

dla pacjentów i lekarzy
Antyperspiranty mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku, w Austrii przeprowadzili badania pokazujące związek pomiędzy korzystaniem z antyperspirantów stosowanych pod pachę, a zachorowaniami na raka piersi. Podstawową substancją czynną stosowaną w antyperspirantach są sole glinu (aluminium), które reagując z wydzielanym potem powodują zablokowanie przewodów gruczołów potowych.
Niektóre wcześniejsze badania wskazywały na możliwość występowania związku pomiędzy stosowaniem antyperspirantów na bazie soli glinu a rakiem piersi. Sole glinu dają się powiązać ze stresem oksydacyjnym oraz uszkodzeniami DNA. W badanach na myszach wykazano, że taka koncentracja glinu, jaką zmierzono w piersiach kobiet prowadzi do przekształcenia komórek nabłonkowych sutka w komórki nowotworowe i powstania guzów nowotworowych wraz z przerzutami. Inne badanie wskazywało na genotoksyczność i prawdopodobnie rakotwórcze działanie soli glinu oraz na możliwe powiązanie stosowania antyperspirantów z rozwojem raka piersi.
Naukowcy z Innsbrucku przeprowadzili badanie na grupie 418 kobiet, w której znalazło się 209 pacjentek ze stwierdzonym rakiem piersi oraz 209 kobiet zdrowych w grupie kontrolnej. Wszystkie uczestniczki badania odpowiedziały na pytania specjalnie skonstruowanej ankiety dotyczącej między innymi stosowania antyperspirantów pod pachę. Dodatkowo u 100 chorych oraz u 52 zdrowych kobiet zbadano koncentrację aluminium w tkankach piersi pobierając po kilka próbek od jednej osoby.
Badanie wykazało znaczący związek pomiędzy stosowaniem antyperspirantów zawierających aluminium a ryzykiem zachorowania na raka piersi. U tych kobiet, które rozpoczęły stosowanie antyperspirantów pod pachę przez ukończeniem 30 roku życia i stosowały je kilka razy dziennie ryzyko zachorowania na raka okazało się być prawie 4 razy większe. Wyniki badań pobranych tkanek wykazały, że koncentracja aluminium w piersiach kobiet z wykrytym rakiem była znacząco większa (5,8 nmol/g) niż u kobiet zdrowych z grupy kontrolnej (3,8 nmol/g).
Badanie wskazuje, że częste stosowanie antyperspirantów może prowadzić do gromadzenia się aluminium w tkance piersi, oraz że może prowadzić u kobiet, które je stosują kilka razy dziennie, zaczynając w wieku poniżej 30 lat, do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Badacze zalecają ostrożność i umiar przy korzystaniu z antyperspirantów pod pachę.
Źródło:
- Use of Underarm Cosmetic Products in Relation to Risk of Breast Cancer: A Case-Control Study, National Center for Biotechnology Information, USA