Menu

Termoablacja w Radomskim Centrum Onkologii

Radomskie Centrum Onkologii - zabieg termoablacji

W sierpniu 2019 r. specjaliści chirurgii onkologicznej Radomskiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwsze zabiegi termoablacji. Jest to metoda leczenia przerzutów raka do wątroby, w przypadkach kiedy pacjenci nie mogą być zakwalifikowani do leczenia chirurgicznego oraz zostały wyczerpane możliwości radiochemioterapii.

Zdaniem dyrektora medycznego Radomskiego Centrum Onkologii prof. Zorana Stojceva wykorzystanie tej techniki daje szanse pacjentom, którzy do tej pory mieli ograniczone szanse na kompleksowe leczenie zaawansowanego raka z przerzutami.

Termoablacja polega na wprowadzaniu do centrum guza nowotworowego elektrody w kształcie igły, generującej prąd przemienny o wysokiej częstotliwości który przepływa przez tkanki. Konsekwencją tego jest wzrost temperatury, w wyniku czego następuje zniszczenie tkanki nowotworowej.

Metoda ta ma zastosowanie przede wszystkim w guzach pierwotnych wątroby, a także w guzach przerzutowych do tego narządu. Zabieg ten można wykonywać laparoskopowo, przezskórnie oraz po otwarciu jamy brzusznej pacjenta. Radomskie Centrum Onkologii stosuje tę metodę jako jeden z niewielu szpitali w kraju.


Źródło:

  1. Radomskie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych