dla pacjentów i lekarzy
Rewolucja w diagnostyce raka piersi – mikrosonda InProbe
fot. SDS Optic
Polska firma SDS Optic specjalizująca się w zaawansowanych technologiach biomedycznych opracowała potencjalnie rewolucyjny sprzęt do szybkiej i dokładnej diagnostyki onkologicznej.
Mikrosonda InProbe pozwala bezpośrednio w trakcie badania na precyzyjne określenie poziomu biomarkera HER2 w badanej tkance. HER2 odgrywa znaczącą rolę w rozwoju i progresji agresywnych typów raka dotykających około 30% pacjentek ze zdiagnozowanym z rakiem piersi. InProbe pozwala stwierdzić czy nowotwór jest HER2 dodatni pozwalając na wdrożenie odpowiedniego leczenia celowanego.
Badanie polega na wprowadzeniu w okolicę guza, poprzez bardzo cienką igłę, miniaturowej optycznej sondy. Uzyskane dane są przesyłane światłowodem do wielozadaniowego urządzenia analitycznego które po ich przetworzeniu wyświetla wynik diagnostyczny pokazujący poziom biomarkera w postaci numerycznej. Co ważne, w odróżnieniu od biopsji w przypadku badania InProbe nie dochodzi naruszenia struktury guza. Dzięki temu nie ma ryzyka przeniesienia komórek nowotworowych z guza do sąsiadujących tkanek.
Bardzo istotną zaletą InProbe jest szybkość działania, wynik badania jest dostępny od razu. Nie ma potrzeby długiego oczekiwania na wynik badania histopatologicznego, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej biopsji.
Drugą ważną zaletą jest dokładność. InProbe podaje poziom biomarkera w postaci liczbowej. Obecnie w procesie badania histopatologicznego nadekspresję HER2 stwierdza się w procesie barwienia pobranego wycinka tkanki. W zależności od intensywności zabarwienia stwierdza się, czy pacjentka ma raka i jakiego jest on typu. Wynik badania jest jedynie względną oceną wizualną, a nie wartością liczbową jak w przypadku badania InProbe.
Szybsza i dokładniejsza diagnostyka umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie procesu leczenia zwiększając tym samym skuteczność leczenia. Jak wiadomo w przypadku nowotworów czas jest kluczowym czynnikiem. Jak szacują twórcy InProbe lepsza diagnostyka w połączeniu z nowoczesnymi terapiami może pomóc uratować do 30% więcej pacjentów z rozpoznaniem raka.
Źródło:
- SDS Optic