Menu

Ćwiczenia oddechowe przed planowanym zabiegiem operacyjnym

Zabieg operacyjny w obrębie jamy brzusznej lub klatki piersiowej może skutkować problemem z prawidłowym oddychaniem w okresie pooperacyjnym. Przecięcie mięśni jamy brzusznej lub klatki piersiowej, bolesność rany operacyjnej, upośledza ruchy oddechowe, zmniejsza możliwość głębokiego oddychania i wykrztuszania zalegającej wydzieliny.

Problemy te zwiększają się w przypadku osób otyłych, palących papierosy czy chorujących na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych, jak choćby przewlekła obturacyjna choroba płuc (pochp) czy przewlekłe stany zapalne. Niewydolność oddechowa w okresie pooperacyjnym może prowadzić do powstania zmian zapalnych płuc i ciężkiej niewydolności oddechowej.

Ażeby uniknąć tych problemów należy wykorzystać czas do zabiegu na ćwiczenia rehabilitacji oddechowej. Do ogólnych zasad, o których należy pamiętać wykonując te ćwiczenia należą:

 • ćwiczenia trzeba wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie,
 • ćwiczenia zaleca się wykonywać przed jedzeniem lub przynajmniej godzinę po posiłku,
 • przed przystąpieniem do ćwiczeń oddechowych powinno się rozluźnić mięśnie szyi (swobodne skręty głowy w prawo i w lewo, ruch okrężny głową)
 • nigdy nie powinno się wydychać całego nabranego powietrza.

Do najprostszych ćwiczeń oddechowych należą:

 • nabieranie i szybkie wypuszczanie powietrza
 • nabieranie powietrza z jednoczesnym podnoszeniem ramion w górę i wypuszczanie powietrza z jednoczesnym opuszczaniem ramion w dół
 • nabieranie powietrza przy zgiętych łokciach cofając je do tyłu i wypinając klatkę piersiową. Wydychając powietrze ręce należy wyciągać do przodu

Do bardziej intensywnych ćwiczeń należy forsowanie oddechu przez dmuchanie w specjalne urządzenie powodujące pewien opór. Urządzenia te są, w różnych formach, dostępne powszechnie w sklepach medycznych. Ćwiczenie to jest także powszechnie stosowane jako jedna z form rehabilitacji oddechowej po zabiegu operacyjnym.

Wykonując ćwiczenia oddechowe należy uważać na możliwość wystąpienia zasadowicy oddechowej (zawroty głowy, nagłe osłabienie). Gdy dojdzie do takiej sytuacji należy przerwać ćwiczenia, a rozpoczynając ćwiczenia ponownie, należy wykonywać je ostrożniej.

I na koniec uwaga dotycząca ćwiczeń oddechowych: należy bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów. Czas do zabiegu operacyjnego powinno wykorzystać się na jak najlepsze przygotowanie organizmu do stresu, jakim jest operacja. W końcu to chodzi przecież o nasze zdrowie!


Opracowanie: Onkonet.pl

» powrót na początek strony

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

 • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
 • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
 • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
 • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
 • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA