Menu

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego powstało w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie

22.03.2022

Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie

Zadaniem nowo powstałego Centrum jest zapewnienie sprawnej, szybkiej diagnostyki, a następnie kompleksowego leczenia i długofalowego monitorowania pacjentów z nowotworem jelita grubego.
– Szpital musiał spełnić szereg warunków, by uruchomić w swoich strukturach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. Nie było to łatwe, ale się udało. Jako pierwsi w województwie realizujemy program kompleksowej opieki nad pacjentami z nowotworami jelita grubego – mówi lek. Ewa Hołda z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Onkologii SPWSZ w Szczecinie. – Mimo że szpital przy ul. Arkońskiej może nie kojarzyć się z onkologią, to mamy bardzo duże doświadczenie w leczeniu raka jelita grubego. Mamy świetny zespół, dysponujemy niezbędnym sprzętem.

W proces diagnostyki i leczenia jest zaangażowany wielodyscyplinarny zespół specjalistów – m.in. onkologów klinicznych, gastroenterologów, radiologów, patomorfologów i chirurgów.

– Dysponujemy szerokimi możliwościami leczenia zgodnymi z wytycznymi Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Mamy sprzęt i wykształcony, doświadczony zespół. Leczymy choroby onkologiczne od lat, znamy się na tym. Bez tego utworzenie Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego byłoby niemożliwe. – mówi lek. Paweł Szakoła z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej i Oddziału Chirurgii Naczyniowej SPWSZ w Szczecinie. – Mówiąc o leczeniu chciałbym zaakcentować rolę profilaktyki i weryfikacji niepokojących objawów. Tym bardziej, że rokrocznie w Polsce wykrywanych jest ok. 19 tys. przypadków zachorowań na raka jelita i ta tendencja niestety jest wzrostowa. Jest to obecnie trzeci u mężczyzn i czwarty u kobiet najczęściej występujący nowotwór.

Ze świadczeń udzielanych w ramach Centrum skorzystać będą mogły osoby z kartą DiLO i podejrzeniem (lub rozpoznaniem) raka jelita grubego.

– Pacjenci, którzy zauważą u siebie niepokojące objawy takie jak obecność krwi w stolcu, zaburzenia rytmu wypróżnień, występowanie naprzemiennie biegunek i zaparć, chudnięcie i osłabienie oraz pacjenci obciążeni rodzinnie, a więc tacy, których bliscy krewni borykali się z rakiem jelita grubego powinni w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego – wyjaśnia lek. Anna Budny-Finster z Oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych SPWSZ w Szczecinie. – Lekarz zapewne wykona wstępną diagnostykę (np. morfologię), a następnie wystawi kartę DiLO, z którą pacjent może zgłosić się do naszego szpitala i skorzystać z szybkiej ścieżki w ramach Centrum Kompetencji. Pierwszym kontaktem dla takiego pacjenta będzie koordynator leczenia.

Zadaniem koordynatora leczenia jest ułatwienie przepływu informacji pomiędzy pacjentem a lekarzem – mówi Izabella Maruszczak, Koordynator w Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. – Prócz tego będę nadzorowała plan leczenia pacjenta i udzielała wszelkich informacji. Jestem dla pacjenta pierwszym kontaktem i służę pomocą w sprawnej realizacji procesu diagnostyki i leczenia.

Plan ten będzie każdorazowo dostosowywany do indywidualnej sytuacji i stanu pacjenta, a sam pacjent będzie niejako „prowadzony za rękę”, by nie musiał martwić się kwestiami organizacyjnymi związanymi np. z umawianiem wizyt.

Leczenie dostosowywane jest do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Może się ono opierać np. na radioterapii, chemioterapii, chirurgii, zabiegach endoskopowych, zabiegach w ramach radiologii interwencyjnej. W razie potrzeby pacjent korzysta także z porad żywieniowych, stomijnych, psychologicznych lub psychoonkologicznych. Centrum zakłada również monitorowanie pacjenta po zakończonym leczeniu. Ten etap trwa do 5 lat.


Źródło:

  1. Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
» więcej aktualności medycznych