

dla pacjentów i lekarzy
Zaburzenia flory bakteryjnej jelit mogą wpływać na skuteczność immunoterapii nowotworów

Ostatnio opublikowane dwa badania na modelach zwierzęcych oceniające wpływ zaburzeń flory bakteryjnej jelit na skuteczność immunoterapii opartej na lekach blokujących inhibitor immunologicznego punktu kontrolnego PD-1.
Badania wykazały, że stosowanie antybiotykoterapii w trakcie leczenia immunologicznego może obniżać skuteczność działania leków przeciwnowotworowych w czerniaku[1] i nowotworach nabłonkowych*[2].
*Wszystkie nowotwory mające w nazwie rak (np. rak żołądka) są nowotworami nabłonkowymi.
Badania na zwierzętach nie muszą mieć automatycznie przełożenia na działanie leków u ludzi i muszą być potwierdzone w dalszych opracowaniach, nie mniej są wskazówką, która może pomóc w uzyskiwania jak najlepszych wyników leczenia, szczególnie w czerniaku.
Jednocześnie badanie wskazuje na ważną rolę flory bakteryjnej jelit w utrzymywaniu odporności immunologicznej organizmu.
Źródła:
- Gopalakrishnan V, Spencer CN, Nezi L, et al. Gut microbiome modulates response to anti–PD-1 immunotherapy in melanoma patients. Science 2018; 359(6371):97-103.
- Routy B, Le Chatelier E, Derosa L, et al. Gut microbiome influences efficacy of PD-1–based immunotherapy against epithelial tumors. Science 2018; 359(6371):91-97. DOI: 10.1126/science.aan3706;