Menu

Zaburzenia flory bakteryjnej jelit mogą wpływać na skuteczność immunoterapii nowotworów

jelita - zdjęcie poglądowe

Ostatnio opublikowane dwa badania na modelach zwierzęcych oceniające wpływ zaburzeń flory bakteryjnej jelit na skuteczność immunoterapii opartej na lekach blokujących inhibitor immunologicznego punktu kontrolnego PD-1.

Badania wykazały, że stosowanie antybiotykoterapii w trakcie leczenia immunologicznego może obniżać skuteczność działania leków przeciwnowotworowych w czerniaku[1] i nowotworach nabłonkowych*[2].
*Wszystkie nowotwory mające w nazwie rak (np. rak żołądka) są nowotworami nabłonkowymi.

Badania na zwierzętach nie muszą mieć automatycznie przełożenia na działanie leków u ludzi i muszą być potwierdzone w dalszych opracowaniach, nie mniej są wskazówką, która może pomóc w uzyskiwania jak najlepszych wyników leczenia, szczególnie w czerniaku.

Jednocześnie badanie wskazuje na ważną rolę flory bakteryjnej jelit w utrzymywaniu odporności immunologicznej organizmu.


Źródła:

  1. Gopalakrishnan V, Spencer CN, Nezi L, et al. Gut microbiome modulates response to anti–PD-1 immunotherapy in melanoma patients. Science 2018; 359(6371):97-103.
  2. Routy B, Le Chatelier E, Derosa L, et al. Gut microbiome influences efficacy of PD-1–based immunotherapy against epithelial tumors. Science 2018; 359(6371):91-97. DOI: 10.1126/science.aan3706;
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Preparat Nutridrink do leczenia żywieniowego firmy Nutricia

preparat do leczenia żywieniowego Nutridrink firmy Nutricia