Menu

Dieta na raka

Onkonet - baner sekcji aktualności i wydarzenia

Nowotwory jelita grubego należą do najczęstszych w populacji polskiej. Stanowią u mężczyzn około 12%, a u kobiet 10% zachorowań. Od 1980 roku nastąpił prawie 4-krotny wzrost liczby zachorowań u mężczyzn i około 3-krotny u kobiet.

Nadal nie są znane bezpośrednie przyczyny występowania raka jelita grubego, aczkolwiek badania naukowe prowadzone od wielu lat pozwoliły wyróżnić takie czynniki ryzyka jak: wiek, obciążenie gentyczne, styl życia i dieta. Wpływ środowska zewnętrznego na powstawanie nowotworu jest bardzo duży. Prowadzonych jest wiele badań oceniających sposób odżywiania się i jego wpływ na zachorowanie na chorobę nowotworową.

Badania epidemiologiczne pokazują m.in., że osoby spożywające duże ilości czerwonego mięsa są w grupie podwyższonego ryzyka. Ustalono, że za możliwość powstawania nowotworu odpowiadają głównie znajdujące się w mięsie: żelazo, aminy heterocykliczne oraz związki n- nitrozowe. Usnięcie z diety czerwonego mięsa byłoby niemożliwe, a nawet niekorzystne dla organizmu, dlatego przeprowadzono badania oceniające w jakich dawkach spożycie mięsa nie zwiększa rozwoju raka jelita grubego.

Wniosek wypływający z tych badań wskazuje jednak na to, że warto ograniczać spożycie mięsa czerwonego w codziennej diecie.


Źródło:

  1. Onkonet.pl
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA