

dla pacjentów i lekarzy
Pigułka antykoncepcyjna zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen, w Wielkiej Brytanii wskazują, że kobiety które przyjmowały doustnie pigułki antykoncepcyjne mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, raka trzonu macicy lub raka jajnika niż kobiety, które nigdy nie stosowały doustnej antykoncepcji.
Rozpoczęte przez Królewskie Kolegium Lekarzy Ogólnych w 1968 r., „Badanie Doustnej Antykoncepcji” jako pierwszoplanowy cel ma zbadanie długoterminowych skutków zdrowotnych doustnych środków antykoncepcyjnych. Wyniki tych najdłużej prowadzonych na świecie badań związanych z przyjmowaniem pigułki antykoncepcyjnej zostały opublikowane w „American Journal of Obstetrics and Gynaecology”.
Wyniki badań, przedstawione przez dr Lisę Iversen z Uniwersytetu Aberdeen oparte są na próbie 46 000 kobiet, dla których dane gromadzono przez okres do 44 lat.
Dr Iversen powiedziała: "Ponieważ badanie trwa tak długo, pozwala ono ocenić bardzo długookresowe efekty uboczne, jeśli jakieś są, związane ze stosowaniem doustnej antykoncepcji.”
„Analizując dane gromadzone przez tak długi czas, możemy stwierdzić, że kobiety które korzystały z doustnej antykoncepcji są mnie narażone na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, raka trzonu macicy lub raka jajnika. Co istotne z badań wynika, że efekt ochronny trwa jeszcze długo po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji."
W badaniu analizowano także ryzyko zachorowania na różne rodzaje nowotworów przez kobiety stosujące doustną antykoncepcję. Wyniki wykazały, że stosowanie pigułki antykoncepcyjnej podczas okresu reprodukcyjnego nie wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na raka w późniejszym okresie życia
Źródło:
- Lifetime cancer risk and combined oral contraceptives: the Royal College of General Practitioners’ Oral Contraception Study, American Journal of Obstetrics and Gynecology
- University of Aberdeen