Menu

Nowy lek opóźnia rozwój glejaka, śmiertelnego guza mózgu

12.06.2023

badanie obrazowe mózgu

Na dorocznym spotkaniu ASCO przedstawiono wyniki badania klinicznego terapii celowanej lekiem o nazwie worasidenib. Badany lek skutecznie opóźnia rozwój określonej postaci glejaka, śmiertelnego nowotworu mózgu.

W badaniu, z udziałem 331 osób z glejakiem, lek znacząco wydłużał czas do pogorszenia się stanu choroby i nie zaobserwowano przy tym działań niepożądanych.

Jest to bardzo obiecująca wiadomość, ponieważ bardzo potrzebne są nowe metody leczenia glejaka, gdyż obecne stosowane terapie, w tym chemioterapia i radioterapia, mogą powodować problemy neurologiczne.

W międzynarodowym badaniu, współprowadzonym przez specjalistów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA), naukowcy wykazali, że nowy lek w terapii celowanej może wydłużyć okres bez pogorszenia się stanu nowotworu w przebiegu leczenia osób z podtypem glejaka. Wyniki sugerują możliwą nową opcję leczenia osób z wolno rosnącym, ale śmiertelnym guzem mózgu.

Zespół stwierdził, że lek worasidenib ponad dwukrotnie zwiększył przeżycie wolne od progresji choroby u osób z nawracającym glejakiem stopnia 2 z mutacjami IDH1 i IDH2. W porównaniu z osobami, które otrzymywały placebo, osoby, które przyjmowały worasidenib, przeżyły prawie 17 miesięcy bez pogorszenia się nowotworu, opóźniając czas, zanim musieli rozpocząć chemioterapię i radioterapię.

Wyniki zostały opublikowane w New England Journal of Medicine (NEJM) i zaprezentowane 4 czerwca na dorocznym spotkaniu American Society Clinical Oncology w Chicago.

Rodzaj glejaka badany w artykule, nawracający glejak stopnia 2 z mutacjami IDH1 i IDH2, zwykle dotyka młodszych ludzi, często po trzydziestce. Obecne standardowe leczenie, połączenie radioterapii i chemioterapii, może powodować deficyty neurologiczne, które utrudniają pacjentom naukę, zapamiętywanie nowych rzeczy, koncentrację lub podejmowanie codziennych decyzji — wszystko to może być szczególnie trudne dla młodych osób w pierwszych latach życia zawodowego.

Badanie jest również pierwszym badaniem klinicznym, w którym analizuje się celowany lek terapeutyczny opracowany specjalnie do leczenia raka mózgu.

Terapie celowane są zaprojektowane tak, aby celować w określone cząsteczki, które biorą udział we wzroście i rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych. W przeciwieństwie do chemioterapii i innych terapii, które mogą wpływać zarówno na komórki nowotworowe, jak i zdrowe, terapie celowane atakują tylko komórki nowotworowe, w których występuje cząsteczka będąca celem leku minimalizując tym samym uszkodzenia zdrowych komórek.

Pomimo ogromnego postępu w stosowaniu terapii celowanych w leczeniu wielu rodzajów raka, opracowanie terapii celowanych w przypadku guzów mózgu stanowi szczególne wyzwanie ze względu na trudność w przedostaniu się leku przez barierę krew-mózg. Worasynib jest inhibitorem posiadającym zdolność przenikania przez barierę krew-mózg.


Źródło:

  1. New drug delays progression of glioma, a deadly brain cancer, University of California Los Angeles
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA