Menu

HIPEC i zabiegi cytoredukcyjne - omówienie

14.10.2020


Przerzuty raka jelita grubego do otrzewnej mogą być skutecznie leczone jeśli możliwe jest wykonanie zabiegu cytoredukcyjnego, czyli chirurgicznego wycięcia wszystkich widocznych makroskopowo zmian przerzutowych. W celu radykalizacji zabiegu i uzyskania jak najlepszych wyników leczenia dodatkowo stosuje się zabieg dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii - HIPEC.

Średnie przeżycie z przerzutami do otrzewnej raka jelita grubego u chorych nie leczonych lub leczonych jedynie paliatywnie nie przekracza zazwyczaj 6 do 9 miesięcy. Przeżycia 5-letninie u chorych leczonych chemioterapią systemową obserwuje się nie więcej niż u około 3%.

Zastosowanie zabiegów cytoredukcyjnych z hipec zdecydowanie zmieniło rokowania u chorych z przerzutami do otrzewnej. Pięcioletnie przeżycia można uzyskać średnio u około 35% chorych, ale w wybranych grupach pacjentów, w ośrodkach posiadających największe doświadczenie w leczeniu nowotworów otrzewnej nawet u połowy chorych można spodziewać się przeżyć 5-letnich.


Źródło:

  1. Materiały własne Onkonet.pl i Hipec.pl
» więcej aktualności medycznych