diety śródziemnomorskiej wskazuje na obniżenie ryzyka powstania różnych chorób nowotworowych gdy przestrzega się jej zasad. Badanie oceniało zbiorczo 21 innych prac, w których przebadano ponad 1,3 mln osób. Stwierdzono bardzo znaczne obniżenie ryzyka zgonu z powodu raka. » więcej

Cięcie wodą

18.08.2014

Firma ERBE opracowała narzędzie chirurgiczne służące do bezpiecznego zabiegu wycięcia części wątroby. Narzędzie to nosi nazwę „noża wodnego” (Water Jet). Zabiegi wykonuje się używając wąskiego, ale bardzo silnego strumienia wody, który rozbija „luźne” komórki” narządów miąższowych, takich jak wątroba, nie uszkadzając tkanek „zbitych”, do których należą ściany naczyń krwionośnych i żółciowych. » więcej

Nowoczesne leczenie raka piersi – szybka ocena węzłów chłonnych

18.08.2014

W nowoczesnym leczeniu raka piersi, a szczególnie wcześnie wykrytych zmian, np. w trakcie badań profilaktycznych, ważne jest określenie stanu regionalnych węzłów chłonnych. Firma SYSMEX stworzyła nowoczesne urządzenie oceniające śródoperacyjnie obecność przerzutów raka w węzłach wartowniczych, z wykorzystaniem diagnostyki molekularnej. » więcej

Elektrochemioterapia - leczenie przerzutów czerniaka i raka piersi do skóry

Przerzuty czerniaka i raka piersi do skóry stanowią bardzo poważny problem leczniczy. Nowa metoda lecznicza - elektrochemioterapia - pozwala na miejscowe zniszczenie nawet licznych, mnogich zmian przerzutowych w skórze i tkance podskórnej. Metoda ta polega na skojarzeniu chemioterapii systemowej z elektroablacją guza. Wyniki leczenia tą metodą pozwalają na uzyskanie remisji (cofnięcia się rozrostu guza, zniszczenie nowotworu) aż u 95% chorych poddanych elektrochemioterapii. » więcej

Wskazania do leczenia żywieniowego

Odpowiednie żywienie jest jedną z podstawowych metod leczenia lub wspomagania terapii pacjentów. Jest także usankcjonowane prawnie poprzez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. » więcej

Przygotowanie żywieniowe do zabiegu – niezwykle ważny element mogący mieć wpływ na wyniki leczenia onkologicznego

W trakcie Konferencji Naukowo-Szkoleniowej zorganizowanej 14.12.2012 przez Klinikę Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zespół lekarzy przedstawił wstępne wyniki pracy „Przygotowanie żywieniowe do zabiegu – badanie randomizowane”. Badanie to miało na celu ocenę stanu metabolicznego pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego kwalifikowanycyh do leczenia operacyjnego. » więcej

Co możemy poprawić w przygotowaniu chorego do leczenia onkologicznego?

Diagnoza, rozpoznanie nowotworu, stanowi zawsze szok dla człowieka. W chwili rozpoznania nowotworu każdy człowiek staje się „pacjentem”. To stwierdzenie pociąga za sobą niesamowicie wielką zmianę w świadomości, psychice i metabolizmie człowieka. W badaniach klinicznych przeprowadzonych u osób zgłaszających się na leczenie do Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed stwierdzono, że aż 66% z nich znajduje się w stanie średniego bądź ciężkiego stresu i depresji! » więcej

Indywidualne przygotowanie żywieniowe chorego do procedury HIPEC oraz monitorowanie stanu odżywienia po zakończeniu terapii

Ustalenie zaleceń żywieniowych dla pacjentów z chorobami nowotworowym zależy od obecnego stanu odżywienia, lokalizacji nowotworu oraz możliwości występowania ewentualnych objawów ubocznych dalszej terapii, a także chorób współistniejących. Zachodzi konieczność monitorowania stanu odżywienia także po zakończonej terapii. Istotnym elementem zamykającym dietoterapię pacjentów onkologicznych po zabiegu HIPEC jest zastosowanie zasad wtórnej profilaktyki chorób nowotworowych. » więcej

Zapobieganie problemom z przyjmowaniem dojelitowym pokarmów w chorobie nowotworowej

Utrudnienie formowania kęsa pokarmowego i jego przechodzenia do żołądka dotyka znacznego odsetka pacjentów onkologicznych. Podawana dolegliwość może być jednym z pierwszych objawów choroby i głównym powodem zgłoszenia się do lekarza. Z drugiej strony spotkać się możemy z objawami dysfagii na etapie przygotowania lub trwającego leczenia. » więcej

Prawa i obowiązki Pacjenta

Jednym z elementów, które mogą pomóc w zmniejszeniu stresu związanego z diagnostyką i leczeniem, jest znajomość Prawa Pacjenta. Mówią one o tym, czego możemy żądać od pracowników Służby Zdrowia, bez względu na miejsce wykonywania świadczeń. Poniżej zamieszczamy zbiór Praw Pacjenta, z komentarzem opisującym sytuacje, które pacjent może napotkać. » więcej

Poprawa odżywienia ważna przed rozpoczeciem leczenia choroby nowotworowej

Jednym z ważnych elementów, które mogą mieć wpływ na prawidłowe i niepowikłane prowadzenie leczenia raka, jest utrzymanie dobrego stanu odżywienia lub jego poprawa przed rozpoczęciem leczenia. Nie jest to proste, gdyż, jak wykazały badania prowadzone w Klinice Chirurgii Onkologicznej GUMed, aż 64% pacjentów zgłaszających się do leczenia jest w stanie silnego lub średniego stresu. » więcej

Znaczenie prostych badań profilaktycznych dla wczesnego wykrywania chorób nowotworowych

Wiadomo powszechnie, że wczesne wykrycie nowotworu pozwala nie tylko, co najważniejsze, na większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia, ale także na uniknięcie okaleczających zabiegów. Istnieje wiele programów profilaktyki nowotworów, ale wiele chorób nowotworowych nie jest objętych programami wczesnego wykrywania, a mogą one być wykryte prostymi metodami, które może wykonać lekarz rodzinny lub odpowiedni lekarz specjalista. » więcej

Nowe podejście w diagnostyce i leczeniu raka żołądka

Rak żołądka, ze względu na niecharakterystyczne objawy, bardzo często wykrywany jest w postaci zaawansowanej. Złe rokowanie w zaawansowanych postaciach tego nowotworu spowodowało konieczność szukania innych sposobów leczenia. Obecnie uważa się, że zastosowanie leczenia przedoperacyjnego może poprawić rokowanie u chorych zakwalifikowanych do leczenia operacyjnego. Leczenie skojarzone, czyli chemioterapia przedoperacyjna oraz zabieg operacyjny, powinno być obecnie rozważane w każdym przypadku raka żołądka. » więcej

Konsekwencje utraty masy ciała w trakcie choroby nowotworowej

Choroba nowotworowa zazwyczaj powoduje utratę masy pacjenta (33%-72% ogółu chorych). Spadek masy jest spowodowany wieloma czynnikami jednakże najważniejszym jest niedożywienie podczas terapii. Utrata masy ciała podczas choroby skutkuje zmniejszeniem efektywności terapii nowotworowej. Zmniejsza się odpowiedź na chemioterapię i radioterapię oraz zwiększa ilość skutków ubocznych. Zdrowe komórki organizmu, na które również działa terapia przeciwnowotworowa mają mniejsze szanse przetrwania, co zwiększa liczbę i nasilenie działań niepożądanych. » więcej

Rak piersi. Leczenie oszczędzające.

Współczesne, nowoczesne leczenie raka piersi jest wynikiem coraz wcześniejszego wykrywania tego nowotworu u kobiet. Zasługą tego stanu są prowadzone systematycznie badania przesiewowe (mammografia u kobiet powyżej 50 roku życia) oraz coraz większa świadomość samych kobiet w tym zakresie. Obecnie amputacje piersi wraz z węzłami chłonnymi pachy jako ostateczną chirurgiczną formę leczenia wykonuje się coraz rzadziej, zaś podstawowym zabiegiem jest leczenie oszczędzające gruczoł piersiowy (BCT – Breast Conserving Treatment). » więcej

Kapsułka endoskopowa i wczesne wykrywanie raka jelita grubego. Czy kolonoskopia jest jedyną metodą pozwalająca na wykrycie raka?

Coraz większa zapadalność na raka jelita grubego wymaga podjęcia działań, mających na celu wczesne wykrycie zmian chorobowych i skuteczne ich leczenie. Rokowanie w raku jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania - im wcześniej rak jest wykryty, tym możliwości leczenia i rokowanie są lepsze. W diagnostyce raka jelita grubego badanie endoskopowe (kolonoskopia) jest uznawane za standard. Nie zawsze jednak jest ono możliwe do wykonania. Rozwiazaniem alternatywnym, dla mało komfortowego badania kolonoskopowego, jest kapsułka endoskopowa. » więcej

Niedożywienie w chorobie nowotworowej wpływa niekorzystnie na wynik leczenia – co robić, żeby zwiększyć szanse pacjenta?

Niedożywienie w chorobie nowotworowej uważa się za zły czynnik rokowniczy. Wpływa ono na zwiększenie ilości powikłań pooperacyjnych, szczególnie w przypadku nowotworów przewodu pokarmowego, płuc oraz narządu rodnego. Chorzy niedożywieni są częściej narażeni na infekcje dróg oddechowych, zropienie ran pooperacyjnych i powikłania gojenia się zespoleń wewnątrzbrzusznych. Zwiększa to, nie tylko długość pobytu w szpitalu, koszty leczenia i bardzo obniża jakość życia chorych, ale często prowadzi też do odroczenia dalszych etapów niezbędnego procesu leczenia (jak chemioterapia czy radioterapia) obniżając skuteczność całego procesu leczenia. » więcej

Przerzuty raka żołądka do otrzewnej - nowe możliwości skutecznego leczenia

Przerzuty raka żołądka do otrzewnej były do tej pory traktowane jako zaawansowana choroba nowotworowa z krótkim okresem przeżycia. Nowoczesne podejście do tego zagadnienia polegające na wykonaniu zabiegów cytoredukcyjnych (usunięcie masy guza) z jednoczasowym zastosowaniem dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (ang. HIPEC – Hyperthermic Intraperitoneal Perfusional Chemotherapy) zmienia pogląd na możliwości leczenia tego stanu choroby i wskazuje na możliwe wydłużenie czasu przeżycia chorych leczonych w taki sposób. » więcej

Nowa nadzieja dla pacjentek z dziedzicznym rakiem jajnika

Grupa naukowców brytyjskich odkryła lek, który może pomóc pacjentkom z dziedziczną postacią raka jajnika. Jak dotychczas możliwości terapeutyczne dla tej grupy chorych są stosunkowo ubogie: tylko cztery z dziecięciu kobiet z rozpoznanym dziedzicznym rakiem jajnika przeżyje następne pięć lat. » więcej

Seks oralny przyczyną wzrostu liczby zachorowań na raka?

Wg najnowszego raportu naukowców brytyjskich, opublikowanego w ostatnim numerze British Medical Journal liczba nowotworów złośliwych występujących w ustnej części gardła wzrosła w trakcie ostatnich 20 lat o około 50%. Odpowiedzialnością za tego typu sytuację obarcza się wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), przenoszonego poprzez seks oralny. » więcej

Wykryto gen odpowiedzialny za występowanie raka płuc u osób niepalących

Naukowcy amerykańscy wykryli gen, który może być odpowiedzialny za powstawanie raka płuc u osób, które nigdy nie paliły papierosów. Badacze odkryli, że u 30% osób niepalących, u których wykryto raka płuca wystąpiła określona mutacja w genie zwanym GPC5. Rola powyższego genu w organizmie ludzkim nie jest znana, aczkolwiek już wcześniejsze badania wykazały, że mutacje w obrębie tego genu związane są występowaniem wielu innych nowotworów. » więcej

Beta-blokery poprawią przeżycie w grupie chorych z rakiem piersi

Według wyników najnowszego badania klinicznego zaprezentowanego na European Breast Cancer Conference w Barcelonie przyjmowanie beta-blokerów zmniejsza ryzyko wystąpienia przerzutów odległych w grupie pacjentek z rakiem piersi. » więcej

Przerzuty raka jelita grubego do otrzewnej – jak skuteczniej leczyć?

Taką metodą leczenia może być podawanie leków przeciwnowotworowych w sposób ciągły, w podgrzanym do temperatury 42° C płynie, który podawany jest do jamy brzusznej i "obmywa" ogniska przerzutowe. Zabieg ten nosi nazwę Dootrzewnowej Chemioterapii Perfuzyjnej w Hipertermii – DCPH (ang. HIPEC – Hyperthermic Intraperitoneal Perfusional Chemotherapy) » więcej

Curry niszczy komórki raka przełyku?

W jednym z ostatnich numerów British Journal of Cancer pojawiło się wspólne badanie kliniczne naukowców polskich i irlandzkich wykazujące, że kurkumina – składnik zawarty w curry niszczy w warunkach laboratoryjnych komórki raka przełyku. » więcej

Czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na czerniaka skóry?

Naukowcy z Baylor University Medical Center w Teksasie opracowali w 2001 roku „MM RISK”, czyli czynniki odpowiadające za wystąpienie podwyższonego ryzyka zachorowania na czerniaka skóry. Do czynników tych zaliczyli: » więcej

Cytori – innowacyjna technika rekonstrukcji tkanek miękkich

Chirurgia rekonstrukcyjna stanowi nieodłączny element terapii znacznej części pacjentów leczonych z powodu chorób nowotworowych. Problem ten jest szczególnie widoczny w grupie chorych po leczeniu chirurgicznym z powodu nowotworów piersi oraz nowotworów głowy i szyi. » więcej

Owoce granatowca uchronią Cię przed nowotworami piersi?

Ostatnie badania naukowców amerykańskich pokazują pozytywny wpływ diety zawierającej owoce granatu, jako naturalnego czynnika obniżającego ryzyko zachorowania na raka piersi.
Według Dr Shiuan Chen, dyrektora Division of Tumor Cell Biology w Beckman Research Institute of the City of Hope w Kaliforni, naturalne substancje zawarte w owocach granatu obniżają ryzyko wystąpienia hormonozależnego raka piersi » więcej

Nowa szansa na rozwój terapii genowej?

Statystyki pokazują, że pomimo stałego rozwoju nauk medycznych, leczenie chorych onkologicznych nadal nie przynosi zadowalających nas rezultatów. Jednak, od paru lat coraz lepsze efekty przynosi stosowanie terapii celowanych, czyli terapii, w których lek działa na nieprawidłowo funkcjonujące komórki nowotworowe, nie uszkadzając tym samym komórek zdrowych. W ostatnim czasie obserwujemy szczególnie prężny rozwój dwóch rodzajów terapii celowanych: leczenia antyangiogennego oraz terapii genowej. » więcej

Leczenie chirurgiczne raka piersi – czy amputacja piersi jest jedynym rozwiązaniem? Nie!

Zapadalność na raka piersi w Polsce bardzo wysoka, jednak coraz częściej, dzięki poprawie świadomości kobiet oraz coraz bardziej dostępnym badaniom przesiewowym, choroba wykrywana jest w stadium bezobjawowym lub ograniczonym do niewielkiego guza. W tych przypadkach możliwe jest wykonanie zabiegu tzw. leczenia oszczędzającego pierś (BCT), polegającego na wycięciu guza z marginesem tkanek zdrowych i następowym zastosowaniu radioterapii na całą pierś. » więcej

15 wypalonych papierosów = 1 mutacja nowotworowa

Zespół naukowców brytyjskich zanalizował kod genowy komórek nowotworowych u chorych z rakiem drobnokokomórkowym płuc oraz czerniakiem skóry. Powyższe badanie potwierdziło kluczową rolę mutacji komórkowej w procesie kancerogenezy, czyli procesie wieloetapowego tworzenia nowotworu. Kolejne badania pokazały, że wypalenie około 15 papierosów powoduje powstanie średnio 1 mutacji w organizmie palacza. Podobną zależność wykazano pomiędzy korzystaniem z solariów (promieniowaniem UV), a wystąpieniem czerniaka skóry.» więcej

Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów

Celem badań przesiewowych (screening) jest wykrycie potencjalnie istniejącego ogniska nowotworu u osób, które nie wykazują żadnych jego oznak i objawów. Badania screeningowe nie są badaniami diagnostycznymi. Ich celem jest identyfikacja czynników, mogących występować w przypadku istnienia nowotworu. Stwierdzenie występowania takiego czynnika jest dopiero sygnałem do przeprowadzenia badań diagnostycznych, które potwierdzą bądź wykluczą obecność nowotworu. » więcej

Leczenie bólu w chorobie nowotworowej

Leczenie bólu, zwłaszcza bólu w chorobie nowotworowej, stwarza niekiedy złożony problem zarówno dla lekarza jaki i pacjenta. Dla lekarza – bo musi wybrać najbardziej skuteczny sposób leczenia, czego wynikiem ma być zlikwidowanie bólu, dla pacjenta – bo często forma skutecznego leczenia może wpływać na ograniczenie dotychczasowej aktywności życiowej. » więcej

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA