Menu

Pierwszy w Polsce zabieg torakotomii i usunięcia przerzutów nowotworowych przy użyciu systemu obrazowania ICG u dziecka

25.06.2020

zespół operacyjny który przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg torakotomii i usunięcia przerzutów nowotworowych do płuc przy użyciu systemu obrazowania ICG (zieleń indocyjaninowa) u dziecka

Foto. dr n. med. Maciej Murawski

15 czerwca 2020 w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (COPERNICUS) miał miejsce pierwszy w Polsce zabieg torakotomii i usunięcia przerzutów nowotworowych do płuc przy użyciu systemu obrazowania ICG (zieleń indocyjaninowa) u dziecka ze złośliwym nowotworem wątroby typu hepatoblastoma (wątrobiak zarodkowy).

Nowotwory złośliwe wątroby w około 20% przypadków dają przerzuty do płuc. Niejednokrotnie są to przerzuty mnogie, bardzo miękkie i o średnicy mniejszej niż 5mm, co rodzi trudności związane z identyfikacją śródoperacyjną zmian przerzutowych. System obrazowania fluorescencyjnego przy pomocy zieleni indocyjaninowej (ICG) w czasie rzeczywistym umożliwia, po wcześniejszym podaniu barwnika dożylnie, uwidocznienie nawet małych ognisk nowotworowych w płucach, a co za tym idzie ich pełne usunięcie.

Do tej pory zabieg ten wykonywany był na świecie u pacjentów pediatrycznych tylko w pojedynczych ośrodkach, szczególnie w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Zespół operacyjny, pod przewodnictwem profesora Piotra Czauderny z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży przeprowadził pierwszy tego typu zabieg u dziecka w Polsce.

Na zdjęciu zespół operacyjny w składzie (od lewej): mgr Ewa Kopczyńska, prof. dr hab. Piotr Czauderna, dr n. med. Maciej Murawski, lek. Marta Bielewicz, dr n. med. Marcin Łosin, dr n. med. Hanna Garnier (fot. dr n. med. Maciej Murawski).


Źródło:

  1. Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku (COPERNICUS)
» więcej aktualności medycznych