

dla pacjentów i lekarzy
Mikrochirurgia rekonstrukcyjna wspomaga przebieg leczenia onkologicznego
19.02.2021

W Szpitalu Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg mikrozespoleń naczyń żylno-limfatycznych z użyciem systemu obrazowania fluorescencyjnego. Zabieg rozszerza zakres możliwości i działalności Oddziału Chirurgii Onkologicznej.
U pacjentki, u której w wyniku czerniaka konieczne było usunięcie węzłów chłonnych w rejonie pachwiny, doszło do obrzęku limfatycznego nogi. By zlikwidować obrzęk, lekarze z Oddziału Chirurgii Onkologicznej przeprowadzili zabieg polegający na zespoleniu naczyń chłonnych i żylnych w kilku miejscach kończyny. W ten sposób przywrócony został zatrzymany spływ chłonki, która znów mogła dostać się do układu krążenia.
Ponieważ tego typu naczynia mają średnicę części milimetra, zabieg wykonywany był przy użyciu specjalnego mikroskopu (powiększenie do 20x) i narzędzi chirurgicznych – w tym igieł i nici o średnicy mniejszej od średnicy włosa.
Naczynia chłonne i limfa są bezbarwne, dlatego zastosowano obrazowanie fluorescencyjne z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej. Preparat wstrzyknięty w odpowiednie miejsca kończyny zabarwił naczynia, a ich przebieg, dzięki użyciu odpowiedniego sprzętu, analizowany był na ekranie monitora. Ta nowatorska technologia pozwala na łatwiejszą identyfikację dróg limfatycznych dzięki obrazowaniu z użyciem światła bliskiej podczerwieni.
Wyjątkowa precyzja chirurgów i niewielkie pole operacyjne zwiększają komfort i tempo rekonwalescencji. Już następnego dnia po tego typu zabiegu pacjent może opuścić szpital.
Dodać należy, że Szpital Kopernika już od kilku lat wykonuje mikrochirurgiczne operacje rekonstrukcyjne w przebiegu leczenia nowotworów piersi.
Film z wypowiedziami lekarzy oraz nagraniami z przebiegu operacji rekonstrukcyjnej:
Źródło:
- Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi