Menu

Nowotwory tarczycy – rosnące zagrożenie dla młodych ludzi

tarczyca - grafika poglądowa

Częstość występowania raka tarczycy rośnie szybko, każdego roku diagnozuje się go u ponad 3,5 tys. osób. Szczególnie często dotyka on kobiet, które stanowią ponad 80 proc. zdiagnozowanych. Co więcej, rak ten atakuje coraz młodsze osoby. Rozpoznanie raka tarczycy to aż 20% diagnoz wszystkich nowotworów złośliwych wśród osób między 20. a 40. rokiem życia. Rak tarczycy jest też trzecim co do częstości występowania nowotworem wśród dzieci.

Co ważne w przypadku większości zachorowań dostępne są skuteczne terapie, a szanse pełnego wyleczenia przekraczają 80%. Dlatego też lekarze często uznają raka tarczycy za jeden z lepiej rokujących nowotworów. Wiele zależy jednak od typu nowotworu. Najczęściej występujące typy raka tarczycy to brodawkowaty i pęcherzykowy.

- Te dwa typy nowotworów dosyć dobrze reagują na leczenie. Najczęściej w ich przypadku usunięcie tarczycy i terapia radioaktywnym jodem pozwalają pacjentom wrócić do pełni zdrowia, chociaż oczywiście muszą przyjmować doustnie hormony tarczycy – mówi prof. Marek Dedecjus. kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie.

Inaczej wygląda sytuacja pacjentów dotkniętych rzadszym rdzeniastym rakiem tarczycy, dla których obecnie nie ma dostępnej refundowanej terapii. - Od niedawna w Polsce w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych z powodzeniem stosowana jest nowa terapia inhibitorami kinazy tyrozynowej, która daje szanse na lepszej jakości i dłuższe życie. Niestety dotyczy to na razie wąskiej grupy ale mamy nadzieję, że wkrótce będzie dostępna dla wszystkich potrzebujących pacjentów - twierdzi prof. Dedecjus.

- Rozpoznanie choroby w jej początkowym stadium pozwala szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, dlatego tak ważna wczesna diagnostyka. Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian, w tym małych guzków tarczycy jest badanie ultrasonograficzne szyi. Jeśli poprzednie badania nie wykazały niepokojących zmian, a lekarz nie wydał innego zalecenia, warto wykonywać je przynajmniej raz na dwa lata – podkreśla prof. Dedecjus.

Na znaczenie regularnej diagnostyki tarczycy zwraca także uwagę Joanna Charchuta. - Rozpoznanie raka tarczycy spadło na mnie w styczniu 2012 roku. Choć biopsja cienkoigłowa niczego nie wykazała, to pobranie wycinka węzła wskazywały jednoznacznie na raka rdzeniastego z przerzutami do węzłów chłonnych. Tylko szybka reakcja chirurga i opieka lekarzy, w ręce których trafiłam dały mi szansę na nowe życie.

Wielu naukowców wskazuje, że zdrowy tryb życia ma istotnie znaczenie w minimalizowaniu ryzyka raka tarczycy. Badania dowodzą, że utrzymywanie BMI poniżej 25 obniża ryzyko zachorowania - warto więc zadbać o prawidłową dietę. Dla utrzymania prawidłowej pracy tarczycy eksperci szczególnie zalecają spożywanie potraw bogatych w jod (ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaja, pomidory, ziemniaki, banany) oraz selen (pestki dyni, orzechy brazylijskie), a także witaminę C.

Możliwość wykonania USG tarczycy za symboliczną opłatą - propozycja dla mieszkańców Warszawy i okolic
Z badań USG tarczycy skorzystać można w Poradni z Apetytem na życie prowadzonej przez organizację Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Poradnia ta działa w ramach Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed przy ul. Nowourysnowskiej 139L w Warszawie. Badania odbywają się w każdą środę w godz. 14:00 – 15:00. Na badanie zapisać się można pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”. Badania prowadzone są w systemie cegiełkowym a symboliczny koszt USG tarczycy wynosi 25 PLN. Zebrane środki przeznaczone są na finansowanie kolejnych badań.


Źródło:

  1. www.motylepodochrona.pl
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA