Menu

Bezpłatne zabiegi operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci

15.12.2021

prof. dr hab. Radovan Pilka specjalizujący się w operacjach ginekologicznych wykonywanych za pomocą robota da Vinci

Szpital na Klinach w Krakowie w dalszym ciągu realizuje, rozpoczęty w tym roku, program bezpłatnych zabiegów operacyjnych z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy oraz rakiem trzonu macicy.

Dzięki funduszom unijnym zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek z całej Polski zakwalifikowanych do programu są całkowicie bezpłatne. Program stanowi szansę poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.

Jak podkreśla prof. dr. hab. Radovan Pilka, wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów ginekologicznych pozwala na krótszy pobyt w szpitalu, małą utratę krwi, bardzo szybką rekonwalescencję i wysoki stopień bezpieczeństwa onkologicznego.

Operacje robotyczne cechują się minimalną interwencją chirurgiczną oraz wysoką precyzją przeprowadzenia zabiegu, co bezpośrednio wpływa na minimalizację powikłań śród- i ooperacyjnych, dolegliwości bólowych, utraty krwi, jak również na zmniejszenie ryzyka infekcji.

System wizyjny pozwala na przesyłanie do operatora obrazu z kamery w 10-krotnym powiększeniu, a dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możliwe jest obrazowanie 3D w jakości HD oraz modulowanie głębi pola operacyjnego, co daje operatorowi możliwość bardzo dokładnego rozróżniania struktur anatomicznych podczas operacji.

Do programu mogą zostać zakwalifikowane pacjentki, u których zdiagnozowano raka endometrium i raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby. Dodatkowymi kryteriami kwalifikującymi jest ocena stanu ogólnego pacjentki. Finalna kwalifikacja odbywa się w ramach Konsylium Onkologicznego.

Materiał filmowy na YT


Źródło:

  1. Szpital na Klinach w Krakowie
» więcej aktualności medycznych