Menu

Szansa na lepszą prewencję raka żołądka. Nowe podejście może zmniejszyć zagrożenia związane z tym nowotworem

09.05.2023

Badania – ilustracja poglądowa

Zespół czołowych europejskich ośrodków związanych z rakiem żołądka i prowadzeniem programów profilaktycznych bada możliwości skuteczniejszego wczesnego wykrywania ryzyka raka żołądka. Badania potrwają trzy lata i mają ogromne znaczenie nie tylko epidemiologiczne, ale także praktyczne, ponieważ staną się podstawą do implementacji badań przesiewowych w kierunku raka żołądka w Unii Europejskiej.

Ustalenie strategii prewencji raka żołądka w Europie to jeden z celów projektu "Towards gastric cancer screening implementation in the European Union" (TOGAS). Uczestniczy w nim Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Rak żołądka, podobnie jak inne nowotwory układu pokarmowego, nie daje wczesnych objawów i dlatego tak ważne są w jego przypadku programy badań przesiewowych pozwalające na wczesne jego wykrycie. Niestety pojawienie się objawów związane jest zazwyczaj z zaawansowaniem choroby. Podstawą leczenia raka żołądka jest leczenie chirurgiczne.

„W naszym ośrodku zbadanych zostanie tysiąc osób i będą to pacjenci rekrutowani z populacji. Zbadamy poziom przeciwciał przeciw Helicobacter pylori w surowicy krwi u osób w wieku 31-35 lat. U tych, u których zostaną stwierdzone przeciwciała, zostanie przeprowadzony ureazowy test oddechowy, który jest nieinwazyjnym badaniem diagnozującym infekcję Helicobacter” - powiedziała cytowana w komunikacie dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii UMW.

Rocznie na raka żołądka umiera w Polsce ok. 4 tys. osób. Zakażenie Helicobacter jest znanym czynnikiem ryzyka raka żołądka (Helicobacter to onkogen). Leczenie zakażenia, czyli eliminacja tego czynnika redukuje ryzyko zachorowania na raka żołądka, co w jednoznaczny sposób pokazano w badaniach w krajach azjatyckich. W Europie takich badań i działań profilaktycznych dotychczas nie prowadzono. Jednym z celów projektu TOGAS jest ustalenie strategii prewencji raka żołądka w Europie. Prewencja miałaby polegać na diagnostyce zakażenia Helicobacter pylori i terapii zakażenia.


Źródło:

  1. Nauka w Polsce
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA