Menu

Wykorzystanie laserów może zrewolucjonizować dostępność terapii protonowej

26.06.2023

Urządzenie do terapii protonowej wykorzystujące laser opracowywane przez firmę HIL Medical przy wsparciu środków EU

Radioterapia protonowa to metoda leczenia wykorzystująca wysokoenergetyczne protony do niszczenia komórek nowotworowych. Badania wykazały, że jest to obiecująca i skuteczna metoda leczenia wielu rodzajów nowotworów, w szczególności zmian występujących w mózgu, głowie i szyi, a także w ośrodkowym układzie nerwowym, płucach, układzie pokarmowym i prostacie, zwłaszcza w przypadku, gdy są to zmiany nieoperacyjne.

Urządzenia wykorzystywane obecnie w radioterapii protonowej są jednak olbrzymie, a ich ceny są zaporowe. W praktyce oznacza to, że ośrodki pozwalające na przeprowadzanie takich zabiegów mogą rozciągać się na powierzchni porównywalnej z boiskiem piłkarskim, a budowa obiektu mieszczącego urządzenia zajmujące kilka sal i kosztujące nawet 120 milionów euro może trwać kilka lat.

W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu LPT naukowcy opracowali niezwykle kompaktowe urządzenie do radioterapii protonowej o wyjątkowych osiągach, oparte na nowatorskiej konstrukcji, która pozwoli na obniżenie kosztów w takim stopniu, by metoda ta trafiła do ścisłej czołówki opcji leczenia nowotworów.

„Konstrukcja naszego urządzenia wykorzystuje światło lasera o wysokiej intensywności, które wchodzi w interakcję z plazmą wzbogaconą w protony, pochodzącą z celu polimerowego w nanoskali”, wyjaśnia Moshe Cohen-Erner, wiceprezes do spraw badań i rozwoju spółki HIL Medical i koordynator projektu LPT.

Nowy, innowacyjny system radioterapii protonowej opracowany w ramach projektu LPT wykorzystuje laser pulsacyjny o wysokiej intensywności wiązki, który napromieniowuje bogaty w protony nanoskalowy cel. Protony są rozpędzane do dużej prędkości w celu osiągnięcia poziomów energetycznych pozwalających na ich zastosowanie w leczeniu, a następnie ich strumień jest ograniczany i skupiany przy pomocy pola magnetycznego na guzie nowotworowym.

„Nowa koncepcja zwiększy dostępność radioterapii protonowej dzięki możliwości zaoferowania skutecznych i przystępnych cenowo systemów leczenia”, dodaje Cohen-Erner. „Nasze rozwiązanie usuwa główne bariery stojące na przeszkodzie powszechnemu wykorzystywaniu terapii protonowej. Innowacyjne rozwiązania opracowane w ramach projektu LPT obejmują wykorzystanie laserowego akceleratora protonów do produkcji silniejszych wiązek protonów; specjalistycznej konstrukcji bramy i wiązki w celu ich ekstrakcji, a także wyjątkowych magnesów i elementów magnetycznych wykorzystywanych do manipulowania wiązką przyspieszonych protonów.

Połączenie tych innowacji pozwoliło na otrzymanie urządzenia do radioterapii protonowej o powierzchni mniejszej o połowę od tradycyjnych rozwiązań, objętości zredukowanej o 3/4, a także masie mniejszej o 99 % przy jednoczesnej redukcji kosztów rozwiązania o 50-75 %.

„Zastosowanie laserowego akceleratora protonów ze stałą bramą eliminuje wymóg stosowania długiej drogi dla naładowanych cząstek, potrzebę wykorzystania dużej liczby magnesów, a także ogromnej i ciężkiej obrotowej bramy. Wszystko to pozwala na zmniejszenie rozmiaru urządzenia, które może osiągnąć masę przeszło 500 ton”, wyjaśnia Cohen-Erner.

Zespół przechodzi teraz do kolejnej fazy projektu, polegającej na montażu lasera o mocy 200 TW w celu uzyskania klinicznie istotnych wiązek protonów. Testy beta tego systemu umożliwią zespołowi wykorzystanie nowej metody do leczenia nowotworów w środowiskach klinicznych w najbliższej przyszłości.


Źródło:

  1. Laser based Proton Therapy system, Harnessing High Intensity Lasers Physics for Cancer Treatment Proton Therapy, CORDIS, European Commission
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA