Menu

Przełomowa terapia w leczeniu nowotworów krwi dostępna w „Koperniku”

28.06.2023

immunoterapia – ilustracja poglądowa

W Oddziale Hematologii i Transplantologii Szpitala Kopernika w Łodzi po raz pierwszy przeprowadzono innowacyjną terapię zrekombinowanymi limfocytami T (CAR-T) u pacjentki z opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B. Dotychczas zastosowane u pacjentki kolejne linie leczenia chemioterapią niestety nie były skuteczne i jedyną możliwością opanowania choroby była infuzja limfocytów CAR-T.
Terapia CAR-T jest już dostępna w „Koperniku”
Szpital Kopernika w Łodzi przeszedł rygorystyczną certyfikację firmy Novartis w zakresie stosowania terapii zrekombinowanymi genetycznie limfocytami T (terapia CAR-T) w leczeniu pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) i młodych chorych z oporną/nawrotową ostrą białaczką limfoblastyczną.

Dostępność terapii
Terapia CAR-T to przełom w światowej hematologii. Jeszcze kilka lat temu była niedostępna dla polskiego pacjenta m. in. ze względu na cenę (nawet 1 mln PLN za infuzję). Od niedawna terapia ta jest refundowana w ramach programu lekowego NFZ.

Inwestycje i przygotowania
Przygotowania do wprowadzenia terapii w Szpitalu Kopernika w Łodzi trwały 2 lata. W tym czasie rozbudowaliśmy system zapewnienia jakości, przeszliśmy szkolenia i uzyskaliśmy niezbędne pozwolenia Poltransplantu oraz Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Otworzyliśmy Zakład Inżynierii Genetycznej oraz zakupiliśmy niezbędny sprzęt medyczny do Pracowni Aferez i Terapii Komórkowych oraz Banku Komórek Krwiotwórczych. Jesteśmy 6 ośrodkiem w Polsce, oferującym tę terapię dorosłym pacjentom.

Czym jest CAR-T?
Terapia CAR-T to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia nowotworów krwi, w której wykorzystuje się własne komórki odpornościowe pacjenta do pokonania choroby. W leczeniu stosuje się genetycznie zmodyfikowane limfocyty T, które posiadają chimeryczny receptor antygenowy (CAR, z ang. chimeric antigen receptor), zdolny do rozpoznania i zniszczenia komórki nowotworowej.

Jak to działa?
Receptor CAR projektuje się w ten sposób, by rozpoznawał konkretny antygen na powierzchni komórki nowotworowej. W przypadku preparatu Kymraiah jest to antygen CD19. Proces przygotowania limfocytów CAR (CAR-T) obejmuje pobranie limfocytów od pacjenta (leukafereza) a nastepnie ich transport do specjalistycznego laboratorium inżynierii genetycznej współpracującego z firmą Novartis. Tam do limfocytów pacjenta wprowadzany jest receptor CAR, rozpoznający antygen CD19. Tak zmodyfikowane genetycznie komórki wracają do Ośrodka już jako specjalistyczny lek, który jest odbierany przez Zakład Inżynierii Genetycznej Szpitala Kopernika i przechowywany w parach ciekłego azotu aż do momentu rozpoczęcia terapii.

Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta, preparat CAR-T jest rozmrażany i podawany dożylnie. W organizmie chorego zmodyfikowane limfocyty CAR-T działają jak inteligentny lek, rozpoznają i niszczą komórki nowotworowe. Terapia CAR-T pozwala na osiągnięcie remisji choroby i wydłużenie przeżycia chorych opornych na konwencjonalne leczenie. Dla wielu pacjentów jest ona alternatywą dla wielolekowej chemioterapii i/lub radioterapii.


Źródło:

  1. Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA