Menu

Onkologia - aktualności i wydarzenia

Chirurgia w Uniwersyteckim Szpital Klinicznym w Opolu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozszerza działalność o chirurgię onkologiczną oraz małoinwazyjną

02.12.2021

Od przyszłego roku USK w Opolu rozszerzy działalność o chirurgię onkologiczną oraz małoinwazyjną. To niezwykle istotna wiadomość dla mieszkańców regionu, którym USK będzie mogło zaoferować zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej oraz małoinwazyjne w pełnym zakresie bez konieczności udawania się do innych ośrodków medycznych. Będzie to miało również ogromne znaczenie dla szkolenia młodych lekarzy.

dr Stefan W. Czarniecki, specjalista urolog, ordynator Oddziału Urologii HIFU CLINIC, Szpital św. Elżbiety w Warszawie

Nowoczesne leczenie raka prostaty w Szpitalu św. Elżbiety w Warszawie

29.11.2021

W Polsce, jak i w Europie rak prostaty jest w tej chwili najczęściej wykrywanym wśród mężczyzn nowotworem. W ostatnich latach dokonał się znaczący postęp w diagnostyce i leczeniu tej choroby. Takie narzędzia jak biopsja fuzyjna czy wieloparametryczny rezonans magnetyczny pomagają wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe i precyzyjnie określić, czy wymagają one interwencji.

CarnaLife Holo technologia trójwymiarowej wizualizacji danych obrazowych wspierająca planowanie i przeprowadzanie zabiegów medycznych

Technologia trójwymiarowej wizualizacji wspomaga operacje onkologiczne

26.11.2021

W krakowskim Szpitalu na Klinach wykorzystywana jest innowacyjna technologia CarnaLife Holo, która pozwala prowadzącemu zabieg chirurgiczny operatorowi na dokładne zaplanowanie, zobrazowanie i zlokalizowanie zmian nowotworowych. Wpływa to znacząco na dokładność i bezpieczeństwo zabiegu.

PET-CT w Dolnośląskim Centrum Onkologii

Medycyna nuklearna pozwala lepiej rozumieć i leczyć chłoniaki

23.11.2021

Chłoniaki to nowotwory złośliwe, często o niewyjaśnionej etiologii. Bywają poważnym wyzwaniem w procesie diagnostyczno-terapeutycznym. Tam, gdzie standardowe procedury morfologiczne nie zawsze odzwierciedlają rzeczywisty stan chorego, z pomocą przychodzą techniki medycyny nuklearnej.

konferencja prasowa zorganizowana przez Fundację Fundację OmeaLife - Rak piersi nie ogranicza

Nowe terapie w leczeniu zaawansowanego raka piersi HER2+

19.11.2021

Najnowsze możliwości terapeutyczne odmieniają życie pacjentek z HER2+ zaawansowanym rakiem piersi. Wyniki badań zaprezentowane podczas tegorocznej konferencji ESMO 2021, a następnie rekomendacje wypracowane przez międzynarodowy panel ekspertów podczas konferencji Advanced Breast Cancer w Lizbonie potwierdzają jedno: perspektywy leczenia pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi są coraz lepsze.

Onkonet - baner wydarzenia Movember

Movember - czyli co powinieneś wiedzieć o raku prostaty

17.11.2021

Rak prostaty najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn, oraz drugim, po raku płuca, pod względem ilości zgonów. Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Przed 50. rokiem życia rak prostaty występuje bardzo rzadko, 85% zachorowań jest stwierdzanych po 65. roku życia.

Onkonet - baner wydarzenia Movember

Movember - czyli co powinieneś wiedzieć o raku jądra

15.11.2021

Rak jądra jest, w pewnym sensie, nietypowym nowotworem, ponieważ często dotyka młodych mężczyzn, którzy są przekonani o swoim zdrowiu, że rak nie jest chorobą, która może ich dotyczyć. Zazwyczaj ignorują potrzebę kontrolowania stanu zdrowia, jeśli nic im nie dolega.

akcelerator EDGE do radiochirurgii w Centrum Onkologii w Gliwicach

Pierwsze w Europie innowacyjne zabiegi leczenia bólu u chorych na raka trzustki metodą radiochirurgicznej ablacji

12.11.2021

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, jako jedyny ośrodek medyczny w Polsce i pierwszy w Europie, uczestniczy w badaniu klinicznym polegającym na leczeniu bólu u chorych na raka trzustki metodą radiochirurgicznej ablacji splotu trzewnego.

kapsułka endoskopowa biocam

Polska firma pracuje nad udoskonaleniem kapsułki endoskopowej

10.11.2021

Polska firma pracuje nad udoskonaleniem kapsułki endoskopowej i zwiększeniem dostępności tego narzędzia w diagnostyce. Pozwoli ono na zbadanie całego układu pokarmowego za jednym razem, a dzięki wsparciu sztucznej inteligencji zapewni większą dokładność analizy zgromadzonego materiału i przyspieszy proces diagnozy, bo lekarza będzie w nim wspierać sztuczna inteligencja.

dr n. med. Tomasz Sędziak w trakcie przeprowadzania zabiegu nieodwracalnej elektroporacji IRE metodą NanoKnife u pacjentki z nowotworem złośliwym trzustki

Innowacyjne leczenie nowotworów złośliwych trzustki we Wrocławiu metodą Nanoknife

08.11.2021

3 listopada w szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu po raz pierwszy został wykonany zabieg przezskórnej, nieodwracalnej elektroporacji IRE metodą NanoKnife u pacjentki z nowotworem złośliwym trzustki. Ta nowoczesna procedura leczenia raka trzustki dostępna jest w zaledwie kilku ośrodkach w Polsce.

grafika dotycząca raportu „Jednoczasowa radiochemioterapia w leczeniu chorych na niedrobnokomórkowego, nieoperacyjnego raka płuca”

Dlaczego w Polsce zbyt rzadko stosuje się jednoczasową radiochemioterapię w niedrobnokomórkowym raku płuca?

05.11.2021

Trzykrotnie więcej pacjentów chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), mogłoby i powinno być leczonych metodą skojarzoną, z zastosowaniem jednoczasowej radiochemioterapii – tak wynika z raportu „Jednoczasowa radiochemioterapia w leczeniu chorych na niedrobnokomórkowego, nieoperacyjnego raka płuca”.

skaner J-PET zbudowany przez naukowców z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Naukowcy z UJ opracowali nową metodę obrazowania PET, może ona przynieść przełom w diagnostyce raka

02.11.2021

Zespół naukowców z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod kierownictwem prof. Pawła Moskala opracował nową metodę obrazowania Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET), która zwiększy możliwości diagnostyki nowotworów złośliwych.

Operacja rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem płata DIEP w Białostockim Centrum Onkologii

W BCO przeprowadzono pierwszą na Podlasiu operację rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem płata DIEP

28.10.2021

W Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku przeprowadzono, 22 października, pierwszą na Podlasiu operację rekonstrukcji piersi płatem DIEP. Jest to zabieg, w trakcie którego przy użyciu tkanek z powłok brzucha uzyskujemy rekonstruowaną pierś o wyglądzie najbardziej zbliżonym do naturalnej piersi.

Nagroda Rynku Zdrowia dla dyrektora naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego - Jakuba Kraszewskiego

Nagrody Rynku Zdrowia przyznane. Wśród laureatów dyrektor naczelny UCK

25.10.2021

Już po raz piętnasty redakcja portalu i magazynu Rynek Zdrowia przyznała Portrety Polskiej Medycyny. Podczas tegorocznej gali wśród laureatów, w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne), znalazł się dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku - Jakub Kraszewski.

Cemiplimab – mechanizm działania

Przełomowa terapia zaawansowanego raka kolczystokomórkowego skóry na liście leków refundowanych

22.10.2021

Pacjenci z zaawansowanym, nieoperacyjnym rakiem kolczystokomórkowym skóry od 1 listopada otrzymają dostęp do przełomowej terapii. Na listę leków refundowanych trafi cemiplimab. Jest to pierwsza i jak na razie jedyna biologiczna immunoterapia (inhibitor PD-1) przeznaczona dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry.

BRA DAY Polska w Szpitalu Kopernika w Łodzi - baner

BRA DAY Polska w Szpitalu Kopernika w Łodzi

21.10.2021

23 października w ramach obchodów BRA DAY Polska w Szpitalu Kopernika w Łodzi odbędą się bezpłatne konsultacje poruszające dwa istotne zagadnienia: operacje rekonstrukcji piersi po zabiegach mastektomii oraz problematykę mutacji genetycznych BRCA1 i BRCA2, znacząco zwiększających ryzyko zachorowania na raka piersi oraz raka jajnika.

Rozmowa redakcji serwisu Cowzdrowiu.pl z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim

Wydłużają się prace nad Krajową Siecią Onkologiczną

19.10.2021

Wydłużają się prace nad uruchomieniem Krajowej Sieci Onkologicznej. Ministerstwo zdrowia planowało uruchomienie sieci od 1 stycznia 2022 r. Redakcja serwisu Cowzdrowiu.pl zapytała wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego na jakim etapie obecnie znajdują się prace nad Krajową Siecią Onkologiczną.

logo kampanii „Zaawansowany rak piersi wiem więcej”

Zaawansowany rak piersi dawniej i dziś. Postęp w możliwościach leczenia

13.10.2021

Stały postęp, jaki dokonuje się w onkologii, daje nadzieję chorym kobietom na całym świecie w walce z zaawansowanym rakiem piersi. To, jak bardzo na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się podejście do jego leczenia, daje nadzieję - dziś już wiemy, że istnieje wiele typów tego nowotworu, a odpowiedni, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia, może polepszyć stan i komfort życia pacjentek.

konferencja z okazji przyznania Dolnośląskiemu Centrum Onkologii certyfikatów iPAAC

Dolnośląskie Centrum Onkologii jako pierwszy szpital w Polsce uzyskało międzynarodową certyfikację iPAAC

09.10.2021

Dolnośląskie Centrum Onkologii jako pierwszy szpital w Polsce uzyskało międzynarodową certyfikację iPAAC. iPAAC to inicjatywa europejskiej Sieci Kompleksowej Opieki Onkologicznej, której podstawowym celem jest wdrożenie innowacyjnego podejścia w leczeniu nowotworów.

wirus HPV na powierzchni skóry - wizualizacja

5 faktów o HPV - co warto wiedzieć o wirusie brodawczaka ludzkiego

06.10.2021

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych głównie (choć nie tylko!) drogą płciową. Niemal każda seksualnie aktywna osoba zostanie zakażona wirusem w ciągu swojego życia. HPV to także czynnik, który co roku powoduje około 595 tys. przypadków raka.

rak wątrobowokomórkowy (HCC) ilustracja poglądowa

Rak wątrobowokomórkowy – biała plama na mapie polskiej onkologii. Pacjenci czekają na dostęp do skutecznej terapii

04.10.2021

Wciąż nie doczekaliśmy się systemowego testowania na obecność wirusów zapalenia wątroby typu C. Mogą być one obecne w naszym organizmie przez , nie dając zupełnie żadnych objawów. Niepostrzeżenie powodują marskość wątroby, a na jej podłożu rozwija się jeden z najbardziej agresywnych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów – rak wątrobowokomórkowy.

eRADS - platforma wspomagająca diagnostykę raka prostaty

Powstanie polska platforma do wspomagania diagnostyki raka prostaty

01.10.2021

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) opracuje nowoczesną platformę, która będzie wspomagać diagnostykę raka prostaty. Innowacyjne narzędzie będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję i pozwoli lekarzom będą szybciej oraz precyzyjniej ocenić ewentualne zmiany w prostacie ułatwiając wdrożenie właściwej terapii.

Kongres ESMO 2021 – baner

Rybocyklib z najdłuższą medianą przeżycia całkowitego kiedykolwiek zaobserwowaną w zaawansowanym HR+/HER2-ujemnym raku piersi

28.09.2021

Rybocyklib w skojarzeniu z letrozolem, u kobiet w wieku pomenopauzalnym z zaawansowanym rakiem piersi typu HR+/HER2-, pozwolił osiągnąć medianę przeżycia całkowitego wynoszącą ponad 5 lat (63,9 miesiąca), korzyść w zakresie przeżycia wyniosła ponad 12 miesiący.

immunoterapia – ilustracja poglądowa

Przełom w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej w Polsce – refundacja terapii CAR-T

22.09.2021

Terapia CAR-T wykorzystuje zaawansowaną inżynierię genetyczną i własny układ odpornościowy pacjenta do niszczenia komórek nowotworowych. Określa się ją mianem przełomu w walce z nowotworami. W Polsce po raz pierwszy zastosowano ją wiosną ubiegłego roku u dziecka z oporną białaczką limfoblastyczną. Teraz podobną szansę dostaną też inni pacjenci, bo od września terapia CAR-T będzie refundowana przez NFZ.

wizualizacja komórek chłoniaka

Chłoniak – podstępny nowotwór układu odpornościowego

20.09.2021

Wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi, a tym samym dobra okazja, by dowiedzieć się więcej na temat chłoniaków, czyli najczęściej występujących nowotworów układu odpornościowego. Wiedza o chorobie, jej niespecyficznych objawach, podtypach i leczeniu może ułatwić wczesne wykrycie chłoniaka, które jest kluczowe w przebiegu leczenia.

Robot chirurgiczny da Vinci, Szpital na Klinach w Krakowie

Małopolska stolicą innowacyjności – unijny program wspiera rozwój ginekologii onkologicznej

14.09.2021

Podczas XXV Konferencji Naukowej „Postępy w Ginekologii Onkologicznej” w Zakopanem odbyła się pierwsza w Polsce transmisja na żywo operacji ginekologicznej w asyście systemu robotycznego da Vinci. Zabieg przeprowadził w Szpitalu na Klinach wybityny operator da Vinci prof. dr hab. Radovana Pilka, specjalista w dziedzinie ginekologii.

Clinical Cancer Research – okładka

Profilowanie hormonalne może poprawić wyniki leczenia raka piersi

07.09.2021

Badanie przeprowadzone przez naukowców z RCSI University of Medicine and Health Sciences w Irlandii pozwala lepiej przeanalizować rolę, jaką steroidowe hormony płciowe odgrywają w rozwoju raka piersi. Nowe ustalenia mogą usprawnić leczenie raka piersi, pomagając klinicystom zoptymalizować indywidualną opiekę i poprawić ogólne wskaźniki przeżycia pacjentek.

Wykład inauguracyjny im. prof. Tadeusza Koszarowskiego wygłaszany przez prof. Krzysztofa Zieniewicza

XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

03.09.2021

W dniach 2-4 września 2021 odbywa się w Poznaniu XXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, pierwszy zjazd tego Towarzystwa po pandemii z osobistym udziałem jego członków. Przewodniczącym Zjazdu jest prof. Dawid Murawa, obecny Prezes PTChO. Zjazd odbywa się pod patronatem m.in. Marszałka Senatu prof. Tomasz Grodzkiego, który sam jest chirurgiem zajmującym się leczeniem chorych onkologicznych.

Nowo wybudowana część Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku w całości oddane do użytku

31.08.2021

Już na początku września pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z nowo wybudowanej i wyposażonej części budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, która wchodzi w skład Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku będącego najnowocześniejszym w Polsce kompleksem medycznym.

HIPEC.pl logo

Kurs „Perioperative Management in CRS and HIPEC of Peritoneal Malignancy”

27.08.2021

W dniach od 10 do 15 grudnia odbędą się 9. warsztaty interdyscyplinarne „Perioperative Management in CRS and HIPEC of Peritoneal Malignancy”. Organizatorem warsztatów jest Charité - University Medicine Berlin. Warsztaty odbywają się pod patronatem towarzystw medycznych: DGAV, BDC, BDA, DGAI oraz ESSO.

Robot chirurgiczny Versius

Robot chirurgiczny nowej generacji Versius w Łódzkim Centrum Medycznym Salve Medica

26.08.2021

Łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica jako pierwszy ośrodek w Polsce zakupiło robota chirurgicznego nowej generacji Versius, służącego do wykonywania zabiegów chirurgii minimalnie inwazyjnej. Będzie on wykorzystywany w operacjach z zakresu urologii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, torakochirurgii, a także w chirurgii ogólnej do zabiegów z zakresu nowotworów jelit, żołądka, czy tarczycy.

Cancer Journal - baner

Statyny poprawiają przeżywalność pacjentek z potrójnie negatywnym rakiem piersi

24.08.2021

Badanie prowadzone przez naukowców z University of Texas MD Anderson Cancer Center wykazało znaczący związek między przyjmowaniem leków obniżających poziom cholesterolu, powszechnie znanych jako statyny, a wskaźnikami przeżycia pacjentek z potrójnie negatywnym rakiem piersi (TNBC).

MNM Diagnostics badania całego genomu – ilustracja poglądowa

Badania całego genomu, czyli jak rozszyfrować genetyczną enigmę i skutecznie leczyć choroby nowotworowe

20.08.2021

Badania, które wykorzystują sekwencjonowanie całego genomu, są w stanie dostarczyć informacji umożliwiających zdiagnozowanie wielu rzadkich chorób genetycznych. Są niezbędnym elementem nowoczesnej diagnostyki i leczenia nowotworów. Medycyna personalizowana oparta jest na doborze skutecznego leku w oparciu o analizę genomu pacjenta.

Nature Medicine – okładka wydania sierpień 2021

Obiecujące wyniki badań klinicznych nowej terapii niedrobnokomórkowego raka płuca

17.08.2021

Immunoterapia stała się ważnym narzędziem w leczeniu raka płuc, zwłaszcza terapie z wykorzystaniem inhibitorów punktów kontrolnych, które blokują wybrane mechanizmy kontrolne systemu immunologicznego, pozwalając komórkom odpornościowym na efektywniejsze rozpoznawanie i zabijanie komórek nowotworowych.

Białostockie Centrum Onkologii

Nowa jakość radioterapii oraz rehabilitacji onkologicznej w Białostockim Centrum Onkologii

12.08.2021

Białostockie centrum Onkologii (BCO) realizuje wart prawie 21 mln program modernizacji Zakładu Radioterapii oraz Zakładu Rehabilitacji Onkologicznej. Głównym celem inwestycji jest zwiększenie dostępności do leczenia i rehabilitacji, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości świadczeń.

Akademia hematologii 2021 - baner wydarzenia

Akademia hematologii 2021

10.08.2021

PZWL razem z kierownikiem naukowym prof. dr hab. n. med. Jadwigą Dwilewicz-Trojaczek, zaprosił wybitnych specjalistów hematologów i onkologów do przedstawienia aktualnej wiedzy na temat diagnostyki oraz leczenia nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego.

Robot chirurgiczny da Vinci, Szpital na Klinach w Krakowie

W Krakowie leczą raka jelita grubego z wykorzystaniem robota da Vinci

06.08.2021

Szpital na Klinach w Krakowie uruchomił program leczenia raka jelita grubego z wykorzystaniem robota da Vinci. To kolejny program dla pacjentów onkologicznych dostępny w tym szpitalu. Zabiegi wykonuje dr n. med. Jerzy Draus, który na swoim koncie ma ponad 1000 operacji kolorektalnych z wykorzystaniem robota da Vinci.

Akademia leczenia wspomagającego w onkologii 2021 - baner wydarzenia

Akademia leczenia wspomagającego w onkologii 2021

05.08.2021

PZWL zaprasza na kolejną edycję wirtualnej akademii. Wybitni specjaliści omówią najbardziej palące tematy leczenia wspomagającego w onkologii. Wydarzenie jest bezpłatne i przeznaczone dla lekarzy wszystkich specjalizacji uczestniczących w procesie leczenia chorych na nowotwory.

endoskopowa separacja nowotworu kręgosłupa z zastosowaniem ultranowoczesnych implantów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu

Pierwsza w Polsce endoskopowa separacja nowotworu kręgosłupa z zastosowaniem ultranowoczesnych implantów

04.08.2021

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przeprowadzono unikalną i skomplikowaną endoskopową operację separacji nowotworu kręgosłupa z zastosowaniem ultranowoczesnych implantów karbonowych. Celem operacji było umożliwienie przeprowadzenia zasadniczej części leczenia w formie radioterapii reszty nowotworu.

Nature Cancer 07/2021 okładka

Rak wątroby – nowa terapia pozwala na leczenie chirurgiczne pacjentów, którzy według obecnych kryteriów zostali uznani za nieuleczalnie chorych

02.08.2021

Połączenie kabozantynibu, leku będącego inhibitorem kinazy, oraz stosowanego w immunoterapii niwolumabu, może umożliwić leczenie chirurgiczne u niektórych pacjentów z rakiem wątroby, którzy ze względu na stopień zaawansowania nowotworu normalnie zostaliby uznani za przypadki nieoperacyjne.

Okładka Clinical Cancer Research Journal

Biomarker pozwoli określić czy w danym przypadku raka piersi immunoterapia będzie skuteczna

28.07.2021

Zgodnie z nowym badaniem opublikowanym wczoraj w Clinical Cancer Research ASCO Journal, biomarker, który okazał się być wskaźnikiem odpowiedzi na immunoterapię u pacjentów z czerniakiem, ma również znaczenie kliniczne w odniesieniu do pacjentek z rakiem piersi.

Centrum Onkologii  oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - logotypy

Nowy kierunek studiów zapewni wysokospecjalistyczną kadrę dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy

26.07.2021

Centrum Onkologii w Bydgoszczy jako pierwszy szpital w Polsce otwiera wspólnie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego unikatowy w skali kraju kierunek studiów - fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej.

mitochondrium komórkowe przekrój

Antybiotyki mogą pomóc w leczeniu czerniaka

24.07.2021

Niektóre antybiotyki wydają się być skuteczne w leczeniu czerniaka, niebezpiecznego nowotworu złośliwego skóry. Naukowcy z Uniwersytetu w Leuven, w Belgii, zbadali działanie antybiotyków na ludzkich nowotworach wszczepionych myszom laboratoryjnym. Wyniki ich badań zostały opublikowane w Journal of Experimental Medicine.

immunoterapia – ilustracja poglądowa

Pierwsze podanie CAR-T w Polsce u pacjenta ze szpiczakiem plazmocytowym

21.07.2021

W Klinice Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego w Poznaniu podano po raz pierwszy terapię CAR-T u pacjenta z opornym i nawrotowym szpiczakiem plazmocytowym. Cała procedura nadzorowana była przez prof. Lidię Gil i prof. Dominika Dytfelda. Jest to pierwsze w Polsce badanie skuteczności terapii CAR-T w leczeniu pacjentów z tym nowotworem krwi.

zabieg usunięcia nowotworu połączony z rekonstrukcją miednicy w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

Skomplikowany zabieg usunięcia nowotworu połączony z rekonstrukcją miednicy wykonali lekarze z Gliwic

16.07.2021

Pacjentka z nowotworem kości miednicy pomyślnie przeszła Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach wyjątkową operację usunięcia ważącego trzy kilogramy guza, a następnie wszczepienia implantu, który umożliwi jej normalne funkcjonowanie. To już kolejna bardzo skomplikowana operacja z zakresu endoprotezoplastyki onkologicznej w gliwickim szpitalu.

Pierwszy w Polsce zabieg radioembolizacji wątroby z użyciem izotopu Holmu-166 w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach

Pierwszy w Polsce zabieg radioembolizacji wątroby z użyciem izotopu Holmu-166

14.07.2021

Specjaliści z Pracowni Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach przeprowadzili wczoraj, 13 lipca 2021 roku pierwszy w Polsce zabieg radioembolizacji wątroby z wykorzystaniem izotopu o nazwie Holm-166.

Nature Communications – logo

Polscy naukowcy opracowali atlas, który pomoże w badaniu mechanizmów rozwoju glejaka mózgu

12.07.2021

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk oraz z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali pierwszy, kompleksowy „Atlas obszarów regulatorowych aktywnych w glejakach o różnym stopniu złośliwości”, który ujawnił zaburzenia ekspresji genów i nowy mechanizm regulujący inwazyjność złośliwych guzów mózgu. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications.

badania genetyczne – ilustracja poglądowa

Genetyczny portret Polaków

09.07.2021

W ramach projektu „Nasze Genomy” powstała pierwsza otwarta baza genomów charakterystycznych dla populacji Polski. Ten wyjątkowy projekt naukowy jest owocem współpracy specjalistów z poznańskiej firmy biomedycznej MNM Diagnostics z lekarzami z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Baner konferencji „UroScrabble”

Konferencja „UroScrabble” 2021

07.07.2021

20 listopada 2021 roku, w sobotę, odbędzie się konferencja „UroScrabble”. Wydarzenie kierowane jest do urologów, onkologów, nefrologów, lekarzy rodzinnych oraz wszystkich specjalistów zainteresowanych tematyką wyszczególnioną w programie.

jelito grube wizualizacja

Rośnie zagrożenie rakiem jelita grubego wśród osób poniżej 50 roku życia

05.07.2021

45-latek ma dziś takie samo ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, jak 50-latek 10 lat temu. Młodzi ludzie diagnozowani są w bardziej zaawansowanym stadium choroby. Dzieje się tak dlatego, że mało kto przyjmuje, że w wieku 35-45 lat można mieć raka jelita grubego.

Okładka Białej Księgi „Czerniak: perspektywa zmian 2010-2020”

Akademia Czerniaka przedstawia Białą Księgę pt. „Czerniak: perspektywa zmian 2010-2020”

02.07.2021

Niewątpliwie jesteśmy świadkami wielkiego postępu, jaki zaszedł w obszarze czerniaka – zarówno na poziomie świadomości na temat istnienia tego groźnego nowotworu, diagnostyki, jak i przede wszystkim leczenia. Jednocześnie rozumiemy, że w dalszym ciągu jest jeszcze naprawdę wiele do zrobienia.

Nowy budynek Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku

Superszpital w Gdańsku na ukończeniu. Pierwsi pacjenci jeszcze w tym roku

30.06.2021

Jeszcze w tym roku w nowo wybudowanej części budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego pojawią się pierwsi pacjenci. Połączone budynki Centrum Medycyny Nieinwazyjnej i Inwazyjnej tworzą najnowocześniejszy w Polsce kompleks medyczny, w którym pacjenci mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia i sprzętu medycznego na najwyższym światowym poziomie.

aplikacja szczepionki – ilustracja poglądowa

Nadchodzi przełom w leczeniu zaawansowanego czerniaka – szczepionka mRNA wchodzi w II fazę badań klinicznych

28.06.2021

Pierwszy pacjent na świecie został zaszczepiony szczepioną mRNA firmy BioNTech przeciwko czerniakowi w ramach badań klinicznych nad leczeniem zaawansowanego czerniaka. Badanie II fazy obejmuje pacjentów z anty-PD-1 opornym/nawrotowym, nieoperacyjnym czerniakiem w III lub IV stopniu zaawansowania.

operacja guza mózgu metodą ablacji laserowej pod kontrolą rezonansu magnetycznego

Innowacyjna operacja guza mózgu metodą ablacji laserowej

26.06.2021

Zespół specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadził innowacyjną operację guza mózgu metodą ablacji laserowej pod kontrolą rezonansu magnetycznego. Tego rodzaju zabieg to szansa dla pacjentów, którzy z uwagi na umiejscowienie nowotworu lub dodatkowe obciążenia zdrowotne, nie uzyskują kwalifikacji do otwartej operacji.

plakat kampanii Nerki do kontroli

Nerki do kontroli! Wiedza to życie.

23.06.2021

Twoje nerki pracują cały czas – regulują ilość płynów w organizmie, wykrywają zanieczyszczenia we krwi, wydzielają witaminy, minerały i hormony niezbędne prawidłowego funkcjonowania . Niestety czeka na nie wiele zagrożeń. Jednym z nich jest nowotwór. Rak nerki rozwija się niemal bezobjawowo, przez długi czas nie sygnalizując niemal żadnych nieprawidłowości w naszym organizmie.

Onkonet na IV Regatach Charytatywnych Gdańsk 2021

Onkonet na IV Regatach Charytatywnych Gdańsk 2021

21.06.2021

W niedzielę 20 czerwca odbyły się na Zatoce Gdańskiej IV Regaty Charytatywne organizowane przez Rotaty Club Gdańsk i Yacht Club Sopot. Dochód z regat przeznaczony jest na zakup sprzętu medycznego dla Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku zajmującej się leczeniem małych pacjentów.

kadr z filmu Poznaj ABCDE czerniaka

Tydzień Świadomości Czerniaka

18.06.2021

Tydzień Świadomości Czerniaka to akcja od wielu lat prowadzona przez Akademię Czerniaka, kierowaną przez prof. Piotra Rutkowskiego. Rzadko który nowotwór może być tak wcześnie wykryty jak czerniak skóry, a nawet jeszcze lepiej – zanim w znamieniu rozwiną się przemiany nowotworowe.

baner VII Warszawskiego Seminarium UroRadioOnkologii

VII Warszawskie Seminarium UroRadioOnkologii

16.06.2021

W dniach 15 i 16 października 2021 r. odbędzie się, w trybie online, VII Warszawskie Seminarium UroRadioOnkologii. Wydarzenie kierowane jest do urologów, radiologów, radioterapeutów, onkologów, lekarzy rodzinnych oraz wszystkich specjalistów zainteresowanych tematyką.

Logo programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”

Znaczące wyróżnienie - 19 szpitali z całej Polski z certyfikatem „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”

14.06.2021

Rada ekspertów programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” zakończyła proces certyfikacji szpitali i wyłoniła zwycięzców. 19 placówek zostało nagrodzonych za prowadzenie żywienia klinicznego na najwyższym poziomie.

Centrum Medyczne Salve Medica w Łodzi rejestracja główna

Nowe możliwości dla pacjentów onkologicznych w łódzkim Centrum Medycznym Salve Medica

11.06.2021

Po trwającej rok rozbudowie, łódzkie Centrum Medyczne Salve Medica otwiera kolejną inwestycję. Zlokalizowano w niej przestrzeń badań klinicznych, dwa nowoczesne oddziały onkologiczne, gabinety diagnostyczno-zabiegowe oraz lekarskie.

Robot chirurgiczny da Vinci, Szpital na Klinach w Krakowie

Ogólnopolski program leczenia raka endometrium i raka szyjki macicy z wykorzystaniem robota da Vinci

10.06.2021

Szpital na Klinach w Krakowie realizuje ogólnopolski projekt operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy wykorzystaniem robota da Vinci. Do programu mogą zostać zakwalifikowane pacjentki, u których zdiagnozowano raka endometrium i raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby.

Logo Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Leczenie bez chemioterapii? Badania nad potrójnie dodatnim rakiem piersi na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

08.06.2021

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozpoczną badania nad nowymi, lepszymi metodami leczenia pacjentek z potrójnie dodatnim rakiem piersi. Obecnie jest on traktowany jako HER2-dodatni rak piersi, którego podstawą leczenia są leki anty-HER2 i chemioterapia.

Logo Narodowego Funduszu Zdrowia

Kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego

04.06.2021

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził do wykazu świadczeń gwarantowanych nowe świadczenie – kompleksową opiekę onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego (KON-JG). Celem jest zapewnienie możliwie najpełniejszej opieki nad pacjentem, poprzez koordynację całego procesu diagnostyczno-leczniczego.

Akademia Onkologii Urologicznej – baner konferencji

Akademia Onkologii Urologicznej 2021

02.06.2021

Zapraszamy do bezpłatnego udziału w konferencji on-line Akademia Onkologii Urologicznej, która poświęcona będzie postępom i standardom leczenia nowotworów układu moczowo-płciowego mężczyzny. Szczególnie wiele miejsca w trakcie wydarzenia zostanie poświęcone rakowi stercza. Nie zabraknie też tematów dotyczących raka nerki, raka pęcherza moczowego oraz nowotworów zarodkowych jądra.

Oznaczenie węzłów wartowniczych metodą ICG, WMCO w Olsztynie

Rozwój i innowacje w ginekologii onkologicznej WMCO w Olsztynie

31.05.2021

Rok 2021 jest w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie czasem intensywnych i istotnych zmian w zakresie ginekologii onkologicznej. Wdrażane są nowoczesne metody diagnostyki i małoinwazyjne techniki leczenia operacyjnego. Głównym celem zmian jest poprawa efektywności leczenia.

baner kampanii „Odpowiedź masz we krwi”

Odpowiedź masz we krwi, a morfologia może uratować Ci życie

28.05.2021

Szacuje się, że w Polsce na nowotwory hematologiczne rocznie zapada ok. 10 000 osób. Niestety, każdego roku liczba pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi wzrasta. W przeciwieństwie do narządów i innych części ciała, krew nie boli, nie daje jasnych sygnałów, że jej stan uległ pogorszeniu.

inhibitor myc – ilustracja poglądowa

Inhibitor Myc może przynieść przełom w leczeniu wielu rodzajów raka

26.05.2021

Naukowcy uzyskali zgodę na przeprowadzenie badania klinicznego I/II fazy z udziałem ludzi dotyczącego zastosowania inhibitora blokującego białko Myc, które bierze udział w powstawaniu większości nowotworów. Do badania zakwalifikowano pacjentów z guzami litymi, u których wcześniejsze leczenie nie powidło się i nastąpiła progresja choroby.

Onkologia w Polsce - ilustracja poglądowa

Polską onkologię czekają ciężkie dni

24.05.2021

Onkolodzy w Europie i Polsce alarmują o krytycznej sytuacji, które dotknęła lecznictwo onkologiczne. Z powodu pandemii Covid-19 doszło do znaczących opóźnień w diagnozowaniu nowotworów. Jak szacuje Europejska Organizacja ds. Raka w całej Europie nie zdiagnozowano około miliona przypadków raka.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii - logotyp

Profilaktyka raka szyjki macicy – badanie HPV-DNA jako alternatywa klasycznej cytologii

21.05.2021

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło pilotaż badania molekularnego w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) jako nowego testu przesiewowego w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Celem jest porównanie skuteczności testu molekularnego w kierunku wirusa HPV o wysokim ryzyku onkogennym w stosunku do klasycznego badania cytologicznego.

„Rak płuca 2020/2021 – Innowacje w diagnostyce i leczeniu” – baner konferencji

Konferencja: Rak płuca 2020/2021 – Innowacje w diagnostyce i leczeniu

20.05.2021

Zapraszamy do bezpłatnego udziału w dwudniowej konferencji online dla lekarzy wszystkich specjalizacji zajmujących się diagnostyką i leczeniem nowotworów płuca. Konferencja pod kierownictwem naukowym prof. Joanny Chorostowskiej-Wynimko.

akcelerator Edge do radiochirurgii w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

Nowoczesny akcelerator do radiochirurgii w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

19.05.2021

W dniu 10 maja 2021 roku w Oddziale Klinicznym Radioterapii Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie uruchomiono zakupiony z dotacji Ministerstwa Zdrowia nowy akcelerator medyczny Edge firmy Varian. Jest to kolejne urządzenie firmy Varian zainstalowane w ostatnich latach po dwóch akceleratorach Halcyon.

terapie celowane w leczeniu onkologicznym – ilustracja poglądowa

Sukces badań nad nowymi terapiami celowanymi w leczeniu raka jelita grubego

18.05.2021

Pogrupowanie pacjentów w oparciu o profil genetyczny guza pozwoliło badaczom na ukierunkowanie eksperymentalnych terapii tak, aby zmaksymalizować osiągany efekt terapeutyczny. To ważny kamień milowy w badaniach klinicznych dotyczących leczenia raka jelita grubego.

baner kampanii „Rak pęcherza – wykryj i wylecz”

„Rak pęcherza – wykryj i wylecz” - kampania edukacyjna

17.05.2021

Konieczne jest utworzenie kompleksowych ośrodków leczenia raka pęcherza moczowego oraz jak najszybsza decyzja o refundacji leków nowej generacji na to schorzenie – apelowali eksperci podczas konferencji inaugurującej kampanię „Rak pęcherza – wykryj i wylecz” zorganizowaną przez Koalicję Pacjentów Onkologicznych.

logotyp Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Dobra wiadomość dla pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym - refundacja pomalidomidu

14.05.2021

5 maja 2021 roku prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w ślad za opinią Rady Przejrzystości, uznał za zasadne objęcie refundacją pomalidomidu w ramach programu lekowego „Leczenie dorosłych chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego (ICD10 C90.0)” wśród pacjentów, u których zastosowano co najmniej jeden schemat leczenia zawierający lenalidomid.

EMA logo

Dostarlimab – pierwsze przeciwciało anty-PD-1 dopuszczone do stosowania w leczeniu nawrotowego lub zaawansowanego raka endometrium

13.05.2021

Dzięki zastosowaniu dostarlimabu lekarze będą mogli uzyskiwać klinicznie istotne i trwałe odpowiedzi u pacjentek z nawrotowym lub zaawansowanym rakiem endometrium, u których doszło do progresji w trakcie lub po chemioterapii opartej na związkach platyny. Do tej pory pacjentki te miały ograniczone opcje leczenia i złe rokowanie.

Zabieg z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w Białostockim Centrum Onkologii

12.05.2021

Urolodzy z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) szkolili się pod okiem dr. Michała Suta, specjalisty urologa ze szpitala MSWiA w Gdańsku, eksperta w używaniu lasera holmowego. Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu przeprowadzono końcu kwietnia.

baner kampanii „Time to act” Europejskiej Organizacji ds. Raka

Czas na działanie - nie pozwólmy, by Covid-19 zatrzymał walkę z rakiem

11.05.2021

Europejska Organizacja ds. Raka (European Cancer Organisation - ECO) wzywa do pilnych działań, ponieważ zgodnie z nowymi danymi opublikowanymi przez ECO 10 maja br., około miliona przypadków raka w Europie nie zostało zdiagnozowanych z powodu pandemii Covid-19.

ultrasonograf endoskopowy firmy Pentax

Nowoczesna ultrasonografia endoskopowa w diagnostyce guzów trzustki w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii

10.05.2021

Ultrasonografia endoskopowa EUS to połączenie zalet obrazowania endoskopowego z metodą precyzyjnego badania USG wykonywanego z „wnętrza człowieka”. Przyłożenie głowicy sondy ultrasonograficznej bezpośrednio do chorobowo zmienionego narządu bardzo poprawia jakość obrazowania oraz umożliwia dokładne uwidocznienie struktur podejrzanej zmiany.

World Ovarian Cancer Day - logo

Rak jajnika - podstępny zabójca

07.05.2021

Z okazji przypadającego 8 maja Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika chcemy zwrócić uwagę na to jak groźnym i podstępnym nowotworem jest rak jajnika i co można zrobić by obniżyć ryzyko rozwoju tego nowotworu. Rak jajnika jest najniebezpieczniejszym nowotworem u kobiet i cechuje się wysoką śmiertelnością.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii - logotyp

Polska terapia CAR-T może być 10 razy tańsza - prace badawcze w Świętokrzyskie Centrum Onkologii

06.05.2021

Terapia CAR-T określana mianem „świętego graala” onkologii to najbardziej zaawansowana technologicznie forma immunoterapii, w której do walki z nowotworem złośliwym wykorzystuje się odpowiednio zmodyfikowane genetycznie komórki układu odpornościowego (limfocyty T) pacjenta.

ilustracja pokazująca wyniki „Wiosennego przeglądu zdrowia mężczyzny” w Radomskim Centrum Onkologii

5% z przebadanych ma podejrzenie raka prostaty – „Wiosenny przegląd zdrowia mężczyzny” w RCO

05.05.2021

W kwietniu Radomskie Centrum Onkologii w ramach akcji „Wiosenny przegląd zdrowia mężczyzny” zaprosiło mężczyzn po 45 roku życia na bezpłatne badania poziomu PSA. U 20% przebadanych stwierdzono podwyższony poziom PSA, a 5% ma poważne podejrzenie raka prostaty i zostało skierowanych do dalszej diagnostyki.

logo Ministerstwa Zdrowia

Przełom w podejściu do leczenia nowotworów jelita grubego w Polsce

04.05.2021

W maju powinniśmy poznać listę specjalistycznych placówek, które zaczną realizować nowy model kompleksowej opieki nad pacjentami z nowotworem jelita grubego. Celem jest wprowadzenie zintegrowanej, wielokierunkowej opieki nad pacjentami z nowotworem jelita grubego realizowanej w wyspecjalizowanych ośrodkach.

logo Ministerstwa Zdrowia

Obietnica objęcia refundacją immunoterapii w leczeniu drobnokomórkowego raka płuca

30.04.2021

W odpowiedzi na interpelację posła PSL Andrzeja Grzyba minister zdrowia zajął pozytywne stanowisko w sprawie objęcia refundacją atezolizumabu w leczeniu drobnokomórkowego raka płuc. Jeśli dalsze postępowanie zakończy się pomyślnie atezolizumab w tym wskazaniu zostanie objęty refundacją od 1 lipca tego roku.

logo Senatu RP

Apel senackiego zespołu zdrowia o uruchomienie programu szczepień przeciwko HPV

29.04.2021

Zgodnie z założeniami Narodowej Strategii Onkologicznej do 2028 roku zaszczepionych przeciw HPV ma zostać 60 procent 12-letnich dziewczynek. „Aby zrealizować ten cel, w bieżącym roku szczepienia powinny być już wdrożone i realizowane, tymczasem nie wiemy, kto masz szczepić i jak.” – mówiła senator Beata Małecka-Libera.

nagroda „Wartość w Medycynie. Dragon’s Grant and Endorsement” dla DCO

Prestiżowa nagroda dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu

28.04.2021

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu dostało nagrodę specjalną w prestiżowym, międzynarodowym konkursie „Wartość w Medycynie. Dragon’s Grant and Endorsement” – po raz pierwszy organizowanym w Polsce. Konkurs skierowany jest do instytucji działających w ochronie zdrowia, które wdrażają praktyczne rozwiązania medycyny opartej o jakość.

Klinika Przylądek Nadziei we Wrocławiu

Onkologia dziecięca w Polsce – problemy i wyzwania

27.04.2021

O stanie polskiej onkologii dziecięcej, roli organizacji pozarządowych, wyzwaniach lekarzy, ale przede wszystkim o zadaniach, jakie stoją dziś przed rodzicami, z prof. dr hab. Alicją Chybicką, Kierownikiem Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Ponadregionalnym Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu rozmawiają przedstawiciele Fundacji Urtica Dzieciom.

Ministerstwo Zdrowia - logo

Nowa lista refundacyjna maj 2021 – nowości i zmiany w leczeniu onkologicznym

26.04.2021

Ministerstwo Zdrowia opublikowało 21 kwietnia nową listę leków refundowanych, która wejdzie w życie 1 maja 2021 roku. Na liście pojawiło się wiele istotnych nowości w zakresie leczenia onkologicznego, zwłaszcza w zakresie onkologii ginekologicznej - leczenia raka jajnika, jajowodów oraz raka szyjki macicy. Korzystne zmiany pojawiły się również w programie leczenia raka piersi.

European Cancer Organisation - logo

Europejski Kodeks Praktyki Onkologicznej: celem obrona praw pacjentów onkologicznych w całej Europie

23.04.2021

Europejska Organizacja ds. Walki z Rakiem rozpoczęła 21 kwietnia 2021 roku nową inicjatywę - Europejski Kodeks Praktyki Onkologicznej - na rzecz wzmocnienia pacjentów chorujących na raka wskazując w dziesięciu kluczowych prawach, czego pacjenci z rakiem w Europie powinni oczekiwać od swojego systemu opieki zdrowotnej.

Budynek Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Europejska jakość w Centrum Onkologii w Bydgoszczy

22.04.2021

Organizacja Europe Business Assembly Corporation of social Partnership przyznała Centrum Onkologii w Bydgoszczy międzynarodową nagrodę jakości „Europen Quality Award”. Przyznanie certyfikatu jest potwierdzeniem wysokiej jakości usług świadczonych w bydgoskim ośrodku.

jelito grube wizualizacja

U jednego na sześciu pacjentów rak jelita grubego spowodowany jest mutacjami dziedzicznymi

21.04.2021

Najnowsze badanie naukowców z Mayo Clinic w USA wzmacnia dowody wskazujące na to, że zachorowanie na raka jelita grubego jest często wynikiem obecności określonych mutacji genetycznych w genach danej rodziny, które to mutacje są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Białostockie Centrum Onkologii

W Białostockim Centrum Onkologii została uruchomiona pracownia wirusologii molekularnej

20.04.2021

Pracownia Wirusologii Molekularnej obok Pracowni Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej wpisuje się w dynamiczny rozwój nowoczesnej diagnostyki genetycznej w Białostockim Centrum Onkologii. Jest ona podjęciem wyzwań związanych z pandemią COVID-19, ale przyczyni się również do pogłębienia diagnostyki wirusów onkogennych.

UCK WUM – Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Warszawie gotowe do leczenia z wykorzystaniem terapii CAR-T

19.04.2021

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to kolejny ośrodek w Polsce gotowy do leczenia terapią CAR-T dorosłych pacjentów. Terapia CAR-T to nadzieja dla pacjentów zmagających się z opornymi na leczenie lub nawrotowymi postaciami białaczki B-ALL i chłoniaka DLBCL.

baner webinarium „Zabiegi cytoredukcyjne i HIPEC w leczeniu chorych z nowotworami otrzewnej”

Zabiegi CRS i HIPEC w leczeniu chorych z nowotworami otrzewnej - pełny materiał z webinarium

16.04.2021

Udostępniamy Państwu pełny materiał z webinarium poświęconego leczeniu chorych z pierwotnymi i wtórnymi (przerzutowymi) nowotworami otrzewnej. Mamy nadzieję, wspólnie z autorami wszystkich wykładów, że przedstawione przykłady przyczynią się do częstszego leczenia nowotworów otrzewnej metodą CRS + HIPEC.

Zespół lekarzy z USK na konferencji, na której omówiono zabieg

Unikatowy zabieg usunięcia nowotworu sięgającego od narządów rodnych aż do serca

15.04.2021

Interdyscyplinarny zespół lekarzy z Opola i Wrocławia, przy wsparciu inżynierów z Politechniki Opolskiej przeprowadził w marcu skomplikowany zabieg usunięcia rozległego nowotworu sięgającego od narządów rodnych aż do serca. Dotychczas opisano zaledwie kilka takich przypadków na świecie.

baner Konferencji Debaty Rak Prostaty 2021

Konferencja „Debaty Rak Prostaty” 2021

14.04.2021

Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów na Konferencję „Debaty Rak Prostaty”, która odbędzie się 22.05.2021 roku (sobota), w trybie online. Wydarzenie kierowane jest do urologów, onkologów, radioterapeutów, lekarzy rodzinnych oraz wszystkich specjalistów zainteresowanych tematyką.

baner Konferencji “Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej 2021

Konferencja „Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej” 2021

14.04.2021

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na interdyscyplinarną konferencję naukową “Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej”. Celem wydarzenia jest poszerzenie wiedzy z zakresu diagnostyki genetycznej oraz onkohematologii.

logotyp Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Pozytywna opinia AOTMiT dotycząca refundacji olaparybu w leczeniu raka jajnika, jajowodów i otrzewnej

13.04.2021

6 kwietnia 2021 roku Rada Przejrzystości przy AOTMiT wydała pozytywną opinię w sprawie objęcia refundacją leków zawierających substancję czynną olaparibum w zakresie terapii podtrzymującej u pacjentów z zaawansowanym rakiem jajnika, jajowodu lub otrzewnej.

Stanowisko typu gantry do radioterapii protonowej, Centrum Cyklotronowe Bronowice

Terapia protonowa w Polsce – niewykorzystane możliwości

12.04.2021

Centrum Cyklotronowe Bronowice mogłoby leczyć znacznie więcej pacjentów z nowotworami poza narządem wzroku. Jednak ani Minister Zdrowia, ani NFZ, ani Narodowy Instytut Onkologii Oddział w Krakowie nie uczyniły wystarczająco dużo, by protonoterapia była rzeczywiście dostępna. Urzędnicy nie zakwalifikowali do programu leczenia prawie trzech czwartych rekomendowanych rodzajów nowotworów.

Profesor Michał Grąt wraz z zespołem, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Pierwsze w Polsce zastosowanie laparoskopii w leczeniu skomplikowanego przypadku agresywnego raka wątroby

09.04.2021

Zespół Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby CSK UCK WUM, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza, wykonał pierwszą w Polsce laparoskopową, prawostronną hemihepatektomię u chorego z rzadkim i agresywnym nowotworem wątroby o cechach raka wątrobowokomórkowego i raka dróg żółciowych.

pieczarki - ilustracja poglądowa

Pieczarki mogą hamować rozwój raka prostaty

08.04.2021

Na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Endokrynologicznego - ENDO 2021 przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych wskazujące, że związki chemiczne występujące w pieczarkach mogą spowalniać rozwój raka prostaty.

zrobotyzowany akcelerator do radioterapii CyberKnife w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu

Drugi zrobotyzowany akcelerator CyberKnife do radioterapii w WCO w Poznaniu

07.04.2021

Wielkopolskie Centrum Onkologii zakupiło drugie już urządzenie CyberKnife przeznaczone do ultra-precyzyjnej radioterapii nowotworów. CyberKnife to zrobotyzowany akcelerator do radioterapii oferujący możliwość bardzo precyzyjnego przestrzennego operowania wiązką promieniowania.

logotyp Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

Wytyczne PTChO dla chirurgów i dermatologów dotyczące diagnozowania czerniaków

06.04.2021

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Sekcja Onkologiczna Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Polskie Towarzystwo Patologów opracowało wspólnie kartę-drogowskaz „Pacjent ze zmianą barwnikową. Postępowanie diagnostyczne dla dermatologów i chirurgów wraz z kartą konsultacyjną pacjenta”.

logo Narodowego Instytutu Onkologii oraz National Comprehensive Cancer Network

NCCN będzie współpracować z specjalistami z Polski w zakresie tworzenia polskich zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii

02.04.2021

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, National Comprehensive Cancer Network i Alliance for Innovation podpisały umowę o współpracy, dzięki której eksperci z NCCN podzielą się swoją wiedzą i międzynarodowym doświadczeniem w opracowaniu zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii.

baner webinarium „Zabiegi cytoredukcyjne i HIPEC w leczeniu chorych z nowotworami otrzewnej”

Zaproszenie na webinarium „Zabiegi cytoredukcyjne i HIPEC w leczeniu chorych z nowotworami otrzewnej”

01.04.2021

Zapraszam Państwa na Webinarium poświęcone leczeniu chorych z pierwotnymi i wtórnymi (przerzuty) nowotworami otrzewnej. Prezentacje będą miały formę omówienia leczenia wybranych przypadków medycznych „case reports” - dr hab. n. med. Tomasz jastrzębski, prof. nadzw.

Logotyp Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach

Inwestycje w nowoczesną infrastrukturę badawczą w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach

31.03.2021

Głównym celem projektu jest stworzenie unikatowej platformy MOSAIC, umożliwiającej zastosowanie sztucznej inteligencji do prowadzenia nowatorskich badań integrujących wielowymiarowe dane biomedyczne i kliniczne, co pozwoli na rozwój spersonalizowanej profilaktyki, diagnostyki molekularnej oraz nowoczesnych terapii medycznych dla pacjentów onkologicznych.

baner Konferencji “Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej 2021

Konferencja „Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej” 2021

30.03.2021

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na interdyscyplinarną konferencję naukową “Wyzwania współczesnej diagnostyki genetycznej i onkohematologii dziecięcej”. Celem wydarzenia jest poszerzenie wiedzy z zakresu diagnostyki genetycznej oraz onkohematologii.

Test genetyczny Oncotype DX Breast Recurrence Score

Test genetyczny dla pacjentek z rakiem piersi, który może uchronić je przed niepotrzebną chemioterapią

29.03.2021

Chore na raka piersi po menopauzie ze wskaźnikiem Recurrence Score® 0-25 punktów nie odnoszą korzyści z chemioterapii, mogą więc uniknąć tego leczenia i związanych z nim działań niepożądanych. Co istotne, brak korzyści z chemioterapii był obserwowany niezależnie od liczby zajętych węzłów, stopnia złośliwości histologicznej guza czy jego rozmiarów.

baner Konferencji Debaty Rak Nerki 2021

Konferencja „Debaty Rak Nerki” 2021

26.03.2021

Zapraszamy w imieniu organizatorów na Konferencję „Debaty Rak Nerki”, która odbędzie się 24 kwietnia 2021 roku (sobota), w trybie online. Wydarzenie kierowane jest do urologów, onkologów, nefrologów, radioterapeutów, lekarzy rodzinnych oraz wszystkich specjalistów zainteresowanych tematyką.

plakat programu „Kardioonkologia - program prewencji niewydolności serca u pacjentów onkologicznych”

Program opieki kardiologicznej dla pacjentów onkologicznych w Poznaniu

25.03.2021

Coraz liczniejsze badania naukowe wskazują, że pacjenci onkologiczni leczeni chemioterapią są narażeni na powikłania kardiologiczne. Problemy mogą pojawić się w krótkim okresie po zakończeniu leczenia onkologicznego, ale także po upływie 10 czy 15 lat. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z możliwości wystąpienia powikłań kardiologicznych oraz z potencjalnego ryzyka.

logo wydarzenia „Wejrzenie w nowotworzenie”

X Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wejrzenie w nowotworzenie”

24.03.2021

W imieniu organizatorów mamy przyjemność zaprosić na X Edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wejrzenie w nowotworzenie”. Jej celem jest przybliżenie uczestnikom mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za powstawanie chorób nowotworowych, a także prezentacja postępów w ich diagnostyce i leczeniu.

witamina D w kapsułkach

Witamina D zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka u osób powyżej 50 roku życia

23.03.2021

Najnowsze dane pochodzące z trzech metaanaliz opublikowanych w 2019 roku pokazują konsekwentną i znaczącą 13% redukcję śmiertelności z powodu raka dzięki suplementacji witaminą D. Pod wrażeniem tych danych grupa niemieckich naukowców zaproponowała, aby zaoferować suplementację witaminą D wszystkim w wieku powyżej 50 roku życia.

baner webinarium „Zabiegi cytoredukcyjne i HIPEC w leczeniu chorych z nowotworami otrzewnej”

Zabiegi cytoredukcyjne i HIPEC w leczeniu chorych z nowotworami otrzewnej

22.03.2021

Zapraszamy na webinarium poświęcone leczeniu chorych z pierwotnymi i wtórnymi (przerzuty) nowotworami otrzewnej. Prezentacje będą miały formę omówienia leczenia wybranych przypadków medycznych („case reports”), obejmujących śluzaka rzekomego otrzewnej, przerzuty do otrzewnej raka żołądka, raka jajnika, raka jelita grubego a także nowotworów wieku dziecięcego.

rak płuca - grafika poglądowa

Pacjenci z rakiem płuca często nie otrzymują najważniejszych informacji o diagnozie i terapii

19.03.2021

Zgodnie z danymi z 17 krajów, w których Global Lung Cancer Coalition przeprowadził badanie, prawie co piąty pacjent nie czuł się zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących leczenia i opieki, a podobny odsetek uważał, że nigdy lub tylko czasami był traktowany z godnością i szacunkiem przez personel medyczny prowadzący ich leczenie.

nerki - ilustracja poglądowa

Nadrobić opóźnienia - o koniecznych zmianach w standardach leczenia raka nerki

16.03.2021

11 marca miało miejsce posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii, podczas którego przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, eksperci medyczni oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich rozmawiali na temat koniecznych zmian w zakresie leczenia raka nerki.

logo fundacji Urtica Dzieciom

Pieniądze to nie wszystko. Pieniądze to bardzo wiele

12.03.2021

Leczenie onkologiczne dziecka to trudny czas dla całej rodziny. Doskwiera nie tylko zaburzenie znanego rytmu życia, całkowita izolacja i nieustanny lęk o zdrowie. Dla wielu to również obawa o finanse, które – mimo bezpłatnej opieki medycznej – są niezbędne. O diagnozie, wielomiesięcznej rozłące z najbliższymi, codziennych troskach i o tym, jak wielką moc ma 1% naszego podatku, rozmawiamy z Karoliną Równą, mamą 11-Amelki, podopiecznej Fundacji Urtica Dzieciom.

logo Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej

Stanowisko PTGO w sprawie chirurgii małoinwazyjnej w leczeniu nowotworów szyjki i trzonu macicy

11.03.2021

Zarząd Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej uważa, że korzyści z małoinwazyjnej chirurgii w porównaniu z laparotomią w przypadku nowotworów trzonu macicy są oczywiste i uzasadniają wybór tej formy terapii jako metody z wyboru. Zastosowanie chirurgii laparoskopowej czy robotowej, u chorych na raka szyjki macicy powinna być szeroko wykorzystywana jedynie w ramach badań klinicznych lub guzów o średnicy do 2 cm.

baner konferencji Urologia post COVID-19

Konferencja „Urologia post COVID-19”

10.03.2021

Konferencja „Urologia post COVID-19” odbędzie się 20.03.2021 roku (sobota), w trybie online. Wydarzenie kierowane jest do urologów, onkologów, nefrologów, radiologów, ginekologów, lekarzy rodzinnych oraz wszystkich specjalistów zainteresowanych tematyką. Podczas wydarzenia omówione zostaną między innymi: wnioski z analizy opóźnień w wykonywaniu zabiegów operacyjnych.

profilaktyka raka piersi - ilustracja poglądowa

Uczestnictwo w kolejnych badaniach mammograficznych znacząco zmniejsza ryzyko śmierci na raka piersi

09.03.2021

Obecność na dwóch ostatnich mammograficznych badaniach przesiewowych, poprzedzających diagnozę raka piersi, w istotny sposób zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka piersi. Ustalenie to jest wynikiem badania, przeprowadzonego przez naukowców z Queen Mary University w Londynie.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

UCK w Gdańsku wysoko w prestiżowym rankingu World’s Best Hospitals 2021

06.03.2021

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, zdobywając ogólną ocenę na poziomie 88,42 proc., zajęło drugie miejsce w trzeciej edycji rankingu World’s Best Hospitals 2021, przygotowanego przez magazyn Newsweek oraz firmę Statista, która zajmuje się badaniami rynkowymi i konsumenckimi.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Nowe inwestycje w Centrum Onkologii w Bydgoszczy

04.03.2021

W najbliższych latach Centrum Onkologii w Bydgoszczy będą miały miejsce nowe, znaczące inwestycje w infrastrukturę. Powstanie zupełnie nowy czterokondygnacyjny budynek przeznaczony na potrzeby leczenia chemioterapią. Poważnej modernizacji ulegnie również budynek główny szpitala.

szczepienie ilustracja poglądowa

Szczepienia pacjentów onkologicznych przeciwko Covid-19 rozpoczną się 15 marca

02.03.2021

Chorzy na nowotwory mają znacznie większe ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2. Szczepienie przeciwko COVID-19 stanowi więc ogromną szansę na uniknięcie następstw zakażenia i zmniejszenia zagrożenia związanego z chorobą nowotworową. Zachęcamy więc pacjentów do zgłaszania się Narodowego Programu Szczepień.

radioterapia w Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii

Radioterapia na miarę XXI wieku w Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii

25.02.2021

Zakończyła się rozbudowa i modernizacja zakładu radioterapii w Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie. Ośrodek jest jedynym tak innowacyjnym miejscem w regionie. Wyróżnia się także na tle kraju. Dzięki niemu pacjenci z chorobą nowotworową z Warmii i Mazur mają na miejscu to, co najnowocześniejsze i najskuteczniejsze w radioterapii.

logo Cancer Journal of the American Cancer Society

Choroba refluksowa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka krtani i przełyku

23.02.2021

Wyniki dużego badania prospektywnego przeprowadzonego przez naukowców z USA wskazują, że choroba refluksowa przełyku (ang. GERD - gastroesophageal reflux disease), której jednym z objawów jest zgaga, wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju różnych nowotworów krtani lub przełyku.

mikrochirurgiczna operacja rekonstrukcyjna w Szpitalu Kopernika w Łodzi

Mikrochirurgia rekonstrukcyjna wspomaga przebieg leczenia onkologicznego

19.02.2021

W Szpitalu Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych z użyciem systemu obrazowania fluorescencyjnego. Zabieg rozszerza zakres możliwości i działalności Oddziału Chirurgii Onkologicznej.

operacja wykonywana metodą laparoskopową w Szpitalu Kopernika w Łodzi

Szpital Kopernika w Łodzi rozszerza leczenie onkologiczne o chirurgię laparoskopową

17.02.2021

Oddział Chirurgii Onkologicznej Szpitala Kopernika w Łodzi rozszerza działalność o zabiegi wykonywane metodą laparoskopową. Chirurgia laparoskopowa stanowi obecnie standard leczenia na świecie. W Szpitalu Kopernika w Łodzi zabiegi tą metodą z powodzeniem są przeprowadzane od lat, ale do tej pory w regionie łódzkim rzadkość stanowiło wykorzystanie laparoskopii w onkologii.

Plakat DKMS dotyczący przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego

Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi

15.02.2021

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 1100 - 1200 przypadków nowych zachorowań na nowotwory u dzieci, spośród których najczęściej występującymi są: guzy mózgu, chłoniaki, mięsaki oraz nowotwory układu krwiotwórczego - w szczególności białaczka. W przypadku nowotworów krwi, gdy leczenie nie przynosi efektów, często jedyną szansą na powrót dziecka do zdrowia jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych.

rak jajnika - ilustracja poglądowa

Potencjalna metoda wczesnego wykrywania raka jajnika

12.02.2021

Naukowcy z University of Minnesota (UMN) potencjalnie znaleźli metodę pozwalającą na wykrycie raka jajnika przy wykorzystaniu próbek pobieranych do badań cytologicznych, wykonywanych w celu wykrywania raka szyjki macicy. Aktualnie nie istnieje żadna metoda pozwalająca na wczesne wykrycie raka jajnika.

UCLA Health - logo

Obiecujące wyniki badań nad radioterapią skojarzoną ze środkami farmaceutycznymi nadzieją dla chorych na glejaka

10.02.2021

Glejak wielopostaciowy jest jednym z najbardziej śmiertelnych i najtrudniejszych do leczenia nowotworów mózgu. Radioterapia jest częścią standardowego schematu leczenia glejaka wielopostaciowego i często pomaga przedłużyć czas przeżycia pacjentów. Jednak pomimo postępów w medycynie czas przeżycia pacjentów z glejakiem nie poprawił się znacząco w ciągu ostatnich dwóch dekad.

World Cancer Day - baner

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2021 - Rak z komórek Merkla

04.02.2021

Nowotwory rzadkie rozpatrywane jako pojedyncze jednostki chorobowe dotykają niewielkiej grupy chorych, natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nowotwory rzadkie jako grupa stanowią w Unii Europejskiej aż 22 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe i są one olbrzymim wyzwaniem dla systemu zdrowia, zarówno pod kątem diagnostyki, jak i leczenia.

Prostata - wizualizacja

Skrócona radioterapia jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia raka prostaty wysokiego ryzyka

02.02.2021

Analiza prowadzona przez naukowców z UCLA Jonsson Comprehensive Cancer Center wykazała, że przypadku mężczyzn z rakiem prostaty wysokiego ryzyka skrócenie tradycyjnego 45-dniowego schematu radioterapii do pięciodniowego, ale z zastosowaniem wyższej dawki jest bezpieczne i tak samo skuteczne, jak standardowa radioterapia.

rak jajnika - ilustracja poglądowa

Badania nad POLEPI, lekiem na raka jajnika, wkraczają na kolejny etap

29.01.2021

NanoVelos S.A., jedna ze spółek wchodzących w skład biotechnologicznej grupy NanoGroup S.A., podpisała umowę z organizacją badawczą i kontynuuje prace nad terapią dla pacjentek z nowotworem jajnika. Innowacyjna metoda opracowana przez NanoVelos S.A. umożliwia nawet 3-krotny wzrost ilości leku dostarczanego do komórek rakowych, dzięki czemu efekty uboczne chemioterapii będą słabsze a skuteczność leczenia wyższa.

Aspiryna - ilistracja poglądowa

Korzyści z przyjmowania aspiryny w profilaktyce raka jelita grubego u osób starszych

28.01.2021

Wiadomo, że regularne stosowanie aspiryny przynosi wyraźne korzyści w zmniejszaniu zachorowalności na raka jelita grubego u dorosłych w średnim wieku, ale wiąże się również z pewnym ryzykiem, takim jak krwawienie z przewodu pokarmowego. W tym kontekście pojawia się ważne pytanie - kiedy dorośli powinni zacząć przyjmować profilaktycznie aspirynę i jak długo to robić?

logo Fundacji Alivia

Prawie połowa przeanalizowanych leków onkologicznych jest w Polsce nierefundowana

26.01.2021

W styczniu weszła w życie nowa lista refundacyjna. Niestety, w leczeniu raka nadal daleko nam do europejskich standardów. W dodatku podczas epidemii COVID-19 coraz więcej pacjentów diagnozowanych jest w zaawansowanym stadium choroby. To oznacza zwiększone zapotrzebowanie na nowoczesne, bardziej skuteczne terapie. Poziom dostępu do nich monitoruje narzędzie Oncoindex.

program certyfikacji żywieniowej - baner

Szpitale stosujące dobre praktyki żywienia klinicznego - rusza II edycja programu certyfikacji żywieniowej

21.01.2021

Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) rozpoczyna II edycję programu Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie. W pierwszej edycji udział wzięły 64 szpitale z całej Polski. Rada ekspertów, po przeprowadzeniu certyfikacji nagrodziła 27 szpitali. Pokazuje to, że jest jeszcze wiele obszarów do poprawy w zakresie żywienia klinicznego w polskim szpitalnictwie. Inicjatywa programu ma na celu upowszechnić w szpitalach dobre praktyki żywienia klinicznego i dać szansę pacjentom na poprawę stanu odżywienia podczas walki z chorobą.

Miesiąc Radiologii Polskiej

Trwa „Miesiąc Radiologii Polskiej”

20.01.2021

Młodzi polscy lekarze i studenci medycyny zrzeszeni w organizacji RÉSONNEZ zapraszają na cykl webinarów poświęconych radiologii. Łącznie odbędzie się 12 sesji obejmujących tematykę m.in. diagnostyki radiologicznej raka piersi, RTG klatki piersiowej, radiologii interwencyjnej czy rozpoznawania złamań na obrazach rentgenowskich.

Aga Szuścik - wystąpienie na TEDx

„To się nie zdarza” - live o raku szyjki macicy

19.01.2021

Pod koniec Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, w czwartek 21 stycznia o 18:00 odbędzie się spotkanie online z Agą Szuścik, edukatorką i artystką skupiającą się na tematach onkologicznych, autorką projektu i kampanii „To się nie zdarza”. Na podstawie doświadczenia choroby nowotworowej oraz swojej intensywnej działalności, Agnieszka opowie o raku, kobiecości, ciele, ginekologii i nowym życiu, a także odpowie na wszystkie pytania, zarówno zadane przez gości, jak i te, które, jej zdaniem, padają stanowczo za rzadko.

rak jajnika - ilustracja poglądowa

Nowe perspektywy leczenia raka jajnika

15.01.2021

Leczenie zaawansowanego raka jajnika inhibitorami PARP, nowo zarejestrowanymi w Unii Europejskiej do stosowania po pierwszej linii leczenia, jest szansą na terapię tą innowacyjną grupą leków nie tylko chorych z mutacją w genach BRCA, ale i pozostałej większości pacjentek. Badania wykazały wydłużenie czasu wolnego od progresji choroby u wszystkich pacjentek chorych na raka jajnika, które odpowiedziały na chemioterapię pochodnymi platyny.

Audyt leczenia raka piersi - statystyki

Audyt leczenia raka piersi 2010 – 2020. Warunki dalszego postępu.

13.01.2021

Diagnostyka i leczenie raka piersi w Polsce w czasie ostatnich 10 lat zanotowały niezaprzeczalny postęp. Nie wystarcza on jednak do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników leczenia. Szybkie wprowadzenie powszechnych Breast Units, sformułowane i przestrzegane standardy postępowania oraz promujące jakość zasady finansowania – to podstawowe warunki poprawy wyników leczenia raka piersi w Polsce do poziomu europejskiego.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki i MNM Diagnostics - logotypy

Analiza DNA nowotworów pomoże w leczeniu pacjentek w Centrum Zdrowia Matki Polki

11.01.2021

Pacjenci Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uzyskali dostęp do innowacyjnej metody diagnostyki nowotworów, opartej na analizie DNA pobranego z guza. Instytut podpisał w tej sprawie umowę z poznańską firmą MNM Diagnostics z sektora nowoczesnych technologii biomedycznych. Łódzki szpital decydując się na ten krok, znalazł się w gronie światowych pionierów, oferujących swoim pacjentom dostęp do medycyny spersonalizowanej.

jelito grube - ilustracja poglądowa

Potrójna chemioterapia poprawia wyniki leczenia w przerzutowym raku jelita grubego

07.01.2021

Naukowcy z SWOG Cancer Research Network, grupy badań klinicznych finansowanej przez National Cancer Institute (NCI), wykazali, że połączenie trzech leków - irynotekanu, cetuksymabu i wemurafenibu - jest skuteczniejsze i zapewnia dłuższy czas wolny od nawrotu choroby u pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego w porównaniu do pacjentów leczonymi połączeniem irynotekanu i cetuksymabu.

Doustne środki antykoncepcyjne - ilustracja poglądowa

Doustne środki antykoncepcyjne chronią przed rakiem jajnika i trzonu macicy

04.01.2021

Kompleksowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytu w Uppsali, w którym wzięło udział ponad 250 000 kobiet, pokazuje, że doustne środki antykoncepcyjne chronią przed rakiem jajnika oraz rakiem trzonu macicy (endometrium). Efekt ochronny utrzymuje się aż do 35 lat po zaprzestaniu stosowania pigułek. Badanie zostało opublikowane w AACR Cancer Research Journal.

nadwaga - ilustracja poglądowa

Ryzyko zachorowania na raka z powodu otyłości jest inne dla kobiet niż dla mężczyzn

31.12.2020

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu (UK) i Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem wykazało, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego z powodu otyłości jest zależne od płci. Ustalono, że wyższy poziom BMI oznacza większe ryzyko zachorowania dla mężczyzn, podczas gdy wyższy stosunek obwodu talii do bioder związany jest z wyższym ryzykiem dla kobiet.

prostata - wizualizacja poglądowa

Sztuczna inteligencja błyskawicznie zdiagnozuje raka prostaty

29.12.2020

Sztuczna inteligencja wykazuje aż 85-proc. skuteczność w diagnozowaniu raka prostaty na podstawie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. To rezultat zbliżony do tego, który osiągają doświadczeni klinicyści. Polacy wykorzystają ten mechanizm do stworzenia rozwiązania automatyzującego proces diagnostyki. Dzięki takim metodom czas od wykonania badania do wdrożenia spersonalizowanego leczenia skróci się nawet o 90 proc.

Ministerstwo Zdrowia - logo

Projekt styczniowej listy refundacyjnej przynosi zmiany dla chorych na raka płuca i czerniaka

18.12.2020

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy projekt listy refundacyjnej. Z wprowadzanych zmian skorzystają pacjenci chorzy na czerniaka i raka płuca. Jeśli wszystkie jej elementy wejdą w życie, to od stycznia 2021 r. chorzy na zaawansowanego czerniaka będą mieć dostęp w ramach programu lekowego do leczenia adjuwantowego (uzupełniającego) po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym.

Sejm RP - logo

Jak efektywniej leczyć raka wątrobowokomórkowego

15.12.2020

Na początku grudnia br. z inicjatywy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii. Tematem spotkania był rak wątrobowokomórkowy - potrzeby, wyzwania i ocena obecnej sytuacji pacjentów z tym nowotworem. W spotkaniu wzięli udział wybitni eksperci z zakresu onkologii oraz przedstawiciele pacjentów.

leczenie żywieniowe - baner

Jak rozpoznać niedożywienie przed leczeniem?

08.12.2020

Niedożywienie białkowo-kaloryczne jest bardzo często związane z chorobą nowotworową. Bez względu na przyczynę, niedożywienie może być powodem zwiększenia występowania i natężenia powikłań pooperacyjnych, wstrzymania chemioterapii lub radioterapii, a co za tym idzie – zmniejszenia skuteczności leczenia choroby nowotworowej. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie stanów niedożywienia u każdego chorego z nowotworem.

rak jajnika - ilustracja poglądowa

Niedożywienie w raku jajnika – niekorzystny czynnik rokowniczy

04.12.2020

Spośród wszystkich nowotworów narządu rodnego rak jajnika charakteryzuje się najczęstszym występowaniem niedożywienia związanym z chorobą nowotworową, co z kolei jest czynnikiem ryzyka powikłań pooperacyjnych, włącznie z powikłaniami śmiertelnymi. Z tego powodu niezwykle ważna jest dbałość o odpowiednie przygotowanie żywieniowe pacjenta przed rozpoczęciem procesu leczenia.

leczenie żywieniowe - baner

Problemy żywieniowe w chorobie nowotworowej – skąd czerpać wiedzę?

01.12.2020

W ostatnim czasie, w latach 2019 i 2020 pojawiły się na półkach księgarskich znakomite publikacje dotyczące leczenia żywieniowego, w tym leczenia żywieniowego chorych onkologicznych. W załączeniu przedstawiamy je wraz z krótkim opisem treści. Są one napisane przez lekarzy specjalizujących się w problemach leczenia żywieniowego, z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, będącymi niekwestionowanymi autorytetami w tym temacie.

leczenie żywieniowe - baner

Problem niedożywienia u chorych z rakiem płuca poddanych chemioterapii

27.11.2020

W jednym z ostatnich badań oceniano stopień odżywienia w grupie 465 chorych z rakiem płuca. Oceny dokonywano w oparciu o standardowy kwestionariusz PG-SGA stosowany do analizy odżywienia pacjentów. Stan odżywienia analizowano przed chemioterapią oraz po 4 kursach leczenia.

ciąża - ilustracja poglądowa

Każda ciąża zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy

24.11.2020

Nowe badanie naukowców z australijskiego QIMR Berghofer Medical Research Institute wykazało, że każda dodatkowa ciąża, jakiej doświadcza kobieta, w tym również ciąża zakończona poronieniem, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy (raka endometrium). Ryzyko spada z każdą następną ciążą.

Akademia raka piersi 2020 - baner

Akademia raka piersi 2020

20.11.2020

Jak przebiega leczenie pierwotnie operacyjnego, luminalnego raka piersi? Czy przy napromieniowaniu okolic węzłowych należy zawsze napromieniać także pole z blizną? Czy intensyfikacja leczenia anty HER2 może przynieść korzyść? Na te i inne pytania udzielą odpowiedzi wybitni eksperci zgromadzeni podczas Akademii Raka Piersi 2020, której organizatorem jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie i PTCHO.

okładka podręcznika „Pierwotne i wtórne nowotwory otrzewnej. Diagnostyka. Leczenie.”

Nowość w języku polskim - podręcznik „Pierwotne i wtórne nowotwory otrzewnej. Diagnostyka. Leczenie.”

18.11.2020

Podręcznik został napisany przez doświadczonych chirurgów i lekarzy innych specjalności, wykonujących zabiegi cytoredukcyjne nowotworów otrzewnej w jednym z najlepszych ośrodków na świecie – Peritoneal Malignancy Institute w Basingstoke w Wielkiej Brytanii. Ich wiedza i doświadczenie w leczeniu chorych z pierwotnymi i wtórnymi nowotworami otrzewnej zaowocowała wypracowaniem standardów postępowania i techniką operacyjną godnymi naśladowania.

Strona tytułowa wykładu - Leczenie przerzutów do otrzewnej w raku odbytnicy

Leczenie przerzutów do otrzewnej w raku odbytnicy

16.11.2020

Przerzuty do otrzewnej w raku jelita grubego występują u około 10% chorych z nowo rozpoznanym nowotworem i u około 40% w przypadku wznowy miejscowej. Przerzuty raka odbytnicy do otrzewnej występują rzadziej niż w innych umiejscowieniach jelita grubego, ale stanową często problem terapeutyczny, zarówno ze względu na umiejscowienie jak i na bardziej agresywny charakter choroby.

Rak kolczystkomórkowy skóry 2020 - baner

Rak kolczystkomórkowy skóry 2020 - webinar

13.11.2020

Jak wygląda nowoczesna diagnostyka raka kolczystokomórkowego skóry? Jak przebiega optymalizacja ścieżki leczenia pacjenta z miejscowo zaawansowanym i uogólnionym rakiem kolczystokomórkowym skóry? Jak przebiega kwalifikacja do zabiegu operacyjnego przy dużym ryzyku oszpecenia chorego i/lub utraty funkcji narządu? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą wybitni eksperci prowadzący webinar.

Innowacyjne terapie w onkologii urologicznej - baner

Innowacyjne terapie w onkologii urologicznej 2020 - webinar

12.11.2020

Jakie są najnowsze terapie w onkologii urologicznej? Jak wygląda immunoterapia w leczeniu raka nerki i w przypadku raka pęcherza moczowego? Jaki przebieg ma leczenie cytotoksyczne w raku stercza? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą wybitni eksperci prowadzący webinar „Innowacyjne terapie w onkologii urologicznej”

Liver Cancer Journal - baner

Ograniczenie ilości przyjmowanego jedzenia hamuje rozwój raka wątroby rozwijającego się na tle stłuszczenia

10.11.2020

Rak wątroby spowodowany nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu w wątrobie coraz częściej staje się problemem w wielu państwach, w tym w Japonii. Aby zmienić ten niekorzystny trend ważne jest poprawienie rokowań w przypadkach nowotworów rozwijających się na tle niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Akademia onkologii urologicznej 2020 - baner

Akademia onkologii urologicznej 2020

09.11.2020

Jak zmienia się rola urologa w leczeniu raka stercza? Jak wygląda kwalifikacja do postępowania leczniczego u pacjentów ze świeżo rozpoznaną chorobą oraz nawrotem nowotworów zarodkowych jądra? Jak zmienia się standard postępowania w pierwotnie rozsianym raku nerki? Na te i inne pytania udzielą odpowiedzi wybitni eksperci zgromadzeni podczas Akademii Onkologii Urologicznej.

JAMA Oncology - baner

Pacjenci z rakiem jelita grubego operowani przez doświadczonych chirurgów mają o 70% niższe ryzyko śmierci

06.11.2020

Wyniki analizy wykonanej przez naukowców z USA wskazują, że pacjenci chirurgów o wyższych umiejętnościach technicznych mają lepsze długoterminowe przeżycia po zabiegu chirurgicznego leczenia raka jelita grubego. Podstawą oceny zabiegu operacyjnego był zarejestrowany wizualny zapis przebiegu operacji.

British Journal of Clinical Pharmacology - logo

Kobiety przyjmujące leki obniżające poziom cholesterolu są mniej narażone na ryzyko śmierci z powodu raka

04.11.2020

Według analizy opublikowanej w British Journal of Clinical Pharmacology, wśród kobiet z rakiem piersi, rakiem jelita grubego lub czerniakiem, te, które przyjmowały leki obniżające poziom cholesterolu, były mniej narażone na śmierć z powodu raka.

solarium - ilustracja poglądowa

Korzystanie z solarium jest niebezpieczne dla zdrowia

02.11.2020

Towarzystwa naukowe związane z polską onkologią przypominają, że istnieją rzetelne, niepodważalne dowody naukowe wskazujące na wpływ promieniowania UV na występowanie nowotworów skóry, w tym czerniaków. Ryzyko zachorowania znacznie rośnie wraz z liczbą sesji opalania w solarium oraz częstotliwością.

Akademia Czerniaka 2020 - baner

Akademia Czerniaka 2020

29.10.2020

Jakie są perspektywy i aktualne wytyczne w leczeniu nowotworów skóry? Jaka jest rola chirurgii w diagnostyce i leczeniu czerniaków? Jaki jest udział dermatologa w diagnostyce i terapii nowotworów skóry? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą wybitni eksperci zgromadzeni podczas VII edycji Akademii Czerniaka, której organizatorem jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie.

Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów w Instytucie Onkologii w Gliwicach

Otwarcie Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów w Instytucie Onkologii w Gliwicach

28.10.2020

Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej zajmuje się diagnostyką dziedzicznych nowotworów m.in. raka piersi, raka jelita grubego, raka rdzeniastego tarczycy oraz diagnostyką molekularną niezbędną w terapiach celowanych stosowanych w leczeniu zaawansowanych przypadków raka jajnika, raka płuca, raka jelita grubego czy czerniaka.

Akademia nowotworów przewodu pokarmowego: nowości po ESMO - baner

Akademia nowotworów przewodu pokarmowego – nowości po ESMO i WCGIC

27.10.2020

Jakie są nowości w diagnostyce nowotworów przewodu pokarmowego, w leczeniu uzupełniającym i w radioterapii? Jak wygląda kwestia zachowania jakości życia u chorych poddawanych chemioterapii z powodu raka jelita? Jak powinno przebiegać leczenie celowane w 2 linii? Na te i inne pytania udzielą odpowiedzi wybitni eksperci zgromadzeni podczas II edycji Akademii Nowotworów Przewodu Pokarmowego.

Logo Fundacji Alivia

Projekt nowego wykazu leków refundowanych przynosi rozczarowanie dla polskiej onkologii

23.10.2020

Projekt wykazu leków refundowanych, który ma wejść w życie 1 listopada 2020 r. budzi niepokój szeregu specjalistów oraz organizacji związanych z polską onkologią i przynosi rozczarowanie dla wielu pacjentów onkologicznych. Dla niektórych pacjentów brak finansowania nowych terapii oznacza zaprzepaszczenie szansy na skuteczne leczenie.

nerki - ilustracja poglądowa

Rak nerki – choroba, która rozwija się w ukryciu

23.10.2020

Rak nerki to obecnie ósmy spośród najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W Polsce coroczna liczba zdiagnozowanych pacjentów wynosi ok. 4,5 tysiąca. Chociaż jest to obecnie trzeci co do częstotliwości występowania nowotwór urologiczny, największym problemem pozostaje wciąż zbyt późna diagnostyka. Dzieje się tak ponieważ przez długi czas choroba ta rozwija się niemal bezobjawowo.

konferencja Post-ESMO

Post-ESMO: najważniejsze doniesienia z kongresu ESMO 2020 z zakresu leczenia raka płuca, piersi, jajnika i prostaty

21.10.2020

Tegoroczny Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Onkologii Medycznej (ESMO) przyniósł wiele istotnych doniesień z zakresu leczenia raka płuca, piersi, jajnika i prostaty. Omówione one zostały podczas konferencji zorganizowanej przez Modern Healthcare Institute oraz Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych z udziałem ekspertów klinicznych.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA - logo

Ponad miliard złotych mniej na terapie lekowe w planie finansowym NFZ

20.10.2020

INFARMA podziela głębokie zaniepokojenie ekspertów, klinicystów i parlamentarzystów sytuacją w systemie ochrony zdrowia w dobie COVID-19. Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 rok zakłada bowiem zmniejszenie wydatków na refundację o kwotę ponad miliarda złotych w porównaniu do obecnego planu na 2020 rok. Taka sytuacja stwarza istotne zagrożenie zdrowia i życia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe (w tym nowotworowe).

Breast Reconstruction Awareness Day - logo

BRA Day 2020 – dzień informacji o rekonstrukcjach piersi

19.10.2020

BRA Day (Breast Reconstruction Awareness Day), zwany w Polsce Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi jest inicjatywą ogólnoświatową, mającą na celu profilaktykę zdrowotną, edukację w zakresie wiedzy dotyczącej nowotworów piersi i, co bardzo istotne, promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii.

genetyka - ilustracja poglądowa

Rak piersi bez tajemnic – genetyczne uwarunkowania nowotworu

16.10.2020

Genetyka odgrywa kluczową rolę na każdym etapie walki z rakiem piersi – pozwala na określenie dziedziczności, ustalenie planu profilaktyki oraz dobór efektywnej terapii. Umożliwia znalezienie w genach uszkodzeń, których obecność może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Taka wiedza może uratować życie.

profilaktyka raka piersi - ilustracja poglądowa

Pamiętajmy o badaniach profilaktycznych – mogą uratować życie

15.10.2020

Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła dzień 15 października „Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”, który ma przypominać Europejkom o możliwościach zapobiegania zachorowaniu na raka piersi oraz wielkiemu znaczeniu wczesnego wykrywania nowotworów. Symbolem tej walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.

aparatura do zabiegów hipec

HIPEC i zabiegi cytoredukcyjne - omówienie

14.10.2020

Przerzuty raka jelita grubego do otrzewnej mogą być skutecznie leczone jeśli możliwe jest wykonanie zabiegu cytoredukcyjnego, czyli chirurgicznego wycięcia wszystkich widocznych makroskopowo zmian przerzutowych. W celu radykalizacji zabiegu i uzyskania jak najlepszych wyników leczenia dodatkowo stosuje się zabieg dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii - HIPEC.

nerki - ilustracja poglądowa

Skuteczniejsza walka z guzami nerek dzięki naukowcom i studentom PG

13.10.2020

Naukowcy i studenci z Politechniki Gdańskiej opracowali nowatorski system do rozpoznawania złośliwości guzów nerek. Dzięki niemu możliwa będzie dokładniejsza diagnoza, a także zmniejszenie liczby niepotrzebnych operacji narażających zdrowie i życie pacjentów.

Praktyczne wykorzystanie infuzorów w chemioterapii - baner

Praktyczne wykorzystanie infuzorów w chemioterapii pacjentów z nowotworem przewodu pokarmowego – pytania i odpowiedzi

12.10.2020

Jak wygląda proces przygotowania oraz podania chemioterapii przy użyciu infuzorów? Na te pytanie odpowiedź uzyskają uczestnicy webinaru, którego organizatorem jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Webinar odbędzie się 20 października, udział w nim jest bezpłatny.

okładka raportu „Onkologia w czasach COVID-19”

Katastrofalne dane dotyczące załamania się profilaktyki onkologicznej

10.10.2020

Raport „Onkologia w czasach COVID-19” opracowany przez Fundację Onkologia 2025 przedstawia dramatyczne dane dotyczące spadku ilości realizowanych badań z zakresu profilaktyki onkologicznej. Dane pokazują ogromny, ponad 90%, spadek liczby wykonywanych mammografii i cytologii.

Okładka opracowania zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk „Zrozumieć COVID-19”

Zrozumieć COVID-19 – najnowsza publikacja zespołu naukowców z Polskiej Akademii Nauk

09.10.2020

W obecnej chwili, wzrostu zachorowań na COVID-19, nie ma nic cenniejszego niż rzetelna wiedza z czym mamy do czynienia i jak się zachowywać. Publikacja znanych, szanowanych i bardzo racjonalnych naukowców, w tym lekarzy o specjalności chorób zakaźnych i anestezjologii i intensywnej terapii, ale także biologów, epidemiologów, wirusologów - czyni opracowanie wiarygodnym i pełnym w zakresie aktualnej wiedzy.

Raport „Innowacyjna onkologia” - baner

Raport „Innowacyjna onkologia”

07.10.2020

Wielopłaszczyznowe, kompleksowe, bazujące na innowacjach – jakie powinno być leczenie onkologiczne XXI wieku? Eksperci ze świata medycyny oraz ochrony zdrowia w raporcie „Innowacyjna onkologia”, który powstał z inicjatywy PZWL Wydawnictwa Lekarskiego i Polskiego Towarzystwa Onkologicznego przedstawiają analizę uwarunkowań, w jakich funkcjonuje polska onkologia oraz optymalne kierunki jej rozwoju, aby osiągnąć skuteczne leczenie nowotworów.

UCK breast unit

UCK: diagnostyka raka piersi w jeden dzień

06.10.2020

Poradnia Chorób Piersi UCK wdraża program jednodniowej diagnostyki. Oznacza to, że pacjentka, u której wykryto niepokojącą zmianę, zostanie umówiona na tzw. jednodniową diagnostykę, podczas której wykonujemy szereg badań, takich jak: mammografia, USG, ewentualnie biopsja. Następnie pacjentka czeka kilka dni na wynik badania histopatologicznego, niestety nie jest możliwe uzyskanie go natychmiast.

VI Warszawskie Seminarium UroRadioOnkologii - baner

VI Warszawskie Seminarium UroRadioOnkologii

05.10.2020

W imieniu Komitetu Naukowego i Organizatora, serdecznie zapraszamy do udziału w VI Warszawskim Seminarium UroRadioOnkologii, które odbędzie się 12 listopada 2020 roku. Spotkanie odbędzie się w formule on-line. Prelegenci opowiedzą między innymi o onkouroekonomii, programach terapeutycznych, leczeniu pacjentów z rakiem prostaty czy o immunoterapii w raku pęcherza.

Rak prostaty zabija, bo dla wielu mężczyzn problemy z prostatą to wciąż temat tabu

01.10.2020

Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Z jego powodu codziennie umiera w Polsce około 15 pacjentów, a największa umieralność notowana jest w województwie pomorskim! Dlaczego tak się dzieje, skoro wykrycie choroby na wczesnym etapie daje nawet 90 proc. skuteczności wyleczenia?

Informacja NIK na temat stanu patomorfologii w Polsce - ilustracja poglądowa

Diagnostyka patomorfologiczna w Polsce jest w fatalnym stanie - ocenia NIK

29.09.2020

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła ocenę stanu diagnostyki patomorfologicznej w Polsce w ostatnich latach. Oceniono, że w latach 2017-2019 Minister Zdrowia nie zapewnił dobrej diagnostyki patomorfologicznej. Tymczasem rola diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa między innymi w diagnozowaniu chorób nowotworowych.

UCK projekt płuca

UCK walczy z rakiem płuc

25.09.2020

Ruszył Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca, którego głównym celem jest zmniejszenie śmiertelności wśród osób dotkniętych tą chorobą. W makroregionie północnym koordynatorem programu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Wczesne wykrycie nowotworu płuc możliwe jest dzięki niskodawkowej tomografii komputerowej.

baner kampanii „Rak nie poczeka na koniec epidemii”

Rak nie poczeka na koniec epidemii - APEL

23.09.2020

Onkolodzy biją na alarm. Z obawy przed zakażeniem koronawirusem drastycznie zmalała liczba osób zgłaszających się do lekarzy pierwszego kontaktu. Zaczęliśmy coraz częściej ignorować niepokojące symptomy, unikając wizyt w placówkach medycznych. Na problem ten zwróciła uwagę Polska Liga Walki z Rakiem.

Aparatura do elektrochemioterapii firmy IGEA

Elektrochemioterapia (ECT) - nowa metoda leczenia będzie dostępna dla pacjentów w Polsce

22.09.2020

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, który przewiduje zakwalifikowanie elektrochemioterapii jako świadczenia gwarantowanego. Elektrochemioterapię stosuje się w przypadku nieoperacyjnych, zaawansowanych nowotworów skóry oraz w terapii przerzutów nowotworowych w skórze lub tkance podskórnej, które nie kwalifikują się do innej terapii.

Białostockie Centrum Onkologii

Nowe możliwości leczenia urologicznego w Białostockim Centrum Onkologii

18.09.2020

Od 15 września pacjenci Białostockiego Centrum Onkologii będą leczeni w nowo utworzonym pododdziale urologii. Zapewnia on kompleksową diagnostykę chorób nowotworowych układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz chorób nowotworowych układu moczowego u kobiet.

Logo Fundacji Alivia

Lepszy dostęp do leków na raka. Czy wrześniowa lista refundacyjna to przełom?

16.09.2020

Decyzją Ministerstwa Zdrowia od 1 września obowiązuje nowa lista leków refundowanych, poprawiająca dostęp do nowoczesnych leków onkologicznych w Polsce. Wprowadza długo oczekiwane zmiany w dostępie do niektórych terapii onkologicznych, na które pacjenci czekali od lat.

Webinar „Nowe terapie w leczeniu nowotworów skóry” - baner

Webinar „Nowe terapie w leczeniu nowotworów skóry”

14.09.2020

Jakie są najnowsze osiągnięcia, postępy i zalecenia w zakresie leczenia nowotworów skóry? Jak leczyć chorego na zaawansowanego raka z komórek Merkla? Jak wygląda optymalna ścieżka leczenia pacjenta z miejscowo zaawansowanym i uogólnionym rakiem kolczystokomórkowym i podstawnokomórkowym skóry? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą wybitni eksperci prowadzący webinar „Nowe terapie w leczeniu nowotworów skóry”, którego organizatorem jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie.

okładka raportu „Rozwój terapii lekowych w leczeniu chorych na nowotwory

Raport „Rozwój terapii lekowych w leczeniu chorych na nowotwory”

11.09.2020

Głównym celem przedstawianego raportu jest krytyczne opisanie metod oceny i selekcji nowych terapii onkologicznych, tak aby spośród wielu nowych leków wybrać te, które są naprawdę przełomowe. Na podstawie analiz, autorzy rekomendowali listę nowych leków onkologicznych, które przynoszą największą wartość dodaną i dotyczą kluczowych obszarów leczenia guzów litych, a które oczekują na objęcie refundacją.

Webinar „Diagnostyka i leczenie raka piersi” - baner

Webinar „Diagnostyka i leczenie raka piersi”

10.09.2020

Jakie są najnowsze osiągnięcia, postępy i zalecenia w zakresie leczenia nowotworów skóry? Komu i kiedy jest i powinna być zlecana diagnostyka BRCA? Jakie jest miejsce inhibitorów PARP w leczeniu pacjentek z rakiem piersi (zgodnie z rejestracją EMA)? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą wybitni eksperci prowadzący webinar „Diagnostyka i leczenie raka piersi”, którego organizatorem jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Webinar odbędzie się 23 września, udział w nim jest bezpłatny.

okładka ksiązki Radioterapia dla onkologów nieradioterapeutów

Radioterapia dla onkologów nieradioterapeutów

09.09.2020

Ukazała się pierwsza pozycja z serii wydawniczej „Akademia Radioterapii TARGET” przygotowana przez Wydawnictwo Memuar. Książka ma charakter kompendium dotyczącego radioterapii i skierowana jest przede wszystkim do lekarzy zajmujących się leczeniem nowotworów, nie będących radioterapeutami.

baner Akademii Leczenia Wspomagającego w Onkologii

Akademia Leczenia Wspomagającego w Onkologii

08.09.2020

Jakie są najnowsze osiągnięcia, postępy i zalecenia w zakresie leczenia wspomagającego w onkologii? Jak zapobiegać przerzutom do kości i jak je leczyć? Jaki jest aktualny algorytm postępowania przy powikłaniach zakrzepowo-zatorowych? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielą wybitni eksperci zgromadzeni podczas edycji Akademii Leczenia Wspomagającego w Onkologii, której organizatorem jest PZWL Wydawnictwo Lekarskie.

baner W gabinecie lekarza specjalisty - Onkologia

W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia

04.09.2020

Przedstawiamy kultową serię Wydawnictwa Lekarskiego PZWL „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia”. To cykl publikacji przygotowanych przez specjalistów dla specjalistów, omawiający wybrane, najbardziej istotne zagadnienia, nowe trendy oraz innowacyjne terapie onkologiczne.

baner miesiąca świadomości nowotworów krwi

Zrób morfologię - wrzesień miesiącem świadomości nowotworów krwi

03.09.2020

Na świecie co kilkadziesiąt sekund ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Ilość chorych na nowotwory krwi w Polsce przekracza 100 000, a co roku prawie 6000 osób słyszy diagnozę - nowotwór krwi. Niestety nowotwory krwi są często diagnozowane bardzo późno ponieważ ich objawy są niespecyficzne, a do tego pacjenci często je lekceważą, myląc z wieloma innymi chorobami, a nawet ze zwykłym przemęczeniem.

baner akcji Rak nie poczeka na koniec epidemii

Rak nie poczeka na koniec epidemii

31.08.2020

Według obecnych prognoz koronawirus jeszcze długo będzie nam towarzyszył, a z ulgą odetchniemy dopiero wtedy, gdy opracowana zostanie skuteczna szczepionka. Oznacza to, że musimy nauczyć się żyć ze świadomością potencjalnego zagrożenia koronawirusem, jednocześnie uwzględniając ryzyko zachorowania na inne choroby, które mogą być dużo poważniejsze w skutkach.

leczenie żywieniowe - baner

Profilaktyka żywieniowa powikłań popromiennych w zakresie jelit u chorych poddawanych radioterapii

20.08.2020

Radioterapia może być także zastosowana w przypadku nowotworów wywodzących się z narządów umiejscowionych w jamie brzusznej. Należą do nich takie nowotwory jak rak żołądka czy rak macicy. Niekorzystnym efektem ubocznym leczenia energią promienistą jest uszkodzenie komórek błony śluzowej jelit. Komórki te, podobnie jak komórki szpiku czy nabłonka dróg moczowych należą do grupy komórek szybko rosnących i mogą ulec uszkodzeniu w wyniku napromieniowania.

esmo logo

Postępowanie z pacjentami chorymi na raka podczas pandemii COVID-19

17.08.2020

W Annals of Oncology ukazały się najnowsze rekomendacje ekspertów ESMO dotyczące leczenia pacjentów onkologicznych w czasie pandemii Covid-19 zachęcające onkologów do nieprzerywania i nieodwlekania terapii przeciwnowotworowych, które mogą mieć wpływ na przeżycie. Podkreślono, że większość pacjentów z guzami litymi nie jest bardziej narażona na cięższy przebieg Covid-19 niż populacja ogółem.

Onkologia w Praktyce Klinicznej - czasopismo medyczne

Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w raku nerkowokomórkowym

13.08.2020

W czasopiśmie „Onkologia w Praktyce Klinicznej” zostały opublikowane „Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w raku nerkowokomórkowym”. Dokument ten został przygotowany przez wiodących ekspertów klinicznych: onkologów, urologów, radiologów i radioterapeutów. Są to innowacyjne i bardzo szczegółowe zalecenia Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, które nakreślają trendy w nowoczesnym leczeniu raka nerki.

XXIII Kongres Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej - baner

XXIII Kongres Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej

07.08.2020

W imieniu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej zapraszamy do udziału w XXIII Kongresie PTOK, który odbędzie się w dniach 27–29 sierpnia 2020 roku w Krakowie. W trakcie Kongresu odbędą się sesje poświęcone wielu interesującym zagadnieniom, o których piszemy poniżej.

bliskosc - ilustracja poglądowa

Życie ze stomią - seks

04.08.2020

Stomia nie powinna przekreślać aktywności seksualnej. Popęd seksualny i pragnienia erotyczne są naturalne również dla osób po inwazyjnych zabiegach medycznych i to niezależnie od wieku. Życie seksualne jest nie tylko wtedy możliwe, ale może być bardzo satysfakcjonujące. Potrzeba tylko jednego – zmiany stereotypowego myślenia o seksie.

aktywność fizyczna - ilustracja poglądowa

Aktywne życie ze stomią - jak dbać o stomię

31.07.2020

Jednym z ważniejszych aspektów posiadania stomii jest pytanie: „Czy będę mógł prowadzić takie samo życie jak dotychczas?” Z praktycznego doświadczenia wielu pacjentów wynika, że w aspekcie aktywności fizycznej jest to możliwe. Stomia nie powinna ograniczać tej dziedziny życia.

World Hepatitis Day - logo

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) przyczyną raka wątrobowokomórkowego

28.07.2020

28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Na szczególną uwagę zasługuje WZW typu B oraz WZW typu C zwane cichym zabójcą, które nie ma żadnych objawów we wczesnej fazie zakażenia – najczęściej pojawiają się one dopiero po kilkunastu latach. To właśnie te dwa typy WZW stanowią główne czynniki ryzyka zachorowania na raka wątrobowokomórkowego.

stomia jelitowa - grafika ilustracyjna

Miejsce wyłonienia stomii - najważniejsza sprawa dla jakości życia osoby ze stomią!

23.07.2020

Należy mieć świadomość, iż wyłonienie stomii to nie tylko rękoczyn chirurgiczny, a zakończenie złożonego procesu, który musi rozpocząć się już przed zabiegiem. Tak naprawdę stomię zaczynamy wyłaniać od rozmowy z pacjentem. Rozmowy przeprowadzonej przez lekarza, zawsze jeśli to możliwe lekarza operującego pacjenta.

okładka broszury „Pierwotne i wtórne nowotwory otrzewnej”

„Pierwotne i wtórne nowotwory otrzewnej” – nowa broszura informacyjna dla pacjenta

17.07.2020

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą informacyjną przedstawiającą w przystępny sposób najważniejsze zagadnienia związane z chirurgicznym leczeniem pierwotnych i wtórnych (przerzuty) nowotworów otrzewnej w powiązaniu z metodą HIPEC (Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii).

okładka czasopisma „Terapia i Zdrowie” 07/20

Ukazał się nowy numer (07/20) czasopisma „Terapia i Zdrowie”

15.07.2020

Zapraszamy do pobrania i zapoznania się z najnowszym numerem (07/20) czasopisma „Terapia i Zdrowie”. „Terapia i Zdrowie” to czasopismo stworzone dla pacjentów, ich rodzin, oraz dla każdego, kto interesuje się tematyką medyczną, propagowaniem zdrowego trybu życia i działaniami prozdrowotnymi.

Agencja Badań Medycznych logo

ABM przekaże 100 mln na leczenie nowotworów przełomową terapią CAR-T cells

14.07.2020

Agencja Badań Medycznych rozpoczyna realizację programu mającego na celu opracowanie i wprowadzenie do Polski na szeroką skalę przełomowej terapii leczenia nowotworów, przy użyciu modyfikowanych genetycznie limfocytów CAR-T cells. Tego rodzaju terapia ma szczególne znaczenie w przypadku leczenia białaczek najmłodszych pacjentów.

Terapia CAR-T w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Sukces terapii CAR-T w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

10.07.2020

11-latek - po siedmiu latach nieskutecznego leczenia białaczki - wreszcie bez obecności komórek nowotworowych, dzięki nowatorskiej terapii CAR-T zastosowanej w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej USK w Wrocławiu.

Nowoczesna aparatura do radioterapii w Szpitalu Kopernika w Łodzi

Najnowocześniejsze akceleratory do radioterapii w Szpitalu Kopernika w Łodzi

09.07.2020

Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi znacząco poszerza swoje możliwości leczenia chorych za pomocą precyzyjnych technik radioterapii. Ze środków Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego dokonano zakupu dwóch nowoczesnych aparatów (akceleratorów) do napromieniania, amerykańskiej firmy Varian.

Centrum Leczenia Raka Tarczycy – nowa jednostka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

Przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku powstało Centrum Leczenia Raka Tarczycy

08.07.2020

Nowo powstała jednostka jest odpowiedzią na rosnącą liczbę przypadków tego nowotworu. U kobiet jest to szósty w kolejności spośród najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Centrum zapewni kompleksową opiekę począwszy od rozpoznania, leczenia operacyjnego, leczenia uzupełniającego, aż po wieloletnią kontrolę skuteczności terapii.

leczenie żywieniowe - baner

Obniżony poziom albuminy – czynnik wpływający negatywnie na wyniki leczenia nowotworów

06.07.2020

Obniżenie poziomu albumin, jako wyznacznik niedożywienia, stanowi negatywny czynnik rokowniczy w przypadku wielu nowotworów. Na podstawie poziomu albuminy przed zabiegiem operacyjnym możemy określić grupę ryzyka wystąpienia powikłań pooperacyjnych niezależnie od zastosowanego sposobu leczenia.

białko w diecie - ilustracja poglądowa

Białko – kluczowy element żywieniowy w terapii chorych onkologicznych

01.07.2020

Białka, obok tłuszczów i węglowodanów należą do podstawowych składników diety każdego człowieka, zarówno chorego jak i w pełni zdrowia. Niedożywienie białkowo-kaloryczne jest częstą przyczyną, z powodu której nie można wykonać planowanej terapii onkologicznej.

zespół operacyjny który przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg torakotomii i usunięcia przerzutów nowotworowych do płuc przy użyciu systemu obrazowania ICG (zieleń indocyjaninowa) u dziecka

Pierwszy w Polsce zabieg torakotomii i usunięcia przerzutów nowotworowych przy użyciu systemu obrazowania ICG u dziecka

25.06.2020

15 czerwca 2020 w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (COPERNICUS) miał miejsce pierwszy w Polsce zabieg torakotomii i usunięcia przerzutów nowotworowych do płuc przy użyciu systemu obrazowania ICG (zieleń indocyjaninowa) u dziecka ze złośliwym nowotworem wątroby typu hepatoblastoma.

mikroelementy - ilustracja poglądowa

Znaczenie pierwiastków śladowych (mikroelementów) w diecie

23.06.2020

Leczenie onkologiczne, zarówno w postaci zabiegów chirurgicznych w obrębie przewodu pokarmowego, jak i chemioterapii może prowadzić do utrudnienia lub uniemożliwienia wchłaniania substancji pokarmowych, w tym niezwykle ważnych dla funkcjonowania organizmu mikro- i makroelementów.

polskatimes baner

To pierwszy taki zabieg na świecie! „Zawsze walczymy o chorego i nie odpuszczamy.” Wywiad z prof. Tomaszem Jastrzębskim z UCK

19.06.2020

Polecamy Państwa uwadze wywiad, dotyczący wyjątkowego zabiegu HIPEC oraz możliwości oferowanych przez tą metodę leczenia, przeprowadzony z prof. Tomaszem Jastrzębskim, redaktorem naczelnym serwisu Onkonet.pl, przez redakcją PolskaTimes.

Dr Agata Szade laureatka pierwszej edycji grantu naukowego fundacji DKMS

Dla młodych naukowców – grant naukowy fundacji DKMS – druga edycja

17.06.2020

Ruszyła druga edycja „Grantu naukowego Fundacji DKMS”. Projekt został uruchomiony w zeszłym roku, w ramach inicjatywy „Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów Cierpiących na Nowotwory Krwi”. Grant jest skierowany do młodych naukowców, którzy swoją pracę skupiają wokół transplantologii hematologicznej oraz terapii komórkowych.

Zespół lekarzy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który przeprowadził zabieg HIPEC u niemowlaka

Pierwszy na świecie zabieg cytoredukcji wraz chemioterapią wewnątrzotrzewnową (HIPEC) z powodu przerzutów nowotworowych do otrzewnej u niemowlaka

08.06.2020

W dniu 4 czerwca 2020 r. w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego miał miejsce pierwszy na świecie zabieg cytoredukcji oraz chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u dziecka poniżej pierwszego roku życia.

Certyfikat  ESGO dla Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Białymstoku

Leczenie raka jajnika - prestiżowy certyfikat dla Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Białymstoku

02.06.2020

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, jako pierwsze i jedyne w Polsce otrzymało w maju 2020 roku prestiżowy certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) i stało się akredytowanym ośrodkiem leczenia zaawansowanego raka jajnika (Certified Centre in Advanced Ovarian Cancer Surgery).

Brain Tumor Awarness Month - baner

Glejak - diagnostyka molekularna kluczem innowacyjnego postępowania onkologicznego

29.05.2020

W ramach budowania świadomości na temat guzów mózgu Fundacja Glioma Center prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną. Jej celem jest podkreślenie znaczenia badań molekularnych glejaka, które mogą stanowić klucz do wdrożenia optymalnego i spersonalizowanego leczenia.

okładka ksiązki „6. piętro to nie teatr”

Książka „6. piętro to nie teatr” – relacja z walki z nowotworem

26.05.2020

Polecamy Państwa uwadze nową książkę „6. piętro to nie teatr” dedykowaną pacjentom onkologicznym i ich bliskim. Autorka Anna Bachulska-Kossek stworzyła autentyczną i wyrazistą relację z walki z chorobą nowotworową w oparciu o własne doświadczenia.

baner Virtual Medical Masterclass – Rak piersi

Bezpłatny cykl: Virtual Medical Masterclass – Rak piersi

22.05.2020

Od maja ruszyły zapisy do udziału w bezpłatnym cyklu Virtual Medical Masterclass – Rak Piersi. Cykl wydarzeń online skierowany jest przede wszystkich do onkologów, chirurgów onkologicznych, radioterapeutów oraz lekarzy innych specjalizacji zaangażowanych w leczenie chorych na raka piersi.

pokarmy zawierające dużo żelaza - ilustracja poglądowa

Żelazo i jego niedobór u chorych onkologicznych

20.05.2020

Niedobory żelaza u chorych onkologicznych występują często. Najczęściej obserwuje się niedobory w zaawansowanym raku żołądka lub jelita grubego, zwłaszcza umiejscowionego w prawej jego części (kątnica, wstępnica). Niedobory żelaza występują często w chorobie przerzutowej, w stanach niedoborów białkowo-kalorycznych, po intensywnym leczeniu chemioterapią lub po zabiegach operacyjnych wymagających wycięcia żołądka lub dużego odcinka jelita czczego.

baner aktualności medyczne

Wspólne wytyczne TChP i PTChO dla udzielania akredytacji Towarzystw dla ośrodków wykonujących zabiegi cytoredukcyjne oraz procedury HIPEC

19.05.2020

W następstwie dyskusji związanej z potrzebą oceny jakości i wyników leczenia, na wniosek Sekcji Nowotworów Otrzewnej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej opracowano warunki akredytacji i powołano Komisję Akredytacyjną dla ośrodków wykonujących zabiegi cytoredukcyjne i HIPEC w leczeniu pierwotnych i wtórnych nowotworów otrzewnej. Źródło: Towarzystwo Chirurgów Polskich

Metody leczenia wczesnego raka piersi – dziś i jutro - baner

Webinar: Metody leczenia wczesnego raka piersi – dziś i jutro

15.05.2020

Webinar ma celu uporządkowanie wiedzy i przedstawienie algorytmów terapeutycznych w kontekście perspektyw leczenia wczesnego raka piersi. Podczas webinarium dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld omówi tematy dotyczące obecnych metod leczenia wczesnego raka piersi jak i perspektyw, w tym najnowszych badań i produktów leczniczych będących w trakcie procesu refundacyjnego. Nie zabraknie również doniesień z ostatnich zagranicznych konferencji naukowych.

baner aktualności medyczne

Przygotowanie żywieniowe i prehabilitacja do zabiegów cytoredukcyjnych z HIPEC w leczeniu nowotworów otrzewnej

13.05.2020

Leczenie chirurgiczne chorych z przerzutami do otrzewnej wymaga wykonania rozległych, czasochłonnych zabiegów operacyjnych (chirurgia cytoredukcyjna - CRS) w połączeniu z chemioterapią perfuzyjną w podwyższonej temperaturze (HIPEC). Poza wieloma aspektami medycznymi w zakresie zaawansowania choroby nowotworowej, do jednych z najważniejszych czynników, które są brane pod uwagę przy kwalifikacji chorych do zabiegów CRS/HIPEC należy stan odżywienia.

Trzecia pacjentka Instytutu Onkologii w Gliwicach poddana terapii CAR-T cells

Innowacyjna terapia CAR-T cells w Instytucie Onkologii w Gliwicach

07.05.2020

Lekarze z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach już po raz trzeci zastosowali innowacyjną terapię CAR-T cells. 29 kwietnia br. podali ją 40-letniej mieszkance Rybnika, chorującej na chłoniaka nieziarniczego.

Robot chirurgiczny da Vinci w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym

Robot da Vinci w szpitalu klinicznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

04.05.2020

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie jest 10. placówką medyczną w Polsce, która będzie wykorzystywać system robotyczny da Vinci. Lekarze PUM zyskują doskonałe narzędzie, które wizualizuje pole operacyjne przy wykorzystaniu techniki 3D i daje możliwość dziesięciokrotnego powiększenia obrazu. Dzięki temu zabiegi zyskają jeszcze większą precyzję i staną się mniej inwazyjne.

Okładka ksiązki Trojanki

Trojanki. Dziesięć prywatnych rad dla początkujących w chemioterapii potrójnie ujemnego raka piersi

30.04.2020

Polecamy nową książkę prof. Ewy Guderian-Czaplińskiej pt. „Trojanki. Dziesięć prywatnych rad dla początkujących w chemioterapii potrójnie ujemnego raka piersi.” Jest to wyjątkowy w swoim charakterze poradnik skierowany do pacjentek chorych na raka piersi leczonych chemioterapią, będący jednocześnie wyznaniem osoby doświadczającej skutków takiego leczenia.

Baner akcji „Pomagamy Szpitalom”

Akcja „Pomagamy Szpitalom”

24.04.2020

Ruszyła platforma komunikacyjna, której celem jest pomoc szpitalom w czasie pandemii koronawirusa. Za pośrednictwem strony pomagamyszpitalom.pl oddziały szpitalne mogą zgłaszać potrzeby, a firmy oferować swoje wsparcie.

Baner kampanii Odważna Szkoła

Odważna Szkoła - ogólnopolski program edukacyjny na rzecz profilaktyki raka jądra

22.04.2020

Edukacja z zakresu profilaktyki raka jądra jest niezwykle istotna! Celem Programu Odważna Szkoła jest budowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę, która może uratować życie.

AML World Awarness Day - baner

COVID-19 a ostra białaczka szpikowa: wskazówki dla pacjentów onkologicznych

21.04.2020

Pacjenci onkologiczni stają w czasie pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2) przed dodatkowymi, najtrudniejszymi pytaniami: Jak i gdzie kontynuować leczenie? Czy przez osłabioną odporność istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania?

aspiryna - ilustracja poglądowa

Regularne stosowanie aspiryny może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka wątroby

20.04.2020

Wyniki badań przeprowadzonych przez szwedzkich i amerykańskich naukowców wskazują, że stosowanie aspiryny w małych dawkach wiąże się ze znacznie niższym ryzykiem rozwoju raka wątrobowokomórkowego (HCC) i niższą śmiertelnością związaną z chorobami wątroby, niż w przypadku osób nie przyjmujących aspiryny.

Rak jelita grubego – aktualne dylematy i problemy w leczeniu - baner

Webinar: Rak jelita grubego – aktualne dylematy i problemy w leczeniu

18.04.2020

PZWL Wydawnictwo Lekarskie zaprasza 28 kwietnia (wtorek) o godzinie 18:00 do udziału w bezpłatnym webinarium. Podczas spotkania prof. Lucjan Wyrwicz omówi aktualne dylematy i problemy w leczeniu pacjentów chorych na raka jelita grubego i odpowie na Państwa pytania w tym zakresie.

akcja #onkotaxi - baner

#ONKOTAXI - pomoc dla pacjentów onkologicznych

07.04.2020

Fundacja Alivia pomaga zapewnić wszystkim osobom chorym na nowotwory złośliwe bezpłatny i bezpieczny transport do szpitala, przychodni lub oddziału onkologicznego. Pomożemy również przy zakupie leków w aptece, aby ograniczyć liczbę kontaktów pacjentów onkologicznych z innymi osobami.

baner akcji Grupy PWN - Zostań w domu z nauką

Zostań w domu z nauką i PWN. Wsparcie pracy zdalnej środowiska naukowego

01.04.2020

Pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła naszą rzeczywistość. Przyszło nam się mierzyć z wyzwaniami, na które nikt nie był przygotowany. Rewolucja nie ominęła świata nauki. Z dnia na dzień funkcjonowanie uniwersytetów i instytucji badawczych przeniosło się do przestrzeni wirtualnej. Środowisko akademickie, naukowe straciło swobodę dostępu do zasobów bibliotecznych, laboratoriów, sal wykładowych.

PTChO logo

Koronawirus SARS-CoV-2 a sytuacja pacjentów onkologicznych

30.03.2020

Rozprzestrzenianie się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 to wyzwanie przed jakim nie stanął dotąd żaden system ochrony zdrowia – ani w Polsce, ani w świecie. Nowe wyzwania epidemia stawia również przed onkologią. W odpowiedzi PTChO, PTO, PTOK publikują stanowiska dot. konieczności utrzymania ciągłości wielodyscyplinarnego leczenia przeciwnowotworowego i właściwej ochrony pacjentów onkologicznych i personelu medycznego.

Logo PTOK

Leczenie systemowe pacjentów z rozpoznaniem choroby nowotworowej w kontekście pandemii SARS-CoV-2 — stanowisko Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej

26.03.2020

Do powszechnej wiedzy należy już fakt, że populacją najbardziej narażoną na powikłania i śmierć w wyniku zarażenia SARS-CoV-2 są osoby w podeszłym wieku z chorobami współistniejącymi. Ponieważ większość (> 60%) przypadków nowotworów rozpoznaje się po 65. roku życia, a w Polsce obecnie żyje około miliona osób z rozpoznaniem choroby nowotworowej (w tym duża grupa jest w trakcie aktywnego leczenia), nie ulega wątpliwości, że jest to populacja szczególnego ryzyka.

system inPROBE do diagnostyki onkologicznej biomarkera HER2

inPROBE - rewolucja w diagnostyce nowotworowej coraz bliżej

24.03.2020

Naukowcy z firmy SDS Optic są na kolejnym etapie realizacji projektu inPROBE – innowacyjnej technologii do diagnostyki biomarkera HER2 w rakach piersi w czasie rzeczywistym. Już wkrótce startują badania kliniczne na pierwszych pacjentkach. Oczekiwania są ogromne, ponieważ technologia już teraz uznawana jest za przyszłość diagnostyki onkologicznej.

koronawirus SARS-CoV-2

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej w sprawie postępowania z pacjentami onkologicznymi

19.03.2020

W związku z sytuacją epidemiologiczną, Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaleca wszystkim podmiotom medycznym zajmującym się leczeniem onkologicznym wdrożenie procedur bezpieczeństwa mających na celu ochronę przez zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 pacjentów oraz personelu medycznego.

koronawirus SARS-CoV-2

Wytyczne GIS, dane WHO. Wiarygodne materiały dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2. Informator dla pacjentów

16.03.2020

W związku z epidemią zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i szczególnym zagrożeniem dla osób ze współistniejącymi chorobami przewlekłymi, z obniżoną odpornością oraz osób starszych zamieszczamy informacje dotyczące profilaktyki i objawów zakażenia koronawirusem.

baner kampani ECCAM 2020

Kampania „Pomóż ocalić 100 000 osób rocznie”

10.03.2020

W ramach Europejskiego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego ruszyła kampania mająca na celu promowanie badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu. Celem kampanii jest zwiększenie wsparcia publicznego dla szerszej dostępności badań przesiewowych w całej Europie.

baner konferencji „Standardy i nowości w onkologii spersonalizowanej i interdyscyplinarnej”

Konferencja „Standardy i nowości w onkologii spersonalizowanej i interdyscyplinarnej”

09.03.2020

Tym razem szczególny nacisk zostanie położony na standardy i nowości w onkologii interdyscyplinarnej i spersonalizowanej. Chcemy Państwu zaprezentować nowoczesną, a więc interdyscyplinarną onkologię, czyli łączącą w walce o wspólny cel przedstawicieli różnych specjalizacji.

badania genetyczne - ilustracja poglądowa

Naukowcy rekomendują wykonywanie badań genetycznych u wszystkich pacjentek z rakiem piersi w wieku poniżej 66 lat

06.03.2020

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Mayo Clinic i opublikowane w tym tygodniu w Journal of Clinical Oncology sugeruje, że wszystkim kobietom z rozpoznaniem raka piersi w wieku poniżej 66 lat należy zaoferować badanie pod kątem mutacji dziedzicznych.

baner konferencji Akademia Raka Piersi 2020

5. Edycja Akademii Raka Piersi

04.03.2020

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej i PZWL zapraszają do udziału w kolejnej edycji Akademii Raka Piersi. Podczas konferencji zostaną przedstawione aktualne zasady leczenia w formie algorytmów sporządzonych osobno dla chorych z rakami luminalnymi, HER2-dodatnimi i trójujemnymi. Będą one omawiane przez wielodyscyplinarny zespół specjalistów – złożony z chirurga, onkologa klinicznego i radioterapeuty – zgodnie z chronologią leczenia.

STOMIAlife punkt konsultacyjny - logo

18 marca – Środa z profilaktyką NFZ i STOMAlife

03.03.2020

Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego. Nowotwór ten jest najczęstszą przyczyną wyłonienia stomii. By pomóc chorym, w ramach działań Fundacji STOMAlife, w 13 miastach w Polsce można korzystać z bezpłatnych konsultacji z pielęgniarkami stomijnymi, psychologami i lekarzami specjalistami. Dodatkowo 18 marca wolontariusze STOMAlife będą dyżurować w oddziałach wojewódzkich NFZ w całej Polsce.

Rare Disease Day - baner

Światowy Dzień Chorób Rzadkich – okazja by wspomnieć o śluzaku otrzewnej

29.02.2020

Z okazji mającego dzisiaj miejsce Światowego Dnia Chorób Rzadkich warto wspomnieć o rzadkim nowotworze, jakim jest śluzak otrzewnej (pseudomyxoma peritonei). Rocznie odnotowuje się 2-3 zachorowania na 1 mln populacji. Wykrywany jest zazwyczaj przypadkowo, jako torbiel wyrostka robaczkowego lub zmiany śluzowate na jajniku.

baner konferencji Akademia Onkologii Urologicznej 2020

Akademia Onkologii Urologicznej 2020

28.02.2020

Zapraszamy do udziału w Akademii Onkologii Urologicznej, której celem jest przybliżenie postępów i omówienie standardów postępowania z pacjentem chorym na nowotwory wywodzące się z układu moczowego i płciowego mężczyzny – z perspektywy urologa, onkologa i radioterapeuty.

ECOG-ACRIN Cancer Research Group - logo

Skrócone badanie rezonansu magnetycznego jest skuteczne w wykrywaniu raka u kobiet o dużej gęstości piersi

27.02.2020

Według badania opublikowanego 25 lutego w Journal of American Medical Association, skrócone badanie rezonansu magnetycznego piersi (MRI) wykrywało znacznie więcej nowotworów niż cyfrowa tomosynteza piersi (mammografia 3D) u kobiet z gęstą tkanką piersi i średnim ryzykiem zachorowania na raka.

baner wydarzenia „Piękna na Wiosnę”

„Piękna na Wiosnę” - wiosenna akcja profilaktyki antynowotworowej

24.02.2020

Fundacja „Znajdź Pomoc” wraz partnerami odpowiedzialnymi społecznie organizuje wiosenną akcję profilaktyczną, połączoną z poradami urodowymi i spotkaniami ze specjalistami. Wydarzenie ma na celu wzmacnianie świadomości wagi profilaktyki antynowotworowej w dbaniu o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Powołanie Grupy Doradczej PTChO - baner

Powołano Grupę Doradczą Pacjentów przy PTChO

20.02.2020

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej powołało Grupę Doradczą Pacjentów do której zaprosiło dziesięć organizacji pacjenckich. Celem Grupy jest strategiczne doradztwo dla Zarządu PTChO dotyczące działań skierowanych do pacjentów onkologicznych lub ukierunkowanych na optymalizację opieki wokół pacjentów.

Białostockie Centrum Onkologii

Białostockie Centrum Onkologii - ruszyły nowe projekty z zakresu profilaktyki nowotworów

18.02.2020

Białostockie Centrum Onkologii (BCO) rozpoczęło realizację pięciu nowych projektów z zakresu profilaktyki nowotworów, z których skorzysta blisko 10 tys. mieszkańców województw podlaskiego i lubelskiego.

Uroczystość powołania pierwszego w Polsce Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej

Powstało pierwsze w Polsce Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej

14.02.2020

12 lutego 2020 roku w Instytucie Onkologii w Warszawie zostało powołane pierwsze w Polsce Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej (CDOP). Celem CDOP jest umożliwienie prowadzenia wielodyscyplinarnego leczenia chorych na nowotwory z uwzględnieniem charakterystyki molekularnej nowotworu.

Prezentacja Narodowej Strategii Onkologicznej

Narodowa Strategia Onkologiczna – plan walki z rakiem w Polsce

13.02.2020

Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to program wieloletni na lata 2020-2030 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. To tzw. cancer plan, czyli kompleksowy program walki z rakiem. Strategia jest odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce.

baner panelu dyskusyjnego Mammotome na konferencji Falenty 2020

Panel dyskusyjny „Sposób postępowania ze zmianami ogniskowymi u pacjentek z grupy wysokiego ryzyka”

10.02.2020

26 marca w ramach konferencji „Przyszłość leczenia i pielęgnacji chorych na raka piersi w Polsce. Falenty 2020” odbędzie się panel dyskusyjny „Sposób postępowania ze zmianami ogniskowymi u pacjentek z grupy wysokiego ryzyka – dyskusja przypadków”.

poradnik ESMO okładka

Rak dróg żółciowych – nowa wersja poradnika ESMO dla pacjentów

07.02.2020

Na stronie ESMO (European Society for Medical Oncology) ukazała się nowa edycja poradnika dla pacjentów dotycząca raka dróg żółciowych zaktualizowana o najnowsze ustalenia i wytyczne.

okładka podręcznika „Onkologia” wydawnictwa AsteriaMed

„Onkologia” nowy podręcznik wydawnictwa AsteriaMed

05.02.2020

Nakładem wydawnictwa AsteriaMed ukazała się nowa pozycja o tematyce onkologicznej, uwzględniająca najnowszy i aktualny stan wiedzy, zatytułowana „Onkologia. Podręcznik dla studentów medycyny. Pomoc dydaktyczna dla lekarzy specjalizujących się w onkologii”.

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna - baner

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna rozpoczęła swoją działalność

03.02.2020

W połowie stycznia 2020 roku zainaugurowała swoją działalność Ogólnopolska Federacja Onkologiczna (OFO). Organizacja parasolowa zrzeszająca osiem organizacji pacjentów została powołana, aby wspierać zmiany w systemie opieki zdrowotnej w obszarze onkologii.

World Cancer Day 2020 - baner

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020

31.01.2020

W najbliższą sobotę 1 lutego, z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych w ośrodkach onkologicznych, które przystąpiły do akcji organizowanej przez Polską Unię Onkologii. Możemy zapobiec rakowi!

baner konferencji Akademia Raka Jelita Grubego

Akademia Raka Jelita Grubego 2020

30.01.2020

Ruszyła 2. edycja Akademii Raka Jelita Grubego – cyklu konferencji skierowanych do lekarzy wszystkich specjalizacji zaangażowanych w leczenie chorych na raka jelita grubego.

Kimchi - potrawa kuchni koreańskiej

Czy jedzenie Kimchi może przyczynić się do rozwoju raka?

29.01.2020

Kimchi posiada wiele właściwość prozdrowotnych. Jednak od jakiegoś czasu znane są wyniki badań naukowych pokazujących inne oblicze kimchi. Badania wskazują na związek pomiędzy konsumpcją kimchi, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka żołądka.

baner konferencji Przyszłość leczenia i pielęgnacji chorych na raka piersi w Polsce „Falenty 2020”

Konferencja Przyszłość leczenia i pielęgnacji chorych na raka piersi w Polsce „Falenty 2020”

27.01.2020

W imieniu organizatorów zapraszamy na XIV Międzynarodową Konferencję Przyszłość leczenia i pielęgnacji chorych na raka piersi w Polsce „Falenty 2020” organizowaną przez Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi. Konferencja odbędzie się w Warszawie 26-28 marca 2020 roku.

baner fundacji dkms

Ogólnopolski Dzień Transplantacji - przeszczep szpiku ratuje życie!

24.01.2020

Obchodzony 26. stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji to bardzo ważna data w kalendarzu osób, które nowe życie zawdzięczają Dawcy szpiku. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc.

Logo American Society of Clinical Oncology

Badanie krwi pomoże wcześnie wykryć raka przewodu pokarmowego

22.01.2020

Test przesiewowy wykonywany na podstawie próbki krwi, wykorzystujący krążące pozakomórkowe DNA nowotworowe, wykryje sygnały metylacji DNA trudnych do wykrycia nowotworów przewodu pokarmowego. Może on pomóc w wykrywaniu raka przewodu pokarmowego we wczesnych stadiach zaawansowania.

Warsztaty dla osób z diagnozą nowotworową - baner wydarzenia

Warsztaty dla osób z diagnozą nowotworową oraz ich bliskich

20.01.2020

Fundacja „Gdyński Most Nadziei” w ramach Akademii Walki z Rakiem zaprasza osoby z diagnozą nowotworową oraz ich najbliższych na spotkania podczas, których dowiemy się jak wsparcie psychologiczne pomaga w budowaniu lepszej jakości życia.

Aspiryna ilustracja poglądowa

Aspiryna hamuje wzrost guza oraz wznowę w przypadku raka jelita grubego

17.01.2020

Naukowcy z City of Hope w USA odkryli, że korzyści płynące z codziennego przyjmowania aspiryny mogą istotnie wykraczać poza profilaktykę kardiologiczną. Stwierdzili, że aspiryna wydaje się hamować wzrost guza i zapobiegać nawrotowi choroby w raku jelita grubego.

metoda wykorzystująca pulsacyjne ultradźwięki inskiej intensywności do leczenia raka

Ultradźwięki mogą selektywnie niszczyć komórki raka nie uszkadzając zdrowych tkanek

14.01.2020

Ultradźwięki już od jakiegoś czasu są wykorzystywane do niszczenia tkanek nowotworowych. Skoncentrowana wiązka fal ultradźwiękowych może być z milimetrową precyzją zogniskowana nawet w głęboko położonych tkankach i wykorzystana do nieinwazyjnego leczenia raka.

nadwaga - ilustracja poglądowa

Nadwaga i otyłość związane są z wyższym ryzykiem zachorowania na raka

09.01.2020

Jak wynika z obszernego badania przeprowadzonego w Danii nadwaga i otyłość związane są z wyższym ryzykiem zachorowania na wiele z najczęściej spotykanych nowotworów złośliwych.

baner konferencji Postępy w Ginekologii Onkologicznej

XXV Konferencja Naukowa Postępy w Ginekologii Onkologicznej

06.01.2020

W imieniu profesora Zbigniewa Kojsa – Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej oraz Organizatorów zapraszamy do udziału w Konferencji Naukowej „Postępy w Ginekologii Onkologicznej”. Celem Konferencji jest doskonalenie wiedzy onkologicznej wśród lekarzy ginekologów. Odbędzie się ona 10-11 września 2020 r. w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem.

rak żołądka - ilustracja poglądowa

U wielu młodszych pacjentów rak żołądka rozwija się w groźniejszej postaci

03.01.2020

Naukowcy z Kliniki Mayo w USA ustalili, że u wielu osób poniżej 60. roku życia dochodzi do rozwoju raka żołądka w genetycznie i klinicznie odmiennej postaci. W porównaniu z rakiem żołądka u osób starszych, wczesny rak żołądka szybciej rośnie i rozprzestrzenia się w organizmie, ma gorsze rokowania i jest bardziej odporny na standardową chemioterapię.

redukcja wagi ciała - ilustracja poglądowa

Redukcja wagi u kobiet po pięćdziesiątce zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi

30.12.2019

Kobiety po 50. roku życia, które zredukują masę ciała i utrzymają nową wagę, mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, których waga się nie zmieni. Ryzyko zachorowania maleje wraz ze spadkiem masy ciała.

Diagnozowanie torbieli trzustki z wykorzystaniem wirtualnej biopsji

’Wirtualna biopsja’ pozwala lekarzom na diagnozowanie torbieli trzustki z niezwykłą dokładnością

19.12.2019

Badanie przeprowadzone przez lekarzy z Ohio State University Wexner Medical Center wykazało, że nowy rodzaj „wirtualnej biopsji” pozwala im diagnozować torbiele trzustki z niespotykaną dotychczas dokładnością.

Warszawski Uniwersytet Medyczny - widok ogólny

Ankieta badawcza dotycząca płodności kobiet po leczeniu onkologicznym

17.12.2019

W imieniu zespołu studentów współpracujących z prof. Wielgosiem z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwracamy się z prośbą o pomoc w wypełnieniu ankiety badawczej. Badanie dotyczy wiedzy i doświadczeń kobiet na temat oncofertility, czyli zachowania płodności kobiet po leczeniu onkologicznym.

Prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski

Profesor Janusz Kowalewski z „Sukcesem Roku”!

14.12.2019

Dyrektor Centrum Onkologii prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski został wybrany na Menedżera Roku 2019 w Ochronie Zdrowia! Tytuł Menedżera Roku jest podsumowaniem dotychczasowych wysiłków Dyrektora w zarządzaniu placówką.

Farbowanie włosów, ilustracja poglądowa

Preparaty do trwałej koloryzacji i prostowania włosów mogą zwiększać ryzyko raka piersi

11.12.2019

Naukowcy z Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH) w USA ustalili, że kobiety, które używają farb do trwałej koloryzacji oraz preparatów do prostowania włosów, są bardziej narażone na raka piersi niż kobiety, które nie używają tych produktów.

Jakub Kraszewski dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

Dyrektor naczelny UCK Menedżerem Roku 2019

09.12.2019

Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, został nagrodzony tytułem Menedżera Roku 2019 w Ochronie Zdrowia w konkursie organizowanym przez wydawnictwo medyczne Termedia.

TULSA - nowatorska metoda leczenia raka prostaty ultradźwiękami pod kontrolą MRI

TULSA - nowatorska metoda leczenia raka prostaty ultradźwiękami pod kontrolą MRI

05.12.2019

Według nowego badania, przedstawionego w listopadzie 2019 r. na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America, nowatorska procedura wykonywana pod kontrolą MRI, która wykorzystuje ultradźwięki do ablacji termicznej, skutecznie leczy raka prostaty przy minimalnych efektach ubocznych. Naukowcy stwierdzili również, że procedura może być stosowana w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

baner gali całkiem na odwrót fundacji Urtica Dzieciom

Gala całkiem na odwrót czyli pomoc dla najmłodszych pacjentów onkologicznych

02.12.2019

28 listopada miała miejsce doroczna Gala Urtica Dzieciom, podczas której przedstawiciele świata biznesu i kultury licytują prace plastyczne namalowane przez dzieci zmagające się z nowotworami. Cały dochód przeznaczony jest na organizację turnusów terapeutycznych Urtica Dzieciom Camp oraz wsparcie dziecięcych oddziałów onkologii i hematologii w Polsce.

Szpital im. Kopernika w Łodzi - aparatura do brachyterapii

Dobra wiadomość dla pacjentów - utworzono unit urologiczny w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi

29.11.2019

Rosnąca ilość pacjentów z schorzeniami urologicznymi pokazała konieczność rozwoju szpitala w celu zapewnienia pacjentom jak najbardziej efektywnego leczenia z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki i wiedzy medycznej.

baner konferencji Akademia Czerniaka

Ruszyła 7. edycja konferencji Akademia Czerniaka

27.11.2019

Akademia Czerniaka to wydarzenia, które od wielu lat wyróżniają się na polskiej mapie konferencji medycznych interdyscyplinarnym programem skierowanym zarówno do chirurgów onkologicznych, onkologów, dermatologów, ale również do radioterapeutów i patologów.

Marker chirurgiczny HydroMARK wspomagający leczenie oszczędzające w raku piersi

Marker chirurgiczny wspomagający leczenie oszczędzające w raku piersi

25.11.2019

Współczesne leczenie raka piersi ukierunkowane jest na zachowanie piersi. Obecnie, również w sytuacjach, gdzie dotychczas nie było możliwe wykonanie zabiegów oszczędzających, można uzyskać warunki do ich przeprowadzenia.

Dr hab. Łukasz Balwicki

Zwrócić sobie wolność i... zdrowie

21.11.2019

Palenie to najważniejszy czynnik ryzyka występowania różnych chorób w społeczeństwie. Co roku z powodu uzależnienia od nikotyny umiera 70 tys. osób w Polsce. To spore miasto. O tym, jakie konsekwencje niesie ze sobą ten nałóg, opowiada dr hab. Łukasz Balwicki z Poradni Antynikotynowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

badanie pacjentów onkologicznych all.can

Jak polscy pacjenci oceniają opiekę onkologiczną?

18.11.2019

Ukazał się interesujący raport „Jak polscy pacjenci oceniają opiekę onkologiczną?” przygotowany przez Inicjatywę All.Can w Polsce. Raport został opracowany na podstawie wyników międzynarodowego badania ankietowego, w którym wzięło udział 1135 pacjentów z Polski.

baner konferencji „Rak jelita grubego - ewolucja standardów i nowe możliwości diagnostyki i leczenia”

Konferencja „Rak jelita grubego - ewolucja standardów i nowe możliwości diagnostyki i leczenia”

13.11.2019

Podyskutujmy o endoskopii, nauczmy się oceniać na własne potrzeby badania obrazowe, zobaczmy na żywo, jak operuje się raka okrężnicy, a jak raka odbytnicy. Posłuchajmy, co ma do powiedzenia patomorfolog. Skonfrontujmy oczekiwania chirurgów, onkologów klinicznych i radioterapeutów.

organoidy wychodowane z próbek tkanki nowotworowej pobranej od pacjenta

Organoidy wychodowane z komórek pacjentów pomagają przewidzieć reakcję na chemioterapię

09.11.2019

Naukowcy holenderscy opracowali test wykorzystujący organoidy wyhodowane z próbek tkanki nowotworowej pobranej od pacjenta, który może pomóc przewidzieć, jak pacjenci z zaawansowanym rakiem jelita grubego mogą zareagować na leczenie chemioterapią.

Kontrola diety ilustracja poglądowa

Nadwaga przed czterdziestką zwiększa ryzyko zachorowania na raka

06.11.2019

Badacze z Norwegii chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób nadwaga (BMI powyżej 25) i otyłość (BMI ponad 30) u osób dorosłych zwiększają ryzyko różnych rodzajów raka. Badanie wykazało, że u osób z nadwagą przed 40 rokiem życia, ryzyko zachorowania na raka wzrasta w znaczący sposób.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Konferencja z okazji inauguracji działalności Centrum Leczenia Nowotworów Otrzewnej w UCK

30.10.2019

W dniu 25 października 2019 w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa dotycząca leczenia chorych z pierwotnymi i wtórnymi nowotworami otrzewnej.

Kampania społeczna „Odważni Wygrywają” - baner

Nie dajmy szansy rakowi jądra – samobadanie ratuje życie

29.10.2019

W nadchodzącym miesiącu, w listopadzie, będzie miała miejsce kulminacja 10 edycji Kampanii społecznej „Odważni Wygrywają” poświęconej budowaniu świadomości dotyczącej raka jądra i znaczenia profilaktyki. Wyleczalność raka jądra sięga prawie 100% - pod warunkiem wczesnego wykrycia!

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Jeszcze skuteczniejsza radioterapia w UCK w Gdańsku

25.10.2019

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, 24 października, otwarto Pracownię Teleterapii, w której leczeni są chorzy m.in. na nowotwory mózgu, klatki piersiowej, piersi, szyjki i trzonu macicy, gruczołu krokowego, żołądka oraz nowotwory wieku dziecięcego.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Warto się przebadać - „Drzwi Otwarte” Centrum Onkologii w Bydgoszczy

22.10.2019

Profilaktyka onkologiczna może uratować zdrowie lub życie, warto więc skorzystać z okazji i się przebadać. W najbliższą sobotę 26 października z okazji miesiąca walki z rakiem piersi Centrum Onkologii w Bydgoszczy zaprasza na „Drzwi Otwarte”

Breast Fest Lublin 2019 - baner

Lublin zaświeci się na różowo. Breast Fest w Centrum Spotkań Kultur

17.10.2019

Październik jest światowym miesiącem walki z rakiem piersi. 30 października ramach finału akcji poświęconych nowotworom piersi w lubelskim CSK odbędzie się wydarzenie podczas którego kobiety będą mogły m.in. skorzystać z bezpłatnych badań USG i konsultacji.

Prostata - wizualizacja

Mężczyźni z mutacją genu BRCA2 są narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju raka prostaty

15.10.2019

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z brytyjskiego Instytutu Badań nad Rakiem mężczyźni z mutacją genu BRCA2 są narażeni na zwiększone ryzyko raka prostaty i mogą odnieść korzyści z testów PSA w celu wcześniejszego wykrycia rozwoju choroby.

prof. Parsin Haji Reza, University of Waterloo

Nowa technologia obrazowania może zrewolucjonizować chirurgię onkologiczną

11.10.2019

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Waterloo pozwoli znacznie usprawnić chirurgiczne leczenie nowotworów dzięki możliwości precyzyjnego zlokalizowania granicy guzów nowotworowych bezpośrednio podczas operacji.

University of Texas at Arlington

Sukces w badaniach nad nanocząsteczkami umożliwiającymi leczenie głęboko umiejscowionych guzów nowotworowych

08.10.2019

Zespół naukowców badał zastosowanie promieniowania rentgenowskiego oraz nanocząsteczek zbudowanych z miedzi i cysteaminy, w ramach terapii fotodynamicznej, do leczenia głęboko umiejscowionych guzów osiągając w trakcie badań znaczącą redukcję ich rozmiaru.

System radiologii interwencyjnej Allura firmy Philips

Radiologia interwencyjna w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii

03.10.2019

W Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, największym w regionie ośrodku leczenia nowotworów, zostanie wkrótce otwarty Zakład Radiologii Interwencyjnej. Najważniejszym wyposażeniem zakładu będzie specjalistyczny system do angiografii.

Kongres ESMO 2019

Uzupełnienie terapii hormonalnej o Ribociclib wydłuża życie pacjentkom z zaawansowanym rakiem piersi

01.10.2019

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania stwierdzające, że dołączając Ribociclib, lek przeznaczony do terapii celowanych, do standardowej terapii hormonalnej, można znacznie poprawić przeżycie całkowite u pacjentek po menopauzie z zaawansowanym rakiem piersi typu ER+/HER-.

cebula i czosnek

Dieta bogata w cebulę i czosnek może zmniejszać ryzyko raka piersi

27.09.2019

Znane są badania wskazujące, że spożywanie cebuli i czosnku zmniejsza ryzyko raka płuc, raka prostaty czy żołądka. Natomiast związek pomiędzy ryzykiem zachorowania na raka piersi a dietą bogatą w cebulę i czosnek jest słabiej zbadany.

baner kampanii Odpowiedź masz we krwi

Posłuchaj, co mówi Twój organizm. Odpowiedź masz we krwi!

26.09.2019

Nowotwory układu krwionośnego są diagnozowane coraz częściej. Specjaliści podkreślają, że im szybciej wykryjemy chorobę hematologiczną – tym mamy większe szanse na powodzenie terapii. Eksperci zwracają uwagę na to, że proste badanie, jakim jest morfologia krwi obwodowej może uratować życie.

Zakład Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii

Otwarcie nowego Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Białostockim Centrum Onkologii

24.09.2019

20 września w Białostockim Centrum Onkologii odbyło się oficjalne otwarcie nowego Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Jest ono efektem realizowanych prac adaptacyjnych i remontowych połączonych z zakupem nowoczesnej aparatury diagnostycznej.

pomidory - zdjęcie poglądowe

Jedzmy pomidory ale nie łączmy ich z produktami zawierającymi dużo żelaza

19.09.2019

Jak wiadomo z wcześniej prowadzonych badań likopen, naturalny barwnik z grupy karotenoidów występujący obficie w pomidorach, arbuzach, czerwonych grapefruitach czy owocach dzikiej róży, jest przeciwutleniaczem oraz posiada właściwości przeciwnowotworowe.

Warmińsko-Mazurskie Warsztaty Onkologiczne 2019 - baner

„Dylematy w onkologii” - XI Warmińsko-Mazurskie Warsztaty Onkologiczne

16.09.2019

Już po raz jedenasty w dniach 25 - 26 października 2019 roku odbędą się Warmińsko-Mazurskie Warsztaty Onkologiczne. Celem warsztatów prowadzonych przez znakomitych wykładowców, lekarzy praktyków jest zwrócenie uwagi na istotne klinicznie zagadnienia.

Radomskie Centrum Onkologii - zabieg termoablacji

Termoablacja w Radomskim Centrum Onkologii

13.09.2019

W sierpniu 2019 r. specjaliści chirurgii onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwsze zabiegi termoablacji. Jest to metoda leczenia guzów oraz przerzutów raka do wątroby, w przypadkach kiedy pacjenci nie mogą być zakwalifikowani do leczenia chirurgicznego oraz zostały wyczerpane możliwości radiochemioterapii.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy laureatem konkursu „Najcenniejsze Firmy Zdrowia 2018″

Centrum Onkologii w Bydgoszczy nagrodzone w „polskim Davos”

11.09.2019

Kolejne wyróżnienie dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Centrum zostało laureatem konkursu „Najcenniejsze Firmy Zdrowia 2018″ w kategorii: Szpitale i Przychodnie.

Poradnik ESMO „Rak piersi” - okładka

Poradnik ESMO „Rak piersi” doczekał się polskiej wersji językowej

03.09.2019

Na stronie ESMO (European Society for Medical Oncology) jest już dostępna polska wersja językowa aktualnej edycji poradnika dla pacjentów „Rak piersi”. Poradnik zawiera najnowsze wytyczne i ustalenia z 2018 roku, bo wtedy opublikowano jego anglojęzyczną wersję.

Agencja Badań Medycznych - logo

Konferencja „Cancer Prevention 2020”

02.09.2019

Problem zachorowań na nowotwory złośliwe jest jednym z najważniejszych wyzwań zdrowotnych przed którym stoi dziś polski system ochrony zdrowia. Konferencja inicjowana przez Agencję Badań Medycznych prowadzić ma do dyskusji na temat udoskonalenia obecnego systemu i jego poprawy w zakresie m.in. praktyk klinicznych i badawczych.

Aktualności Onkonet - baner

Badania kliniczne terapii genowej przeciwko glejakowi przynoszą zachęcające wyniki

28.08.2019

Badanie kliniczne pierwszej fazy przeprowadzone na grupie 31 pacjentów z nawracającym glejakiem wykazało, że zastosowana terapia genowa była bezpieczna a mediana przeżycia dłuższa niż u pacjentów leczonych dotychczasowymi metodami.

Plecak z akcji - Plecaki, które niosą pomoc

Plecaki, które niosą pomoc

26.08.2019

Dostępna jest już limitowana kolekcja plecaków, których design stworzyły dzieci zmagające się z chorobami onkologicznymi. Zakup plecaków to realna pomoc dla podopiecznych Fundacji Urtica Dzieciom, bowiem 15 zł ze sprzedaży każdego z nich przekazywane jest na cele statutowe organizacji – wsparcie najmłodszych w powrocie do zdrowia.

Zespół pracujący nad zastosowaniem AZD1775 w leczeniu raka trzustki

Nowy, obiecujący lek na raka trzustki przechodzi badania kliniczne

23.08.2019

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan poinformowali, że badania kliniczne nowego leku na raka trzustki przyniosły obiecujące wyniki. Adavosertib w połączeniu z radioterapią i gemcytabiną jest dobrze tolerowany i potencjalnie skuteczny przeciwko rakowi trzustki.

iClusters wnikają do guza przez krwiobieg i przechodzą do układu limfatycznego

Terapia nanocząsteczkowa uderzy w przerzuty w węzłach chłonnych

21.08.2019

Naukowcy opracowali terapię, z wykorzystaniem nanocząsteczek, polegającą na atakowaniu i niszczeniu przerzutów nowotworowych w węzłach chłonnych, zanim spowodują rozprzestrzenienie się raka dalej, do innych lokalizacji.

pieczony kurczak

Zamiana czerwonego mięsa w diecie na drób zmniejsza ryzyko raka piersi

16.08.2019

Nowe badanie wskazuje, że konsumpcja czerwonego mięsa może zwiększyć ryzyko raka piersi, podczas gdy spożycie drobiu może to ryzyko zmniejszać. Wyniki badania zostały opublikowane w International Journal of Cancer.

rak jajnika i mutacja brca - ilustracja poglądowa

Ryzyko raka jajnika u kobiet z mutacją BRCA1/2 – zalecenia postępowania

13.08.2019

W czasopiśmie Kanadyjskiego Towarzystwa Medycznego opublikowany został nowy przegląd zawierający zalecenia postępowania związanego z ryzykiem zachorowania na raka jajnika przez kobiety z mutacją BRAC1/2.

urządzenie do „wirtualnej biopsji” skóry metodą VOCT

Urządzenie do „wirtualnej biopsji” precyzyjnie wykryje raka skóry

10.08.2019

Naukowiec z Uniwersytetu Rutgersa opracował urządzenie do „wirtualnej biopsji”, wykorzystujące wibracje wywołane dźwiękiem oraz impulsy bliskiej podczerwieni, które może szybko określić głębokość zmiany skórnej i jej potencjalną złośliwość bez potrzeby użycia skalpela.

rak piersi - baner

Zidentyfikowano gen który może ułatwić leczenie potrójnie negatywnego raka piersi za pomocą już znanych leków

06.08.2019

Niektóre terapie, które okazały się skuteczne w leczeniu raka piersi, są nieskuteczne u kobiet, u których zdiagnozowano potrójnie negatywnego raka piersi. Niestety możliwość leczenia tego najbardziej agresywnego podtypu raka piersi za pomocą terapii celowanych jest ograniczona.

Patologia Domagały tom II - okładka

Stachury i Domagały Patologia znaczy słowo o chorobie

01.08.2019

Właśnie ruszyła sprzedaż drugiego tomu (wydanie trzecie zmienione i poprawione) Stachury i Domagały Patologii, czyli słowa o chorobie, wydanego przez Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności. Omówiono w nim m. in. najnowsze klasyfikacje histologiczne nowotworów.

Prostata - wizualizacja

Zidentyfikowano specyficzne RNA kontrolujące wzrost raka prostaty

30.07.2019

Naukowcy z University of Virginia School of Medicine zidentyfikowali klucz do kontrolowania wzrostu i progresji raka prostaty, drugiego co do częstości występowania nowotworu złośliwego u mężczyzn.

Wirus HPV - wizualizacja

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV znacznie zmniejszają ilość infekcji i zmian przedrakowych

26.07.2019

Programy szczepień przeciwko wirusowi HPV znacznie zmniejszyły liczbę infekcji oraz przedrakowych zmian szyjki macicy powodowanych przez ten wirus. Wyniki są tak obiecujące, że możliwe staje się wyeliminowanie raka szyjki macicy jako problemu zdrowia publicznego.

Robotyczne ramię systemu Sonopill

Miniaturowy robot zbada jelito grube w poszukiwaniu wczesnych oznak raka

24.07.2019

Zminiaturyzowana kapsułka pozwoli na uzyskanie obrazów jelita grubego za pomocą mikro-ultrasonografii. Badanie za pomocą urządzenia pod nazwą Sonopill może wkrótce zastąpić kolonoskopię, która często jest źle znoszona przez pacjentów.

rak jajnika ilustracja poglądowa

Nowy test znacząco usprawni diagnostykę raka jajnika

22.07.2019

Większość kobiet poddawanych operacji z powodu podejrzenia raka jajnika wcale nie ma raka. Nowatorskie badanie krwi opracowane przez naukowców z Uniwersytetów w Uppsali i Göteborgu oferuje możliwość dokładniejszej diagnostyki bez konieczności przeprowadzania operacji.

Laparoskopowa operacja onkourologiczna w Radomskim Centrum Onkologii

Laparoskopowe zabiegi onkourologiczne w Radomskim Centrum Onkologii

19.07.2019

Pierwszy w Radomiu zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego oraz prostaty wykonali lekarze pod kierunkiem prof. Mora. Od lipca 2019 r. w Radomskim Centrum Onkologii będą wykonywane zabiegi onkourologiczne pacjentów z rakiem pęcherza, prostaty, nerki i innych.

zespół My3 z wizytą na Urtica Dzieciom Camp

Dla najmłodszych pacjentów – zespół „My3” z wizytą na „Urtica Dzieciom Camp”

17.07.2019

Zespół „My3”, jeden z najpopularniejszych polskich bandów wykonujących muzykę dziecięco-młodzieżową, odwiedził w lipcu młodych pacjentów uczestniczących w turnusach terapeutycznych w krakowskim Centrum Psychoonkologii UNICORN.

Dr Katherine Varley, Huntsman Cancer Institute

Test oceniający ryzyko wznowy w potrójnie negatywnym raku piersi

15.07.2019

60% pacjentek z potrójnie negatywnym rakiem piersi przeżyje więcej niż pięć lat bez wznowy, ale u 40% pacjentek nastąpi nawrót choroby. Obecnie nie ma testów klinicznych pozwalających ocenić rokowanie w przypadku poszczególnych pacjentek, dlatego wszystkie otrzymują agresywną chemioterapię.

obrazowanie fluorescencyjne

Nowa sonda może pomóc chirurgom dokładniej usuwać guzy nowotworowe

12.07.2019

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Wydziału Chemii RCSI (Royal College of Surgeons in Ireland) mogą pomóc chirurgom dokładniej usunąć guzy oraz wykrywać obecność przerzutów raka w węzłach chłonnych podczas operacji.

Onkonet news - baner

Kancerogeneza – czyli jak powstaje rak i dlaczego

11.07.2019

Terminem „kancerogeneza” określa się proces prowadzący od przemiany zdrowej komórki w wyniku mutacji aż do powstania nowotworu złośliwego. Jest on zazwyczaj długotrwały, trwa średnio około 5 lat, ale może być to nawet 10 lat i więcej i składa się z 3 faz.

Akademia Onkologii Urologicznej 2019 - baner

Akademia Onkologii Urologicznej 2019 - cykl spotkań warsztatowych

08.07.2019

W imieniu PZWL Wydawnictwa Lekarskiego i prof. Pawła Wiechno serdecznie zapraszamy lekarzy onkologów, chirurgów, radioterapeutów, urologów i immunologów do udziału w warsztatach z cyklu Akademia Onkologii Urologicznej, które odbędą się jesienią 2019 r.

rak piersi - baner

Zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy u kobiet po menopauzie ze zdiagnozowanym rakiem piersi

05.07.2019

Badania naukowców z Szpitala Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego wskazują, że pacjentki po menopauzie z niedawno zdiagnozowanym rakiem piersi są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy.

Test genetyczny Oncotype DX Breast - baner

Test genetyczny Oncotype DX Breast Recurrence Score pomaga podjąć właściwe decyzje terapeutyczne w raku piersi

04.07.2019

Niemcy jako kolejne już państwo w Europie zdecydowało się na refundację testu Oncotype DX Breast Recurrence Score. Jest on jedynym testem genomicznym potwierdzonym pod względem zdolności przewidywania korzyści płynących z chemioterapii w raku piersi.

obrazowanie tkanek nowotworowych metodą laserową Instytut Technologii Fotonicznych Leibniza

Przełomowa technologia - światło lasera wykryje tkankę nowotworową

02.07.2019

Naukowcy z Instytutu Technologii Fotonicznych Leibniza w Jenie, w Niemczech, opracowali urządzenie do szybkiej analizy tkanek bezpośrednio podczas operacji chirurgicznej wykrywające z dużą dokładnością tkanki nowotworowe.

zdrowie serca grafika poglądowa

Pacjentki po leczeniu raka piersi są narażone na zwiększone ryzyko chorób serca

28.06.2019

Nowe badania wskazują, że kobiety po menopauzie leczone z powodu wczesnego stadium raka piersi są znacznie bardziej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia, niż kobiety zdrowe, a ryzyko to utrzymuje się przez wiele lat po zakończeniu leczenia nowotworu.

kurkuma zdjęcie poglądowe

Odpowiednio podawana kurkumina powstrzymuje wzrost komórek nowotworowych

26.06.2019

Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton opracował specjalny system podawania kurkuminy, substancji występującej w kurkumie, przyprawie kuchni azjatyckiej. Kurkumina podawana w ten sposób skutecznie hamuje wzrost komórek nowotworów kości.

baner kampanii edukacyjnej „Wygrajmy z rakiem nerki - najlepsze na start”

Inauguracja kampanii edukacyjnej „Wygrajmy z rakiem nerki - najlepsze na start”

25.06.2019

26 czerwca rozpoczyna się kampania edukacyjna „Wygrajmy z rakiem nerki – najlepsze na start”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat możliwości leczenia tej choroby. Niestety rak nerki przez długi okres czasu może rozwijać się bezobjawowo.

Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

Ośrodek Badań Klinicznych Wczesnych Faz – szansa na skuteczniejsze leczenie

22.06.2019

19 czerwca w odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. To wydzielona jednostka, w której naukowcy badają nowe substancje mogące stać się obiecującymi lekami.

Jedziemy po radość - baner akcji

Wykołować nudę, czyli rowerowa zbiórka dla dzieci chorych onkologicznie

17.06.2019

Jedziemy po radość dla dzieci chorych onkologicznie to rowerowa akcja crowdfundingowa, której celem jest zebranie 6 tys. zł na wyposażenie placu zabaw dla uczestników wakacyjnych turnusów terapeutycznych Urtica Dzieciom Camp.

aplikacja mobilna Centrum Chorób Piersi UCK

Nowatorska aplikacja Centrum Chorób Piersi UCK

14.06.2019

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku przygotowało dla pacjentek z rakiem piersi aplikację na telefon umożliwiającą dostęp do informacji na temat metod leczenia, samobadania oraz postępowania w trakcie leczenia. Unikatową cechą aplikacji jest moduł zgłaszania efektów niepożądanych.

ASCO Meeting 2019

Coraz większe szanse na znaczące wydłużenie życia dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w zaawansowanym stadium

12.06.2019

Najnowsze doniesienia naukowe z kongresu ASCO pokazują, że chorzy na niedrobnokomórkowego raka płuca w zaawansowanym stadium mają coraz większą szansę na znaczące wydłużenie życia.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

W Białymstoku powstaje Lung Cancer Unit dla chorych z rakiem płuc

11.06.2019

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytecki Szpital Kliniczny powołały pierwsze w Polsce Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca czyli tzw. Lung Cancer Unit. Podobnie jak w przypadku bardziej znanych Breast Cancer Unit, Lung Cancer Unit ma zapewnić kompleksową diagnostykę, leczenie i opiekę ale dla chorych na raka płuca.

Breast Cancer Unit - baner

Breast Cancer Unit – nowa jakość opieki dla pacjentek z nowotworem piersi

07.06.2019

Minister zdrowia podpisał projekty rozporządzeń implementujących nowy model organizacyjny opieki nad pacjentem z nowotworem piersi – Breast Cancer Unit. Dzięki temu ma powstać w Polce więcej nowoczesnych, wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się leczeniem raka piersi.

World Digestive Health Day 2019 - logo

Eksperci i pacjenci apelują o poprawę dostępności leczenia żywieniowego w onkologii

05.06.2019

Eksperci i pacjenci dyskutowali o znaczeniu leczenia żywieniowego w przebiegu terapii onkologicznej. Debata „Dostęp do żywienia medycznego prawem pacjenta z chorobą nowotworową” odbyła się z okazji Światowego Dnia Zdrowia Układu Pokarmowego.

Robot chirurgiczny Da Vinci

Chirurgia robotowa (Robotic Surgery) w Europie i w Polsce

31.05.2019

Ilość robotów chirurgicznych w szpitalach państw europejskich stale rośnie. Szacuje, się wg danych dotyczących ilości robotów w Europie, że w Polsce byłoby miejsce przynajmniej na 25 do 40 robotów chirurgicznych. Obecnie jest ich kilka w 6 ośrodkach.

Aktualności Onkonet - baner

Rola żywienia i poziomu albumin w procesie leczenia chorób nowotworowych

30.05.2019

Niedożywienie występujące w przebiegu choroby nowotworowej dotyczy od 30 do 90% chorych i jest bardzo poważnym problemem mogącym zaważyć na przebiegu leczenia onkologicznego. Niedożywienie zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich mamy wpływ i możemy przeciwdziałać.

American Society of Clinical Oncolog - logo

Zbalansowana, niskotłuszczowa dieta zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka piersi

28.05.2019

W USA przeprowadzono bardzo szerokie badanie kliniczne w ramach programu Women's Health Initiative (WHI) dotyczące wpływu sposobu odżywiania się na ryzyko śmierci z powodu raka piersi.

baner akcji Wyroluj Raka 2019

„Wyroluj Raka” - wydarzenie dedykowane profilaktyce nowotworowej

23.05.2019

Przed nami kolejna edycja wieczornego przejazdu rolkowego “Wyroluj Raka”. Celem akcji jest nagłośnienie problemu jakim jest wciąż zaniedbywana profilaktyka nowotworowa, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów kobiecych.

Aktualności Onkonet - baner

Polscy pacjenci z rakiem rdzeniastym tarczycy nadal bez dostępu do skutecznego leczenia

22.05.2019

Brak dostępu w Polsce do leczenia dla chorych na zaawansowanego raka rdzeniastego tarczycy oznacza szybki postęp choroby i odebranie szansy na powrót do zdrowia. Dzieje się tak pomimo istnienia terapii która naprawdę pomaga, przedłuża życie i znacznie podnosi jego jakość.

Akademia Raka Płuca edycja 2019 - baner

Akademia Raka Płuca 2019 - cykl spotkań warsztatowych

20.05.2019

Jakie są najbardziej aktualne tematy dotyczące diagnostyki, profilaktyki i leczenia chorych na raka płuc? Jak rysuje się przyszłość terapii ukierunkowanych molekularnie? Jakie są najnowsze osiągnięcia w chemioterapii? Te i inne zagadnienia poruszone zostaną podczas bezpłatnych spotkań warsztatowych „Akademia Raka Płuca”.

Dolnośląskie Centrum Onkologii - logo

Nowoczesny oddział dla chorych na czerniaka i mięsaki w DCO

16.05.2019

W Dolnośląskim Centrum Onkologii rozpoczął działalność Oddział Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków (ang. Skin Cancer Unit) który będzie się specjalizował w leczeniu pacjentów z mięsakami, czerniakami i rakami skóry.

Debaty Rak prostaty - baner

Debaty Rak prostaty

13.05.2019

8 czerwca odbędą się w Warszawie Debaty Rak prostaty, na które serdecznie zapraszamy. Tematyka obejmie m.in. zagadnienia związane z biopsją prostaty, neuro mapping, leczenie rozsianego raka stercza oraz seks z rakiem stercza.

baner akcji Urtica Dzieciom Camp

Bezpłatne turnusy terapeutyczne Fundacji Urtica Dzieciom

10.05.2019

Ruszyły zapisy na bezpłatne turnusy terapeutyczne dla najmłodszych zmagających się z chorobą nowotworową – Urtica Dzieciom Camp. To wakacje połączone z terapią – wyjątkowe miejsce, w którym oprócz leczenia można rozwijać pasje, relaksować się, uczyć nowych rzeczy i odkrywać piękno świata, ale przede wszystkim zapomnieć o chorobie.

Poradnik dla chorych na czerniaka z mutacją BRAF - baner

Akcja informacyjna „Pacjent kontra czerniak” dla chorych na czerniaka z mutacją BRAF

08.05.2019

Akademia Czerniaka przygotowała dla pacjentów chorych na czerniaka z mutacją BRAF poradnik oraz film zawierający szereg przydatnych informacji pomocnych w procesie leczenia oraz w kontakcie z lekarzem.

Terapia NanoTherm - ferrofluid z nanocząsteczkami

NanoTherm - obiecująca metoda leczenia glejaka mózgu oraz nowotworów złośliwych o innym umiejscowieniu

26.04.2019

Terapia NanoTherm jest innowacyjną metodą leczenia guzów nowotworowych wykorzystującą połączenie ablacji termicznej z nanotechnologią materiałową. Metoda może być stosowana do niszczenia rozmaitych typów nowotworów złośliwych, guzów mózgu, w tym glejaka wielopostaciowego, raka trzustki, raka piersi, prostaty oraz przełyku.

Europejski Tydzień Szczepień - baner

Szczepienia chronią – również przed rakiem

24.04.2019

Dzisiaj rozpoczynają się obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień. Chcemy z tej okazji przypomnieć jak istotne są szczepienia w profilaktyce niektórych rodzajów raka. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV bardzo skutecznie chronią przed powstaniem raka szyjki macicy.

aktualności serwisu onkologicznego Onkonet.pl - baner

Dieta bogata w leucynę może zwiększać oporność raka piersi ER+ na leczenie

18.04.2019

Zespół naukowców zidentyfikował kluczowe białko, które importuje leucynę do komórek i moduluje wrażliwość komórek na tamoxifen w warunkach laboratoryjnych. Wyniki prac opublikowane w kwietniu 2019 r. w czasopiśmie Nature, ujawniają potencjalną nową strategię przezwyciężania oporności na hormonoterapię u pacjentek z rakiem piersi ER+.

9 Warsztaty Chirurgii Piersi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Upowszechnianie nowoczesnych chirurgicznych metod profilaktyki oraz leczenia raka piersi

17.04.2019

26 chirurgów onkologicznych z całej Polski uczestniczyło w IX Warsztatach Chirurgii Piersi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Tematem przewodnim były profilaktyczne mastektomie z jednoczasową rekonstrukcją oraz zabiegi symetryzacji piersi.

V Seminarium UroRadioOnkologii - edycja 2019 - baner

V Seminarium UroRadioOnkologii

15.04.2019

18 maja odbędzie się V Seminarium UroRadioOnkologii. Obejmie ono wykłady, dyskusje eksperckie oraz debaty, między innymi o terapii BCG, terapii systemowej, leczeniu raka stercza czy aktualnych standardach leczenia rozsianego rak nerki w Polsce.

wizualizacja prostaty

Innowacyjna metoda leczenia raka prostaty pozwalająca zachować sprawność seksualną i komfort życia

12.04.2019

Naukowcy wykazali, że selektywne niszczenie nowotworowej tkanki gruczołu krokowego laserem jest tak samo skuteczne jak całkowite usunięcie gruczołu krokowego lub radykalna radioterapia, przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowego funkcjonowania układu moczowego i funkcji seksualnych.

Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi - sala operacyjna

Innowacyjna, oszczędzająca forma leczenia raka odbytnicy w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi

09.04.2019

W ostatnich dniach w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi zespół lekarzy na czele z dr. Jackiem Cywińskim przeprowadził innowacyjną, laparoskopową operację przezodbytniczego całkowitego wycięcia odbytnicy – TaTME (Transanal Total Mesorectal Excision).

„Rak Płuca w Centrum” baner konferencji

„Rak Płuca w Centrum” - konferencja poświęcona problematyce leczenia raka płuc

05.04.2019

W dniach 12 i 13 kwietnia w Łodzi odbędzie się I Konferencja „Rak Płuca w Centrum”. Celem Konferencji jest wzrost świadomości na temat nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia raka płuca, jak również usprawnienie organizacji pracy w tym zakresie.

orzechy włoskie - zdjęcie ilustracyjne

Jedzenie orzechów włoskich może hamować rozwój klinicznie potwierdzonego raka piersi

03.04.2019

Zespół naukowców z Uniwersytetu Marshalla odkrył, że spożycie dwóch uncji, czyli około 50g orzechów włoskich dziennie przez około dwa tygodnie znacząco zmieniło, w korzystny sposób, ekspresję genów w klinicznie potwierdzonym raku piersi.

Innowacyjne terapie w onkologii - edycja 2019 - baner konferencji

Konferencja „Innowacyjne terapie w onkologii” 2019

01.04.2019

Jakie zmiany nastąpiły ostatnio w prowadzeniu nowoczesnych terapii onkologicznych? Jak można wykorzystać mechanizmy naprawy DNA jako potencjalne cele leków przeciwnowotworowych? Te i inne zagadnienia poruszone zostaną przez wybitnych ekspertów podczas konferencji Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Helpers’ Generation - zdjęcie uczestników akcji

Wiosenna edycja akcji Helpers’ Generation - studenci dla chorych na nowotwory krwi

29.03.2019

Studenci należący do ogólnopolskiej społeczności Helpers’ Generation działają z myślą o chorych na nowotwory krwi, którzy aby wyzdrowieć, potrzebują „bliźniaka genetycznego”. Dzięki dotychczasowym działaniom zarejestrowało się ponad 115 tys. potencjalnych dawców szpiku.

Uniwersytet Gdański Wydział Chemii - zdjęcie ilustracyjne

Szybki i skuteczny test wykrywający raka układu moczowego

28.03.2019

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, opracowali szybki, skuteczny i bezinwazyjny test diagnostyczny do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego.

Akademia Raka Jelita Grubego edycja 2019 - baner konferencji

Akademia Raka Jelita Grubego - cykl konferencji naukowych

26.03.2019

PZWL Wydawnictwo Lekarskie wraz z Kierownikiem Naukowym prof. nadzw. dr hab. n. med. Lucjanem Wyrwiczem zaprasza na cykl konferencji naukowych Akademia Raka Jelita Grubego. Swoją wiedzą i doświadczeniami w zakresie diagnostyki oraz leczenia raka jelita grubego podzielą się wybitni specjaliści z całego kraju.

gorąca herbata - zdjęcie ilustracyjne

Picie gorącej herbaty wyraźnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku

26.03.2019

Już wcześniejsze badania wskazywały na związek pomiędzy piciem gorącej herbaty a ryzykiem zachorowania na raka przełyku. Jednak do tej pory w żadnym badaniu nie badano tego związku, stosując obiektywnie zmierzoną temperaturę picia herbaty.

Chirurgia robotowa

Chirurgia robotowa - nowy dział prezentujący możliwości technik robotycznych w chirurgii

21.03.2019

Nowoczesne technologie zmieniają oblicza medycyny. Jedną z technik, która pozwala na prawdziwy skok jakościowy w specjalnościach zabiegowych są roboty chirurgiczne. Zabiegi robotowe charakteryzują się wyjątkową precyzją oraz małą inwazyjnością.

badanie obrazowe - tomografia klatki piersiowej

Powinny skrócić się kolejki do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego

19.03.2019

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia od 1 kwietnia tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny będą finansowane bezlimitowo. Powinno to pozwolić na skrócenie kolejek oraz poprawić dostępność do tych świadczeń dla Pacjentów.

dr hab. med. Tomasz Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed

Dr hab. T. Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed powołany do reprezentowania Polski w programie „Cure4PMP Network”

15.03.2019

Miło nam poinformować, że redaktor naczelny naszego serwisu dr hab. Tomasz Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed został powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do reprezentowania Polski w programie COST „Cure4PMP Network” zajmującym się badaniem śluzaka otrzewnej.

Pęcherzyk żółciowy - grafika poglądowa

Pęcherzyk żółciowy – mały narząd z poważnymi chorobami

12.03.2019

Jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego jest kamica pęcherzyka żółciowego. Kamienie żółciowe w pęcherzyku powstają w skutek wytrącania się z żółci substancji w niej zawartych.

baner akcji Piękna na wiosnę

Piękna na Wiosnę - akcja skierowana do pacjentek onkologicznych

07.03.2019

Fundacja Znajdź Pomoc wraz z partnerami i salonami kosmetycznymi wrażliwymi społecznie organizuje wiosenną akcję dla pacjentek onkologicznych w całej Polsce. Wydarzenie ma na celu wsparcie pacjentek w dbaniu o swoje dobre samopoczucie, wygląd i poczucie kobiecości.

Zdrowy sen - ilustracja poglądowa

Sen wzmacnia nasz system immunologiczny, pomagając w zwalczaniu chorób

05.03.2019

Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze, w Niemczech, odkryli nowy mechanizm w jaki sen wspomaga nasz system immunologiczny. Nocny sen zwiększa efektywność działania limfocytów T stanowiących ważny element systemu immunologicznego, odpowiadającego za naturalny mechanizm obronny ludzkiego organizmu.

Nowy Zakład radioterapii w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie

Dobre wiadomości dla pacjentów onkologicznych z ziemi lubelskiej

01.03.2019

W Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie oddano do użytku nowy budynek w którym będzie działać Klinika Chirurgii Onkologicznej oraz nowy Zakład Radioterapii. Doświadczeni specjaliści dzięki najnowocześniejszej aparaturze medycznej zapewnią kompleksowe leczenie na najwyższym poziomie. Zniknie kolejka pacjentów oczekujących na leczenie.

Akademia Raka Piersi edycja 2019 - baner konferencji

Akademia Raka Piersi 2019 - w tym roku nowa formuła konferencji

26.02.2019

Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie i PZWL Wydawnictwo Lekarskie zapraszają na kolejną edycję konferencji z cyklu Akademia Raka Piersi 2019.

Mikrosonda InProbe do diagnostyki onkologicznej

Rewolucja w diagnostyce raka piersi – mikrosonda InProbe

22.02.2019

Polska firma SDS Optic specjalizująca się w zaawansowanych technologiach biomedycznych opracowała potencjalnie rewolucyjny sprzęt do szybkiej i dokładnej diagnostyki onkologicznej. Mikrosonda InProbe pozwala na precyzyjne określenie poziomu biomarkera HER2 w badanej tkance.

V Sympozjum „Terapii żywieniowej w onkologii” w CO w Bydgoszczy

Odżywianie a skuteczne leczenie onkologiczne

19.02.2019

Dyskusja o tym jak prawidłowo odżywiać pacjentów chorych onkologicznie odbyła się podczas V Sympozjum poświęconego „Terapii żywieniowej w onkologii”. Zagadnienie to, niekiedy jeszcze niedoceniane, jest bardzo istotne w przebiegu leczenia onkologicznego.

baner konferencji onkologicznej „Kontrowersje w onkologii”

6 edycja ogólnopolskiej konferencji onkologicznej „Kontrowersje w onkologii”

15.02.2019

Zbliża się już 6 edycja Ogólnopolskiej konferencji onkologicznej „Kontrowersje w onkologii” pod kierownictwem prof. Piotra Potemskiego. Poniżej przedstawiamy program konferencji, a więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie organizatora konferencji.

baner kampanii „Diagnoza: Nowotwór – współczesna onkologia”

Wystartowała kampania edukacyjna „Diagnoza: Nowotwór – współczesna onkologia”

14.02.2019

Celem kampanii jest szeroka edukacja na temat chorób onkologicznych – ich przyczyn, diagnostyki i możliwości leczenia. Kampania porusza tematy związane z nowoczesnymi terapiami, wyzwaniami związanymi z diagnostyką, przedstawia sytuację pacjenta z punktu widzenia systemowego, medycznego, a także okiem samego chorego.

Akademia Czerniaka edycja 2019 - baner konferencji

Akademia Czerniaka 2019 – VI edycja cyklu konferencji naukowych

12.02.2019

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz PZWL Wydawnictwo Lekarskie zapraszają na VI edycję cyklu poświęconego tematyce czerniaka. Spotkania, którym przewodniczy prof. Piotr Rutkowski, przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych lekarzy, a w szczególności chirurgów, onkologów klinicznych i dermatologów.

wizualizacja prostaty

Naukowcy zidentyfikowali gen związany z powstawaniem przerzutów raka prostaty

08.02.2019

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Rutgers University w USA wykazało, że obecność genu NSD2 w guzach nowotworowych prostaty jest wskaźnikiem wysokiego ryzyka tworzenia przerzutów, co sugeruje, że terapie i leki celowane w ten gen mogą pomóc zwiększyć efektywność leczenia i pozwolić pacjentom żyć dłużej.

dr hab. med. Tomasz Jastrzębski, prof. nadzw. GUMed

Utworzenie Sekcji Nowotworów Otrzewnej PTChO – szansą na dalszy rozwój leczenia nowotworów otrzewnej w Polsce

05.02.2019

W dniu 1 lutego 2019 r. z inicjatywy i na wniosek dr hab. med. Tomasz Jastrzębskiego, prof. nadzw. GUMed została powołana Sekcja Nowotworów Otrzewnej przy Polskim Towarzystwie Chirurgii Onkologicznej (PTChO). Sekcja będzie m.in. inicjowała prace dotyczące diagnostyki oraz leczenia pierwotnych i wtórnych nowotworów otrzewnej.

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2019 - baner

Światowy Dzień Walki z Rakiem – po pierwsze profilaktyka

31.01.2019

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Jest to dobra okazja, aby pochylić się nad tematem leczenia nowotworów w Polsce i zadać sobie pytanie: czy i co można zrobić, aby wyniki leczenia nie odbiegały od standardów uzyskiwanych w najlepszych ośrodkach na świecie?

Światowy dzień walki z rakiem 2019 - Drzwi Otwarte

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2019 – Dzień Drzwi Otwartych w Centrach Onkologii

31.01.2019

Z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem, w najbliższą sobotę (2 lutego), z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii odbędzie się „Biała Sobota”- Dzień Drzwi Otwartych w Centrach Onkologii na terenie całego kraju.

test PSA zdjęcie poglądowe

Przesiewowe badanie PSA zmniejsza ryzyko zgonu na raka prostaty o 30%

29.01.2019

Badanie przesiewowe poziomu PSA zmniejsza śmiertelność z powodu raka prostaty o około 30%. Potwierdza to przeprowadzona w Szwecji analiza oparta na danych dotyczących 20 000 mężczyzn monitorowanych przez ponad 20 lat.

Warszawski Uniwersytet Medyczny - widok ogólny

Pierwsza w Polsce termoablacja guza płuca

25.01.2019

W styczniu br. zespół lekarzy ze szpitala klinicznego UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykonał pierwszy w Polsce zabieg termoablacji guza płuca. U 50-letniego mężczyzny podczas jednego zabiegu zniszczono przerzuty raka jelita grubego do płuca i wątroby.

Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi - sala operacyjna

HIPEC w Łodzi - nadzieja dla chorych na nowotwory z rozsiewem do jamy otrzewnej

22.01.2019

Szpital im. M. Kopernika w Łodzi dołączył do listy ośrodków wykonujących zabieg połączonej cytoredukcji (CRS) i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii (HIPEC). Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest leczenia przerzutów do otrzewnej.

Radioterapia na tzw. głębokim wdechu (DIBH)

Bezpieczniejsza radioterapia w leczeniu raka piersi

18.01.2019

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy została wdrożona nowoczesna metoda radioterapii na tzw. głębokim wdechu DIBH (Deep Inspiratory Breath Hold), dzięki której zastosowaniu pacjentki chorujące na nowotwór lewej piersi są mniej narażone na ryzyko powikłań ze strony serca.

profilaktyka raka piersi - ilustracja poglądowa

Profilaktyczna mastektomia wreszcie na liście zabiegów refundowanych przez NFZ

16.01.2019

Minister Zdrowia podpisał 9 stycznia rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych zabieg profilaktycznej mastektomii (usunięcie piersi) u pacjentek z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi.

Nagroda Liderzy Medycyny dla UCK i GUMed

UCK to najbardziej innowacyjny szpital w Polsce

14.01.2019

Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne okazały się bezkonkurencyjne w tegorocznej edycji konkursu Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny. Uczelnię nagrodzono za bogatą działalność edukacyjno-szkoleniową, natomiast UCK uznano za najbardziej innowacyjny szpital w Polsce.

rak piersi wyniki leczenia immunoterapia po 14 miesiącach (NCI)

Nowe podejście do immunoterapii prowadzi do całkowitej odpowiedzi na leczenie u pacjentów z rakiem piersi niewrażliwym na inne sposoby leczenia

10.01.2019

Innowacyjne podejście do leczenia opartego o immunoterapię wprowadzone przez naukowców z National Cancer Institute doprowadziło do całkowitej remisji choroby u chorej z rakiem piersi, u której inne formy leczenia były nieskuteczne.

wizualizacja prostaty

Zawiedzione nadzieje pacjentów

08.01.2019

Pacjenci z rakiem stercza po raz kolejny czują się zawiedzeni. Od pozytywnej rekomendacji AOTMiT minie zaraz pół roku a na styczniowej liście refundacyjnej nadal brak nowych leków hormonalnych przedłużających życie i poprawiających jego jakość.

Bronchoskopowa nawigacja elektromagnetyczna w DCO

Nowoczesna diagnostyka płuc w Dolnośląskim Centrum Onkologii

04.01.2019

Dolnośląskie Centrum Onkologii we współpracy z pulmonologami z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc jako pierwszy ośrodek na Dolnym Śląsku przeprowadziło bronchoskopową nawigację elektromagnetyczną nowej generacji w diagnostyce raka płuca.

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie

5 lat działalności Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie

02.01.2019

W grudniu upłynęło 5 lat odkąd w Krakowie rozpoczęło działalność Centrum Radioterapii Amethyst. Centrum dysponuje najnowocześniejszym sprzętem dzięki któremu pacjenci mogą liczyć na leczenie za pomocą najnowszych metod napromieniania: radioterapii konformalnej 3D, modulacji intensywności dawki (IMRT), radioterapii stereotaktycznej oraz brachyterapii.

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Preparat Nutridrink do leczenia żywieniowego firmy Nutricia

preparat do leczenia żywieniowego Nutridrink firmy Nutricia