

dla pacjentów i lekarzy
Wykryto gen odpowiedzialny za występowanie raka płuc u osób niepalących

Naukowcy amerykańscy wykryli gen, który może być odpowiedzialny za powstawanie raka płuc u osób, które nigdy nie paliły papierosów. Badacze zebrali i poddali analizie dane 2272 osób z tym genem, które nigdy nie paliły papierosów – u 900 spośród nich rozwinął się rak płuc. Jako niepalących uczestników badania zdefiniowano osoby, które w ciągu swojego życia wypaliły mniej niż 100 papierosów.
Badacze odkryli, że u 30% osób niepalących, u których wykryto raka płuca wystąpiła określona mutacja w genie zwanym GPC5. Rola powyższego genu w organizmie ludzkim nie jest znana, aczkolwiek już wcześniejsze badania wykazały, że mutacje w obrębie tego genu związane są występowaniem wielu innych nowotworów.
Badania laboratoryjne wykazały, że mutacja w genie GPC5, występująca u osób niepalących, z rakiem płuca, powoduje znacznie niższą aktywność powyższego genu, w porównaniu z aktywnością tego genu u osób zdrowych. Wyniki badania opublikowanego w The Lancet Oncology sugerują, że jest to gen zapobiegający rozwojowi wielu nowotworów, a mutacja odpowiedzialna za spadek jego aktywności w grupie chorych niepalących, z rakiem płuca, odpowiada tym samym za rozwój choroby nowotworowej.
Wyniki powyższego badania są niezwykle istotne, gdyż, pomimo, iż szacuje się, że 90% przypadków raka płuca związanych jest z paleniem papierosów, to jednak cały czas około 15% przypadków raka płuca u mężczyzn oraz 53% przypadków raka płuca u kobiet występuje u osób, które nigdy nie paliły papierosów. Poznanie tajemnicy występowania raka płuca w tej grupie chorych może spowodować znaczny spadek zachorowań na ten nowotwór.
Źródło:
- Li, Y. i wsp.: Genetic variants and risk of lung cancer in never smokers: a genome-wide association study; The Lancet Oncology DOI: 10.1016/S1470-2045(10)70042-5