Menu

Pierwszy na świecie zabieg cytoredukcji wraz chemioterapią wewnątrzotrzewnową (HIPEC) z powodu przerzutów nowotworowych do otrzewnej u niemowlaka

08.06.2020

Zespół lekarzy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który przeprowadził zabieg HIPEC u niemowlaka

Foto. Gdański Uniwersytet Medyczny

W dniu 4 czerwca 2020 r. w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego miał miejsce pierwszy na świecie zabieg cytoredukcji oraz chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u dziecka poniżej pierwszego roku życia.

Nowotwory otrzewnej, zwykle wiążące się z zaawansowanym stadium choroby w chwili rozpoznania oraz złym rokowaniem i częstymi nawrotami, są zwykle bardzo odporne na dożylne leczenie chemioterapeutyczne. Jest to spowodowane istnieniem fizjologicznej bariery otrzewna-krew, która ogranicza wchłanianie leków. Najskuteczniejszym leczeniem w przypadku tych nowotworów jest zastosowanie cytostatyków miejscowo, wykonując zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej (HIPEC).

Do tej pory zabieg ten wykonywany był na świecie u pacjentów powyżej 2-go roku życia, jednak po zastosowaniu odpowiednich modyfikacji w gdańskim ośrodku udało się przeprowadzić go u 7-miesięcznego dziecka z rozpoznaniem mięsaka tkanek miękkich. Według dostępnego piśmiennictwa medycznego był to pierwszy zabieg cytoredukcyjny z chemioterapią wewnątrzotrzewnową na świecie u niemowlęcia.

Zespół operacyjny, pod przewodnictwem profesora Piotra Czauderny z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży oraz profesora Tomasza Jastrzębskiego z Kliniki Chirurgii Onkologicznej przeprowadził zabieg w normotermii, modyfikując, ze względu na wiek dziecka, standardową procedurę HIPEC (Chemioterapia Wewnątrzotrzewnowa w Hipertermii).

Na zdjęciu zespół operacyjny w składzie: chirurdzy: prof. Piotr Czauderna, prof. Tomasz Jastrzębski, dr n.med. Maciej Murawski, lek. Hanna Garnier, anestezjolog dr Marta Bielewicz, instrumentariuszki: mgr piel. Anna Raczkowska, mgr piel. Małgorzata Kamińska, pielęgniarka anestezjologiczna: mgr piel. Janina Suszek.


Źródło:

  1. Gdański Uniwersytet Medyczny
» więcej aktualności medycznych