Menu

To pierwszy taki zabieg na świecie! „Zawsze walczymy o chorego i nie odpuszczamy.” Wywiad z prof. Tomaszem Jastrzębskim z UCK

19.06.2020

polskatimes baner

Polecamy Państwa uwadze wywiad przeprowadzony z prof. Tomaszem Jastrzębskim, redaktorem naczelnym serwisu Onkonet.pl, przez redakcją PolskaTimes.

Na początku czerwca specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadzili zabieg cytoredukcji połączony z dootrzewnową chemioterapią perfuzyjną u 7-miesięcznego dziecka. Po raz pierwszy na świecie zabieg HIPEC został wykonany u tak młodego pacjenta.

Z tej okazji redakcja PolskaTimes rozmawiała z prof. Tomaszem Jastrzębskim z Centrum Leczenia Nowotworów Otrzewnej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, jednym z ojców sukcesu, który opowiedział o specyfice i możliwościach zabiegu.

Zapotrzebowanie na leczenie metodą HIPEC jest olbrzymie i sięga nawet 2,5 tys. zabiegów. W Polsce na razie funkcjonuje osiem ośrodków, w których można wykonywać około 250 zabiegów rocznie. Podstawowym problemem jest doświadczenie chirurgów, bowiem w naszym kraju cały czas niewiele osób może pochwalić się wystarczającą liczbą zabiegów, która gwarantowałaby bezpieczeństwo i jakość wykonania zabiegów cytoredukcyjnych.

Link do wywiadu w PolskaTimes


Źródło:

  1. PolskaTimes
» więcej aktualności medycznych