Menu

Polscy pacjenci z rakiem rdzeniastym tarczycy nadal bez dostępu do skutecznego leczenia

Aktualności Onkonet - baner

Brak dostępu w Polsce do leczenia dla chorych na zaawansowanego raka rdzeniastego tarczycy oznacza szybki postęp choroby i odebranie szansy na powrót do zdrowia. Dzieje się tak pomimo istnienia terapii która naprawdę pomaga, przedłuża życie i znacznie podnosi jego jakość. O zmiany w leczeniu apelowali pacjenci podczas konferencji „Endokrynologia 2019”.

- To, co wyróżnia nowotwory tarczycy na tle innych chorób onkologicznych, to fakt, że wykryte we wczesnym stadium dają blisko 90 proc. szans na wyleczenie. Niestety początkowe objawy choroby albo nie występują wcale, albo są na tyle niespecyficzne, że nowotwór tarczycy zwykle zostaje rozpoznany w późnym stadium. Wówczas ratunkiem pozostaje odpowiednio dobrana i szybko wdrożona terapii – zaznacza prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego prof. Marek Ruchała z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W chwili diagnozy blisko 80 proc. pacjentów ma już przerzuty do węzłów chłonnych, kości, wątroby czy płuc. Prof. Marek Ruchała podkreśla, że szansą dla chorych z zaawansowaną miejscowo lub rozsianą chorobą jest terapia celowana molekularnie.

Innowacyjna terapia szansą na skuteczne leczenie

- Personalizowane leczenie inhibitorami kinazy tyrozynowej potrafi zahamować rozwój choroby nawet przez 10 lat. Tak długi okres bez progresji w chorobie onkologicznej to ogromne osiągnięcie w medycynie. W przypadku raka rdzeniastego tarczycy tym bardziej możemy mówić o dużym sukcesie, gdyż jest to jeden z najbardziej agresywnych typów raka tego gruczołu. Niestety, chociaż terapia dostępna jest już od 2012 r. w większości krajów Europy, w Polsce nadal pozostaje poza zasięgiem pacjentów – mówi prof. Marek Ruchała.

Obecnie pacjenci mogą korzystać z innowacyjnego leczenia jedynie w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. – Wiąże się to jednak z wieloma niedogodnościami. Ministerstwo Zdrowia za każdym razem musi wystawić zgodę na zastosowanie terapii.

Pacjenci czekają na zmiany

O dostęp do ratującej życie terapii apelują pacjenci, eksperci i organizacje pozarządowe. – Cieszy nas, że Ministerstwo Zdrowia dostrzega problem i coraz częściej zwraca uwagę na potrzeby pacjentów z rakiem rdzeniastym tarczycy. Niestety majowa lista refundacyjna nie przyniosła zmian w dostępie do leczenia. Mimo wszystko liczymy, że wkrótce to się zmieni, a chorzy otrzymają terapię, które nie tylko pomoże im w powrocie do zdrowia, ale i pozwoli nadal funkcjonować w dotychczasowych rolach społecznych i zawodowych – mówi Joanna Charchuta, pacjentka i przewodnicząca Stowarzyszenia Łąka Motyli.


Źródło:

  1. Informacja prasowa
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA